Darmowe parkingi Łódź – Poradnik Kaizen Rent

Blog

Darmowe parkingi Łódź – Poradnik Kaizen Rent

Parkowanie w centrum Łodzi może być wyzwaniem, podobnie jak w innych polskich metropoliach. Łódź jest dużym miastem o gęstej zabudowie. W centrum znajduje się wiele zabytkowych miejsc, w których toczy się życie kulturalno-biznesowe, i które są licznie odwiedzane przez turystów. Ma to nieodzowny wpływ na zwiększenie ruchu miejskiego oraz korkowanie się centrum miasta. Ciągłe zmiany w organizacji ruchu, spowodowane modernizacją dróg, również mogą utrudniać parkowanie i zachęcać kierowców do parkowania na dziko. Do tego dochodzą płatne miejsca postojowe. Większość miejsc parkingowych w centrum Łodzi jest płatna. Opłaty za parkowanie są uzależnione od lokalizacji i czasu parkowania. 

W związku z powyższymi czynnikami, znalezienie wolnego miejsca parkingowego w centrum Łodzi może być trudne, zwłaszcza w godzinach szczytu. Warto więc zaplanować podróż z wyprzedzeniem i sprawdzić dostępność i lokalizację miejsc parkingowych przed przyjazdem. Albo przeczytać nasz poradnik o darmowym parkowaniu w Łodzi. Znajdziesz tu także podpowiedzi na alternatywne opcje postoju oraz obowiązujące stawki za płatne parkingi.

 

Gdzie zaparkować w centrum Łodzi?

Łódź Strefa Płatnego Parkowania

Jeśli chodzi o parkowanie, miasto Łódź prowadzi podobną politykę jak inne metropolie, borykające się z dużym natężeniem ruchu ulicznego i wprowadza Strefy Płatnego Pakowania. Co za tym idzie, w Łodzi większość miejsc postojowych, zwłaszcza w śródmieściu jest płatna. 

Strefy płatnego parkowania w Łodzi to obszary miasta, na których obowiązuje opłata za postój pojazdów. Celem wprowadzenia stref płatnego parkowania jest poprawa dostępności miejsc parkingowych w sercu miasta, zwiększenie rotacji pojazdów i ograniczenie ruchu samochodowego. W Łodzi strefy płatnego parkowania podzielone są na cztery podstrefy: A, B, C i D.

 

Strefa płatnego parkowania

Osoby parkujące w SPP w Łodzi są zobowiązane do wniesienia opłaty w parkomacie w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godz. 8:00 – 18:00. 

➡️ Jeśli chcesz znaleźć darmowe miejsce parkingowe w centrum Łodzi, musisz je odwiedzić dopiero po godzinie 18:00. Wcześniej wszystkie miejsca miejskie są płatne w ramach Strefy Płatnego Parkowania. W soboty, niedziele i święta parkowanie jest zatem bezpłatne – co jest świetną informacją, dla planujących weekendowy city break w Łodzi.
 

Wysokość opłat za parkowanie w Łodzi:

 • Podstrefa A i C: za pierwsze 30 min. – 2,5 zł, za pierwszą godzinę – 5 zł, za drugą godzinę – 5,5 zł, za trzecią godzinę – 6 zł, za czwartą i kolejną godzinę – 5 zł.
 • Podstrefa B: za pierwsze 30 min. – 2 zł, za pierwszą godzinę – 4 zł, za drugą godzinę – 4,5 zł, za trzecią godzinę – 5 zł, za czwartą i kolejną godzinę – 4 zł.
 • Podstrefa D (rynek Bałucki): kierowcy za parkowanie do 30 minut powinni pobrać bilet wart 0,00 zł; Ale jeśli tego samego dnia zaparkują w tej podstrefie drugi raz, bilet do 30 minut będzie ich kosztował 1,50 zł. Za pierwszą godzinę – 3 zł, za drugą godzinę – 3,50 zł, za trzecią godzinę – 4 zł, za czwartą i kolejną godzinę – 3 zł.

Poniżej w tabeli, dla ułatwienia, przedstawiamy koszty parkowania, jakie musi ponieść kierowca, zostawiając swój pojazd w jednej ze stref płatnego parkowania w Łodzi. ⬇️

 

Kwoty opłat za parkowanie

                                                                       

Ilość opłacanych godzin

Podstrefa A i C

Podstrefa B

Podstrefa D

1

5,00 zł

4,00 zł

3,00 zł

2

10,50 zł

8,50 zł

6,50 zł

3

16,50 zł

13,50 zł

10,50 zł

4

21,50 zł

17,50 zł

13,50 zł

5

26,50 zł

21,50 zł

16,50 zł

6

31,50 zł

25,50 zł

19,50 zł

7

36,50 zł

29,50 zł

22,50 zł

8

41,50 zł

33,50 zł

25,50 zł

9

46,50 zł

37,50 zł

28,50 zł

10

51,50 zł

41,50 zł

31,50 zł

 
   

 

Opłatę za postój wnosi się z góry za cały czas parkowania niezwłocznie po zajęciu miejsca parkingowego, nie później niż w ciągu 5 minut od zajęcia miejsca parkingowego. Płatności można dokonać poprzez wykupienie biletu:

 • w parkomacie bilonem bądź kartą płatniczą (chipową) oraz za pomocą kart zbliżeniowych PayPass i Pay Wave;
 • telefonem komórkowym z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (szczegóły na stronach ww. operatorów). Skorzystanie z tej opcji ułatwia proces wniesienia opłaty, pozwalając na dokładniejsze zarządzanie opłacanym przedziałem czasowym.

Za parkowanie w Łodzi można wygodnie płacić w aplikacjach:

 • AnyPark,
 • ePark,
 • mPay,
 • SkyCash,
 • MoBILET,
 • Flowbird
 • City Park App.

Abonamenty parkingowe można zakupić w e-sklepie lub w Punkcie Obsługi przy ul. Tuwima 36, wejście z ulicy, czynnym: pn, śr-pt 8:00 -15:00, wt. 9:00 - 16:30.

Polecane parkingi Łódź – w centrum nie zaparkujesz za darmo?

Włodarze Łodzi starają się uszczelnić system parkowania w mieście, przede wszystkim ze względu na „kreatywnych kierowców”, którzy wybierają dzikie miejsca postojowe, wbrew wszelkim nakazom i normom przyzwoitości. Mimo tego faktu, w samym centrum metropolii znajdziemy jeszcze ostatnie bezpłatne parkingi. Jest ich niewiele, jednak to miejsca sprawdzone i godne polecenia.   

Darmowy parking Łódź – nasi kierowcy polecają!

Nieważne czy jesteś w Łodzi przejazdem, czy zostajesz w tym intrygującym mieście na dłużej, w tych miejscach możesz parkować za darmo. Wszystkie wymienione poniżej miejscówki, zostały zweryfikowane przez kierowców wypożyczalni samochodów Kaizen Rent w Łodzi – oni przemierzając codziennie łódzkie ulice, najlepiej znają miasto. Przetestujcie je wszystkie!

Darmowe Parkingi Łódź:

 1. Plac Barlickiego i ulica Mała
 2. Urząd Marszałkowski
 3. Juliana Tuwima 7 (skwer Wiedźmina)
 4. Parking przy Piłsudskiego 22
 5. Parking przy Struga 8 (dyskont Stokrotka)
 6. Parking przy Narutowicza 1/7
 7. Parking na wysokości przejścia dla pieszych przy al. Kościuszki 50 a 
 8. Parking przy siedzibie TVP 3 Łódź 
 9. Parking pod Łódzkim Domem Kultury. 

Znasz inne parkingi blisko śródmieścia – daj nam znać. Chętnie uwzględnimy takie miejsce postojowe i polecimy je naszym czytelnikom. A jeśli wiesz, że któryś z tych parkingów, został już objęty w ramy SPP, czekamy na Twój sygnał. 

Zależy nam, by nasz poradnik był aktualny i realnie pomagał kierowcom bezpiecznie parkować w Łodzi. 

Łódź darmowe parkingi przy centrach handlowych

Alternatywą dla bezpłatnych miejsc postojowych w przestrzeni miejskiej, których w dużych miastach jest jak na lekarstwo, są prywatne parkingi przy centrach handlowych. Tego typu miejsca postojowe sklepy chętnie udostępniają swoim klientom bezpłatnie, by zachęcić ich do zakupów. Zwyczajowo takie parkingi są zupełnie darmowe. Jednakże bywa też i tak, że darmowa jest jedynie pierwsza godzina postoju, a za pozostały czas należy uiścić opłatę.

Decydując się na taki parking, warto zapoznać się z jego regulaminem, żeby później nie znaleźć za szybą swojego auta mandatu. Koszty parkowania przy centrach handlowych zwykle są mniejsze niż na parkingach miejskich, więc pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze. Mamy jednak mniejsze pole manewru, jeśli chodzi o lokalizację, gdyż w takim wypadku, to my musimy się dostosować do miejsca. 

 

Parkowanie przy Centach Handlowych

 1. Parking w Galerii Łódzkiej. Pierwsze 3 godziny gratis, 4. godzina – 3 złote, 5. godzina – 6 złotych, każda następna to koszt – 4 złote. 
 2. Parking przy Biedronce Kościuszki 103
 3. Parking w Sukcesji. Centrum przy ul. Rembielińskiego. Do dyspozycji jest 400 zadaszonych miejsc parkingowych. Można bezpłatnie parkować przez 3 godziny, a każda kolejna kosztuje 5 zł lub wykupić abonament miesięczny za 220 zł (250 zł w pierwszym miesiącu, z tzw. starterem, szczegóły na stronie galerii). 
 4. Parking w Manufakturze. Na zmotoryzowanych kierowców w Manufakturze czeka ponad 3,5 tysiąca miejsc parkingowych. Wszystkie parkingi samochodowe w Manufakturze są bezpłatne. Dla gości, którzy chcą zaparkować na strzeżonym parkingu, wydzielono dwie strefy (od strony ul. Drewnowskiej i od ul. Ogrodowej – parking na dachu). Parking otwarty jest w dniach: poniedziałek — sobota 10:00-22:00; Niedziela ZAMKNIĘTE.
 5. Parking Pasaż Łódzki. Parking jest parkingiem bezpłatnym, niestrzeżonym, monitorowanym, czynnym w godzinach otwarcia Centrum. Korzystać z parkingu można  tylko w godzinach otwarcia Centrum, tj. od poniedziałku do niedzieli od godziny 8:00 do godziny 22:00.
 6. Parking w Porcie Łódź. Port Łódź bezpłatnie udostępnia łącznie 5100 miejsc na wszystkich parkingach, w tym 3000 miejsc na parkingu podziemnym (Pabianicka 245, 93-457 Łódź). Korzystać z niego można w dniach otwarcia galerii: poniedziałek — sobota: 10:00 - 21:00, Niedziela: Zamknięte.

Łódź parking bezpłatny czy płatny? Jaki wybrać?

W Łodzi znajdziemy wiele płatnych parkingów, również te przy strategicznych punktach miasta. Podziemny parking zlokalizowany przy dworcu Łódź Fabryczna jest płatny, podobnie jak ten przy lotnisku w Łodzi, gdzie również prowadzimy wynajem samochodów. Który z nich wybrać i czym się kierować przy wyborze? 

Parkingi te przede wszystkim różnią się swoją lokalizację, toteż najlepiej wybrać ten, najbliżej naszego miejsca docelowego. Jeśli chodzi o koszty, to wydatki, jakie będziemy musieli ponieść, są bardzo zbliżone do siebie. By ułatwić Ci ten wybór, nasi kierowcy przygotowali listę polecanych przez siebie parkingów, z których korzystają najchętniej. 

Parkingi płatne polecane:

 1. Parking podziemny przy dworcu Łódź Fabryczna. Wokół dworca i na podziemnym parkingu obowiązuje podstrefa C Strefy Płatnego Parkowania. Na podziemny parking dworca Łódź Fabryczna wjechać można z trzech stron. Z al. Rodziny Scheiblerów od strony ul. Narutowicza. Z al. Rodziny Scheiblerów od strony ul. Tuwima oraz z al. Rodziny Ghromanów od strony ul. Kopcińskiego. Ze wskazanych dróg należy zjechać na niższy poziom, a następnie na rondzie wybrać kierunek Parking. Pierwsza godzina parkowania kosztuje 5,00 zł, druga godzina 5,50 zł, trzecia godzina 6,00, a czwarta i każda następna kosztuje 5,00 zł.
 2. OFF Piotrkowska parking (ul. Sienkiewicza 81) - 4 zł/h za postój od 1 do 2 godzin, 5 zł/h za postój od 3 do 8 godzin, 50 zł/24h za postój powyżej 8 godzin. OFF Piotrkowska parking (ul. Sienkiewicza 58) - 4 zł/h za postój od 1 do 8 godzin, 40 zł/24h za postój powyżej 8 godzin
 3. Parking przy Sienkiewicza 54
 4. Parking przy Nawrot 5
 5. Parking przy Piotrkowskiej 129/131
 6. Parking przy Kościuszki 30
 7. Parking przy Zachodniej 82
 8. Parking przy kościele Jezuitów - 2 zł za 1. rozpoczętą godzinę, 4 zł za każdą kolejną rozpoczętą godzinę, abonament 130 zł/miesiąc
 9. Parking automatyczny (ul. Sienkiewicza 54) - 4 zł/h.

Darmowe parkowanie w Łodzi? Wielopoziomowe parkingi w centrum Łodzi

Wiele miast, by rozwiązać problem zwiększonego ruchu pojazdów w centrum, a jednocześnie zwiększyć liczbę parkingów, wprowadza system Park&Ride.  Łódź jednak stawia na inne rozwiązanie: parkingi kubaturowe. Czym są parkingi o tajemniczej nazwie? To nic innego jak wielopoziomowe parkingi, które pomieszczą wiele pojazdów jednocześnie. W porównaniu do parkingów typu P&R niewątpliwą zaletą parkingów kubaturowych jest ich lokalizacja.  Wszystkie planowane inwestycje to ścisłe centrum łódzkiej metropolii. To bardzo wygodne rozwiązanie dla kierowców, zarówno mieszkających w Łodzi na stałe, jak i tych przyjezdnych, którzy przyjechali zobaczyć atrakcje w Łodzi i nie znają topografii miasta. Sprawdźmy zatem, gdzie i kiedy planowane są inwestycje? 

Tutaj powstaną parkingi wielopoziomowe (kubaturowe) w Łodzi:

 • przy al. Kościuszki 42,
 • przy ul. Wschodniej 62/64,
 • przy ul. Wschodniej 67,
 • przy ul. Tuwima 12.

Prace przy budowie pierwszego z parkingów są już w toku (październik 2023r.). Według prognoz wykonawcy, kierowcy z parkingów będą mogli skorzystać w pierwszej połowie 2025 roku. Parking przy al. Kościuszki 42 docelowo ma mieć 292 miejsca postojowe, ten przy ul. Tuwima 12 (118 miejsc), ul. Wschodniej 62/64 (263 miejsca) i ul. Wschodniej 67 (218 miejsc). Łącznie w Łodzi przybędzie blisko 900 miejsc postojowych.

Dużo podróżujesz? Sprawdź inne nasze poradniki ułatwiające parkowanie w dużych miastach. Jeśli jesteś w Łodzi, a masz ochotę odwiedzić stolicę, nic trudnego. Sprawdź polecane przez nas darmowe parkingi Warszawa — poradnik Kaizen Rent pomoże Ci uniknąć stresu z szukaniem dogodnego miejsca parkingowego. 

Kaizen Rent masz #zNamiPoDrodze!

 

 

🔔 Coś się zmieniło? Masz informacje, że któryś parking z naszej listy nie jest już bezpłatny? A może wzrosły ceny za postój samochodów? Daj nam znać, chętnie zaktualizujemy dane, by były faktyczną pomocą dla wszystkich kierowców!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki