Poradnik Kaizen Rent: darmowe parkingi w Warszawie

Blog

Darmowe parkingi Warszawa - poradnik Kaizen Rent

Parkowanie w zatłoczonym centrum Warszawy stanowi nie lada wyzwanie. Również dla mieszkańców stolicy. Miasto tętni życiem, rozrasta się. Przybywa inwestorów, nowych firm, a co za tym idzie miejsc pracy, ludzi i samochodów. Odwiedzając miasto stołeczne czy to służbowo, czy w celach turystycznych najbardziej zależy nam na czasie. Nikt nie chce stać w korkach czy godzinami szukać miejsca parkingowego. A jednocześnie chcemy zaparkować auto jak najbliżej miejsca docelowego. Tylko jak to zrobić? Gdzie zaparkować w Warszawie, by mieć wszędzie blisko? Parking Warszawa centrum – który wybrać, by nie zbankrutować? Jak znaleźć bezpłatne parkingi w Warszawie i na Starym Mieście? 

 

Gdzie zaparkować w Warszawie? Oto jest pytanie...

Na szczęście, w stolicy istnieje wiele opcji parkingowych. Można znaleźć bezpłatne miejsca postojowe, które często są dostępne na ulicach oraz placach publicznych. Chociaż tych jest coraz mniej i coraz dalej od centrum. Głównym powodem jest ekologia i walka o czystsze powietrze w dużych metropoliach. I chociaż w Warszawie jeszcze nie ma strefy czystego transportu, to płatne parkingi pełnią podobną funkcję. Mają ograniczać natężenie ruchu ulicznego w ścisłym centrum miasta. A także zachęcać mieszkańców i przyjezdnych do korzystania z komunikacji miejskiej. W tym celu władze miasta wprowadziły kilka rozwiązań, mniej lub bardziej popularnych, mających na celu usprawnienie komunikacji w obszarze miejskim. Jakich? Spieszymy z odpowiedzią!
 

Stare Miasto Warszawa – parking bezpłatny czy płatny?

Darmowych parkingów warszawska metropolia w ścisłym centrum nie oferuje zbyt wiele. Czasy bezkarnego pozostawiania samochodu na ulicy odeszły bezpowrotnie. Dziś taka beztroska nie zostanie niezauważona. I z pewnością poniesiemy jej konsekwencje w postaci kosztów finansowych. Stare miasto bowiem jak cała dzielnica Śródmieście znajdują się w obrębie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Mowa tu o ogólnodostępnych miejscach parkingowych w centrum miasta oraz w wybranych dzielnicach. Dlatego, jeśli wybierasz się do Warszawy, miej na uwadze, że parkowanie na ulicy jest płatne. Nie tylko w Śródmieściu, ale też na Woli, Mokotowie, Ochocie, Żoliborzu, Pradze Północ oraz Pradze Południe. Z początkiem roku 2023 obszarem strefy płatnego parkowania objęte zostały także pl. Hallera i kolejne ulice na Mokotowie. Dokładną mapę Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wraz z zaznaczonymi parkometrami, znajdziesz na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich. 

 

Darmowe parkowanie w weekendy, czyli jak działa SPPN w Warszawie? 

 

Opłaty w obszarze parkowania SPPN obowiązują w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00. Transakcji możemy dokonać w parkometrach (płatność możliwa bilonem oraz kartą) lub za pomocą systemów płatności mobilnej. Służą do tego trzy aplikacje: MobiParking, moBILET oraz Flowbird.

✅ Czy wiesz, że... Dla klientów biznesowych udostępniona jest usługa mobiParking Flota Warszawa. Rejestracja konta flotowego przez link: portalwarszawa.skycash.com jest bezpłatna. To duże ułatwienie dla małych i większych przedsiębiorców. 

W strefie płatnego parkowania obowiązują następujące opłaty za postój:

 • pierwsza godzina: 4,50 zł, 
 • druga godzina: 5,40 zł, 
 • trzecia godzina: 6,40 zł, 
 • czwarta i każda kolejna godzina: po 4,50 zł. 

Za postój pojazdu należy zapłacić od razu po jego zaparkowaniu. Minimalna opłata wynosi 0,50 zł, co równa się 10-minutowemu postojowi.

✅ Czy wiesz, że... darmowe parkowanie w Warszawie w dni powszednie wypada tylko kilka razy w roku. Wyjątków jest niewiele. Dni robocze z darmowym parkowaniem są trzy. Nie płacimy w wigilię świąt Bożego Narodzenia (24 grudnia) i Sylwestra (31 stycznia) oraz w Dzień Flagi, który przypada na 2 maja.

✅ Jeszcze lepszą wiadomość mamy dla przyjezdnych! W strefie płatnego parkowania można bezpłatnie zostawić samochód również od godz. 18.00 w piątek do godz. 8.00 w poniedziałek, czyli przez cały weekend – co jest dobrą informacją dla turystów

Darmowe parkowanie w warszawskiej SPPN jest możliwe także w tygodniu. Dla kogo?
Pierwsza grupa uprzywilejowanych to osoby z niepełnosprawnością. W strefie płatnego parkowania znajdują się specjalnie oznaczone miejsca postojowe, tzw. koperty dla pojazdów tychże osób. Do bezpłatnego postoju upoważnia Karta Parkingowa, którą należy umieścić za przednią szybą pojazdu. Kolejna grupa to posiadacze elektryków. Postój samochodów z napędem elektrycznym lub wodorowym, w tym także na czas ładowania, jest bezpłatny. Pojazd taki musi posiadać tzw. zielone tablice rejestracyjne lub specjalną naklejkę EE umieszczoną w prawym dolnym rogu na przedniej szybie, wskazującą na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. 

➡️ Uwaga! Brak wniesienia opłaty za postój samochodu w strefie płatnego parkowania może skutkować nałożeniem kary. Wysokość takiej opłaty dodatkowej to, niebagatelna suma – 300 zł!
 

Parking. Warszawa centrum – gdzie bezpiecznie zostawisz auto?

W stolicy dostępne są również miejsca postojowe podziemne, strzeżone i naziemne piętrowe. Niestety, większość z nich jest płatna. Ich zaletą jest to, że posiadają wysokie standardy bezpieczeństwa, zapewniając nam tym samym poczucie spokoju o pozostawiony tam samochód. Wybierając parking strzeżony, możemy dla pewności postawić na jeden z tych należących do miasta.  

Tanie parkingi w centrum Warszawy zapewnia Zarząd Terenów Publicznych. Są to strzeżone miejsca postojowe na świeżym powietrzu. Znajdziemy je przy ulicy: Bednarskiej, Boleść, Bugaj, Filtrowej, Hożej, Karasia, Miłej Myśliwieckiej, Ptasiej,  przy placu Młynarskiego, placu Żelaznej Bramy, Al. 3 Maja oraz przy Al. 3 Maja (przy stacji PKP Powiśle). Cena za postój do godziny – 5 zł, do 2 godzin – 10 zł, do 3 godzin – 14 zł, każda następna – 4 zł.

Zarząd Dróg Miejskich dysponuje dwoma parkingami podziemnymi w centrum miasta. Są one przeznaczone do użytku publicznego. Opłata za pierwszą godzinę postoju wynosi 5 zł. 

 • Parking pod placem Krasińskich – zlokalizowany jest w okolicach Sądu Najwyższego, a wjazd na jego teren znajduje się od strony pl. Krasińskich. Parking wyposażony jest w 407 miejsc postojowych na dwóch poziomach i posiada dwie windy umożliwiające komunikację osobom niepełnosprawnym. 
 • Parking pod ulicą Waryńskiego – znajduje nad stropem stacji metra Politechnika, a wjazd na jego teren możliwy jest z ul. Progi, od strony ul. Polnej. Parking jest czynny przez całą dobę i posiada 130 miejsc postojowych, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. 
   

Darmowe parkingi Warszawa

Darmowe parkingi w Warszawie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają oszczędności podczas pobytu w stolicy. Chociaż wachlarz możliwości znalezienia bezpłatnych parkingów jest niezbyt szeroki, podpowiadamy kilka sprawdzonych lokalizacji i opcji na tanie parkowanie. Jak wiadomo, najbardziej pożądane miejscówki są w sercu Warszawy. 

Darmowy parking przy Pałacu Kultury i Nauki?

Tak, to możliwe! Dogodna lokalizacja parkingu pozwala na szybkie, bezpośrednie dotarcie do wielu warszawskich atrakcji, jak również Dworca Centralnego, stacji metra czy innych obiektów usytuowanych w Śródmieściu stolicy. I chociaż za korzystanie z parkingu pobierane są opłaty, możesz zupełnie legalnie  skorzystać z darmowego postoju przy Pałacu Kultury i Nauki. Nie każdy wie, że pierwsze 15 minut jest zupełnie darmowe! Jeśli więc potrzebujesz krótkiego postoju, odbierasz kogoś lub gdzieś podrzucasz bliską osobę – możesz skorzystać tej opcji. Opłaty za korzystanie z parkingu przy PKiN:

 • do 15 min. – gratis 
 • do 30 min. – 6 zł 
 • każda rozpoczęta godzina – 8 zł 
 • 24 godziny – 120 zł. 

Płatności realizujemy w kasach automatycznych. Na terenie parkingu znajdziemy cztery takie punkty, w tym jedną w holu głównym PKiN specjalnie oznakowana, ponieważ przystosowana jest dla osób poruszających się na wózku.
 
Darmowe parkingi Warszawa: PGE Narodowy.

Całkiem niedawno mieszkańcy Warszawy zyskali nowy zupełnie darmowy parking. Miejsca parkingowe wzdłuż nasypu kolejowego przy stacji SKM stały się częścią parkingu na błoniach PGE Narodowego. Każdy wie, gdzie znajduje się stadion narodowy i w jak dogodnym miejscu jest usytuowany. 15-minutowy spacer przez most Świętokrzyski i jesteśmy u stóp Syrenki Warszawskiej. Przez 7 dni w tygodniu parking na terenach zewnętrznych obiektu jest ogólnodostępny i darmowy.

➡️ UWAGA! W dniach, w których na arenie odbywają się imprezy masowe, za postój obowiązuje opłata. A szczegółowe godziny otwarcia publikowane są przed każdym wydarzeniem, m.in. na stronie internetowej obiektu.
 
Darmowe parkingi Warszawa: Torwar.

Kolejne dogodne miejsce oferujące bezpłatny parking w Warszawie to Hala COS Torwar. Jest jedną z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Lokalizacja samej hali oraz parkingu jest bardzo dogodna z dwóch względów. Znajduje się niemalże w śródmieściu aglomeracji, w bardzo dobrze skomunikowanej części miasta na ul. Łazienkowskiej 6 a, tuż obok Stadionu Miejskiego Legii Warszawa oraz 3 km od Pałacu Kultury i Nauki. Zupełnie za darmo skorzystać można z bezpłatnego, ogólnodostępnego parkingu od ul. Czerniakowskiej, tuż przy przystanku autobusowym Legia-Stadion 2 / Torwar 5.

✅ Alternatywą dla darmowego parkowania w Warszawie są centra handlowe, markety i dyskonty oferujące bezpłatny postój dla swoich gości. Jeśli zdecydujemy się na taki scenariusz, musimy brać pod uwagę pewne okoliczności. Po pierwsze trzeba być przygotowanym na to, że wolnych miejsc może być niewiele. Po drugie należy wcześniej dowiedzieć się na jak długi okres, możemy zostawić auto bez ponoszenia opłat. Wiele centrów handlowych wprowadziło już pewne ograniczenia czasowe oraz parkometry, by wyeliminować tego typu zachowania kierowców. W tych miejscach pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna:

 • Centrum Handlowe Klif, ul. Okopowa 58/72 
 • Auchan Warszawa Okęcie, al. Krakowska 61
 • Jupiter Centrum, ul. Towarowa 22 (darmowy parking na 2 godziny) 
 • Centrum Handlowe Arkadia, al. Jana Pawła II 82.  

Bezpłatny parking Warszawa – czy w ogóle istnieją?

Bezpłatne parkingi w Warszawie są dostępne i można je znaleźć w centrum miasta oraz na jego obrzeżach. Większość miejsc parkingowych jest oznakowana i monitorowana przez kamery, co zapewnia bezpieczeństwo pojazdu. Możesz skorzystać z oficjalnych stron internetowych lub aplikacji mobilnych, aby uzyskać informacje o najbliższych miejscach parkingowych. A wszystko w ramach systemu „Park & Ride". 

Zwiedzanie Warszawy: gdzie zostawić samochód?

 

Parkowanie w stolicy to od dawna poważny problem podobnie jak smog. Rozwiązaniem obu problemów jednocześnie okazał się system parkingów „Parkuj i Jedź” (Park & Ride). Na czym polega idea P+R? Patent jest prosty. Poprzez darmową sieć parkingów zlokalizowanych przy najważniejszych węzłach komunikacji miejskiej, władze miasta zachęcają użytkowników samochodów do korzystania ze środków transportu publicznego. Miejskie parkingi P+R w Warszawie znajdują się przy wybranych stacjach metra, pętlach autobusowych i tramwajowych oraz stacjach PKP. Aby skorzystać z takiej przyjemności, wystarczy mieć ważny bilet komunikacji miejskiej. Na wybranym parkingu P+R bez dodatkowej opłaty zostawiasz swój samochód i dalszą podróż kontynuujesz, jak lubisz: metrem, autobusem, tramwajem lub pociągiem.

System parkingów „Parkuj i Jedź” umożliwia, bezpłatne parkowanie pojazdów osobom, które w chwili wyjazdu z parkingu przedstawią ważny bilet komunikacji miejskiej. Liczą się zarówno te krótkookresowe: dobowe, 3-dniowe, weekendowe, jak i długookresowe: 30 i 90-dniowe. Honorowane są również bilet seniora oraz dokument uprawniający do bezpłatnych przejazdów warszawską komunikacją miejską.

Ile zapłacimy za bilety krótkookresowe w Warszawie, by korzystać z parkingów P+R? 

 • dobowy (24h), strefa 1 – normalny 15 zł, ulgowy 7,50 zł; strefa 1+2 – normalny 26 zł, ulgowy 13 zł,
 • 3-dniowy, strefa 1 – normalny 36 zł, ulgowy 18 zł; strefa 1+2 – normalny 57 zł, ulgowy 28,50 zł,
 • weekendowy, strefa 1+2 – normalny 24 zł, ulgowy 12 zł
 • weekendowy grupowy, strefa 1+2 – 5 osób normalny 40 zł. 

Jeśli nie posiadasz ważnego biletu komunikacji miejskiej, a chcesz skorzystać z P+R, przy wyjeździe z parkingu musisz uiścić jednorazową opłatę za wynajem miejsca parkingowego w wysokości 100 zł. Opłata jest naliczana po upływie 20 minut od wjazdu na parking.

Godziny otwarcia Park+Ride:

Parkingi P+R funkcjonują przez 7 dni w tygodniu w godzinach od 4:30 do 2:30. Nie można z nich korzystać jedynie w godzinach między 2:31 - 4:29 w nocy. Ponadto przez całą dobę czynne są poziomy +2, +3 oraz +4 na parkingu P+R Ursus Niedźwiadek oraz parking P+R Metro Młociny II.

Lista adresów działających parkingów P+R:

 1. Parking P+R WARSZAWA JEZIORKI Ursynów, ul. Karczunkowska, przy wiadukcie, po wschodniej stronie przystanku kolejowego Warszawa Jeziorki. Parking jednopoziomowy, odkryty.  
 2. Parking P+R ŻERAŃ PKP Białołęka, rejon skrzyżowania ul. Płochocińskiej i Marywilskiej, wzdłuż przystanku kolejowego Warszawa Żerań. Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 3. Parking P+R METRO MŁOCINY Bielany, okolice skrzyżowania ulicy Kasprowicza i Nocznickiego, przy węźle komunikacyjnym "Młociny". Parking wielopoziomowy, zadaszony. 
 4. Parking P+R METRO MŁOCINY II Bielany, okolice skweru 30 Pułku Strzelców Kaniowskich i Zgrupowania AK "Kampinos", przy węźle komunikacyjnym "Młociny". Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 5. Parking P+R METRO MŁOCINY III Bielany, pas pomiędzy jezdniami ulicy Kasprowicza, na odc. Nocznickiego - Sokratesa, przy węźle komunikacyjnym "Młociny". Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 6. Parking P+R METRO MŁOCINY IV Bielany, pas pomiędzy jezdniami al. gen. M. Wittek, przed skrzyżowaniem z ul. Zgrupowania AK "Kampinos", przy węźle komunikacyjnym "Młociny". Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 7. Parking P+R METRO WAWRZYSZEW Bielany, okolice skrzyżowania ulicy Kasprowicza i Przytyk, przy stacji metra "Wawrzyszew". Parking naziemny, jednopoziomowy. 
 8. Parking P+R METRO MARYMONT Żoliborz, okolice skrzyżowania ulicy Słowackiego i Włościańskiej, przy stacji metra "Marymont". Parking wielopoziomowy, zadaszony. 
 9. Parking P+R POŁCZYŃSKA Bemowo, ul. Połczyńska 8, pomiędzy salonem samochodowym a torami kolejowymi. Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 10. Parking P+R URSUS NIEDŹWIADEK ul. Orląt Lwowskich 45, przy przystanku PKP Ursus-Niedźwiadek. Parking wielopoziomowy, zadaszony.  
 11. Parking P+R AL. KRAKOWSKA Włochy, al. Krakowska, przy skrzyżowaniu z Mineralną. Przy pętli autobusowej P+R Al. Krakowska oraz pętli tramwajowej. Parking wielopoziomowy, zadaszony. 
 12. Parking P+R METRO WILANOWSKA Mokotów, okolice skrzyżowania ulicy Puławskiej i alei Wilanowskiej, przy pętli autobusowej. Parking wielopoziomowy, zadaszony. 
 13. Parking P+R METRO URSYNÓW Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej przy Beli Bartoka, nad stacją metra "Ursynów". Parking jednopoziomowy, odkryty. 
 14. Parking P+R METRO STOKŁOSY Ursynów, okolice skrzyżowania alei Komisji Edukacji Narodowej i ulicy Ciszewskiego, około 100 metrów od stacji metra "Stokłosy". Parking wielopoziomowy, zadaszony. 
 15. Parking P+R WAWER SKM Wawer, okolice skrzyżowania ulicy Widocznej i Nagietkowej, przy stacji SKM Warszawa Wawer. Parking naziemny, jednopoziomowy. 
 16. Parking P+R ANIN SKM Anin, rejon skrzyżowania ul. Szpotańskiego i VIII Poprzecznej, przy stacji SKM Warszawa Anin. Parking naziemny, jednopoziomowy. 
   

Darmowe parkowanie Warszawa – postój na minuty

Podobnie jak na parkingu przy Pałacu Kultury i Nauki, w stolicy znajdziemy kilka stref, w których możemy się zatrzymać, wysadzić swoich współpodróżnych lub pasażerów, pożegnać się i odjechać dalej. Jest to wygodne rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują zatrzymać się na chwilę. W ten sposób nie marnujesz czasu na szukanie, ani pieniędzy na opłaty za miejsce, z którego i tak zaraz odjedziesz. 

✅ Strefy Kiss&Ride (K+R)

Strefy postojowe K+R (Kiss and Ride) to miejsca specjalnie wyznaczone do tego, aby ułatwić podwiezienie do komunikacji miejskiej. Można tu legalnie zatrzymać się, „dać buziaka” na do widzenia i pozostawić pasażera, aby ten ruszył w dalszą drogę tramwajem, autobusem, czy metrem. Łatwo je rozpoznać dzięki czytelnemu oznakowaniu symbolem „K+R”.
Strefy K+R nie są miejscami gdzie wolno parkować – samochód może stać tu nie dłużej niż 2 minuty. To integralna część systemu Parkuj i Jedź. 

✅ Strefa Kiss&Fly (K+F)

Podobne rozwiązanie znajdziemy na lotnisku Chopina Warszawa Okęcie. Port lotniczy wprowadził strefy postojowe pod nazwą K+F (Kiss and Flay). Powstały one dla pasażerów podwożonych na lotnisko. Umożliwiają wysadzenie podróżnego, wypakowanie bagaży i szybkie pożegnanie z buziakiem. Nie można tu pozostawiać samochodu bez nadzoru, a parkowanie tu jest darmowe do 7 minut. Po tym czasie naliczona zostaje opłata 30 zł (od 7 do 15 minut) i 1 zł za każdą rozpoczętą minutę. Jeśli pozostawimy w tej strefie samochód bez nadzoru, zostanie on odholowany na nasz koszt. 
K+F to jedyna opcja darmowego postoju na warszawskim Okęciu. Zarówno parkowanie na oficjalnym parkingu lotniska jak i na tych okolicznych jest płatne. 

Pozostałe miejsca parkingowe na lotnisku w Warszawie podzielone są na następujące strefy:  
•    Parkingi P1 i P1 (wielopoziomowe) – każda rozpoczęta godzina na tym parkingu kosztuje 14 zł. Za jeden dzień postoju zapłacicie 140 zł, za trzy dni 300 zł, a za tydzień – 540 zł.  
•    Parking P3 (dobowy, terenowy) – pozostawiając na nim samochód, zapłacicie 120 zł za jeden dzień, 280 zł za trzy dni i 460 zł za tydzień. 
•    Parking P4 – to parking strzeżony, na którym za jeden dzień zapłacicie 220 zł, za trzy dni – 280 zł i za tydzień 360 zł. 
•    Parking P44 – to jeden z najtańszych parkingów przy lotnisku, każda rozpoczęta godzina na tym parkingu kosztuje 9 zł, jeden dzień to koszt 120 zł, trzy dni – 170 zł, a pozostawienie samochodu na tydzień kosztuje tu 270 zł. 
•    Parking premium — to z kolei najdroższy parking przy lotnisku, postój do godziny kosztuje tu 35 zł, każda kolejna godzina to 9 zł, za dzień trzeba zapłacić 230 zł, a za tydzień 650 zł.  

Jeśli niewielka ilość bezpłatnych parkingów w Warszawie, nie jest dla Ciebie przeszkodą. I w dalszym ciągu masz ochotę np. na weekendowy city break w stolicy, zapraszamy do skorzystania z usług wypożyczalni samochodów w Warszawie. Dobierzemy auto do Twoich potrzeb! I zatankujemy do pełna! Świadczymy również usługę wynajmu aut na lotnisku Warszawa Okęcie oraz Warszawa Modlin.  

Podsumowując, jeśli planujesz zwiedzać Warszawę i szukasz miejsca, w którym możesz pozostawić swój samochód bezpiecznie, istnieje wiele dostępnych opcji. Dzięki odpowiednim aplikacjom mobilnym lub stronom internetowym na pewno znajdziesz parking idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. Jeżeli znacie inne tanie lub zupełnie bezpłatne parkingi w stolicy, dajcie znać. Zachęcamy również do zapoznania się z naszym artykułem: Co zobaczyć w okolicach Warszawy - miejsca widokowe samochodem, jeżeli planujesz wyjazd poza samo miasto.

A jeśli wybierasz się z wizytą do stolicy Małopolski, sprawdź gdzie zaparkować w Krakowie?

 

🔔 Coś się zmieniło? Masz informacje, że któryś parking z naszej listy nie jest już bezpłatny? A może wzrosły ceny za postój samochodów? Daj nam znać, chętnie zaktualizujemy dane, by były faktyczną pomocą dla wszystkich kierowców!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki