Gdzie na narty w Polsce warto pojechać?

Blog

Gdzie na narty w Polsce warto pojechać?

Początek zimy nie dawał nadziei amatorom białego szaleństwa na udany wypoczynek. Jednak wraz z nadejściem roku 2023, nadeszła też zima. I rozgościła się na polskich stokach na dobre. Za nami już połowa ferii zimowych. Narciarze doczekali się wreszcie śniegu i dobrych warunków na stokach. I nie odmawiają sobie sportowych przyjemności, nawet gdy pogoda nie dopisuje. Stacje narciarskie w całym kraju są czynne i działają pełną parą. A polskie góry, jak co roku,  nie zawiodły narciarzy i snowboardzistów, zapewniając zimową aurę oraz świetną zabawę na trasach. 

Specjalnie dla Was sprawdzamy: gdzie warto jechać na narty w Polsce? Gdzie na narty z dziećmi – które trasy na najlepsze dla małych narciarzy? Gdzie na narty za granicę? Które stoki narciarskie w Europie są najpopularniejsze? To się przyda podczas ferii zimowych 2023. 

 

Gdzie na narty w Polsce? Najchętniej wybierane ośrodki

Polskie góry działają na przyjezdnych jak magnes, zarówno zimową, jak i w letnie dni. Wszystkie pasma górskie zapewniają niezapomniany wypoczynek i świetną zabawę o każdej porze roku. Ciekawe miejsca zimą w Polsce jest bez liku. Jeśli chodzi o aktywny wypoczynek, narty są tu jedną z najpopularniejszych form aktywności. Dominuje narciarstwo zjazdowe, ale i biegówki zyskują coraz większą rzeszę fanów. Polskie stoki oferują szeroką gamę usług dla miłośników białego szaleństwa – trasy o różnym stopniu trudności, wyciągi orczykowe, snowparki i snowtubing.

Bardzo dobrze rozwinięta jest też baza noclegowa i gastronomiczna. W Polskich górach znajdziemy noclegi, zarówno w rodzinnych pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, jak i domkach wolnostojących. Zwolennicy luksusu też nie mogą narzekać. Coraz więcej polskich uzdrowisk oferuje noclegi w standardach dorównujących europejskim kurortom. Natomiast polskie smaki i regionalna kuchnia górali nie potrzebuje żadnej reklamy. Porządnie rozgrzewa  zmarzniętych narciarzy i daje im energię na całodzienne szaleństwo.  

Zimowe kurorty i uzdrowiska górskie w Polsce są bardzo dobrze skomunikowane z resztą kraju. Bezpiecznie i komfortowo dotrzesz w każde miejsce polskich gór z wypożyczalnią samochodów Kaizen Rent. Nasze samochody są gotowe do drogi, czyste, zatankowane do pełna i bez limitu kilometrów.  

Przygotowaliśmy dla Was wybór najciekawszych naszym zdaniem stacji narciarskich w poszczególnych pasmach górskich.

Gdzie na narty w Polsce? Tatry

Polska jest domem dla wielu znanych ośrodków narciarskich, które każdego roku przyciągają rzesze fanów tego sportu. Najbardziej popularne ośrodki do uprawiania narciarstwa to oczywiście Zakopane i okolice. W zimowej stolicy Polski najbardziej eksploatowanym z ośrodków jest Kasprowy Wierch – oferujący dwie szerokie trasy oraz piękną panoramę Tatr. Góra ta uważana jest za jedną z najbardziej wymagających. Na jej szczyt wiedzie najdłuższa (4,2 km) i najstarsza kolej linowa w Polsce, zbudowana 1936 roku, zmodernizowana w 2007 roku.

Trasa Gąsienicowa na Kasprowym Wierchu ma 1600 metrów długości. Roztacza się z niej niezapomniany widok na Tatry Wysokie oraz znajdujący się po słowackiej stronie Krywań. To trudna i wymagająca trasa oznaczona kolorem czarnym. Charakteryzuje się dużym nachyleniem stoku. W swoim dolnym przebiegu jest stosunkowo wąska i kończy się mniej więcej na wysokości dolnej stacji wyciągu krzesełkowego (4-osobowy). Na górę wjeżdżamy nim w ciągu 8 minut.

Trasa Goryczkowa na Kasprowym Wierchu liczy 2400 metrów długości. Oferuje jedyne w Polsce alpejskie tereny zjazdowe, z malowniczym widokiem na Tatry Zachodnie. Wzdłuż stoku kursuje 2-osobowy wyciąg krzesełkowy o przepustowości 720 osób na godzinę, a wjazd na górę trwa ok. 15 minut. To również trasa oznaczona kolorem czarnym, przeznaczona dla zaawansowanych riderów.

➡️ Skipass jednodniowy: normalny 179,00 zł, ulgowy 149,00 zł.

⚠️Uwaga! W chwili pisania tekstu zarówno kolej linowa na Kasprowy Wierch, jak i Tatrzański Park Narodowy zostały zamknięte z powodu trudnych warunków pogodowych i zagrożenia lawinowego. Turysto, pamiętaj – zawsze przed wyjściem w góry czy to na trekking, czy na narty, sprawdź panujące warunki i stosuj się do zaleceń GOPR dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich.

Swoich sił spróbować można też na stoku Gubałówka. Usytuowana w samym centrum Zakopanego oferuje dwie trasy zjazdowe. Trasa Górna Polana Gubałówki to najstarszą w Polsce stuletnia trasa narciarska, o czerwonym stopniu trudności, o długości około 1600 m, przewyższeniu 300 m (średnie nachylenie 19%). Znajduje się tu wyciąg orczykowy oraz park snowboardowy. A po nartach dla relaksu odbyć przejażdżkę saniami po Tatrach. W Tatrach istnieje wiele miejsc, gdzie można spróbować swoich sił na stoku, a także uczestniczyć w imprezach i konkursach narciarskich.

 ➡️ Skipass jednodniowy: normalny 89,00 zł, ulgowy 69,00 zł.

Dla pragnących większej różnorodności doskonałą propozycją jest – Białka Tatrzańska. Ośrodek utworzony dzięki współpracy trzech kompleksów Bani, Kaniówki i Kotelnicy Białczańskiej uchodzi za najnowocześniejszy w kraju. Przystosowany jest zarówno do potrzeb początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów. Szusować możemy po ponad 16 kilometrach tras, korzystając z 21 wyciągów (8 kolei krzesełkowych i 11 orczyków). Wszystkie one dostępne są w ramach jednego karnetu.

Kotelnica Białczańska kusi urozmaiceniem tras narciarskich, łagodne stoki zachęcają do spędzenia tutaj czasu z całą rodziną. Do dyspozycji narciarzy przygotowano szereg nowoczesnych wyciągów narciarskich i kolei krzesełkowych, jak również doskonale przygotowane trasy zjazdowe. Nartostrady zostały tak wytyczone, aby mogli korzystać z nich narciarze i snowboardziści posiadający różne umiejętności jazdy. Najdłuższa trasa mierzy 1400 metrów.

➡️ Skipass jednodniowy: normalny: 155 zł, ulgowy: 145 zł.

✅ Fani sportów zimowych z pewnością ucieszą się na wieść, że większość tatrzańskich stoków objęta jest karnetem Tatry Super Ski. Uprawnia on do korzystania z 95 tras narciarskich oraz 86 wyciągów i kolei. Cena karnetu zależy od sezonu i ilości dni, w których ma być ważny. W sezonie wysokim (9.01 – 12.03.2022) 1 dzień (normalny/ulgowy) to koszt – 139,50 zł / 130,50 zł.

Gdzie na narty w Polsce? Bieszczady

Bieszczadzkie połoniny nie są kojarzone ze sportami zimowymi. Nie znajdziemy tu dużych ośrodków narciarskich jak w innych polskich górach, głównie ze względu na stosunkowo niewielki wysokości, łagodne stoki oraz dużą ilości terenów leśnych objętych granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Nie oznacza to jednak, że w Bieszczadach nie znajdziemy amatorów białego szaleństwa. Na wyróżnienie zasługują dwie stacje narciarskie Laworta oraz Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych.

Stacja narciarska Laworta. Może pochwalić się największym i jedynym w Bieszczadach wyciągiem krzesełkowym. Do dyspozycji narciarzy oddane trasy o łącznej długości 2,8 km. Główna trasa stoku na północnym zboczu góry Kamienna Laworta (769 m n.p.m.) o długości 1250 metrów posiada homologację „FIS". Stok jest oświetlony i sztucznie uśnieżony.

➡️ Skipass jednodniowy: normalny 95 zł, ulgowy 85 zł.

Stacja Narciarska Gromadzyń posiada natomiast dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe o długości 700 metrów. Jeden wyciąg talerzykowy o długości 300 metrów i wyciąg mały o długości 200 metrów. Na stoku znajdują się trzy trasy o długości 2,45 km.

➡️ Skipass jednodniowy: normalny 115 zł, ulgowy 105 zł.

Gdzie na narty w Polsce? Beskidy

Mówiąc o nartach w tym rejonie gór, najczęstszym skojarzeniem jest Szczyrk położony u podnóża góry Skrzyczne. To najwyższy szczyt Beskidów, o wysokości 1257 m n.p.m. Wznosi się w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Skrzyczne to prawdziwy raj dla narciarzy, korzystających tutaj ze świetnych warunków do uprawiania zimowego szaleństwa. Znajdziemy tu dwie prężnie działające stacje narciarskie, które ku uciesze aktywnych turystów, udostępniają jeden wspólny karnet na blisko 35 kilometrów tras narciarskich. 

Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku posiada ponad 10 kilometrów rozmaitych tras narciarskich na zboczach Skrzycznego, w tym trasę z homologacją FIS. Tutejsze trasy czarna i czerwona wyposażone są w system naśnieżania. W pełni komfortowe korzystanie z narciarskich atrakcji gwarantuje m.in. nowoczesna kolej linowa, 4-osobowa kanapa o przepustowości 2400 osób na godzinę.

Szczyrk Mountain Resort posiada na zboczach szczytów Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. i Wierch Pośredni 1000 m n.p.m. przeszło 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych). Tutaj każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie. Serce ośrodka stanowi teraz nowe centrum – SZCZYRK-GONDOLA. Przy dolnej stacji 10-osobowej gondoli znajduje się duży budynek z kasami, infocentrum oraz z wypożyczalnią sprzętu, serwisem, sklepem i przechowalnią. Do dyspozycji gości ośrodek oddaje duży parking na około 700 samochodów, bar Apres Ski i Chill Bar pod Gondolą oraz Restaurację Kuflonka na Hali Skrzyczeńskiej.

Skipass łączony jednodniowy: normalny 174 zł, juniorski 140 zł, dla dzieci 122 zł.

Popularna wśród miłośników jazdy na dwóch deskach jest też Jaworzyna Krynicka. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych głównie ze względu na niepowtarzalny mikroklimat. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj  często nawet 5 miesięcy w roku. Na stokach Jaworzyny Krynickiej wytyczonych jest 7 tras o łącznej długości ponad 11 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. Klejnotem na Jaworzynie jest „fisowska jedynka” najdłuższa w Polsce oświetlona trasa narciarska o długości ponad 2,6 km!

Największą zaletą tego ośrodka jest nowoczesna 6-osobowa kolej gondolowa prowadząca na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.). Ponadto w centrum narciarskim znajduje się 8 innych wyciągów narciarskich. 

➡️Skipass jednodniowy: normalny 145 zł, ulgowy 115 zł.  

Gdzie na narty w Polsce? Sudety

W Sudetach, a ściślej rzecz ujmując, w ich zachodnim paśmie Karkonoszach, największą popularnością wśród miłośników narciarstwa zjazdowego cieszy się Szrenica. Góra oferuje możliwość uprawiania zarówno narciarstwa alpejskiego, jak i snowboardu. U jej stóp leży zaś klimatyczny kurort Szklarska Poręba,

Jeśli zastanawiasz się, gdzie warto jechać na narty w Polsce, postaw na Dolny Śląsk. Czeka tu na Ciebie wiele znanych i polecanych ośrodków narciarskich. A jednym z nich jest doskonale zlokalizowana Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, która oferuje 12 km tras z systemem dośnieżania pokrywającym 100% obszaru przeznaczonego do uprawiania narciarstwa zjazdowego. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności dadzą wiele satysfakcji zarówno doświadczonym, jak i początkującym narciarzom. Dumą ośrodka jest najdłuższa nartostrada w Polsce – liczącą 4,4 km o wdzięcznej nazwie Lolobrigida. Trasa, na której swoje pierwsze kroki na nartach stawia większość Dolnoślązaków, to Puchatek. 

Przepustowość kolejek linowych i wyciągów narciarskich wynosi 10 tysięcy osób na godzinę.

➡️Skipass jednodniowy: normalny: 114 zł, ulgowy: 92 zł.

 

Najdalej na zachód Sudetów, w samym sercu Gór Izerskich, znajduje się stacja narciarska Ski & Sun Świeradów-Zdrój. To dla narciarzy zjazdowych, biegowych i snowboardzistów istny raj. 2500-metrowa oświetlona trasa o niezwykle zróżnicowanym nachyleniu jest na bieżąco dośnieżana i pozwala na ekscytującą jazdę nocną. Super nowoczesna kolej gondolowa, druga pod względem długości w Polsce, ma 2172 metrów długości. W 8-osobowych wagonikach jest w stanie w ciągu godziny wywieźć na szczyt Stogu Izerskiego 2400 osób. Na terenie ośrodka znajduje się szkółka narciarska, wspaniale wyposażona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz snowboardowego, jak i profesjonalny serwisu sprzętu sportowego. Dodatkową atrakcją  jest całoroczny SKI&SUN COASTER. Ten tor saneczkowy dla dzieci i dorosłych mieści się przy dolnej stacji kolejki gondolowej Ski&Sun Świeradów-Zdrój. To gwarancja niezapomnianych 720 metrów ekstremalnych wrażeń. 

➡️Skipass 6-godzinny: normalny 150 zł, ulgowy 130 zł; dwudniowy: normalny: 260 zł, ulgowy: 225 zł.

 

Największym i najbardziej znanym kurortem narciarskim w rejonie Kotliny Kłodzkiej (jednym z większych w Sudetach) jest Zieleniec dzielnica Dusznik Zdroju. Leży na wysokości ok. 950 m. n. p. m. w paśmie Gór Orlickich. Panuje tu wyjątkowy klimat, który zapewnia idealne warunki do uprawiania sportów zimowych i przyciąga narciarzy z całej Polski. Śnieg leży tutaj przez ponad 150 dni w roku, a opadające na północną stronę stoki i niskie temperatury gwarantują doskonałe możliwości zjazdowe.

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena to:

 • 27 wyciągów – w tym 5 nowoczesnych kanap oraz kolej kabinowa,
 • 22 kilometry tras – zróżnicowanych pod względem nachylenia i umiejętności narciarzy,
 • 10 oświetlonych stoków – dla lubiących nocne jazdy, 
 • 1 snowpark oraz pełnowymiarowa rynna (halfpipe) – dla uprawiających freestyle na nartach lub snowboardzie.

Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet. Trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że mamy możliwość (nie ściągając nart czy deski z nóg) przejechania z jednego końca Zieleńca na drugi i z powrotem.

➡️Skipass 7-godzinny: normalny 140 zł, ulgowy 120 zł; dwudniowy: normalny 280 zł, ulgowy 245 zł.  

Ferie z dziećmi – gdzie na narty z dziećmi?

Ośle łączki, orczyki dla najmłodszych czy narciarskie przedszkola – nowoczesne kompleksy narciarskie są perfekcyjnie przygotowane na przyjazd młodych sportowców. Dla wielu narciarstwo jest przygodą na całe życie, która zaczyna się często za młodu. Pierwsze kroki na stokach stawiają nawet dwuletnie brzdące, a czterolatki już całkiem nieźle szusują. Łatwej zasmakować w śnieżnym szaleństwie jest dzieciom, których rodzice kochają szusowanie. Pasja często bywa zaraźliwa. Jeśli chcesz nauczyć jazdy na nartach swoją pociechę, ale sam nie masz o tym zielonego pojęcia, nic straconego. Na początek starannie wybierz miejsce wyjazdu. W dobrych ośrodkach narciarskich, a takich w naszym kraju nie brakuje, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, twoje dziecko pozna frajdę, jaką daje narciarstwo zjazdowe. Dobrym pomysłem są narciarskie przedszkola, gdzie twoja latorośl będzie trenować z grupą innych dzieci. Zatem gdzie warto jechać na narty z dziećmi? Oto nasze propozycje!

 

Bania Ski & Fun w Białce Tatrzańskiej

 

Ośrodek narciarski Bania Ski & Fun w Białce Tatrzańskiej to zimowa kraina dla osób, które rozpoczynają zabawy na śniegu. Stacja oferuje wspaniały zimowy wypoczynek, szczególnie rodzinom z małymi dziećmi. Została przygotowana z myślą o najmłodszych oraz tych, którzy na białym puchu stawiają pierwsze kroki. Bania Ski & Fun jest bezpośrednio połączony z ośrodkiem narciarskim Kotelnica Białczańska.

Czym wyróżnia się Bania? Do dyspozycji starszych i młodszych szusujących są:

 • wyciąg orczykowy,
 • dwa wyciągi taśmowe dla najmłodszych,
 • przedszkole narciarskie z „dmuchańców”,
 • zimową karuzelę dla najmłodszych,
 • 4-osobowa kolej krzesełkową,
 • wyciąg i tor snowtubingowy, czyli jazdę na „oponkach”,
 • wypożyczalnię sprzętu narciarskiego,
 • profesjonalną szkołę narciarską,
 • „Karcme” Bania, która zadowoli nawet wybredne podniebienia najmłodszych amatorów białego szaleństwa. 

 

Stacja Narciarska TYLICZ.ski w Tyliczu

 

Stacja Narciarska TYLICZ.ski jest idealnym miejscem do nauki jazdy na nartach i snowboardzie. Ośnieżone stoki, piękne krajobrazy i urozmaicone 6 km tras, a wszystko usytuowane w spokojnej okolicy w otulinie Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Początkującym ośrodek oferuje oddzielne polanki z wyciągiem taśmowym oraz orczykiem szkoleniowym. Taśma samobieżna to najbezpieczniejszy i bardzo wygodny sposób stawiania pierwszych kroków na nartach. Taka nauka jest przyjemna i bezstresowa. Tylicz to idealne miejsce, by twoje dziecko rozpoczęło przygodę z nartami. Po pierwszych lekcjach można rozpocząć szusowanie na Małym Stoku. Różnica terenu pozwala poczuć prędkość na nartach, a mimo to wciąż gwarantuje bezpieczeństwo. 

Szusujących rodziców młodych narciarzy zaprasza Stok Główny. Szerokie, naśnieżane i oświetlone trasy, zapewnią komfort oraz różnorodność jazdy. Ukształtowanie stoku umożliwia 11 różnych zjazdów. Po całodniowym szaleństwie na stoku wspólnie z rodziną odpocząć możesz u stóp wzniesienia, gdzie znajduje się mała, przytulna gospoda Gościniec. 

 

Stacja narciarska RyterSKI w Rytrze

 

Ośrodek Ryterski Raj w Rytrze położony jest w Beskidzie Sądeckim (Pasmo Radziejowej) na północnym zboczu Jastrzębskiej Góry (675 m  n.p.m). W ośrodku znajduje się 2 570 metrów tras zjazdowych o różnym stopniu trudności. Trasy są sztucznie naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Osoby pragnące podszkolić swoją technikę mają do dyspozycji dwa stoki o długości 400 metrów. Dla zaawansowanych narciarzy przygotowano 3 stoki o długości: 800, 1000 i 1200 metrów.

Dużą zaletą tej lokalizacji są stosunkowo łagodne zbocza Jastrzębskiej Góry. Wytyczono na nich 3 łatwe trasy niebieskie. Jedna z nich to „Rogasiowa łączka”, przy której znajduje się odpowiedni dla maluchów wyciąg taśmowy. Tutaj dzieci mogą stawiać swoje pierwsze kroki na nartach. Pod okiem instruktorów ze szkoły Ryter-Ski, nauka szusowania staje się świetną przygodą. Dla najmłodszych sportowców przygotowano kompleksowy program nauki jazdy na nartach lub snowboardzie już od wieku 4 lat. Realizuje go Rogasiowe Przedszkole. W ofercie są nawet szkolenia rodzinne, będące świetną formą spędzania czasu z dziećmi. Dodatkowo ośrodek zarezerwował dla dzieci miejsce do zabawy i relaksu. Na najmłodszych czekają:

 • pokój zabaw z grami planszowymi i zabawkami,
 • plac zabaw,
 • ścianka wspinaczkowa,
 • boisko,
 • rolkowisko,
 • lodowisko 
 • tor do snowtubingu. 

⚠️Uwaga! W chwili pisania tekstu zarówno kolej linowa na Kasprowy Wierch, jak i Tatrzański Park Narodowy zostały zamknięte z powodu trudnych warunków pogodowych i zagrożenia lawinowego. Turysto, pamiętaj – zawsze przed wyjściem w góry czy to na trekking, czy na narty, sprawdź panujące warunki i stosuj się do zaleceń GOPR dla bezpieczeństwa swojego i swoich bliskich.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki