Świnoujście – atrakcje nad Bałtykiem

Blog

Świnoujście – atrakcje nad Bałtykiem

Nie ma chyba w Polsce drugiego takiego miasta jak Świnoujście! Po pierwsze to najdalej wysunięte na północny zachód miasto w kraju. W dodatku jedno z najpiękniejszych uzdrowisk. Po drugie jedyne, które ulokowane jest na 3 dużych wyspach i 41 pomniejszych. Po trzecie to miasto z najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce, o długości 1484 m. Czy to mało powodów, by tego lata odwiedzić Świnoujście? Zostań z nami i przekonaj się, co warto zobaczyć w Świnoujściu?

 

Świnoujście atrakcjami stoi

Każdy, kto był choć raz, wie, że w Świnoujściu, nie można się nudzić. Miasto oferuje wiele atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i trochę bardziej doświadczonych turystów. Co można zwiedzić w Świnoujściu? Jeśli szukasz miejsca z długą historią i pięknymi widokami, to Świnoujście jest właściwym wyborem. Odwiedzić można tu liczne fortyfikacje, które pamiętają jeszcze czasy średniowiecza. Obecnie kompleks funkcjonuje pod nazwą „Twierdza na wyspach”. Oprócz tego Świnoujście to również historia Bałtyku. Poznasz ją bliżej, odwiedzając liczne muzea. Najpopularniejsze z nich to Muzeum Rybołówstwa Morskiego – spotkasz tam najstarszą piranię czy rybkę Nemo. 

12 flagowych atrakcji turystycznych Świnoujścia, których nie można pominąć:

 

 1. Dawny ratusz – dziś siedziba Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Znajdują się tu zbiory prezentujące historię rybołówstwa, dzieje miasta i regionu, stare przyrządy nawigacyjne, a także okazy fauny morskiej. Miejsce wielu wystaw. Godziny otwarcia: lipiec — sierpień: poniedziałek w godz.: 07:00 - 15:00, wtorek-niedziela w godz. 10:00 - 18:00; wrzesień-czerwiec: wtorek-sobota: godz. 9:00-17:00, niedziela: 10:00 - 15:00, w poniedziałki nieczynne. Ceny biletów: bilet normalny - 17,00 zł, bilet ulgowy - 15,00 zł, niedziela wstęp bezpłatny!   
 2. Wieża widokowa – po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej. Godziny otwarcia: codziennie: 10.00 -18.00. Ceny biletów: bilet normalny - 15 zł, bilet ulgowy - 10 zł (bilet ulgowy dla grup od 12 os. oraz dzieci do 12 roku życia). 
 3. Park Zdrojowy — z XIX w. zaprojektowany według projektu architekta ogrodów królewskich m.in. w Berlinie i Poczdamie — Petera Josefa Lene; roślinność śródziemnomorska ze starodrzewiem liczącym ok. 150 lat.
 4. Falochrony — z początku XIX wieku; zachodni wraz ze stawą „Młyny” — znakiem nawigacyjnym w kształcie wiatraka, centralny — o długości przeszło 1400 metrów w głąb morza.
 5. Latarnia Morska – z 1858 roku, najwyższa nad Bałtykiem (68 m), 308 schodów prowadzących na taras widokowy, wystawa latarnictwa i ratownictwa morskiego. Zwiedzanie możliwe tylko w ramach rejsu statkiem z portu w centrum Świnoujścia na wyspie Uznam. Godziny otwarcia: marzec — czerwiec oraz wrzesień — październik codziennie w godz. 10:00 - 18:00; lipiec, sierpień codziennie w godz. 10:00 - 20:00; listopad — luty codziennie w godz. 10:00 - 16:00. Ceny biletów: normalny - 10,00 zł, ulgowy - 8,00 zł. 
 6. Fort Anioła – wybudowany w latach 1854-58 na wzór Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Zamek Św. Anioła w Rzymie). Godziny otwarcia: styczeń — marzec w godz. 10:00 - 16:00 (poniedziałki nieczynne), kwiecień — czerwiec w godz. 10:00 - 17:00, lipiec — sierpień w godz. 10:00 - 18:00, wrzesień — listopad w godz. 10:00 - 17:00. Atrakcja na Forcie Anioła - "Kopalnia Bursztynu", czynna: lipiec — sierpień. Ceny biletów: normalny - 20,00 zł, emeryci oraz renciści - 14,00 zł, dzieci (od 5 do 18 roku życia), studenci, niepełnosprawni oraz grupy pow. 15 os. - 14,00 zł. 
 7. Fort Zachodni – wybudowany w latach 1843-1863, wielokrotnie modernizowany. Po wojnie do 1962 roku stacjonowały tam wojska radzieckie. Godziny otwarcia: styczeń-marzec od 10:00 do 16:00 (w zależności od warunków atmosferycznych), kwiecień — czerwiec od 10:00 do 18:00, lipiec- sierpień od 10:00 do 20:00, wrzesień — październik od 10:00 do 18:00, listopad — grudzień od 10.00 do 16.00. UWAGA! Godziny otwarcia zależne są dodatkowo od warunków atmosferycznych! Ceny biletów: bilet normalny - 24 zł, bilet ulgowy - 20 zł (emeryci, inwalidzi, renciści oraz grupy powyżej 20 osób), dzieci 7-14 lat - 16 zł.
 8. Fort Wschodni (Gerharda) – jedna z trzech zachowanych XIX-wiecznych fortyfikacji wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. W pomieszczeniach fortu oglądać można ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, eksponaty znalezione na ich terenie. Zwiedzanie możliwe tylko w ramach rejsu statkiem z portu w centrum Świnoujścia na wyspie Uznam. Godziny otwarcia: listopad-kwiecień: czynne w soboty i niedziele 10:00 - 16:00; maj-czerwiec: codziennie w godz. 10:00 - 16:00; lipiec — październik: codziennie w godz. 10:00 - 17:00. Ceny biletów:  (zwiedzanie z przewodnikiem), normalny - 35,00 zł, ulgowy - 25,00 zł.
 9. Podziemne miasto – kompleks schronów połączonych kilometrami tuneli. Podziemia zostały wybudowane przez Niemców jeszcze przed II wojną światową. W okresie II wojny światowej obiekt pełnił funkcję baterii obrony wybrzeża. Zwiedzanie można rezerwować telefonicznie pod numerem: 789-07-22-44; 503-741-307, mejlowo: [email protected]. Godziny otwarcia: październik — maj: sobota i niedziela o godz. 10.30; 12.30;  15.00; czerwiec: wejścia od poniedziałku do piątku o godz. 12:30 oraz w soboty, niedziele o godzinach 10.30, 12:30, 15:00; lipiec-sierpień:codziennie o godzinach 10:30, 11:30, 12:30, 14:00, 15:00, 16:30; wrzesień: wejścia od poniedziałku do piątku o godz. 15:00 i w  soboty i niedziele o godzinach 10:30, 12:30, 15:00. Cena biletów: Bilet normalny - 35 zł, Bilet Ulgowy - 25 zł, Bilet dla grup zorganizowanych - 25 zł.
 10. Promenada – liczne kawiarnie, bary i restauracje, sklepy z pamiątkami oraz zabytkowa architektura – wakacyjne życie Świnoujścia toczy się na promenadzie, która prowadzi do samej plaży. Ten słynny deptak przeszedł niedawno  renowację i został wzbogacony o fontanny z podświetleniem, zegar wodny oraz tężnię solankową. Atrakcją, która przyciąga dzieci, są ślady zwierząt wtopione w nawierzchnię.
 11. Amfiteatr Miejski im. Marka Grechuty – miejsce wielu kulturalnych spotkań mieszkańców i turystów. To tu dobywają się takie cykliczne imprezy jak Dni Morza czy Festiwal Folkloru. 
 12. Przeprawa Promowa Warszów – przeprawa pasażersko-samochodowa promami typu Bielik, jeszcze do niedawna jedyna droga z centrum Świnoujścia na wyspę Wolin (Warszów). Przeprawa trwa zaledwie 7 minut i jest bardzo przyjemna. Na promie znajdują się ławeczki, gdzie można odpocząć i podziwiać wspaniałe panoramy miasta.

Świnoujście atrakcje turystyczne dla każdego

Atrakcji turystycznych jest tu naprawdę sporo! Uzdrowisko gwarantuje wiele rozrywek, także dla miłośników aktywnej turystyki. Można tu skorzystać z bogatej oferty rejsów nie tylko morskich, ale też białej floty lub postawić na aktywne formy spędzania czasu, takie jak surfing czy narty wodne, charakterystyczne dla wybrzeża. Miasto posiada też liczne plaże i parki rozrywki oraz inne atrakcje turystyczne przyciągające odwiedzających każdego roku.

W Świnoujściu z roku na rok widać, że coraz większa liczba wczasowiczów porzuca plażowe lenistwo, na rzecz aktywnych rozrywek. Nie ma w tym nic dziwnego, Świnoujście pilnuje trendów w turystyce i śladem innych kurortów, szykuje infrastrukturę pod wymagających urlopowiczów. Toteż przekraczając rogatki miasta, nie licz na nudę. Na cyklistów czekają malownicze trasy rowerowe po okolicy jak, chociażby Ścieżka rowerowa Ahlbeck - Heringsdorf. Na piechurów – liczne szlaki do pieszych wycieczek oraz promenady i mola urozmaicające spacery po urokliwych, szerokich plażach. Najpopularniejsze z nich to kładka na wydmach w Świnoujściu biegnie równolegle do Promenady Historycznej i Promenady Zdrowia. Turyści chętnie też przechadzają się po portach porcie jachtowym, czy nabrzeżu chemików. 

Świnoujście – atrakcje po niemieckiej stronie

Świnoujście co zobaczyć po niemieckiej stronie? Z uzdrowiskiem sąsiaduje gmina Heringsdorf określana mianem „Cesarskich Uzdrowisk”, a to ze względu na swoją historię. Tworzą je malownicze, nadmorskie miejscowości: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin, oddalone są od Świnoujścia zaledwie o kilka kilometrów. Uzdrowiska są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane, przez co są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Można je odwiedzić, nie tylko podróżując samochodem czy rowerem, ale też wybierając Uznamską Kolej Uzdrowiskową.

 • Ahlbeck. Wizyta w pobliskim niemieckim miasteczku Ahlbeck to obowiązkowy punkt wakacyjnego programu w Świnoujściu! Pociągiem dojedziesz tu w zaledwie kilka minut. To uzdrowiskowe słynie nie tylko z nadmorskich atrakcji, jego główne atuty to baseny z wodami termalnymi i rewelacyjne naturalne place zabaw.
 • Ścieżka w koronach drzew. Z wysokości 33 metrów musi rozciągać sie niesamowita panorama na Bałtyk i wybrzeże. Chcesz się przekonać, odwiedź ścieżkę w koronach drzew w Heringsdorfie. Jest nie tylko wysoka, ale i długa. Na miejscu czeka Cię nie lada wspinaczka i spacer przez 1350 m. Na dzieci czeka tu atrakcyjny plac zabaw, a także pomosty sprawnościowe, gry logiczne i plansze interaktywne. Miłym ukłonem w stronę polskiego turysty są tablice informacyjne na trasie również w języku polskim.
 • Farma Motyli Trassenheide. Tuż za zachodnią granicą, obok przystanku kolei UBB stoi wielka mrówka, która zaprasza turystów do tej zapierającej dech w piersiach atrakcji. Największa farma motyli w Europie. W ogromnej hali z przeszklonym sufitem można przez 365 dni w roku obserwować motyle z tropikalnych regionów świata. Ponadto na terenie farmy znajduje się sala kinowa, bistro i sklep.
 • Plaża nudystów. Jeśli szukasz nowych wrażeń, będąc w Świnoujściu, masz szansę spróbować opalania nago? Tuż przy granicy z Niemcami znajdziesz prawdziwą plażę dla naturystów. Na plaży obowiązują dwie proste zasady:  zakaz fotografowania oraz plażing bez ubrań. Ciekawy jak smakuje kąpiel nago w Bałtyku? Zapraszamy!
 • Berlin, stolica Niemiec w zasięgu ręki. A wszystko dzięki Uznamskiej Kolei Uzdrowiskowej. Będąc w Świnoujściu aż żal nie skorzystać z wielkomiejskich uciech tej europejskiej stolicy. Turyści coraz częściej śladem miejscowych wpadają do Berlina na rekonesans i zakupy. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że miasto oferuje wiele wrażeń...

Co warto zobaczyć w Świnoujściu?

Co zwiedzić w Świnoujściu? Każda z trzech wysp, na których leży miasto to odrębna atrakcja w Świnoujściu. Na pewno warto wybrać się na największą z nich, czyli Uznam. Znajduje się tam główna część miasta z niemal wszystkimi jego atrakcjami: portem wojennym, parkiem zdrojowym oraz promenadą i główną plażą miejską. Na wyspie znajduje się też imponujący Fort Zachodni i Fort Anioł, który jest doskonałym przykładem architektury militarnej. Poza tym można tu odwiedzić Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Można powiedzieć, że cała wyspa jest jednym wielkim kurortem nadmorskim, ponieważ po niemieckiej stronie, są kolejne turystyczne miasteczka. Uznam często nazywana jest wyspą słońca, charakteryzuje się bowiem dużą ilością dni słonecznych. Dodatkowo jej walory turystyczne podnoszą liczne mola i wieże widokowe. Warto też odwiedzić pozostałe wyspy jak Wolin czy Karsibór. Są one mniej zurbanizowane i kryją mnóstwo pięknych plaż i malowniczych lasów. 

Karsibór, w dialekcie zachodniopomorskim znaczy bór po lewej stronie. I taka jest cała wyspa – zalesiona, dzika, nieprzystępna – najmniejsza, z trzech świnoujskich wysp. Od południa otoczona wodami Zalewu Szczecińskiego stanowi prawdziwą ostoję dla nadmorskiej fauny i flory. To właśnie tutaj znajduje się rezerwat przyrody Ostoja ptaków Karsiborska Kępa. Gniazduje tu około 140 gatunków ptaków, które możemy podglądać w ich naturalnym środowisku. Turyści powinni przygotować się na przechadzki po malowniczych trasach, a także na odkrywanie urokliwych plaż i niesamowitych widoków. Ponieważ charakter wyspy to głównie wypoczynek na łonie natury, warto mieć ze sobą buty do chodzenia po lesie lub wygodne obuwie sportowe, aby cieszyć się pięknem okolicy bez ograniczeń.

Wyspa Wolin jest bogata w atrakcje dla turystów, jednak całkiem odmienne niż po drugiej stornie Świny. Można tu znaleźć szereg interesujących miejsc, od malowniczych plaż i lasów po średniowieczne fortyfikacje i ruiny.

Jak pewnie pamiętacie z lekcji geografii, to największa wyspa w całości leżąca na terytorium Polski. Wolin słynie głównie z Wolińskiego Parku Narodowego i jego honorowego mieszkańca orła bielika, klifowego wybrzeża z najwyższym wzniesieniem Gosań oraz Rezerwatu i zagrody pokazowej żubrów. Na północnym wybrzeżu wyspy znajdują się znane kąpieliska: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia – Warszów. Jednak największą atrakcją turystyczną wyspy jest Festiwal Słowian i Wikingów. To cykliczna impreza plenerowa, która jest formą rekonstrukcji historycznej. Na wyspie funkcjonuje Centrum Słowian i Wikingów, będące skansenem wczesnośredniowiecznego Wolina. Co ciekawe, to muzeum pod chmurką na co dzień jest domem dla grupy ludzi, którzy żyją tam według tradycyjnych zasad.

Świnoujście i okolice – atrakcje regionu?

Planując dłuższy pobyt w tym malowniczym nadmorskim kurorcie, warto uwzględnić też eksplorację okolic miasta. Całe województwo zachodniopomorskie jest interesujące i skrywa wiele ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc. Jakie są główne atrakcje tej krainy i co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Świnoujścia? 

 • Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Ogród Różany „Różanka”
 • Ruiny Kościoła w Trzęsaczu oraz multimedialne muzeum
 • Latarnia Morska i molo w Kołobrzegu
 • Wały Chrobrego, taras widokowy o długości ok. 500 m w Szczecinie na skarpie wzdłuż Odry
 • Bałtycki Park Miniatur w Międzyzdrojach
 • Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
 • Kaplica Templariuszy w Chwarszczanach,
 • Krzywy las pod Gryfinem
 • Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
 • Ogród Dendrologiczny w Przelewicach
 • Koszalińska Kolej Wąskotorowa
 • Muzeum Bursztynu w Jarosławcu
 • Jezioro Turkusowe w Wapnicy
 • Szlak Latarni Morskich obejmuje 15 obiektów rozlokowanych na całym Wybrzeżu (alternatywą jest szlak w pigułce, czyli Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu).

Świnoujście ciekawe miejsca dla dzieci

W czasie deszczu dzieci się nudzą... Mówią słowa znanej piosenki. Ale nie w Świnoujściu! Ten nadmorski kurort co roku odkrywa przed turystami coraz więcej ciekawych i kuszących atrakcji. Oto kilka z tych, które najbardziej przypadły nam do gustu. I zapewne spodobają się też najmłodszym podróżnikom. Na pewno warto, przetestować je samemu!

 1. „Twierdza na wyspach", to unikatowy w skali światowej zespół zabytkowych budowli militarnych. Ścieżka dydaktyczna „SZLAK FORTYFIKACYJNY” – rozciąga się przez ok. 4 km na obu głównych wyspach: Uznam i Wolin. 
 2. Plac edukacji przyrodniczej na wyspie Karsibór. Jeśli nauka, to najlepiej przez zabawę, dlatego latem warto odwiedzić plac edukacji przyrodniczej, który składa się z trzech stref: edukacyjnej, sprawnościowej i wypoczynkowej.
 3. Świnoujście express. Zwiedzać miasto można na wiele sposobów. Jednym z nich jest przejażdżka zielonym pociągiem. To niepowtarzalna przygoda i niezapomniane widoki, z całkiem innej perspektywy niż zazwyczaj.
 4. Baltic Park Molo Aquapark. Zabawa w wodzie, nie tylko morskiej, jest frajdą dla małych i dużych. W tym wodny parku rozrywki znajdą frajdą nie tylko najmłodsi. Oferta atrakcji jest szeroka od strefy SPA, po falę do surfingu czy sztuczną rwącą rzekę. Ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu w niepogodę. 
 5. Rejsy statkami wycieczkowymi to kolejna propozycja dla wypoczywających w Świnoujściu dzieci. Wypłynięcie w morze czy chociażby rejs po porcie jest niezapomnianym przeżyciem – można poczuć się jak prawdziwy wilk morski. 
 6. Park linowy. Spacer na wysokościach, łyk adrenaliny i spojrzenie na ziemię z góry. Bezpieczna zabawa na świeżym powietrzu. Pozwoli dzieciom spożytkować nadmiar energii, a rodzicom zapewni chwileczkę zapomnienia. 
 7. Plac zabaw na wodzie. Wodny plac zabaw w Świnoujściu znajduje się przy wejściu na plażę nr 5 przy Tężniach Solankowych. To idealne miejsce na bezpieczną zabawę dla najmłodszych amatorów wodnego szaleństwa. Warto dodać, że plaża w Świnoujściu, co roku otrzymuje Niebieską Flagę, która jest dowodem i świadectwem bezpieczeństwa i czystości.

Fantastyczne położenie Bałtyku jednocześnie nad Bałtykiem, nad Zalewem Szczecińskim a dodatkowo na trzech wyspach i tuż przy granicy z Niemcami, sprawia, że zdecydowanie jest tu co robić o każdej porze roku, nie tylko w okresie letnim. Każdego roku atrakcje Świnoujścia przyciągają tłumy turystów nie tylko z Polski czy Niemiec, ale też z innych zakątków Europy. To piękne miasto zdecydowanie zasługuje na uwagę podczas planowania wakacyjnych wypraw. Jeśli zatem jeszcze nie wybrałeś miejsca na wakacje nad Bałtykiem, postaw na Świnoujście. A komfortowy i bezpieczny transport zapewni Ci wypożyczalnia samochodów Kaizen Rent. Razem przeżyjmy przygodę w tym przecudnym kurorcie! 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki

Zobacz podobne wpisy