Trójmiasto – atrakcje, jakich nie doświadczysz nigdzie indziej!

Blog

Gdańsk, Sopot, Gdynia – atrakcje na piątkę! Ciekawe miejsca w trójmieście, które warto zobaczyć

Historyczny Gdańsk, przemysłowa Gdynia i rozśpiewany Sopot – Trójmiasto to ważny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny. Jednak najważniejszą rolę odgrywa tu turystyka. Jakie Trójmiasto oferuje atrakcje najmłodszym podróżnikom? Gdzie znajdziemy ciekawe miejsca w Trójmieście? Jakie atrakcje Trójmiasto i okolice oferują zmotoryzowanym?

 

Polacy doceniają dostęp dostęp do morza. Miłości do Bałtyku nie można nam odmówić... Chociaż niepewna pogoda, chociaż zimna woda, chociaż sinice, które zawsze w szczycie sezonu letniego atakują.... To uczucie jest stałe i niezmienne. Większość z nas ma tam swoje ulubione kurorty, plaże, nadmorskie knajpki, do których chętnie wraca co rok. Pięknych i ciekawych miejsc nad polskim morzem jest niemało. Świnoujście, Międzyzdroje, Kołobrzeg, Łeba lub Półwysep Helski... A do tego całe mnóstwo pomniejszych miejscowości, które nieustannie rozwijają się i z małych rybackich odsad zmieniają się w malownicze kurorty, w których szukamy wytchnienia i relaksu.

Turyści, zwłaszcza Ci zza granicy, najchętniej stawiają na Trójmiasto. Ten nietypowy twór miejski zlokalizowany nad zatoką Pucką i zatoką Gdańską położony jest w województwie pomorskim. Co tak bardzo przyciąga w ten region kraju Polaków i cudzoziemców poza słońcem i morzem? Tym razem sprawdzamy dla Was: Trójmiasto – co zobaczyć, by nie zapomnieć!

Trójmiasto – atrakcje, jakich nie doświadczysz nigdzie indziej!

Ta nietypowa komitywa między miastami, czyni Trójmiasto wyjątkowym pod wieloma względami. Całość stanowi swego rodzaju combo, szczególnie dla turystów, którzy zyskują wszystko w jednym. Mimo że stanowią jeden organizm, miasta przyjmują na siebie poszczególne role: Gdynia to głównie port oraz towarzyszący mu handel i przemysł; Gdańsk to centrum nauki i historii; Sopot to kurort, a co za tym idzie też rozrywka. Trzy miasta w jednym miejscu to unikalna atrakcja, która bez wątpienia sprawi, że Twój pobyt będzie niesamowity.

W Trójmieście znajdziesz wszystko, czego możesz oczekiwać od turystyki: 

 • atrakcyjne plaże i morze pełne ryb; 
 • rozbudowana infrastruktura turystyczna; 
 • najświeższa historia Polski na wyciągnięcie ręki; 
 • bogate zabytki oraz imponujące obiekty architektoniczne. 

Znajdzie się również coś dla fanów aktywnego stylu życia. Każdego dnia bez ograniczeń możesz biegać po piaszczystych plażach, korzystać z licznych tras rowerowych i szlaków turystycznych. A także cieszyć się doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Trójmiasto to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, oferujące niesamowitą gamę atrakcji dla każdego.

Trójmiasto – Co zobaczyć musi każdy turysta?

Planując podróż często tworzymy sobie, jak nie na papierze, to w „głowie", listę miejsc, które chcemy zwiedzić. W tym wypadku jej tytuł brzmi: Trójmiasto – Co zobaczyć? Zwykle umieszczamy na niej miejsca charakterystyczne dla miejscowości czy regionu. Jednak Trójmiasto to nie jedno a trzy miasta. Co zatem będzie stanowiło jego wizytówkę? Czymże byłoby Trójmiasto bez gdańskiego Neptuna, gdyńskiego klifu czy sopockiego molo...? Tak jak Kraków ma swojego smoka, Wawel i sukiennice, tak Gdańsk, Sopot i Gdynia mają swoje "perełki". Do ich odkrywania zachęcamy podczas indywidualnych podróży. Jedno jest pewne – w Trójmieście z pewnością nie można się nudzić! 

Najlepsze atrakcje Gdańska i okolic!

Okolice Gdańska, co zwiedzać? Gdańsk to jedno z najwspanialszych miast w Polsce, a jego okolice mają do zaoferowania szeroki wachlarz atrakcji. Jedną z głównych jest Stare Miasto (zwane też Głównym) ze swoją charakterystyczną zabytkową architekturą, średniowiecznymi budynkami oraz fontannami. W tym tą najsłynniejszą fontanną Neptuna, która stała się symbolem miasta. Spacerując ulicami starówki można odkryć tajemnice tego unikalnego miasta. Spacer warto kontynuować ulicą Mariacką, przy której jak przy Piotrowskiej w Łodzi, najlepiej odnajdą się zakupoholicy 😉, czy Długą. Ta z kolei poprowadzi wędrowców na Długi Trag. Leniwe popołudnie można spędzić zamiast na plaży na deptaku nad Motławą, podziwiając słynne gdańskie bramy wodne. Obowiązkowe zdjęcie przy tej najsłynniejszej – Żurawiu.

Trójmiasto – Co zobaczyć w Gdańsku?

 1. Ulica Mariacka – chociaż zrekonstruowana słynie ze swojej urody i oryginalnych rzygaczy. 
 2. Długi Targ – razem z ulicą Długą tworzą Trakt Królewski, wiedzie on wzdłuż Motławy 
 3. Latarnia Morska w Gdańsku – XIX-wieczna latarnia, którą nie tylko Gdańszczanie uważają za najpiękniejszą nad całym Bałtykiem. Dziś w latarni mieści się muzeum oraz punkt widokowy na port, Westerplatte i całą zatokę. 
 4. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku – interaktywne muzeum poświęcone upadkowi komunizmu. Znajduje się nie bez powodu tuż przy stoczni Gdańskiej.  
 5. Dwór Artusa – siedziba bractw kupieckich i miejsce spotkań bogatych mieszczan, jeden z najwspanialszych tego typu obiektów w Europie Północnej. 
 6. Muzeum Bursztynu – znajdziesz tu najpiękniejsze okazy „polskiego złotego", dzięki któremu Gdańsk zawdzięcza swoją sławę i bogactwo. 
 7. Olivia Star – to 180 metrowy drapacz chmur, jeden z najwyższych w kraju. Jego wysokość nawiązuje do wydarzeń sierpniowych w Gdańsku z 1980 r. Miejsce chociaż zupełnie nowe już stało się kultowym, głownie ze względu na taras widokowy na 32 piętrze, z którego rozciąga się magiczna panorama na całe Trójmiasto.  
 8. Wyspa Spichrzów – to dawna magazynowa część gospodarczego, dziś modne i pełne uroku miejsce, przyciągające licznymi kawiarniami, restauracjami i hotelami. 
 9. Bazylika Mariacka – największa ceglana, gotycka świątynia w Europie. Na jej wieży znajduje się galeryjka widokowa, z której możemy podziwiać panoramę miasta. 
 10. Katedra Oliwska w Gdańsku i XVIII wieczny Park Oliwski – ta gotycka bazylika to najdłuższa świątynia w Polsce. Jest sercem oliwskiego parku z egzotyczną roślinnością. Jej największą ozdobą są słynne, rokokowe organy z XVIII wieku. 
 11. Twierdza Wisłoujście w Gdańsku – to obecnie siedziba Muzeum Historycznego w Gdańsku. Ta unikatowa konstrukcja została wpisana na listę UNESCO. 
 12. Jarmark Dominikański w Gdańsku – to chyba najstarsza tego typu impreza w Polsce, która nieprzerwalnie organizowana jest na przełomie lipca i sierpnia od 1260 roku! Trwa zwykle trzy tygodnie. To najlepszy czas na upolowanie niepowtarzalne rękodzielniczej pamiątki.  
 13. Westerplatte w Gdańsku – to symbol miasta. Na północnym krańcu, u ujścia Wisły Martwej stoi pomnik upamiętniający rozpoczęcie II wojny światowej i nierówną walkę z okupantem.

Co warto zobaczyć w mieście Gdynia – atrakcje najpopularniejsze w okolicy?

Gdynia słynie z pięknych plaż, malowniczych portów i rejsów statkiem do Gdańska. Jeszcze sto lat temu była niewielką osadą rybacką, dziś jest młodym i prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Znajduje się tu wiele ciekawych atrakcji turystycznych, zupełnie innych niż te, które spotkamy w Gdańsku. Jedną z nich jest Muzeum Marynarki Wojennej na Westerplatte, obejmujące tereny dawnej placówki obronnej Wisły. Kolejną wartościową atrakcją jest Oceanarium Gdyńskie dla aktywnego odpoczynku całej rodziny. Dla fanów sztuki Muzeum Emigracji w Gdyni oferuje również fascynujące eksponaty dotyczące historii regionu. 

Sercem Gdyni i atrakcją największą jest Skwer Kościuszki - interesujące historycznie miejsce, które zachęca do spacerów, oferuje również wystawy tematyczne i smaczną kuchnię w licznych restauracjach i barach. Kontynuując spacer dotrzemy do nowoczesnej Mariny. Nie bez powodu Gdynia okrzyknięta została żeglarską stolicą Polski. 

Gdynia – co warto zobaczyć w żeglarskiej stolicy? To właśnie tu spacerując nadmorskim bulwarem, możemy podziwiać setki zacumowanych w porcie jachtów i żaglowców. Te najsłynniejsze to wciąż pływający Dar Młodzieży i Dar Pomorza – dziś jednostka muzealna. Entuzjastów wojskowości zachwyci z pewnością pływająca jednostka bojowa ORP Błyskwica. Warto tu przyjechać, aby poczuć energię miasta i cieszyć się panoramami Morza Bałtyckiego.

Trójmiasto – Co zobaczyć w Gdyni? Atrakcje obowiązkowe!

 1. Molo w Gdyni i pomnik Maszty. 
 2. Plaża Orłowska – najpiękniejsze nadmorskie klify znajdziemy właśnie tutaj. Najpiękniej jest tutaj rankiem, można wówczas obcować z przyrodą i podziwiać liczne ptactwo wodne. 
 3. Ulica Świętojańska – wizytówka miasta, malownicza, urokliwa, oddająca klimat miasta. 
 4. Centrum Nauki Experyment – nowoczesne centrum naukowe z angażującymi interaktywnymi wystawami. Idealne miejsce do twórczego eksperymentowania. 
 5. Dar Pomorza i ORP Błyskawica – „pływające muzea", gdzie można dotknąć najnowszej historii Polski. 
 6. Akwarium Gdyńskie – jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego. To dość nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym. 
 7. InfoBox – Punkt widokowy usytuowany w nowoczesnej, szklanej konstrukcji w centrum miasta. To modne i ciekawe miejsce z restauracją i tarasem widokowym.
 8. Kamienna Góra –  wzgórze w centrum Gdyni, z którego zobaczymy port oraz Skwer Kościuszki. Piękna panorama to nie jedyna atrakcja tego miejsca. Na szczyt można wjechać darmową kolejką.
 9. Koło Widokowe – jego konstrukcja ma 55 metrów wysokości, z najwyższego punktu widoczna jest panorama Gdyni, Zatoki Gdańskiej i Helu.
   

Sopot i okolice – atrakcje, które warto znać

Tu znajdziesz piasek pod stopami, poczujesz zew morza i nadmorską bryzę, tu złapiesz wiatr w żagle, odetchniesz świeżym powietrzem i odpoczniesz od codzienności. Sopot to miasto, które oferuje wiele atrakcji: długie molo, plaże, nadmorskie promenady, restauracje, parki rozrywki oraz liczne sklepy i inne punkty usługowe - jest tu naprawdę dużo do zrobienia! To tutaj toczy się nocne życie Trójmiasta –tętniąca życiem ulica Bohaterów Monte Cassino nigdy nie śpi! Ten główny deptak pełen zabytkowych kamienic, restauracji i stoisk z pamiątkami przez lokalsów pieszczotliwie zwany Monciakiem. 

Spacerując sopockim Monciakiem spróbuj koniecznie regionalnych potraw i produktów – słynna sopocka solanka to absolutny must-have! Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić Twój pobyt w tym pięknym mieście, polecamy skorzystanie z licznych atrakcji turystycznych, które oferują sopockie obiekty. Warto odwiedzić Muzeum Sopotu i jego wystawy poświęcone historii miasta oraz Muzeum Przyrodnicze im. prof. Jana Pawła II – przesympatyczne miejsce pełne interesujących eksponatów dzikich zwierząt i ptaków. Jeśli chcesz poczuć prawdziwego ducha Bałtyku, to koniecznie musisz odwiedzić Sopot. To jedno z najbardziej stylowych miast nadmorskich w Polsce.

Trójmiasto – Co zobaczyć w Sopocie?
 

 1. Molo w Sopocie – najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Jest jedną z największych atrakcji miasta. Ciekawostką jest to, że stężenie jodu na krańcu półkilometrowego mola jest dwukrotnie większe niż na lądzie. 
 2. Skansen Archeologiczny Grodzisko – to muzeum na świeżym powietrzu, pozostałość po osadzie obronnej. Zobaczysz tu zrekonstruowane zabudowania grodu: chaty, bramę i palisadę. 
 3. Muzeum Figur Woskowych – obiekt inspirowany słynnym muzeum Madame Tussaud w Londynie. Spotkasz tu Gandalfa Szarego, Jacka Sparrowa czy Spidermana, jeśli tylko nie będzie ratował sopocian z opresji 😉.  
 4. Sopocka Galeria Sztuki oraz Państwowa Galeria Sztuki – dwie miejscówki, gdzie kontemplować można sztukę współczesną i tradycyjną. 
 5. Krzywy Domek – zabawna wizytówka Sopotu i ciekawy architektonicznie symbol współczesnego świata. Znalazł się na liście 50 najdziwniejszych budynków świata opublikowanej przez Portal Village of Joy.
 6. Opera Leśna – to jedno z najbardziej kulturalnych miejsc w kraju. Zadaszony amfiteatr, znany chyba każdemu Polakowi, w którym odbywają się największe imprezy kulturalne i festiwale, jak kultowy Sopot Festival.
 7. Latarnia morska – zabytkowy obiekt, z którego podziwiać można Zatokę Gdańską oraz panoramę Trójmiasta. Znajduje się tuż obok drewnianego mola. 
 8. Przystań rybacka – codziennie można tu kupić świeże ryby i obejrzeć ekspozycję łodzi i sprzętu rybackiego.
 • Atrakcje w Trójmieście – zabytkowy Żuraw
 • Atrakcje w Gdańsku – ulica Mariacka
 • Atrakcje w Gdańsku – diabelski młyn
 • Atrakcje w Sopocie – molo
 • Atrakcje w Trójmieście – sopockie molo

Trójmiasto. Co zobaczyć, jeśli podróżujesz z dziećmi?

W czasie deszczu dzieci się nudzą...  brzmią słowa słynnej piosenki Kabaretu Starszych Panów. Na nudę w Trójmieście nie można narzekać. To aglomeracja ukierunkowana stricte na turystykę, również tą rodzinną. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych miejsc, które zafascynują Twoje pociechy i zajmą je na długo. Ale nie martw się o to, co Ty będziesz robił w tym czasie. Atrakcje w Trójmieście to parki nauki, to ogrody zoologiczne czy parki rozrywki, w których również rodzice angażują się w eksplorację świata nauki i natury. 

Bardzo atrakcyjne dla dzieci i młodzieży będą okolice Gdańska. Co zwiedzić? Możecie wybrać się na gdańską starówkę, aby podziwiać zabytkowy Stary Ratusz i Długi Targ oraz obejrzeć piękne kamienice i centrum solidarności. Polecamy także odwiedzenie Akwarium Gdyńskiego, gdzie można podziwiać ponad 500 gatunków ryb i innych zwierząt morskich. Możecie wyruszyć też na spacer po nabrzeżu Portu Gdańsk lub udać się do Parku Oliwskiego, by podziwiać jego ogromną rozległość. Warto także skorzystać z okazji i podjechać windami na Westerplatte – legendarny punkt wybuchu II wojny światowej.

Ciekawe miejsca w Trójmieście – co zobaczyć z dziećmi?

 1. Akwarium Gdyńskie 
 2. AmberSky Gdańsk – koło widokowe o wysokości 50 m n.p.m. to atrakcja, dzięki której mamy możliwość spojrzeć na miasto z innej perspektywy. Z lotu ptaka możemy obserwować m.in.: Starówkę, Stadion, Stocznię, wzgórza morenowe, a także odległy Hel.  
 3. Hevelianum na Górze Gradowej w Gdańsku – to nowoczesne, interaktywne centrum nauki dla młodych i trochę starszych. W budynkach dawnego fortu poznasz wiele tajemnic nauki z dziedziny fizyki, astronomii, matematyki czy biologii, a nawet ekologii.  
 4. Gdański Ogród Zoologiczny – miejscowe ZOO, w którym zobaczyć można wiele interesujących zwierzaków z całego świata. 
 5. Galeria Starych Zabawek – to sentymentalny powrót do przeszłości dla starszych i ciekawostka dla dzieci. 
 6. Fokarium – znajduje się w pobliskim Helu. Możemy dojechać tam w tradycyjny sposób lub zdecydować się na zorganizowanie dodatkowej atrakcji, jaką jest rejs tramwajem wodnym. 
 7. KartCenter Sopot Gokarty – przejażdżka gokartem to doskonały pomysł dla rodzin szukających mocniejszych wrażeń i chcących spędzać czas aktywnie we wspólnym gronie.
 8. Aquapark w Sopocie – jeśli macie ochotę na kąpiel, a morze jest zbyt zimne, idealnym rozwiązaniem będzie wizyta w aquaparku! 

Atrakcje w trójmieście. Jakie specjały oferuje lokalna kuchnia?

Trójmiasto. Tu zabawisz się w nocnych klubach, wygrzejesz na plaży i skorzystasz z bogatej oferty wydarzeń rozrywkowych i kulturalnych. A gdy zmęczy Cię szalona zabawa w pomorskim, przysiądź w jednej z lokalnych restauracji posmakuj regionalnej kuchni.
Kulinarne atrakcje. Trójmiasto i okolica oferują bogatą tradycyjną kuchnię. Ważną rolę odgrywają w niej świeże ryby morskie. Dorsze, śledzie, flądry – najlepsze, największe i najsmaczniejsze okazy zjesz w właśnie tu. Jednym z typowych gdańskich obiadów jest dorsz smażony w maśle, podawany z kluskami. Wartą uwagi pozycją są też regionalne zupy rybne. Po latach powraca na pomorskie stoły również gęsina, pochodząca z małych stad hodowlanych.

Trójmiasto – co zobaczyć, wiemy. A co skosztować?

 

 • Kiszka szwedzka,
 • Półgęsek,
 • Śledź marynowany Bismarck,
 • Rote Grütze (Czerwona kaszka)
 • Brukwianka – zupa z brukwi żółtej na gęsiej wędzonce,
 • Racuchy (Ruchańce)
 • Klitundplumen – zupa śliwkowa z kluskami,
 • Zupa fasolowa na słodko-kwaśno.

Ciekawe miejsca w trójmieście. Autotrip po okolicy

Trójmiasto jest idealnym miejscem, jeśli szukacie inspiracji do organizacji samochodowej wycieczki po okolicy. Zanim jednak w nią wyruszycie, warto zaplanować podróż logistycznie. Do Trójmiasta bez trudu dotrzesz z każdego miejsca w Polsce własnym środkiem transportu, autokarem lub pociągiem. Możesz też wybrać drogę powietrzną. Jeśli wybierzesz podróż samolotem, zorganizuj sobie transport z lotniska. Do centrum miasta z gdańskiego Rębiechowa dostaniesz się taksówką lub komunikacją miejską. Dla większej wygody możesz też skorzystać z wypożyczalni samochodów w Gdańsku – Kaizen Rent. Auto wybranej klasy zarezerwujesz szybko i wygodnie przez internet lub telefon. Konsultanci, dostępni 24 h/7, pomogą dobrać niezbędne dodatki jak fotelik czy nawigacja GPS.  

Gdy nadal masz ochotę odkrywać wyjątkowe atrakcje Trójmiasta i okolic samochodem, czekają na Ciebie przepiękne widoki i piękne krajobrazy, jakich nie uświadczysz w innych regionach Polski. Zarezerwuj sobie czas na odwiedzanie miejsc takich jak Łeba i Słowiński Park Narodowy, Bory Tucholskie, Lębork z zamkiem krzyżackim czy Olsztyn – wszystkie są warte uwagi!

Jeśli chodzi o trasy samochodowe po okolicy, warto docenić malownicze drogi prowadzące do najbliższych miasteczek. To najłatwiejszy sposób na powiększanie kolekcji wspomnień. Możemy polecić przejażdżki do Krynicy Morskiej, Malborka czy Kartuz (➡️ stolicy Szwajcarii Kaszubskiej) – bardzo atrakcyjnych turystycznie miejsc. Kolejną interesującą opcjom jest malownicza trasa prowadząca do Jastarni i Helu – z łagodnymi zboczami i malowniczymi widokami rozciągającymi się aż po horyzont. Podczas pobytu w Trójmieście warto też skorzystać z wodnych wycieczek. Z każdego z trzech miast kursuje Tramwaj Wodny na Hel – alternatywa dla samochodowej wyprawy. Sprawdźcie, jak cudowne widoki można podziwiać z pokładu takiej łodzi. Może na własne oczy zobaczysz stada wygrzewających się na brzegu fok! 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki