Gdzie pojechać na ferie zimowe 2024 ? Odkryj wyjątkowe miejsca!

Blog

Gdzie pojechać na ferie zimowe w Polsce w 2024 roku? Odkryj wyjątkowe miejsca!

Ferie zimowe to taki okres w roku, na który z niecierpliwością czekają nie tylko dzieci. Amatorów białego szaleństwa jest wśród nas coraz więcej. Co za tym idzie, najlepsze oferty w zimowych kurortach rozchodzą się jak gorąca czekolada na stoku! Jednak dla każdego zimowa przygoda może oznaczać coś innego. Niektórzy stawiają na aktywny wypoczynek i odkurzają swój sportowy sprzęt do szusowania. Inni poszukują odpoczynku i relaksu w pięknych okolicznościach przyrody. 

Jeżeli właśnie w tej chwili zastanawiasz się, gdzie pojechać na ferie zimowe w Polsce, to masz szczęście! Przedstawiamy Ci listę niezwykłych destynacji, które zapewnią Ci niesamowite doznania podczas zimowej pauzy. Zapnij pasy i przygotuj się na inspirującą podróż przez najpiękniejsze zakątki Polski, które uwodzą turystów także zimą!

 

Gdzie pojechać na ferie zimowe?

 

Gdzie jechać na ferie 2024? Z tym pytaniem, co roku zmaga się spora grupa Polaków, nie tylko tych najmłodszych. 

Zanim wyruszymy w malownicze podróże, warto zastanowić się nad tym, co sprawi, że nasza zimowa wyprawa stanie się niezapomnianym przeżyciem. Wybór odpowiedniego miejsca to nie tylko kwestia uroku krajobrazów, ale także dostosowania destynacji do własnych zainteresowań i preferencji. Czym więc kierować się, aby zimowe ferie były spełnieniem marzeń? Podpowiadamy, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, by każdy moment spędzony na wyjeździe był pełen radości i niezapomnianych wrażeń.

 

O czym warto pamiętać, wybierając cel feryjnej wyprawy?

Wybierając kierunek zimowej wyprawy, warto wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • Zainteresowania uczestników wyprawy. Jeśli jedziemy z dziećmi, warto wybrać miejsce, które oferuje atrakcje dla najmłodszych. Jeśli zaś preferujemy aktywny wypoczynek, powinniśmy poszukać miejsca z dobrymi trasami narciarskimi lub snowboardowymi. Jeśli chcesz odkrywać lokalną kulturę, wybierz miejsce, które oferuje unikalne atrakcje turystyczne, muzea czy tradycyjne wydarzenia zimowe.
  • Klimat i Pogoda. Zastanów się, czy wolisz chłodniejszy klimat z obfitością śniegu, czy może łagodniejsze warunki zimowe. Różne regiony oferują różne doświadczenia zimowe, a wybór zależy od twoich preferencji.

  • Budżet. Wyjazdy w góry mogą być dość kosztowne, szczególnie gdy jedziemy nam uprawiać zimowe sporty. Dlatego warto wcześniej zaplanować budżet i dostosować miejsce wyjazdu do naszych możliwości finansowych. Na rynku turystycznym jest bardzo duża konkurencja, warto zatem poświęcić trochę czasu, by wybrać najbardziej dopasowaną i atrakcyjną ofertę. 
  • Długość pobytu. Zastanów się, jak łatwo dostępne jest miejsce. Czy wymaga długotrwałej podróży lotniczej, czy może jest dostępne drogą samochodową? Dostępność wpływa na czas, jaki będziesz musiał poświęcić na podróż. Jeśli mamy tylko kilka dni, powinniśmy wybrać miejsce, które oferuje wiele atrakcji. Jeśli zaś mamy więcej czasu, możemy pozwolić sobie na dłuższy wyjazd i poznać okolicę.

Pamiętaj, że rozważenie tych czynników przed podróżą, ułatwi Ci znalezienie odpowiedzi na pytanie: gdzie pojechać na ferie zimowe? Wówczas wybór idealnej miejscówki, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania podczas ferii, okaże się całkiem prostą decyzją. 

Przed wyjazdem na ferie warto przygotować auto, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort podróży. Najlepszy sposób to pewne i komfortowe auto od Kaizen Rent. Postaw na naszą wypożyczalnię samochodów i ciesz się bezpieczną podróżą od pierwszego kilometra!

Ferie zimowe w Polsce 2024 roku – który region wypoczywa jako pierwszy?

Zanim przejdziemy do meritum i odpowiemy na pytanie: gdzie można pojechać na ferie zimowe, przypominamy terminy ferii zimowych 2024 dla poszczególnych województw:

  • 15 stycznia – 28 stycznia 2024: województwo mazowieckie, dolnośląskie, zachodniopomorskie, opolskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: województwo łódzkie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie, śląskie;
  • 12 lutego – 25 lutego 2024: województwo lubuskie, kujawsko-pomorskie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie.

Gdzie pojechać na ferie zimowe w Polsce? Postaw na klasykę

Zima to magiczny czas, gdy krajobrazy Polski przybierają śnieżną szatę, a zimowe atrakcje kuszą do wyjątkowych przygód. Szkoda zatem przesiedzieć cały ten okres pod kocem. Udowodnimy Wam dziś, że Polska zimową turystyką stoi. Pokażemy Wam miejsca, w których nie zaznacie nudy, niezależnie od aury za oknem. Gdzie zatem uciec od codziennego zgiełku i zanurzyć się w zimowej przygodzie? Rozważmy kilka kierunków, które z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Gotowi na zimową wyprawę przez różnorodność Polskich zakątków? Przeżyjmy te magiczne ferie razem!

 

Tatry i Zakopane.

Jeśli ferie zimowe to obowiązkowo Zakopane, czyli zimowa stolica Polski. Miasto położone u podnóża Tatr przyciąga turystów, oferując doskonałą infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych, a także bogatą ofertę turystyczną. Uliczki pełne drewnianych domów i góralskiej kultury zapewniają niepowtarzalny klimat. A otoczenie gór gwarantuje zapierające dech w piersiach widoki. Możemy ich doświadczać, nawet nie wychodząc w góry. Kolejny atut na korzyść Zakopanego to lokalizacja. Łatwo tu dojedziesz zarówno samochodem, jak i koleją czy autobusem. 

Zakopane gwarantuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie, trasy zjazdowe o różnym poziomie trudności, trasy biegowe, a także snowparki. Nie będą się tu nudzić osoby, które lubią aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Oprócz narciarstwa, w Zakopanem można również skorzystać z wielu innych atrakcji, takich jak: spacery po Krupówkach, zwiedzanie Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy wizyta w Muzeum Tatrzańskim. W swoje progi zaprasza też Snowlandia. czyli niepowtarzalny zimowy park rozrywki, w którym można zobaczyć śniegowe rzeźby i labirynty. A jeśli chcesz dodać do swojego pobytu odrobinę adrenaliny polecamy Góralski Ślizg pod Gubałówką. To ogromna zjeżdżalnia z 8. równoległymi torami, z której można zjeżdżać w tandemie lub ścigać się z rodziną i znajomymi.

Ponadto miasto kusi licznymi galeriami sztuki oraz gospodami serwującymi regionalne przysmaki, najczęściej przy dźwiękach góralskiej muzyki. Dlatego zimowa stolica Polski to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Nikogo, kto choć raz był w Zakopanem, nie trzeba przekonywać, że to wyjątkowe miejsce o niepowtarzalnym klimacie.

➡️ Więcej o tym, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Zakopanem, znajdziesz w artykule: Weekend w Zakopanem. Poznaj najlepsze atrakcje turystyczne.

Karkonosze i Karpacz.

Położony w woj. dolnośląskim region to świetna alternatywa dla zatłoczonego „Zakopca”. Karkonosze to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce, zarówno latem, jak i zimą. Znajdziesz tu wiele atrakcji turystycznych i równie piękne panoramy górskie, z charakterystycznymi dla karkonoskiego krajobrazu malowniczymi formacjami skalnymi i śnieżnymi kotłami. 

Karpacz to największa miejscowość turystyczna w Karkonoszach. Znajduje się w sercu gór, u stóp majestatycznej Śnieżki, w dolinie Łomnicy i oferuje szeroką gamę atrakcji zwłaszcza dla miłośników sportów zimowych. Możesz tu szaleć na stokach narciarskich czy trasach snowboardowych, ponieważ są dobrze przygotowane. Najbardziej znanym ośrodkiem narciarskim jest Kopa, która dysponuje nowoczesnym wyciągiem krzesełkowym, co znacznie ułatwia dostęp do szczytów. Region ten bardzo popularny wśród miłośników narciarstwa biegowego.  W Karpaczu funkcjonuje też kryte lodowisko, gdzie amatorzy białego szaleństwa mogą oddawać się swoim pasjom cały rok. Będąc w Karkonoszach, warto skusić się na tradycyjne rozrywki typu saneczkarstwo — w Karkonoszach znajdują się tory saneczkowe, czy kuligi — niegdyś bardzo popularna atrakcja zimowa w Karkonoszach. Te niezapomniane organizuje dzikie miasteczko Western City!

Ciekawym akcentem na zakończenie ferii dla najwytrwalszych może być Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego, który zaplanowany jest na 24 lutego. Trasa liczy ok.48 km. Bieg startuje o godz. 07:30 ze Szklarskiej Poręby, przez grzbiet Karkonoszy, zaś limit czasowy to godz.18:00 na deptaku w Karpaczu. 

Jenak Karpacz to nie tylko narty. Tutaj sporty zimowe przeplatają się z bogatą historią i kulturą, tworząc niezapomniany klimat ferii. Aktywnie możesz tu wypoczywać, odkrywając uroki Karkonoskiego Parku Narodowego podczas zimowych wędrówek. Warto również odwiedzić słynną Świątynię Wang, która stanowi unikalny zabytek i jest jednym z symboli miasta. Świetną rozrywkę, zwłaszcza gdy za oknem niesprzyjająca aura, zapewnią liczne oryginalne muzea jak Muzeum Zabawek czy Muzeum Ducha Gór. 

 

Beskid Śląski i Wisła.

Perła Beskidu Śląskiego, urokliwa Wisła to doskonałe miejsce na zimowe ferie. Miasto Adama Małysza stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych destynacji. Co sprawia, że warto zaplanować tu zimowy wyjazd?

Beskid Śląski oferuje bogactwo tras narciarskich dostosowanych do różnych poziomów zaawansowania. Stoki w miejscowościach Ustroń, Szczyrk czy Wisła cieszą się uznaniem wśród miłośników narciarstwa. Beskidzkie trasy są często mniej zatłoczone niż te w Zakopanem, co tworzy kameralną atmosferę i umożliwia bardziej spokojne korzystanie z zimowej przyjemności. Sporym ułatwieniem są specjalne oferty dla amatorów białego szaleństwa i elastyczne ceny. W skipassy warto zaopatrzyć się wcześniej, gdyż ceny na stornach internetowych są tańsze nawet do 30 procent! Takie nowoczesne rozwiązania promuje największa stacja narciarska w Polsce Szczyrk Mountain Resort, która udostępnia narciarzom i snowboardzistom 40 km tras na jednym karnecie! A do tego coraz bardziej popularne i dostarczające większych wrażeń jazdy nocne!

Miłośnicy narciarstwa wymarzone trasy zjazdowe znajdą i w samej Wiśle. W samym sercu miasta znajduje się popularna stacja Skolnity ‒ jeden z najnowszych i najnowocześniejszych ośrodków, a także zdecydowanie najdogodniej położony, bo w samym centrum zimowego kurortu. Zjeżdżać można z dwóch dobrze oświetlonych tras: niebieskiej rodzinnej, czerwonej dla średniozaawansowanych. To idealne miejsce z licznymi atrakcjami i pięknym tarasem widokowym. Ogromną popularnością cieszy się też Cieńków ‒ legendarna stacja narciarska w Wiśle Malince. Doskonałe warunki do jazdy przyciągają tu zarówno początkujących, jak i wprawionych narciarzy oraz snowboardzistów. Czeka tu na nich 5 tras o różnym stopniu trudności i łącznej długości 5 km tras. 

Dla entuzjastów snowboardingu stoki szczytów Soszów czy Stożek stanowią prawdziwy raj. Warto wspomnieć, że schronisko na szczycie góry Stożek to najstarsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim – ta baza turystyczna obsługuje turystów od ponad 100 lat! Dodatkowo liczne trasy biegowe sprawiają, że region ten jest również doskonałym miejscem dla miłośników narciarstwa biegowego. 

Po intensywnym dniu na stoku warto odwiedzić malownicze centrum Wisły, gdzie można delektować się regionalną kuchnią w przytulnych góralskich karczmach. Będąc w Wiśle warto pamiętać o jej sportowych tradycjach. Wyprawa do słynnej skoczni imienia Adma Małysza i wizyta w galerii trofeów sportowych mistrza to punkt obowiązkowy tegorocznych ferii w Beskidzie Śląskim. Kurort słynie także z malowniczych tras spacerowych, takich jak Trasa na Baranią Górę, które zapewniają cudowne panoramy. 

W Beskidzie Śląskim i Wiśle podczas ferii zimowych organizowane są liczne imprezy, które dodają dodatkowego smaczku pobytowi. Zimowe festiwale, koncerty, warsztaty dla najmłodszych, czy zawody sportowe to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na odwiedzających. Obowiązkowe to:

  • 12.01.2024 do 14.01.2024  – Puchar Świata w Skokach Narciarskich
  • 28.01.2024 – IV Bieg Narciarski O Puchar Wisły.

 

Gdzie można pojechać na ferie? Po więcej inspiracji dla na amatorów białego szaleństwa zapraszamy na naszego Bloga:

 

➡️ Gdzie na narty za granicą warto pojechać?

➡️ Gdzie na narty w Polsce warto pojechać?

Gdzie pojechać na ferie? Odpowiedź może być tylko jedna – w góry!

W Polsce istnieje wiele miejsc wartych odwiedzenia podczas ferii zimowych, oferujących różnorodne atrakcje i aktywności. Kto powiedział, że to musi być Zakopane? Dla wielu zimowa stolica Polski o tej porze roku jest nie do zaakceptowania. Wysokie ceny wypoczynku oraz  tłok, który może być uciążliwy, zwłaszcza w popularnych miejscach.

Zatem gdzie można pojechać na ferie zimowe w Polsce w 2024 roku, jeśli nie do Zakopanego?

Na szczęście możliwości wyboru jest wiele. Koniecznie sprawdź mniej oczywiste kierunki na zimowe wyjazdy! Oto nasze pomysły na ferie 2024!

Bieszczady i Ustrzyki Dolne.

Zimowy trekking połoninami lub przejazd półotwartymi wagonami kolei wąskotorowej zamiast kuligu – to niepowtarzalne atrakcje, które przeżyjesz tylko, przejeżdżając w Bieszczady! To idealne miejsce na zimową przygodę w krainie dzikiej przyrody. To właśnie surowa aura i mroźny klimat ukazują cały majestat tych gór. Jedź w Bieszczady i poczuj na własnej skórze jak wygląda życie w górach zimą!

Dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z naturą, Bieszczady oferują malownicze widoki i liczne szlaki turystyczne. Jedną z bardziej widowiskowych tras, jest szlak wiodący na Połoninę Wetlińską (1255 m n.p.m.), zimową porą specjalnie tyczkowany. Odpoczynek i ciepłą strawę oferuje schronisko Chatka Puchatka, które w zimowej szacie wygląda bajecznie. Na wyprawę polecają się również Połonina Caryńska oraz schronisko Koliba, które chętnie ugości strudzonych tułaczką turystów. 

Bieszczady to doskonałe miejsce dla tych, którzy pragną uniknąć zatłoczonych kurortów. Spokojne stoki narciarskie i urokliwe widoki pozwalają na relaks w kameralnej atmosferze. Nieprzypadkowo Ustrzyki Dolne są określane mianem „stolicy podkarpackiego narciarstwa”. Jeśli chodzi o aktywności sportowe, bez wątpienia, w regionie wyróżniają się Ustrzyki Dolne, gdzie działają dwa nowoczesne wyciągi narciarskie: Laworta Ski oraz Gromadzyń. Wyciąg na stokach Laworty oferuje trzy zróżnicowane trasy zjazdowe, w tym najdłuższą, liczącą imponujące 1250 metrów.

Kilkanaście kilometrów za Cisną, znajduje się Kalnica, wyciąg i miejscowość o tej samej nazwie. To miejsce sprawdzi się idealnie, jeśli chcesz pogodzić chodzenie po górach z wieczornym szusowaniem. Stacja dysponuje trzema trasami zjazdowymi. W Bieszczadach możesz również spróbować swoich sił w narciarstwie biegowym. Dla osób lubiących współzawodnictwo zorganizowano na terenie Bieszczadów kilka rajdów-biegów narciarskich, m.in. Tropem Wilka, Tropem Żubra czy Bieszczadzki Bieg Lotników.

By dać odpocząć mięśniom po intensywnym treningu, warto poznać bliżej okolicę. Niedaleko od Ustrzyk Dolnych znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów. Zimą te majestatyczne zwierzęta chętniej obcuję z ludźmi. Nie doskwiera im upał, więc nie chowają się w gęstym lesie. A liczne przysmaki, które dostarczają im opiekunowie, kuszą zapachami i dostępnością. Wizyta w zagrodzie jest bezpłatna, a może być doskonałą okazją do przeprowadzenia „lekcji przyrody”. 

 

Góry Stołowe i Duszniki Zdrój.

Góry Stołowe to jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce, który zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem. Góry Stołowe, inaczej zwane płytowymi to unikalne w skali światowej, chociaż względnie nowe zjawisko. Charakteryzują się spłaszczonymi wierzchołkami i stromymi zboczami. A zimą prezentują się jeszcze bardziej magicznie, przenosząc turystów w świat Narnii. Wędrówki po Szczelińcu i Błędnych Skałach zimą oferują niezapomniane widoki i niepowtarzalne przeżycia. Kwoka, Małpolud, Wielbłąd, Słoń i Piekiełko... Nigdzie na starym kontynencie nie znajdziecie tak licznych skalnych labiryntów i zapierających dech w piersiach formacji skalnych o zabawnych nazwach, które rozbudzają wyobraźnię. No, może poza naszymi sąsiadami z Kraju Hradeckiego. 😉

Najpopularniejsza miejscowość turystyczna w Górach Stołowych to obok Kudowy Zdój –Duszniki Zdrój. To popularny kurort uzdrowiskowy, znany z leczniczych wód mineralnych.

Region oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. W Górach Stołowych znajdują się liczne ośrodki narciarskie, oferujące trasy zjazdowe na różnym poziomie trudności. Panują tu dobre warunki do uprawiania narciarstwa i snowboardu, a śnieg jest zazwyczaj gruby i równy.

Gdzie pojechać na ferie zimowe? Najlepsze ośrodki narciarskie w Górach Stołowych i okolicy:

  • Ski Arena Zieleniec – jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w Polsce. Oferuje 12 tras zjazdowych o łącznej długości 10 kilometrów. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe.
  • Czarna Góra – do dyspozycji narciarzy jest prawie 10 km różnorodnych tras narciarskich, obsługiwanych przez 3 koleje i 8 wyciągów. Najdłuższa z nich „Luxtorpeda” wjeżdża na sam szczyt Czarnej Góry. W pobliżu znajdują się jeszcze dwie stacje narciarskie — w Lądku-Zdroju i Kamienicy, łącznie tworzą Ski Region Śnieżnik.
  • Stacja Narciarska Spalona – to raj dla narciarzy biegowych. Trasy narciarstwa biegowego o długości ponad 40 kilometrów, sztucznie dośnieżany wyciąg narciarski oraz bliskość schroniska Jagodna to główne zalety tej miejscówki w Górach Bystrzyckich. Miejsce często porównywane jest z Jakuszycami. 

W Dusznikach-Zdroju znajduje się wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych, które urozmaicą zimowy wypoczynek. Można tu zwiedzić zabytki, skorzystać z zabiegów spa, a także po prostu wybrać się na spacer po malowniczych zakątkach. Na początek polecamy wyprawę do schroniska Muflon, by niewielkim wysiłkiem poczuć górski klimat. Schronisko usytuowane jest niemalże w mieście. Stamtąd na ciekawe wycieczki poprowadzą nas liczne znaki turystyczne. Obowiązkowa dla każdego jest również wyprawa na Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych i największy skalny labirynt w Polsce. To miejsce pełne tajemniczości i magii.

Samo uzdrowisko również uwodzi atrakcjami. Spacer po parku zdrojowym i ogrodzie fenologicznym, szklaneczka życiodajnego płynu w pijalni wody, wieczorek muzyczny w Dworku Chopina lub selfie przy jednym z licznych pomników kompozytora. A na deser obowiązkowo wizyta w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. To jedno z najstarszych muzeów papiernictwa w Europie. Można tu zobaczyć, jak powstaje papier, a także poznać historię tego rzemiosła.

 

Jura Krakowsko-Częstochowska.

Gdzie można pojechać na ferie zimowe? Jura Krakowsko-Częstochowska i wiodący przez nią Szlak Orlich Gniazd to miejsca pełne historii, przyrody i niezwykłych widoków. Jednak rzadko kiedy rozpatrujemy ten kierunek pod kątem ferii zimowych. Mało komu jura kojarzy się z uprawianiem sportów zimowych, a tymczasem znajduje się tu kilka prężnie działających ośrodków. To również raj i coraz bardziej popularny cel wypraw wśród narciarzy biegowych. Szlaki piesze łączące liczne wartownie idealnie nadają się do zimowego szusowania. Do tego dołóżmy malownicze widoki na trasach biegowych, zamki oraz kulinaria regionu i mamy gotowy plan na niezapomniane ferie.

Działa tutaj aż sześć wyciągów, poznaj te najchętniej wybierane:

  • w Pilicy. Miejsce z jednym z popularniejszych wyciągów narciarskich w regionie, oferującym zróżnicowane trasy dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania. W pobliżu znajdują się malownicze trasy biegowe, co sprawia, że jest to atrakcyjne miejsce również dla miłośników narciarstwa biegowego.
  • w Morsku. Ośrodek narciarski w Morsku jest doskonałym miejscem dla początkujących narciarzy. Jest tu wyciąg talerzowy, który umożliwia naukę podstawowych umiejętności.
  • w Paczółtowicach. Ośrodek w Paczółtowicach to miejsce dla narciarzy średniozaawansowanych. Wyciąg taśmowy sprawdzi się zwłaszcza dla dzieci i osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. W okolicy znajduje się JuraPark, park rozrywki z ruchomymi dinozaurami, co może stanowić dodatkową atrakcję dla rodzin.

Nawet jeśli zimowe sporty to nie Twoja bajka, w Jurze nie będziesz się nudził. To miejsce o bogatej historii i legendach. Co zatem można robić w tym regionie? Wyrusz na podbój Góry Zborów, a później obierz azymut na Szlak Orlich Gniazd, jak kiedyś mówiono o zamkach i warowniach. Ponieważ zamki są nie tylko dla rycerzy na białym koniu! Na Szlaku Orlich Gniazd znajdziecie zamki jak z bajki, ale bez smoków – niestety. 😝 

Gdy znudzi Ci się narciarstwo i poznasz już wszystkie legendy tej magicznej krainy, pakuj plecak i szykuj się na wizytę w jaskiniach. W Jurze znajduje się wiele jaskiń, które warto zobaczyć. Eksplorować możesz m.in. jaskinię Raj, jaskinię Łokietka czy jaskinię Ciemna. Jura to nie tylko skały. Alternatywą dla miłośników aktywności zimowych będzie spacer po Ojcowskim Parku Narodowym.

➡️ Więcej o tym, czy warto eksplorować Szlak Orlich Gniazd przeczytasz na naszym Blogu! Udanej lektury!

Gdzie można pojechać na ferie? Zima w mieście nie musi być nudna!

Ta propozycja może niektórych Was mocno zaskoczyć, ale zima to świetny czas na zwiedzanie polskich miast. Nasz kraj ma do zaoferowania naprawdę wiele pięknych miejsc. Jednak większość z nas w letnie miesiące nie ma ochoty spędzać wolnych dni w zamkniętych pomieszczeniach muzeów czy galeriach sztuki. Do tego upały w aglomeracjach miejskich bywają nie do zniesienia. Nic dziwnego, że uciekamy wówczas na łono natury. Zima zaś to idealna okazja, aby odkryć uroki miast, zwłaszcza tych, które są znane głównie jako popularne miejsca letnich wakacji.

Jednym z takich miejsc jest Kraków. To jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce, pełne historii i kultury. W czasie ferii można odwiedzić Wawel — symbol miasta oraz słynne Sukiennice na Rynku Głównym. Spacerując po krakowskich uliczkach można również zobaczyć wiele pięknych kościołów i kamieniczek. Poza tym Karków to kulturalna stolica Polski. Tutaj nie można się nudzić: teatry, galerie, filharmonie, koncerty... a do tego intensywne życie nocne. 

Bardziej aktywnym turystom polecamy wizytę na największym lodowisku pod chmurką, które co roku powstaje w parku Jordana. Dobrą alternatywą dla lodowiska na otwartym powietrzu będzie kryte lodowisko klubu Cracovii. 

Kolejny świetny przystanek na mapie zimowych wypraw to Toruń. Znany przede wszystkim jako miasto Mikołaja Kopernika zachwyca swoją gotycką architekturą i atmosferą średniowiecznego miasta. Podczas ferii warto pospacerować po urokliwych uliczkach Starówki lub przejść się bulwarem Filadelfijskim. 

Na wielbicieli nauki czeka planetarium, symbol Torunia. Ferie zimowe to świetna okazja, by przeżyć kosmiczną przygodę. W okresie ferii zimowych w województwie kujawsko-pomorskim (od 16 do 31 stycznia) toruńskie Planetarium będzie czynne siedem dni w tygodniu. Każdy, kto czuje się typem sportowca, może odwiedzić Mini Aquapark lub któreś z lodowisk. W Toruniu znajdują się także miejsca idealne dla łasuchów. Absolutnie każdy powinien odwiedzić Żywe Muzeum Piernika, w którym upiecze własne pierniczki.

Warszawa, stolica Polski, oferuje wiele atrakcji dla turystów w okresie ferii. Można zwiedzać Zamek Królewski i piękne Ogrody Łazienkowskie lub skorzystać z bogatej oferty muzeów i galerii sztuki. Ponadto, na Stadionie Narodowym organizowane są różnorodne wydarzenia sportowe i koncerty. Styczeń i luty będą poświęcone dwóm wystawom.

  • „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to multimedialna wystawa, która przenosi słynną kaplicę na grunt Polski. Freski autorstwa Michała Anioła są wyświetlane na ścianach i suficie – to multisensoryczne doświadczenie, którego długo nie zapomnisz.
  • Kolejna wystawa to gratka dla fanów motoryzacji. Inter Cars Ikony Motoryzacji to 100 prawdziwych Ikon zebranych na PGE Narodowym, w tym auta marzeń, pojazdy gwiazd sportu i największe symbole popkultury! To ogromne emocje dla fanów motoryzacji i atrakcja dla całej rodziny. Dodatkowo na odwiedzających czekają symulatory, strefa aut R/C oraz spotkania z ambasadorami wystawy.

A jeśli zima w stolicy, to nie wypada nie wspomnieć o słynnej Górce Szczęśliwieckiej – kultowym dla amatorów białego szaleństwa miejscu w samym centrum Polski. Górka Szczęśliwicka, która osiąga spektakularne się 154 m, znajduje się w zachodniej części Warszawy, w dzielnicy Ochota. Największą atrakcją Górki jest oczywiście stok narciarski (Ośrodek „Szczęśliwice”). Górka Szczęśliwicka to świetny pomysł na zimową przerwę. To miejsce, w którym można aktywnie spędzić czas i cieszyć się pięknem zimowej przyrody. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje prawdziwy miłośnik jazdy na desce lub na dwóch deskach: dwa wyciągi, najlepszych instruktorów, wypożyczalnię sprzętu. A do tego piękne widoki na Warszawę oraz restaurację!

Gdzie jechać na ferie zimowe w Polsce? Nad wodę?!

Nie do końca przekonały Cię nasze pomysły na ferie? Masz niedosyt i czujesz, że to jeszcze nie jest strzał w 10. Wiemy, co chodzi Ci po głowie! Zapewne należysz do osób, które kochają wodę – jak odpoczynek to morze i kropka? Każde wakacje spędzasz nad Bałtykiem, nawet gdy inni mówią, że drogo, że tłumy... Nic straconego! Zima nad polskim morzem też jest piękna. Powietrze aż kipi od życiodajnego jodu, a poza tym... Od lat morsowanie w Bałtyku zyskuje na coraz większej popularności.

O tak! Nie przesłyszałeś się! Bałtyk doskonale nadaje się na początek przygody z morsowaniem, zwłaszcza Zatoka Gdańska i Zatoka Pucka. Bałtyk to nie tylko letnie kąpiele. Morsujemy jedynie tam, gdzie mamy cały czas dno pod stopami, nie wchodzimy na głęboką wodę. Dla odważnych entuzjastów  morsowanie to unikalna forma aktywności zimowej. Wyjątkowe doświadczenie orzeźwienia i poprawy samopoczucia. Nad Bałtykiem organizowane są różnego rodzaju wydarzenia związane z morsowaniem. Nieoficjalną stolicą morsowania jest Mielno. To tu od 15 lat odbywa się największy Międzynarodowy Zlot Morsów. Druga ulubiona miejscówka amatorów lodowatego Bałtyku to Gdańsk Jelitkowo. 🥶

Warto więc rozważyć wyjazd nad polskie morze podczas ferii zimowych. Gdynia, Sopot i Gdańsk to miasta, które oferują wiele atrakcji także zimą. Można spacerować po molo, podziwiać piękne widoki na morze oraz odwiedzić liczne restauracje serwujące świeże owoce morza.

➡️ Zaintrygowany? Przeczytaj o najciekawszych atrakcjach Trójmiasta na naszym blogu.

Jeśli preferujesz mniejsze miejscowości, warto skierować swoje kroki w stronę Helu lub Jastarni. Tam również można spędzić czas aktywnie – na przykład uczestnicząc w kursach windsurfingu lub kiteboardingu. Warto wiedzieć, że zima w Polsce to czas niżów barycznych. Napływają one znad Atlantyku przynosząc silne wiatry i sztormy. Właśnie wtedy na Bałtyku panują najlepsze warunki do uprawiania surfingu.

Zimą nad Bałtykiem plaże są zazwyczaj mniej zatłoczone, co pozwala na spokojne spacery nad brzegiem morza. Widok zamarzniętego Bałtyku i opustoszałych plaż może być magiczny. Miejscowości nadbałtyckie, takie jak Kołobrzeg, zachowują swój urok również zimą. Ten piękny kurort oferuje wiele atrakcji, takich jak spacery po plaży, wizyty w lokalnych spa i relaksujące kąpiele termalne. Latarnie morskie, mola i promenady są równie atrakcyjne, a w zimowej scenerii prezentują się malowniczo. Kolejnym fascynującym miejscem są Międzyzdroje, znane jako polska stolica festiwalu filmowego. Tylko tutaj możesz odwiedzić słynną Aleję Gwiazd. 

Gdzie warto pojechać na ferie zimowe?  

Jeśli marzysz o spędzeniu ferii zimowych nad wodą, to Polska ma wiele atrakcyjnych miejsc do zaoferowania. Jednym z nich są Mazury – malowniczy region pełen jezior i lasów. Możesz tam uprawiać sporty wodne, takie jak żeglarstwo, kajakarstwo czy jazdę na nartach wodnych. Jednak mało kto wie, że kraina lasów i jezior to świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych! 

Stoki na Mazurach w niczym nie ustępują współczesnym standardom górskich resortów. Jeśli chcesz poszusować w ciszy i spokoju, doskonalić jazdę lub pierwszy raz zapiąć narty na nogi Mazury będą strzałem w 10. Tutejsze trasy nie są strome, przez co będą dobre dla początkujących. 

  • Góra Czterech Wiatrów. Ten ośrodek rekreacyjny zlokalizowany w Mrągowie zaprasza do siebie gości przez cały rok. Do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi orczykowe, snowpark i trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności.
  • Kurza Góra. Jest największym ośrodkiem narciarskim w północnej Polsce. Znajdują się tu 3 trasy zjazdowe o różnych stopniach trudności i łącznej długości 2,5 km oraz kryte lodowisko. 
  • Piękna Góra ulokowana w miejscowości Gołdap – w latach 70. i 80. nazywana Zakopanem północy. Znajdziesz tutaj aż 5 tras zjazdowych, które łącznie liczą ponad 2 tys. kilometrów. Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane, a 4 z nich także oświetlane. Najtrudniejsza z nich ma długość 650 metrów.

Jeśli preferujesz bardziej aktywny wypoczynek, to Suwałki jest doskonałym miejscem na ferie zimowe. Położone nad jeziorem Wigry i otoczone malowniczymi lasami, oferuje wiele atrakcji dla miłośników sportów zimowych. Można tu korzystać z tras narciarskich biegowych czy łyżwiarstwa na naturalnym lodowisku. 

Szukasz większej adrenaliny i niezapomnianych przygód. Dobrze trafiłeś. Bajkowa sceneria lasów Puszczy Augustowskiej w zimowej szacie, zwisające czapy zmrożonego śniegu, niecodzienne emocje to uroki zimowego kajakowania. Spływy zimowe odbywają się w niewielkich grupach, ok. 6-10 os., pod opieką instruktora lub ratownika, sprawdzonymi odcinkami rzek. Najczęściej Czarną Hańczą i Rospudą.

Dodatkowo poza stokami narciarskimi Mazury obfitują w inne ciekawe zimowe atrakcje – lodowe żeglarstwo, psie zaprzęgi, wędkarstwo podlodowe – tego nie doświadczysz nigdzie indziej. Lodowate jeziora zapewniają doskonałe warunki do jazdy na łyżwach, a okolica jest piękna o każdej porze roku.Wybrałeś kierunek na nadchodzącą zimową pauzę, teraz sprawdź jak przygotować auto na wyjazd na ferie?

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki