Parking Kraków centrum – bezpłatny czy płatny?

Blog

Darmowe parkingi w Krakowie – poradnik Kaizen Rent

Darmowe parkowanie w dużych miastach odchodzi do przeszłości. Poszukiwanie niepłatnych miejsc postojowych w miejskiej przestrzeni to jak szukanie igły w stogu siana. A znalezienie takiego miejsca w centrum Krakowa graniczy z cudem. Jak zatem parkować, by nie tracić czasu na poszukiwanie darmowego parkingu Kraków? Ile kosztuje parkowanie w Krakowie? Jaki parking wybrać w centrum stolicy Małopolski? Gdzie zaparkować w Krakowie tanio? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

 

Bezpłatny parking Karków – gdzie bezpiecznie zostawisz auto?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w Krakowie istnieją bezpłatne miejsca do parkowania. Jednak nie znajdziemy ich na starym mieście. Takich darmowych miejsc postojowych należy szukać w odległych dzielnicach miasta, gdzie parkingi nie są tak popularne. Istnieją również drobne triki, aby uniknąć opłat lub ograniczyć je do minimum. Aby dowiedzieć się więcej o miejscach parkingowych w Krakowie i opłatach związanych z parkowaniem w stolicy Małopolski zostańcie z nami. Podpowiemy kilka atrakcyjnych rozwiązań.

Parking Kraków centrum – bezpłatny czy płatny?

W Krakowie funkcjonują uzupełniające się systemy dwóch rodzajów parkingów. Pierwszy rodzaj to parkingi kubaturowe, znajdujące się w Śródmieściu Krakowa, które działają na zasadach komercyjnych. Krótko mówiąc, za parkowanie w wyznaczonych miejscach w centrum należy uiścić opłatę. Drugi to system Parkuj i Jedź oznaczany symbolem P+R, który jest ściśle powiązany z komunikacją miejską. Parkingi objęte systemem P+R są zlokalizowane w rejonach pętli tramwajowych i ważniejszych punktów przesiadkowych. P+R to popularna forma promocji komunikacji miejskiej, a jednocześnie popularyzacja walki z zanieczyszczeniem powietrza. 

Darmowa strefa parkowania Kraków – czy istnieje coś takiego?

Całe centrum Krakowa objęte jest strefą płatnego parkowania, którą nadzoruje Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Zatem chcąc zostawić samochód zaparkowany na ulicy w śródmieściu, warto rozejrzeć się i sprawdzić, czy w danym miejscu obowiązują opłaty. Jak poznamy, że wjechaliśmy do SPP? Na wszystkich ulicach wjazdowych do obszaru płatnego parkowania ustawione są znaki drogowe D-44 (strefa płatnego parkowania). Kierowca, mijając ten znak, jest informowany, że wjeżdża do obszaru, na którym zobligowany jest przepisami prawa do uiszczenia opłaty za postój. Odwołanie obszaru płatnego parkowania oznakowane jest znakami D-45 (koniec strefy płatnego parkowania).

Parking Kraków centrum podzielony jest na strefy. Jest to istotna informacja, każda z wyznaczonych stref jest bowiem objęta inną taryfą. Opłaty w poszczególnych zonach miejskich rozkładają się następująco: 

 • podstrefa A – 6 zł,
 • podstrefa B – 5 zł,
 • podstrefa C – 4 zł.

Minimalna opłata wynosi 2,00 zł. Opłata dodatkowa za nieuiszczenie opłaty za postój wynosi 150 zł.

➡️ Uwaga! Opłata wniesiona w danej podstrefie oznacza wniesienie opłaty wyłącznie w sektorach należących tylko do tej podstrefy. Korzystający z różnych podstref zobowiązani są do opłacenia postoju w każdej z tych podstref osobno. Zasada ta odnosi się zarówno do opłat w parkomatach, jak i płatności mobilnych.

Strefa płatnego parkowania w Krakowie obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 20.00. Tym samym za postój pojazdów w niedziele oraz pozostałe dni ustawowo wolne od pracy opłaty nie są pobierane. Możemy zatem powiedzieć, że darmowa strefa parkowania Kraków funkcjonuje w niedziele i dni świąteczne. Bezpłatnie w śródmieściu zaparkujemy po godzinie 20.00. Należy jednak pamiętać, by do godziny 10.00 rano następnego dnia odjechać ze strefy. Wówczas unikniemy wszelkich opłat związanych z parkowaniem w strefie śródmiejskiej. 

Opłaty za postój w strefie płatnego parkowania możesz dokonać tradycyjną metodą w parkomacie lub za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie. Zakup biletu parkingowego umożliwiają:

Zwiedzanie Krakowa: gdzie zostawić samochód?

Bezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy jesteśmy w obcym mieście, jest wybór parkingu płatnego. Tego rodzaju miejsc postojowych akurat nie brakuje. Warto jednak znaleźć miejsce pewne i dobrze skomunikowane. Świetnie też, gdy dodatkowo parking znajduje się w dogodnej lokalizacji, umożliwiającej szybkie dotarcie do atrakcji turystycznych.

 Płatne, ale wygodne i w centrum:

 • Pod Gmachem Głównym Muzeum Narodowego i można dostać się do niego bezpośrednio z Alei Adama Mickiewicza. Obiekt ten oferuje 150 miejsc, a jedna godzina to koszt 6 zł.
 • Drugi parking mieści się tuż obok Wawelu, pod Placem na Groblach i oferuje aż 600 miejsc postojowych. W dni powszednie za godzinę zapłacimy 6,5 zł, natomiast w weekendy i święta kwota ta wzrasta do 8,5 zł.
 • Wśród naziemnych parkingów w centrum wyróżnia się parking miejski przy ul. J. Zamoyskiego na Starym Podgórzu

Gdzie zaparkować w Krakowie? Oto jest pytanie...

Najszybciej darmowy parking Kraków – Centrum znajdziemy przy galeriach handlowych, hipermarketach i dyskontach. Jednak należy mieć na uwadze, że większość z tych sklepów, również wprowadziło parkomaty, by zapewnić wolne miejsca postojowe swoim klientom.

Darmowe pierwsze godziny przy Centrach Handlowe:

 • Parking przy Galerii Krakowskiej. Parking zewnętrzny czynny 24/7. Postój do 15 minut: bezpłatny. Do 2 godzin: 2 zł. Każda następna rozpoczęta godzina: 5 zł. Maksymalna opłata dzienna: 65 zł. 
 • Galeria Kazimierz. Zmotoryzowani mają możliwość darmowego parkowania: przez cały dzień w niedzielę. Natomiast od poniedziałku do soboty – do 1 godziny postój bezpłatny dla wszystkich, do 2 godzin dla klientów Galerii Kazimierz po okazaniu paragonu za zakupy na kwotę 40 zł w Punkcie Obsługi Klienta Galerii lub Biurze Parkingu APCOA. Każda kolejna rozpoczęta godzina postoju wiąże się z opłatą 4 zł za godzinę.
 • Centrum M1 Kraków, Al. Pokoju 67. Oferuje prawie 1400 miejsc parkingowych na placu. Korzystnie z parkingu jest bezpłatne, poza dniami, kiedy na pobliskiej Tauron Arenie obywają się koncerty i imprezy sportowe.
 • Parking Centrum Handlowego Bonarka. Centrum udostępnia bezpłatny parking na 3200 samochodów. 

Darmowe parkingi Kraków: Parkuj i Jedź!

System pakowania P+R zadomowił się we wszystkich większych miastach w Polsce. Ma go Warszawa, ma Wrocław, mają też w Krakowie. Jednak zanim zdecydujemy się na skorzystanie z P+R, warto zapoznać się zasadami panującymi w danym mieście. Przepisy regulujące kto i a jaki sposób może bezpłatnie korzystać z systemu darmowych parkingów P+R różnią się znacząco.

Istotą funkcjonowania systemu „Parkuj i jedź” jest odciążenie ruchu miejskiego, a tym samym ograniczenie ilości samochodów wjeżdżających do centrum miasta. Możliwość kontynuowania podróży na podstawie biletu parkingowego ma stanowić zarówno zachętę do korzystania z nich, jak i rekompensatę za ograniczoną dostępność wjazdu samochodem do centrum miasta. Lokalizowanie parkingów w systemie P+R bezpośrednio przy przystankach początkowych (pętlach tramwajowych) ma dodatkowo uatrakcyjnić ofertę, stanowiąc alternatywę na podróżowanie po mieście.

W ramach parkingów typu P+R mogą funkcjonować parkingi w systemie otwartym i zamkniętym. Na parkingach w tak zwanym systemie otwartym kontrola biletowa przeprowadzana jest manualnie. Z kolei parkingi funkcjonujące w systemie zamkniętym są wyposażone w urządzenia Systemu Kontroli Biletów i współdziałający z nim System Pobierania Opłat (szlabany wjazdowe i wyjazdowe). Opłata dodatkowa za pozostawienie pojazdu poza dobą parkingową to 100 złotych.

Obecnie w Krakowie działa sześć parkingów w systemie Parkuj i Jedź, którymi zarządza Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Są to:

 1. P+R Czerwone Maki. Parking działa w systemie zamkniętym (bilet P+R jednoosobowy i wieloosobowy). Zlokalizowany jest przy pętli tramwajowej oraz dworcu autobusowym Czerwone Maki. Dojazd możliwy jest od ul. Bunscha. Parking czynny jest codziennie od godziny 4.30 do godziny 2.30 dnia następnego.
 2. P+R Kurdwanów. Działa w systemie zamkniętym  (bilet P+R jednoosobowy i wieloosobowy).  Zlokalizowany jest przy pętli tramwajowej Kurdwanów P+R. Wjazd na parking usytuowany jest od strony ul. Porucznika Halszki. Parking czynny jest codziennie od godziny 4.30 do godziny 2.30 dnia następnego.
 3. P+R Mały Płaszów. Parking działa w systemie zamkniętym. (bilet P+R jednoosobowy, wieloosobowy i specjalny). Znajduje się na wysokości pętli tramwajowej i autobusowej Mały Płaszów P+R przy ul. Lipskiej. Wjazd na parking usytuowany jest od strony ul. Bagrowej. Aby dojechać na parking, należy z ul. Lipskiej skręcić w ul. Mierzei Wiślanej, a następnie w ul. Bagrową. Parking czynny jest codziennie od godziny 4.30 do godziny 2.30 dnia następnego.
 4. P+R Nowy Bieżanów. Parking działa w systemie zamkniętym (bilet P+R jednoosobowy i wieloosobowy). Zarządza nim Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Zlokalizowany jest przy pętli tramwajowej Nowy Bieżanów P+R . Wjazd na parking usytuowany jest od ul. Barbary. Parking czynny jest codziennie od godziny 4.30 do godziny 2.30 dnia następnego.
 5. P+R Mydlniki Wapiennik. Działa w systemie otwartym. Znajduje się przy ul. Brzezińskiego w pobliżu przystanku kolejowego Kraków Mydlniki Wapiennik w obrębie węzła przesiadkowego w Mydlnikach. Parking czynny jest codziennie od godziny 4.00 do godziny 0.00 dnia następnego.
 6. P+R Swoszowice. Działa w systemie otwartym. Znajduje się przy stacji kolejowej SKA „Kraków Swoszowice”.

 

➡️ PARKINGI W SYSTEMIE ZAMKNIĘTYM – AUTOMATYCZNY

 • Uprawnienie do bezpłatnego postoju – Przysługuje posiadaczom biletu KMK, biletu kolejowego i abonamentu roweru miejskiego, na podstawie którego nastąpił wjazd na parking
 • Bilet P+R jednoosobowy – 10,00 – Bilet uprawnia 1 osobę do wielokrotnych przejazdów wszystkimi pojazdami Komunikacji Miejskiej w Krakowie
 • Bilet P+R wieloosobowy – 25,00 – Bilet uprawnia do 5 osób dorosłych lub obowiązuje dla grupy od 2 (1 rodzic/opiekun + 1 dziecko do 16 lat) do maksymalnie 7 osób (1 rodzic/opiekun i 6 dzieci do lat 16 lub 2 rodziców/opiekunów i 5 dzieci do lat 16) do wielokrotnych przejazdów wszystkimi pojazdami KMK.

Uwaga! Na parkingi w systemie zamkniętym (automatycznym) istnieje możliwość wjazdu na bilet zapisany za pomocą aplikacji mobilnej np. w smartfonie czy na tablecie.

➡️ PARKINGI W SYSTEMIE OTWARTYM – kontrola biletowa przeprowadzana jest manualnie

 • Uprawnienie do bezpłatnego postoju – Przysługuje Posiadaczom ważnego biletu komunikacji miejskiej (Biletu KMK, jedno- lub wieloprzejazdowego papierowego, lub wydanego na innym nośniku) ważnego w dniu korzystania z parkingu oraz posiadaczom biletu kolejowego i abonamentu roweru miejskiego, na podstawie których nastąpił wjazd na parking.

Kraków parking centrum – płać i jedź

Jeśli planujesz odwiedzić Kraków i szukasz miejsca, w którym możesz pozostawić swój samochód bezpiecznie, istnieje wiele dostępnych opcji. Przedstawiliśmy Ci wszystkie dostępne możliwości. Pamiętaj jednak, że jedną z najlepszych jest znalezienie noclegu w hotelu czy pensjonacie, który oferuje miejsca parkingowe dla swoich klientów. A może Ty znasz inne tanie lub zupełnie bezpłatne parkingi w stolicy? Daj znać. Chętnie zaktualizujemy listę. 

Niewielka ilość bezpłatnych parkingów w Krakowie, nie jest dla Ciebie przeszkodą? Świetnie! Zatem zapraszamy Cię do stolicy Małopolski na weekendowy city brake, na koncert, mecz lub wypad z rodziną. Kraków to miasto pełne turystycznych atrakcji, które warto zobaczyć. A gdy już będziesz w grodzie Kraka, zachęcamy do skorzystania z usług wypożyczalni samochodów Kraków. Znajdziesz u nas samochody z różnych segmentów, zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów. Idealne do miejskiej jazdy są szybkie i zwrotne auta B klasy. Dzięki niewielkim gabarytom łatwiej jest je zaparkować w ciasnej przestrzeni miasta.  

A gdy nacieszysz się Krakowem, polecamy wycieczkę do stolicy. Naszym blogu podpowiemy, gdzie zaparkować w Warszawie? 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki