Gdzie zaparkować w Katowicach?

Blog

Poradnik Kaizen Rent: darmowe parkingi Katowice

Gdzie zaparkować podczas wypadu do Katowic? Jeśli często podróżujesz po wielkich metropoliach, problem darmowego parkowania zapewne nie jest Ci obcy. Niestety, coraz więcej dużych miast w Polsce boryka się jednocześnie z natężeniem ruchu samochodowego w centrach oraz brakiem dostatecznej ilości miejsc postojowych. Jednak mieszkańcy i turyści nie są pozostawieni sami sobie. W tym poradniku zebraliśmy szereg przydatnych informacji dla osób, które odwiedzają Katowice. Znajdziesz tu adresy bezpłatnych parkingów Katowice, jak również wykaz innych miejsc postojowych. Poradnik oferuje mapy i obrazy, aby ułatwić lokalizację miejsca postoju oraz możliwość wyszukiwania według adresu lub nazwy ulicy.

Poradnik Kaizen Rent to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto nie chce martwić się postojem podczas zwiedzania atrakcji w Katowicach! Jeżeli planujesz pobyt w stolicy Śląska zachęcamy do skorzystania z oferty wypożyczalni samochodów w Katowicach Kaizen Rent.

 

Gdzie zaparkować w Katowicach?

Rok 2023 to czas wielkich zmian w polityce parkingowej Katowic. Włodarze śląskiej aglomeracji śladem takich miast jak  Warszawa czy Kraków postanowili rozprawić się z zakorkowanym centrum i parkowaniem na dziko.

Pierwszym etapem zmian była budowa centrów przesiadkowych, budowa dróg rowerowych oraz inwestycje w szeroko pojęty transport publiczny. A wszystko w imię dobra mieszkańców i środowiska.

Kolejny etap to zmiana polityki parkingowej w Katowicach. A co za tym idzie powiększenie Strefy Płatnego Parkowania, montaż nowych parkomatów oraz zwiększenie stawek opłat za postój samochodu. Zmiany obowiązują od 1 grudnia 2023 roku. 

➡️  Do niedawna w Katowicach funkcjonowała jedna strefa płatnego parkowania.

Od 1 grudnia 2023 roku obszar objęty SPP został powiększony i podzielony na dwie odrębne strefy. Różnią się one nie tylko kolorem na mapie, ale przede wszystkim stawkami za parkowanie. 

Dziś podział SPP wygląda w Katowicach następująco:

 • Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania (ŚSPP) obejmująca ścisłe centrum miasta. Będą tu obowiązywać wyższe opłaty za parkowanie.
 • Strefa Płatnego Parkowania (SPP) obejmująca obrzeża centrum, a także część Koszutki, Os. Paderewskiego i Zawodzia.

Zmiany objęły przeważającą większość śródmieścia oraz część przylegających do niego obszarów.  Teraz płatna strefa obejmuje 250 ulic.

 

LISTA ULIC DO POBRANIA

 

Strefa Płatnego Parkowania nie tylko powiększyła swoje granice. Wydłużył się także czas, w którym pobierane są opłaty za postój z 7 i pół godziny na 9 godzin. Dodatkowo za parkowanie w ŚSPP, kierowcy są zobowiązani uiścić opłatę również w soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy). Ile zapłacimy za postój?

➡️ Nowe stawki w strefach płatnego parkowania (obowiązują od 01.12.2023)

Strefa Płatnego Parkowania

 • Opłaty od poniedziałku do piątku
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki
  • 2 zł – za postój do 30 minut
  • 4 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 4,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania

 • Opłaty od poniedziałku do soboty (z wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy)
 • Godziny obowiązywania opłat – od 7.00 do 17.00
 • Stawki
  • 3 zł – za postój do 30 minut
  • 6 zł – za postój powyżej 30 minut do 1 godziny
  • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę postoju
  • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę postoju
  • 6,00 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę postoju

Wprowadzane zostaną też abonamenty dla osób zamieszkujących obie strefy. Jednak opłaty te będą symboliczne, by nie obciążać domowych budżetów Katowiczan. Kwartalna opłata za abonament będzie niższa niż 1-dniowy (całodzienny) koszt zaparkowania w strefie dla osoby dojeżdżającej do Katowic do pracy (kwartalnie: 25 zł dla SPP, 50 zł dla ŚSPP). Abonament będzie dostępny też dla mieszkańców miasta spoza strefy:

 • w Strefie Płatnego Parkowania w kwocie 200 zł za miesiąc i 500 zł za kwartał,
 • w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania w kwocie 300 zł za miesiąc lub 750 zł za kwartał. 

Darmowe parkingi Katowice – Park&Ride

Kolejnym popularnym rozwiązaniem, realizującym ideę zrównoważonego transportu w dużych miastach, są  Centra Przesiadkowe. Tego typu parkingi z założenia mają być miejscami przyjaznymi dla kierowców, pasażerów komunikacji publicznej, rowerzystów i pieszych. Centra Przesiadkowe typu Park&Ride pozwalają pozostawić samochód na bezpiecznym parkingu, a podróż do centrum miasta komfortowo kontynuować komunikacją miejską, typu autobus, tramwaj czy pociąg. Jeśli chcesz uniknąć korków i stresu związanego z parkowaniem w centrum Katowic – Park&Ride to idealne rozwiązanie! Dzięki temu masz pewność komfortowego dotarcia do celu podróży oraz bezpiecznego i spokojnego powrotu do domu.

Obecnie Katowice posiadają trzy parkingi Parkuj&Jedź. Centra Przesiadkowe w Katowicach zlokalizowane są w trzech katowickich dzielnicach:

 • CP Zawodzie przy ul. 1 Maja (405 miejsc postojowych) – przesiadka na autobus lub tramwaj;
 • CP Brynów przy ul. Kościuszki (492 miejsca postojowe) – przesiadka na autobus lub tramwaj
 • CP Ligota naprzeciw dworca kolejowego w Ligocie (parking na 110 samochodów) – podróż kontynuujesz pociągiem.

Parkowanie w Centrach Przesiadkowych jest na tę chwilę bezpłatne. Opłaty zostały zniesione na czas pandemii i do tej pory ich nie przywrócono.

 

➡️ Rozkłady jazdy tramwajów i autobusów można znaleźć na stronie ZTM: https://rj.metropoliaztm.pl/rozklady/

➡️ Rozkłady jazdy pociągów można znaleźć na stronie: https://rozklad-pkp.pl/

Bezpłatny parking Katowice – nasze sprawdzone miejscówki!

Na szczęście w samym sercu Katowic ostało się jeszcze kilka wygodnych parkingów, na których nie są pobierane opłaty. Zostawiając tam samochód szybko i wygodnie dotrzesz do najważniejszych atrakcji, które chce zobaczyć turysta oraz innych ważnych instytucji, ulokowanych w śródmieściu. Park&Ride to miejsce, gdzie możesz zostawić swój samochód bez obaw o jego bezpieczeństwo. Jest on monitorowany i chroniony całodobowo przez wykwalifikowany personel, co daje Ci pewność, że Twój pojazd nie ucierpi na Twojej nieobecności.

Wiemy, jak poszukiwanie bezpiecznego miejsca postojowego bywa stresujące i czasochłonne. Każdy kierowca chce zostawić swój samochód w odpowiednim miejscu, by nie martwić się na zapas.  Dlatego, by ułatwić wam poruszanie się po zatłoczonym mieście, stworzyliśmy listę bezpłatnych parkingów – Katowice, jeszcze kilka takich miejscówek posiadają. Nasi kierowcy, zweryfikowali te miejsca, abyście mieli pewność, że są one bezpieczne i wygodne. Wybraliśmy te najlepsze bezpłatne parkingi Katowice, które oferują godzinny lub dzienny postój za darmo. Dzięki nim zaoszczędzisz czas i spokojnie będziesz mógł się oddawać się innym przyjemnością.  

Kaizen Rent poleca 7 bezpłatnych parkingów Katowice:

 1. Plac przed Superjednostką – w samym centrum miasta, nieopodal Ronda gen. Jerzego Ziętka. Parking to tymczasowe rozwiązanie, docelowo ma zostać zlikwidowany. Jednak na chwilę obecną można tam parkować swoje pojazdy. Ok. 140 miejsc parkingowych.
 2. Parking na ulicy prof. Waleriana Pańki. W trakcie roku akademickiego korzystają z niego studenci pobliskiego Uniwersytetu Śląskiego, przez co znalezienie miejsca nierzadko graniczy z cudem. W okresie wakacyjnym stanowi idealną miejscówkę, by zaparkować auto i nie płacić za postój.  
 3. Darmowe miejsca znajdziesz też na ulicy Warszawskiej oraz jej przedłużeniu ul. 1 Maja. Jednak decydując się na zostawienie auta w ich rejonie, musisz wiedzieć, że część numerów objęta jest opłatą. Na Warszawskiej płatne miejsca są między numerami 26-71, a 1 Maja 2-53.
 4. Miejsca postojowe na ul. Korfantego znajdziesz powyżej numeru 66 (koniec strefy).
 5. Parking po drugiej stronie Rawy, pomiędzy ul. Ks. Stanisława Maślinskiego i ul. Świętego Pawła znajduje się plac, który lokalsi wykorzystują jako darmowy parking, kiedy odwiedzają centrum miasta. Sprawdziliśmy tę miejscówkę i naszym zdaniem pozostawia wiele do życzenia. Nawierzchnia tego placu jest w opłakanym stanie – dlatego nie rekomendujemy tego dzikiego parkingu. Parkujesz na własną odpowiedzialność. 

Parking bezpłatny Katowice – za darmo w centrach handlowych?

Alternatywą dla bezpłatnych parkingów Katowice są miejsca postojowe w galeriach handlowych. W teorii parkingi te są przeznaczone dla klientów sklepów, jednak w praktyce, mieszkańcy i turyści w takich miejscach na potęgę zostawiają swoje samochody. Niektóre centra handlowe nie mają nic przeciwko, wychodząc z założenia, że kierowcy i tak skorzystają z ich usług. Jednak od pewnego czasu obserwujemy tendencję wprowadzania opłat na parkingach. Dlatego watro przed skorzystaniem z potencjalnie bezpłatnego parkingu Katowice, zweryfikować czy dana placówka nie wprowadziła opłat. 

Zazwyczaj z opłat zwolniona jest pierwsza godzina parkowania, czasem również druga. I dopiero za kolejne godziny należy uiścić opłatę. Pamiętaj tylko, że za przekroczenie darmowego czasu parkowania często nakładane są wysokie i dotkliwe kary. Ich wysokość to zwykle wielokrotność dobowej opłaty postojowej. 

 1. Silesia City Center przy ulicy Chorzowskiej 107 – to centrum handlowe w tym roku również wprowadziło opłaty za parkowanie: do trzech godzin - bez opłat, następne godziny tj. czwarta, piąta, szósta godzina - 5 zł/h, każda kolejna godzina powyższej szóstej - 10 zł/h.  SOBOTY, NIEDZIELE I ŚWIĘTA: bez opłat.
 2. Wielopoziomowy parking w Supersamie przy ul. Piotra Skargi 6A oferuje tanie miejsca parkingowePierwsza godzina jest bezpłatna, druga godzina – 7 zł, każda kolejna – 8 zł. Na parkingu znajduje się 381 miejsc. 
 3. Wielopoziomowy parking zlokalizowany pod Galerią Katowicką za pierwszą godzinę postoju nie nalicza kosztów, a każda kolejna rozpoczęta godzina kosztuje 4 zł. 
 4. Centrum Handlowe Altus przy ulicy Uniwersyteckiej 13 oferuje 550 miejsc postojowych na 3 podziemnych poziomach. Monitorowany parking otwarty całą dobę za jedną godziną parkowania pobiera opłatę wysokości 7.00 zł.

Katowice darmowy parking zajęty? Wypróbuj tanie i bezpieczne miejsca postojowe!

W mieście znajduje się wiele parkingów, które oferują bezpieczne i przystępne cenowo miejsca postojowe. Sprawdź kilka naszych propozycji na niedrogie parkowanie w centrum tej śląskiej metropolii. Płatne parkingi wyróżniają się zazwyczaj świetną lokalizacją, która ułatwia dotarcie do najważniejszych miejsc w Katowicach. 

Oto naszym zdaniem najlepsze płatne parkingi, godne polecenia. 

 1. Parking w Strefie Kultury jest płatny od poniedziałku do piątku między godziną 6.30 a 17.00. Za każdą rozpoczętą godzinę postoju pojazdu posiadacze Katowickiej Karty Mieszkańca zapłacą –  5,00 zł; pozostali użytkownicy parkingu – 10,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę
  postoju; Za cały dzień postoju –  110 zł. Po godzinie 17.00 oraz w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy, parkingi w Strefie Kultury są darmowe - trzeba będzie jedynie pobrać bezpłatny bilet.
 • Czy jest jakiś bezpłatny parking przy dworcu PKP Katowice?

Podróżni najczęściej parkują na podziemnym parkingu Galerii Katowice. Jak już pisaliśmy, pierwsza godzina parkowania zwolniona jest z opłat. Każda kolejna to koszt 4 zł. Obok dworca od strony Restauracji McDonald's funkcjonuje strefa szybkiego parkowania tzw. Kiss&Ride. W tym miejscu możemy się zatrzymać na kilka minut, by wysadzić lub odebrać swojego pasażera. Podobne miejsca, oznakowane szyldem Kiss&Ride są wyznaczone także na dworcu PKS, przy ul. Sądowej oraz na lotnisku Katowice-Pyrzowice, gdzie również prowadzimy wynajem aut.

 • Ile kosztuje parking na dworcu PKS w Katowicach?

Na parkingu przy dworcu autobusowym na ul. Sądowej pierwsza godzina postoju kosztuje 2 zł. Potem jednak cena rośnie i wynosi 10 zł za każdą kolejną godzinę.

 • Spodek – parking bezpłatny? Chcąc odwiedzić Spodek, czyli symbol i wizytówkę Katowic, należy przygotować się, że za parkowanie będziesz musiał zapłacić. Na terenie parkingu A, B i C w katowickiej Strefie Kultury od poniedziałku do piątku od godziny 6.30 do 17.00 pobierana jest opłata. Jak już zostało wspomniane, po godzinie 17.00 oraz w soboty i niedziele parkowanie pod katowickim Spodkiem jest bezpłatne. 

Jeśli często podróżujesz na Śląsk i masz swoje sprawdzone darmowe lub tanie parkingi w Katowicach, podziel się z nami. Chętnie zaktualizujemy naszą listę. A może wybierasz się w inne rejony Polski? W takim razie sprawdź koniecznie pozostałe nasze wpisy w ramach serii poradnikowej Kaizen Rent. Polecamy darmowe parkingi Gdańsk i darmowy parking Łódź.

 

🔔 Coś się zmieniło? Masz informacje, że któryś parking z naszej listy nie jest już bezpłatny? A może wzrosły ceny za postój samochodów? Daj nam znać, chętnie zaktualizujemy dane, by były faktyczną pomocą dla wszystkich kierowców!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki