Jaką kamerę samochodową wybrać? Najważniejsze parametry, na które musisz zwrócić uwagę przy zakupie

Blog

Jaką kamerę samochodową wybrać?

Prawo o ruchu drogowym w ostatnim czasie mocno ewoluowało. Większość przepisów zaostrzono, zwiększono stawki mandatów za wykroczenia oraz liczbę punktów karnych. Prawo jazdy w 2023 roku stracić jest dużo łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej. Niestety, w dalszym ciągu rośnie liczba piratów drogowych. Sytuacja ta ma bezpośrednie przełożenie na większe zainteresowanie kierowców kamerami samochodowymi. Wideorejestratory są przydatne nie tylko podczas kontroli policyjnej, ale również w przypadku kolizji. Mogą zaoszczędzić kierowcy wielu kłopotów. Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodowego rejestratora obrazu, stanie się on niezawodnym kompanem każdej podróży.

W tym artykule podpowiemy: jaką kamerę samochodową kupić. Dowiesz się też jak wybrać rejestrator jazdy, by spełniał nasze potrzeby. Sprawdzimy też, które parametry są najistotniejsze. Zatem, jeśli chcesz wiedzieć, jaki kupić rejestrator jazdy, zostań z nami. 

 

Dlaczego warto mieć kamerę samochodową?

Wypadki, stłuczki samochodowe i inne niespodziewane wydarzenia na drodze... To codzienność trudna do przewidzenia z perspektywy kierowcy. Nawet najbardziej doświadczeni użytkownicy samochodów muszą mieć świadomość, że mogą stać się nie tylko świadkami, ale mimo woli także współuczestnikami kolizji. W takich przypadkach kamera samochodowa może okazać się bardzo przydatnym urządzeniem. W Polsce używanie wideorejestratorów jest w pełni legalne, dlaczego więc nie korzystać z takiego wsparcia podczas podróży prywatnych i służbowych.

Wideorejestrator to nic innego jak kamera do samochodu. Służy przede wszystkim do dokumentowania różnego rodzaju incydentów na drodze (np. kolizji czy wypadku). Nagranie z wideorejestratora jest nieocenione zwłaszcza w sytuacjach niejednoznacznych i konfliktowych. Pozwoli wybronić się przed niesłusznie wystawionym mandatem, pomoże spisać oświadczenie sprawcy kolizji czy ułatwi negocjacje z ubezpieczycielem. Biorąc pod uwagę bardziej optymistyczny scenariusz, może też zarejestrować niecodzienną, śmieszą sytuację na drodze 😃.

Kamera samochodowa – jaką wybrać?

Rejestrator jazdy to sprzęt, który nagrywa obraz cały czas przez przednią szybę. Niektóre modele posiadają rozbudowaną optykę, dzięki czemu rejestrują obraz również przez tylną szybę czy wewnątrz auta. Urządzenie może też pilnować samochodu pozostawionego na postoju. Funkcjonalność znacząco rozbudować może również moduł GPS, producenci coraz chętniej stawiają na to rozwiązanie.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry wideorejestrator?

 

Przede wszystkim kamera samochodowa musi oferować dobrą jakość filmów przy zachowaniu niewygórowanej ceny. Standardem są już filmy w jakości full HD. Największą uwagę zwracać trzeba na rozdzielczość podawaną w pikselach (optymalna to 1920 × 1080 px) i liczbę klatek na sekundę (min 30). Prędkość poklatkowa, zwana też prędkością nagrywania w dużym stopniu wpływa na płynność odtwarzanego obrazu. Im większa płynność, tym mniej opóźnień, rozmyć i przeskakiwania kadrów. Równie duże znaczenie ma jasność obiektywu i kąty widzenia kamery – 150 stopni jest optymalne. Taki zakres kamery pozwala objąć nie tylko drogę, ale i pobocze czy chodnik. Co niweluje martwe strefy wokół pojazdu. Dla wymagających polecamy modele, które nagrywają nawet w jakości 4K – pozwala to na oglądanie nagrań na dużym ekranie telewizora bez utraty jakości obrazu. Ponadto konieczną cechą jest wyraźny wyświetlacz w technologi LCD – standard to 2 cale. Większy wyświetlacz istotny jest przy bardziej funkcjonalnych urządzeniach, które monitorują naszą jazdę lub przy kamerach cofania.

Nie zapominaj też o akcesoriach. Podstawa to długi przewód zasilający z wejściem do gniazda zapalniczki, który można łatwo schować, stabilne mocowanie, solidna konstrukcja i łatwy montaż urządzenia. Łatwość i nieinwazyjność montażu pozwala zabrać go ze sobą wszędzie i używać nawet podczas jazdy pojazdem z wypożyczalni samochodów

Istotne przy podejmowaniu decyzji są też gabaryty urządzenia nagrywającego. W małym, miejskim aucie niepotrzebny nam sprzęt wielkości telewizora. Będzie nam tylko ograniczał widoczność podczas jazdy i utrudniał kierowanie. W następnym kroku warto pochylić się nad dodatkowymi funkcjami. I wybrać te, które faktycznie będą nam potrzebne. Pamiętaj, że za niestandardowe gadżety, trzeba czasem słono zapłacić.

Rodzaje kamer samochodowych – jaki kupić rejestrator jazdy

Kamery samochodowe są dostępne na polskim rynku od lat. Od tego czasu bardzo ewoluowały. Dziś w sklepach znajdziemy wideorejestratory mocno zaawansowane technologicznie i takie łączące kilka funkcji w jednym urządzeniu. 

Jaki wybrać rejestrator jazdy? Podstawowe modele służą głównie do nagrywania. Rejestrują obraz przed samochodem w trakcie jazdy i podczas postoju. Kamera samochodowa pełni również rolę aparatu fotograficznego – wystarczy odpiąć ją z uchwytu, aby zrobić wysokiej jakości zdjęcia, np. skutków kolizji.

Obecnie na rynku są dostępne też wideorejestratory z kamerami cofania! Zwróć na to uwagę, przeczesując porównywarki cenowe i sklepy stacjonarne. To bardzo przydatna funkcja podczas parkowania, cofania i innych newralgicznych manewrów. 

Ciekawym rozwiązaniem jest lusterko z kamerą cofania. To urządzenie zawiera w sobie nie tylko lusterko wsteczne, ale też dwie kamery. Jedna z nich zamontowana jest na przedniej części obudowy, a drugą umieszcza się z tyłu pojazdu. Ta pierwsza służy jako rejestrator jazdy. Z kolei zewnętrzna jest kamerą cofania, ułatwiającą manewrowanie. Obraz wyświetla się na lusterku. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę na rozdzielczość, a także kąt widzenia.

Ponadto na rynku są dostępne urządzenia łączące cechy wideorejestratora, cyfrowego prędkościomierza oraz informatora GPS. Takie funkcjonalne combo znajdziemy w droższych modelach z modułem GPS. Oprócz rejestrowania trasy, taka kamera samochodowa wyświetla na ekranie informacje o aktualnej prędkość i ostrzeżenia np. o fotoradarach. 

Jaki wybrać rejestrator jazdy? Najważniejsze parametry

Jaki kupić rejestrator jazdy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli głównie szukasz sposobu na rejestrowanie trasy, najlepiej wybrać kamerę samochodową ze standardowymi funkcjami, takimi jak nagrywanie wideo z przedniego i tylnego widoku oraz czujnik ruchu. Ta opcja pozwala uchwycić ważne momenty i fakty w razie wypadku drogowego lub kolizji. Jeśli chcesz mieć więcej dodatkowych funkcji, warto rozważyć model z systemem GPS. Poza możliwością rejestrowania trasy jazdy, taka kamera będzie monitorować aktualną prędkość samochodu i ostrzega przed fotoradarami.  

Najważniejsze parametry dobrej kamery samochodowej to: 

  • Dobra relacja ceny do możliwości. Przed kupnem kamery warto zrobić rekonesans. Przejrzeć rankingi polecanych sprzętów, poczytać opinie, obejrzeć nagrania udostępniane przez użytkowników – to pozwoli nam zweryfikować nasze potrzeby i wymagania wobec urządzenia.
  • Dobra jakość filmów. Pamiętajmy, że na jakość wpływ ma nie tylko rozdzielczość (optymalnie Full HD), ale również obiektyw. Najlepiej by był on szklany, a nie plastikowy oraz zapewniał jak najszersze pole widzenia.
  • Duży wyświetlacz. Wyświetlacz o dużej przekątnej w przypadku klasycznego wideorejestratora przyczepianego do szyby może być problemem, bo zasłania pole widzenia. Wówczas optymalne będą 2 cale. Jeżeli jednak zależy Ci na rejestratorze z kamerą cofania, standardowy rozmiar może być niewystarczający. W takiej sytuacji wybierz większą przekątną ok. 5 cali. 
  • Dobra funkcjonalność. Urozmaicona funkcjonalność sprawi, że kamera będzie przydatna w wielu różnych sytuacjach. Wesprze kierowcę podczas jazdy, kontrolując prędkość, ostrzeże przed fotoradarem czy popilnuje auta na parkingu.

 

Jaki wybrać rejestrator jazdy?

 

Jeśli chodzi o dodatkowe funkcjonalności, to ich rolą jest zwiększenie naszego komfortu podróży, ułatwienie obsługi czy zwiększenie bezpieczeństwa. Warto przed kupnem kamery samochodowej zastanowić się, które z nich faktycznie są nam niezbędne, a które będą stanowić niepotrzebny dodatek. Jeżeli zwykle jeździmy z nawigacją, moduł GPS w wideorejestratorze, będzie tylko dodatkowym bajerem, który znacząco wywinduje cenę urządzenia. Jeśli w samochodzie mamy wbudowaną kamerę cofania, wybór rejestratora z tą funkcją również mija się z celem. 

Przyjrzyjmy się, jakie funkcje dodatkowe proponują producenci, i na które warto zwrócić uwagę przy wyborze kamery samochodowej:

  • Menu w języku polskim i czytelne napisy, opcja nakładania znacznika z czasem i datą filmu. 
  • Łączność bezprzewodowa – możliwość zdalnej obsługi za pomocą smartfona (dzięki dedykowanej aplikacji i wbudowanemu modułowi Wi-Fi lub Bluetooth).
  • Obsługa kart microSD. Zwiększają one pamięć urządzenia, dzięki czemu nagrywane filmy rzadziej się nadpisują. 
  • Moduł GPS. Pokazuje lokalizację samochodu, zapisuje pozycję auta podczas nagrania, rejestruje też prędkość, z jaką porusza się pojazd, ostrzega przed fotoradarami i odcinkowym pomiarem prędkości.
  • Auto-Start. Automatyczny zapis kamery podczas ruszania samochodem.
  • Nagrywane w pętli. Kamera nie przestaje rejestrować, gdy zapełni się pamięć urządzenia, lecz na starym materiale nadpisuje nowe filmy.  
  • Tryb parkingowy. Ta funkcja pozwala w samochodzie ze stałym zasilaniem na nagrywanie filmu podczas postoju. Wiąże się ona zwykle z czujnikiem ruchu. Dzięki temu kamera zarejestruje np. sprawcę stłuczki, gdy Ciebie nie będzie w pojeździe
  • Tryb nocny. Pozwala na lepszą jakość filmów nagrywanych przy małej ilości światła, np. nocą lub przy złych warunkach atmosferycznych. Symbol HDR zagwarantuje Ci lepszą jakość nagrań, także nocną porą.
  • G-sensor. Czujnik wstrząsów i przeciążeń służy do zabezpieczania nagrań (np. przy kolizji). Po wykryciu nagłej zmiany ruchu lub stłuczki automatycznie uruchamia nagrywanie, a zapis jest blokowany przez nadpisaniem lub skasowaniem. Czujnik działa także w trybie postojowym.
  • Przycisk SOS. Jest nierozerwalnie powiązany z czujnikiem wstrząsów. Pozwala na ręczne zabezpieczenie nagrań przed skasowaniem, np.: gdy jesteśmy świadkami, a nie uczestnikami wypadku.
  • Licencja na nawigację samochodową. Czyli darmowy dostęp do aplikacji z mapami online instalowanej na telefon. Przydaje się ona zaskakująco często nie tylko w dalekiej trasie, ale również w mieście.
  • WDR (Wide Dynamic Range). Tryb WDR polega na zdolności „widzenia” i wyodrębniania przez sensor obrazu  bardzo szerokiej rozpiętości tonalnej obrazu, czyli dużych różnic w natężeniu światła w rejestrowanym kadrze.
  • System ADAS. W kamerach samochodowych posiada najczęściej kilka funkcjonalności, z których najważniejsze to: asystent pasa ruchu, kontrola odległości między pojazdami, wykrywanie przeszkód na drodze. Krótko mówiąc, ADAS to system wspomagania kierowcy w trakcie jazdy.

Przed zakupem kamery zapoznaj się z opiniami. Użytkownicy często dzielą się nagraniami, więc łatwo zweryfikujesz jakość obrazu konkretnych modeli. Upewnij się, że kamerka ma solidne mocowanie, a nagrania są wysokiej rozdzielczości w jakości full HD. Czujnik ruchu, zapisywanie w pętli czy opcja nagrywania w nocy – to pożądane przez kierowców funkcje. Warto postawić na kamery wyposażone w moduł GPS, dzięki któremu będzie można łatwo odtworzyć miejsce zdarzenia.

Wideorejestrator – jaki kupić i za ile monet?

Wideorejestrator do auta to wydatek kilkuset złotych. Tego typu urządzenia znajdziemy już w cenie ok. 150 zł. Średnia półka zapewniająca odpowiednią jakość nagrań to przedział między 350 a 500 zł. Te droższe z wbudowanym GPS-em mogą osiągać nawet granicę 1000 zł. Dobre urządzenie z kamerą cofania, np. z lusterkiem wstecznym, na którym wyświetla się obraz, dostaniemy w cenie 350-500 zł.  

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki