Naklejka na szybę samochodu – kiedy nie będzie wymagana?

Blog

Naklejka na szybę samochodu – kiedy nie będzie wymagana?

Kierowcy muszą przygotować się na nowe zmiany dotyczące ich oraz użytkowanych przez nich samochodów. Do historii bowiem przechodzą naklejki na szybę samochodu. Od kiedy naklejka rejestracyjna nie będzie wymagana, ile zaoszczędzimy na tej zmianie i czy naklejki zostanę zastąpione nowym rozwiązaniem? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

 

Naklejka rejestracyjna – do czego nam służyła?

 

Naklejki rejestracyjne, które każdy kierowca miał obowiązek umieścić na przed-niej szybie w prawym dolnym rogu swojego samochodu, inaczej zwano naklejkami kontrolnymi. Obowiązywały nas, od kiedy w 2002 roku czarne tablice rejestracyjne zostały zastąpione białymi. Od tamtej pory były wymogiem koniecznym, a za ich brak kierowca mógł zostać ukarany mandatem od 20 do 500 zł. Za nie przyklejenie naklejki na przednią szybę samochodu lub umiejscowienie jej w złym miejscu, tak że była niewidoczna, funkcjonariusz policji miał prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

Tego typu sytuacji unikniesz, jeżdżąc samochodem z wypożyczalni Kaizen Rent. Nasze samochody są na bieżąco serwisowane, posiadają wszystkie niezbędne oznaczenia i dokumenty, pełen pakiet ubezpieczeń OC oraz 24h pomoc Assistance. 

Czemu naklejka na szybę była tak istotna? To dodatkowe oznakowanie naszych samochodów wprowadzono z dwóch powodów. Po pierwsze naklejka służyła weryfikacji ważności tablic rejestracyjnych. Po drugie umożliwiała dodatkową identyfikację pojazdu w sytuacjach, gdy numery auta były nieczytelne lub zasłonięte.

Od kiedy naklejka rejestracyjna nie będzie wymagana?

Zmiany, które oficjalnie weszły w życie z dniem 4 września 2022 roku, są pokłosiem nowelizacji przepisów „Prawa o ruchu drogowym” z sierpnia 2020 roku. Pakiet deregulacyjny został wprowadzony w celu ułatwienia życia posiadaczom samochodów i ograniczeniu formalności. Pierwsze modyfikacje wprowadzono już w 2021 roku, jak chociażby brak konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy czy możliwość rejestracji auta w urzędzie innym, niż ten w miejscu zamieszkania. W tym roku czas na kolejne – likwidacja naklejek na szybę.

Brak naklejki rejestracyjnej na szybie – ile zaoszczędzimy?

Wycofanie obowiązku posiadania naklejek rejestracyjnych przekłada się na realne oszczędności w portfelu każdego Polaka. Podczas rejestracji samochodu każdy kierowca musiał zapłacić za tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i ponieść opłatę ewidencyjną. Całkowity koszt rejestracji w 2022 roku wynosił 180,50 zł, z czego 18,50 zł stanowił wydatek na naklejkę na przednią szybę auta. Teraz ta kwota zostaje w naszej kieszeni.

Jak usunąć naklejkę rejestracyjną z samochodu?

Każdy kierowca, który choć raz rejestrował swoje auto, wie, jak łatwo jest nakleić naklejkę na przednią szybę samochodu. Jednak jej usunięcie wymaga sporo wysiłku. Zamysł ten był celowy i miał uniemożliwić przeklejanie jej na inne pojazdy. Czy zatem usunięcie naklejki jest trudne i jak skutecznie usunąć naklejkę rejestracyjną z samochodu? Podpowiadamy.

By trwale i jednocześnie szybko pozbyć się naklejki kontrolnej należy uprzednio podgrzać ją suszarką lub opalarką. Wówczas mamy pewność, że klej, który zastygał na naszej szybie latami, rozpuści się. Ten prosty zabieg sprawi, że proces odrywania naklejki z przedniej szyby samochodu przebiegnie bez niespodzianek. 

Gdy już podgrzejemy naklejkę, nie odkładajmy zabiegu na potem, tylko bierzmy się od razu do dzieła. Inaczej klej ponownie zastygnie. Specjaliści polecają podważenie naklejki z dwóch przeciwległych stron i pociągnięcie jej do góry równocześnie. Tym kierowcom, którym szkoda własnych paznokci 😉, do podważenia polecamy użyć żyletki, nożyka, pilniczka, skrobaczki do szyb lub plastikowej karty.

Jeżeli pomimo naszych starań nieestetyczna plama po kleju zostanie nam na szybie, nie wszystko stracone. Resztki kleju usuniemy przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, acetonu lub innego rozpuszczalnika. Warto wówczas zabezpieczyć dłonie rękawiczkami. Domowe sposoby naszych mam i babć na usuwanie naklejek z różnych powierzchni, również mogą się sprawdzić. Wystarczy do tego celu gąbeczka lub ręcznik papierowy i olej, ewentualnie majonez. Na rynku znajdziemy również płyny dedykowane usuwaniu naklejek. 

Jeżeli nie mamy wystarczająco cierpliwości, w usunięciu naklejki z przedniej szyby samochodu pomogą nam specjaliści w każdym warsztacie samochodowym.
 

Czy w miejsce starych pojawią się nowe naklejki na szybę?

Pojawienie się nowych naklejek na szybę samochodu jest ściśle związane z tworzeniem pierwszych stref czystego transportu w polskich miastach i obowiązującymi strefami w miastach UE. Do takiej strefy mogą wjechać nie tylko pojazdy bezemisyjne, ale także samochody spalinowe. Wszystko jednak zależy od tego, czy spełniają normy poziomu uciążliwości dla środowiska określone przez dany samorząd.

Nowa naklejka ma kształt ośmiokąta i jest koloru zielonego. Znajdziemy na niej rok produkcji samochodu, rodzaj paliwa (P – benzyna, D – olej napędowy, M – mieszanka paliwo-olej, LPG – gaz płynny propan-butan, CNG – gaz ziemny, H – wodór, EE – pojazd zasilany energią elektryczną), numery rejestracyjne oraz na-zwę gminy, która wydała naklejkę. Z obowiązku znakowania pojazdu naklejką zwolnione są osoby niepełnosprawne.

Zieloną nalepkę umieszczamy w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Jej koszt wynosi zaledwie 5 zł, ale za poruszanie się po strefie czystego transportu bez obowiązkowej naklejki na szybie, grozi kara w wysokości 500 zł. Obowiązek ten wszedł w życie 4 maja 2022 roku.

Jakie istotne zmiany przyniósł ze sobą rok 2022? Jedną z nich poza likwidacją naklejek kontrolnych są zmiany w przydzielaniu punktów karnych – zmiany w taryfikatorze 2022. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki