Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co trzeba mieć w aucie

Blog

Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co trzeba mieć w aucie

Przezorny zawsze ubezpieczony. Tę mądrość ludową do serca powinien wziąć sobie każdy kierowca. Użytkownicy samochodów są szczególnie narażeni na nieprzewidziane i nagłe niespodzianki na drodze. W takich sytuacjach warto mieć nie tylko umiejętności i refleks, ale też obowiązkowe wyposażenie samochodu. Głównie z uwagi na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg publicznych, ale także, by jeździć zgodnie z prawem. Co jest obowiązkowe w samochodzie? Co trzeba, a co warto mieć w samochodzie? Dziś przypomnimy o elementach wyposażenia pojazdu, bez których lepiej nie wyruszać w podróż na czterech kołach?

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co trzeba mieć w aucie?

O tym, co należy mieć w samochodzie, nie decydujemy sami. Wymagane wyposażenie samochodu ściśle określają przepisy. Nie dostosowanie się do nich, w razie kontroli drogowej, może skutkować nawet mandatem. Konkretne wytyczne ustawodawca adresuje zarówno do użytkowników samochodów, jak i do producentów. Ci ostatni są zobowiązani zadbać, by samochód spełniał podstawowe kryteria bezpieczeństwa. Nim takie auto trafi na rynek, musi przejść wiele testów, aby uzyskać homologację. To właśnie ona stanowi dla kierowcy gwarancję bezpieczeństwa. 

O niezbędne wyposażenie samochodu jak na przykład spryskiwacze, chłodnicę czy klimatyzację musi zadbać producent. Jednakże dbanie o sprawność i dobry stan poszczególnych elementów wyposażenia samochodu leży po stronie właściciela auta. To w interesie kierowcy jest dokonywanie regularnych badań technicznych i szybkie reagowanie na istniejące awarie i usterki. A wszystko po to, by zapewnić sobie dobrą widoczność podczas prowadzenia pojazdu i tym zminimalizować możliwość spowodowania zagrożenia na drodze.

➡️ Sprawdź, jak wygląda zatrzymanie przez policję.

Co jest obowiązkowe w samochodzie?

Dlaczego ważne jest posiadanie w samochodzie właściwego wyposażenia? Przede wszystkim dlatego, że ma ono bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie podczas podróży narażeni są na różne sytuacje kryzysowe. Podczas wypadku, kolizji czy niespodziewanej awarii auta, niektóre elementy wyposażenia są w stanie, wybawić nas z opresji. Zastosowanie i korzyści z posiadania odpowiedniego wyposażenia w samochodzie są zatem bezdyskusyjne.

Elementów wyposażenia przydatnych w podróży jest bardzo wiele. Na co dzień wybieramy zwłaszcza te ułatwiające nam prowadzenie samochodu. W trasie stawiamy szczególnie na udogodnienia. Jednak podstawą wyposażenia samochodu są akcesoria bezpieczeństwa, takie jak koło zapasowe, trójkąt ostrzegawczy i apteczka pierwszej pomocy. Dzięki tym elementom możemy przygotować się na najbardziej podstawowe sytuacje awaryjne – dotyczące zarówno pojazdu, jak i kierowcy lub pasażerów. Jednak czy zawsze musimy wozić ze sobą takie wyposażenie? Które z tych elementów są obowiązkowe, a które tylko zalecane?

Co trzeba mieć w samochodzie?

Jeśli chodzi o obowiązkowe wyposażenie samochodu, polskie prawo nie jest pod tym względem zbyt rygorystyczne. Według przepisów kierowca zobowiązany jest wozić, jako stały element wyposażenia swojego samochodu, jedynie trzy niezbędne akcesoria. Jakie?

  1. Gaśnicę.
  2. Trójkąt ostrzegawczy. 
  3. Tablice rejestracyjne. 

Wśród obligatoryjnego wyposażenia pojazdów zarejestrowanych w Polsce znajduje się gaśnica z homologacją. Przyrząd do gaszenia pożaru powinien być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu. Podczas sytuacji wymagającej nagłej interwencji kierowca nie powinien szukać gaśnicy, lecz od razu wiedzieć, gdzie się znajduje. Ponadto gaśnica musi ważyć minimum 1 kilogram oraz być sprawna. Prawo nie reguluje procedury legalizacji gaśnicy. Jednak w obowiązku właściciela auta jest zadbanie o jej sprawność i prawidłowy stan techniczny. Regularne przeglądy lub zakup nowego egzemplarza uchroni przed ewentualnym mandatem. 

Drugim koniecznym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. Ten niepozorny osprzęt może uratować nam życie. Odblaskowy trójkąt ustawiany jest na drodze w sytuacjach, kiedy pojazd uległ awarii lub kierowca jest świadkiem wypadku i bierze udział w zabezpieczaniu miejsca zdarzenia. Ostrzega on innych kierowców o zaistniałej sytuacji i nakazuje im zachowanie ostrożności. 

Tablice rejestracyjne to must have wyposażenia każdego samochodu. W interesie kierowcy jest dbać o widoczność, czystość i prawidłowy montaż tablic rejestracyjnych. Warto pamiętać, że od września samochód nie musi być oznakowany dodatkowo naklejką rejestracyjną.

➡️ Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Naklejka na szybę samochodu – kiedy nie będzie wymagana?

Dokumenty – obowiązkowym wyposażeniem samochodu?

Do niedawna obowiązkowym wyposażeniem samochodu były również dokumenty uprawniając kierowcę do prowadzenia pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Jednak od kilku lat po zmianach regulacji prawnych kierowcy są zwolnieni z tego obowiązku. Jeżeli patrol policji zatrzyma nas do kontroli drogowej, funkcjonariusz zweryfikuje dane poprzez elektroniczny system CEPiK. Podobnie wygląda sytuacja z prawem jazdy. Obecnie kierowcy nie muszą posiadać tego dokumentu przy sobie podczas podróży autem. Przepis wszedł w życie z dniem 5 grudnia 2020 roku.
 

➡️ Pamiętaj! Wynajmując samochód w wypożyczalni samochodów Kaizen Rent, podczas odbioru pojazdu musisz okazać dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz dokument uprawniający do kierowania pojazdami. Przedstawiciel wypożyczalni w przeciwieństwie do policjanta, nie posiada uprawnień do elektronicznej weryfikacji Twoich danych. Ze względu na liczne próby oszustw i wyłudzeń nie honorujemy też m-obywatela.

 

Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa? 

 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu zgodne z przepisami prawnymi obejmuje w naszym kraju wyłącznie tablice rejestracyjne, trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Apteczkę ratunkową i kamizelkę odblaskową traktujemy jako wyposażenie nadobowiązkowe. Jednak bacząc na inne obowiązujące kierowców przepisy o ruchu drogowym, warto te elementy dołączyć do podstawowego ekwipunku. W Polsce obowiązuje prawo nakazujące udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanemu w wypadku drogowym. Nieudzielenie takiej pomocy może skutkować karą do 3 lat pozbawienia wolności. Chociażby z tego względu warto mieć w samochodzie apteczkę. 

Apteczka samochodowa powinna zawierać podstawowe elementy pierwszej pomocy medycznej, takie jak bandaż, plastry, opaski uciskowe, chustę trójkątną i środki do dezynfekcji ran. Niezbędne będą też nożyczki, rękawiczki jednorazowe, koc ratunkowy oraz podstawowe leki. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie wewnątrz instrukcji udzielania pierwszej pomocy.

 

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie?

 

Wyposażenie dodatkowe, które warto wozić ze sobą w samochodzie to kamizelka odblaskowa. Niewiele waży, nie zajmuje dużo miejsca, a bezapelacyjnie zwiększa nasze bezpieczeństwo w trasie podczas niespodziewanej awarii. Kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w wielu krajach Unii Europejskiej. Sprawia, że osoby przebywające na drodze, zwłaszcza podczas niesprzyjających warunków pogodowych lub nocą, stają się widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Zaleca się noszenie kamizelki odblaskowej, szczególnie gdy przebywamy na zewnątrz pojazdu poza terenem zabudowanym. W takiej sytuacji kierowców obowiązują takie same przepisy jak pieszych. 

Co warto mieć w samochodzie w kraju i za granicą?

Jak już wspomnieliśmy obowiązkowy trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę bezwzględnie należy mieć w samochodzie. Warto do tego wyposażenia dołożyć też apteczkę medyczną oraz kamizelkę odblaskową. Ich posiadanie uzasadniają przepisy drogowe. Ponadto zapewnią nam bezpieczeństwo i usprawnia nasze działanie podczas niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Kolejnym argumentem jest również fakt, że prawo w wielu krajach Europy nakazuje posiadanie tych przedmiotów podczas jazdy. 

W większości krajów będziemy mogli podróżować ze spokojną głową, mając ze sobą wspomniany osprzęt. Jednak niektórzy z naszych bliższych lub dalszych sąsiadów jak Hiszpania, Estonia czy Czechy mogą nas zaskoczyć, swoimi obostrzeniami. Co jeszcze stanowi obowiązkowy element wyposażenia samochodu w innych krajach europejskich? 

By uniknąć niespodzianek, warto również posiadać żarówkę awaryjną i bezpieczniki. Koło zapasowe i zestaw do montażu opon to również często pożądany element wyposażenia za granicą. Ponadto na liście obowiązkowych sprzętów w aucie znajdziemy: linkę holowniczą, kliny zabezpieczające koła czy pasy bezpieczeństwa. Ciekawostką jest, że w Hiszpanii wymaga się od kierującego posiadania w bagażniku dwóch trójkątów ostrzegawczych. Wskazane jest także sprawdzanie stanu techniczne pojazdu przed zagraniczną podróżą.

Korzystając z usług naszej wypożyczalni samochodów w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie, nie musisz martwić się o wyposażenie obowiązkowe. Każde nasze auto jest wyposażone w gaśnicę, trójkąt oraz koło zapasowe lub zestaw naprawczy, zależnie od modelu pojazdu. Ponadto każdorazowo przed wydaniem samochodu klientowi, nasi kierowcy weryfikują elementy wyposażenia, mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników. 

➡️Pamiętaj, że kierowców podróżujących poza granicami swojego kraju chroni Konwencja Wiedeńska. To porozumienie o ruchu drogowym zakłada, że wyjeżdżając za granicę, kierowca musi mieć w samochodzie tylko to, do czego zobowiązuje go prawo w kraju, w którym zarejestrował samochód. 

➡️ Dokument zwany Konwencją Wiedeńską podpisało wiele państw europejskich oraz niektóre kraje Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Jednak przed każdą zagraniczną podróżą warto zweryfikować informacje na temat obowiązkowego wyposażenia samochodu w danym kraju na stronach internetowych MSZ. Sprawdzisz też jakie elementy wyposażenia są zabronione? Wiele państw zabrania używania urządzeń rejestrujących jazdę czy korzystanie z aplikacji informujących o kontrolach prędkości i fotoradarach. Za łamanie tych zakazów grożą surowe kary pieniężne.

Jakie konsekwencje za brak obowiązkowego wyposażenia w samochodzie?

Czy ujdzie nam płazem, jeśli mimo wiedzy co trzeba mieć w samochodzie, nie będziemy posiadać tych elementów podczas jazdy? To wątpliwe. Jak wspomnieliśmy na łamach artykułu, osprzęt obowiązkowy stanowi o naszym bezpieczeństwie podczas jazdy. Funkcjonariusze drogówki, rzadko przymykają oko na łamanie fundamentalnych przepisów kodeksu drogowego. Co zatem grozi nam za niestosowanie się do przepisów?

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu skutkuje mandatem. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany przez policję za nieprawidłowe używanie wyposażenia.

  • Przykładowo za zasłoniętą lub nieczytelną tablicę rejestracyjną grozi mandat w wysokości do 100 zł. 
  • Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego możemy przypłacić grzywną do nawet 500 zł. 
  • Nieprawidłowe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym może kosztować 150 zł mandatu.
  • Za nieprzepisowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego na autostradzie lub drodze ekspresowej grozi mandat o wysokości 300 zł.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki