Co warto zobaczyć w Krakowie?

Blog

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Od lat króluje na listach rodzimych i światowych atrakcji, jako miasto kultury, sportu, literatury oraz jako najmodniejsza metropolia. Nic dziwnego w końcu Karków to miasto królów i dawna stolica Polski. Najbardziej prestiżowe magazyny i portale, wymieniają stolicę Małopolski jako absolutny must heave podczas turystycznych wojaży. Rokrocznie Miasto gości w swoich progach, wcale nie takich skromnych 😉, miliony turystów. W Krakowie nie można się nudzić. Tutaj życie tętni całą dobę. Natomiast atrakcje, które oferuje to bezapelacyjnie najpiękniejsze miasto, są niewyczerpalnym źródłem dobrej zabawy! 

Tym razem chcemy Was zaprosić do Krakowa. Co warto zobaczyć w Krakowie? Jakie atrakcje turystyczne Krakowa trzeba zobaczyć, będąc w tej małopolskiej krainie? Sprawdzimy, jakie Kraków atrakcje dla najmłodszych oferuje, a jakie niesamowite miejsca znajdziemy w jego okolicach? Gotowi na wyprawę? To jedziemy!

 

Kraków atrakcjami stoi

Ponad tysiącletnia historia pisana, wspaniała architektura, zapierające dech w piersiach panoramy, niesamowita lokalizacja geograficzna, bogate życie kulturalne zarówno dniem, jak i nocą, a do tego rozrywki, których nie sposób zliczyć! Czy to nie brzmi jak przepis na niezapomnianą przygodę? To wszystko, a nawet więcej, na wyciągnięcie ręki gwarantuje Kraków, dawna stolica Polski. 

Na początek zaserwujemy Ci zwiedzanie kompaktowe w postaci listy totalnych must heave'ów, czyli miejsc obowiązkowych. To najważniejsze atrakcje w Krakowie, których nie tyle nie można, ile nie wypada pominąć żadnemu szanującemu się turyście, możemy podzielić na kategorie: zabytki, trasy turystyczne oraz ciekawe przyrodniczo miejsca, gdzie możemy się zrelaksować.  

  1. Główne zabytki Krakowa:
    1. Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Wawelska
    2. Stare Miasto – od 1978 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Brama Floriańska, Barbakan
    3. Kolegiata św. Anny
    4. Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
    5. Kazimierz – od 1978 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
    6. Kościół na Skałce
  2. Atrakcje przyrodnicze:
    1. Planty
    2. Kopiec Kościuszki
    3. Park Jordana
    4. Bulwary Wiślane
    5. Dolinki Krakowskie
    6. Zalew Zakrzówek
    7. Dolina Prądnika
  3. Trasy turystyczne:
    1. Droga Królewska (tzw. Via Regia)
    2. Droga Skazańców (tzw. Via Dolorosa) z Ratusza przez Sławkowską i Długą do szubienicy za Kleparzem
    3. Szlak Twierdzy Kraków
    4. Krakowski Szlak Techniki
    5. Krakowski odcinek małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej
    6. Krakowski odcinek (etap IX) Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Lista, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się całkiem spora, zawiera tylko najistotniejsze pozycje. Możesz ją dowolnie zmieniać, edytować, czy odhaczać na niej zaliczone atrakcje. Kraków to druga pod względem wielkości i liczby ludności aglomeracja w Polsce. Nie licz więc na to, że wszystko, co najlepsze, zobaczysz w jeden dzień. Cudownie, jeśli na poznanie małopolskiej stolicy masz dwa tygodnie! Jeśli na zwiedzanie możesz przeznaczyć co najwyżej weekend, warto dobrze zaplanować trasę podróży po miejscach, ważnych z Twojego punktu widzenia.

Kraków leży na południowym krańcu naszego kraju, na skrzyżowaniu ważnych szlaków kolejowych i samochodowych. Nie sposób więc tu nie dotrzeć z żadnego zakątka kraju. Dzięki Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Kraków-Balice, to magiczne miasto przyciąga też tłumy turystów zza granicy. Ciekawostki o mieście, propozycje krótkich wycieczek oraz przydatne informacje o zwiedzaniu Krakowa zza kółka własnej lub wynajętej bryki, znajdziesz na stronie wypożyczalnia samochodów Kraków. 

Atrakcje Kraków. Co warto zobaczyć w Krakowie?

Przede wszystkim Kraków to zabytki. Jednak, jeśli często bywasz w tym zachwycającym mieście, widziałeś już większość nie raz! Na szczęście miasto oferuje turystom wiele więcej. Znajdziemy tu liczne atrakcje, które możemy podzielić tematycznie, według zainteresowań – muzea sztuki, architektury, techniki oraz przyrodnicze. Każdy, kto był w Krakowie, spacerował uliczkami starego Miasta, ale podziemia Rynku Głównego to nie lada gratka dla miłośników historii. Takich niesamowitych miejscówek, które zaskakują zwiedzających na każdym kroku, jest w mieście bezliku. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte lub zaciągnąć języka u lokalsów.

Niesamowitych wspomnień na całe życie dostarczą Ci także nasze propozycje i nietypowe sposoby na zwiedzanie atrakcji Krakowa. Jednym z takich miejsc jest Liban, nieczynny już kamieniołom. To poprzemysłowe miejsce znajduje się w Podgórzu, w pobliżu kopca Krakusa. Dlaczego warto tu przyjechać? Ponieważ w 1992 roku Steven Spielberg nagrywał w tym miejscu zdjęcia do „Listy Schindlera”. Na potrzeby filmu zbudowano tu replikę niemieckiego obozu koncentracyjnego, która, chociaż zniszczona stoi tu do dziś.

Nie starczy nam miejsca ani czasu, by opisać i polecić wszystkie ciekawe atrakcje w Krakowie jak muzeum sztuki współczesnej Bunkier, krakowski ogród zoologiczny, Muzeum Witrażu czy Pinballa... Dlatego polecamy, niektóre z aktywności, naszym zdaniem warte doświadczenia na własnej skórze! Sprawdzasz?

Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

  1. Przejechać się bryczką zaprzężoną w strojne konie lub zaliczyć rejs statkiem po Wiśle;
  2. Wstąpić w odwiedziny do domu Jana Matejki i zobaczyć obrazy Zdzisława Beksińskiego;
  3. Skosztować słynnych i niepowtarzalnych w smaku krakowskich obwarzanków; 
  4. Przejść się w pochodzie z legendarnym Lajkonikiem – symbolem ocalenia Krakowa przed najazdem Tatarów;
  5. Polizać bryłkę soli z zabytkowych kopalni w Bochni i Wieliczce;
  6. Zanurzyć strudzone ciało w chmielowej pianie w Beernarium Piwne Spa;
  7. Wejść w buty więźniów obozu koncentracyjnego Aushwizt Birkenau;
  8. Spojrzeć z góry na panoramę Nowej Huty – modelowej dzielnicy proletariackiej;
  9. Okiełznać wawelskiego smoka i wystawić na próbę swoją odwagę wchodząc do jego gawry;
  10. Zmierzyć się z samym Herkulesem, sięgając po jego gigantyczną maczugę.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Krakowa

Kraków to również idealna baza wypadowa w malownicze i rozległe Beskidy. Trasę do najbliżej położonego Beskidu Makowskiego pokonasz samochodem w  godzinę i 20 minut. Beski Mały od Krakowa dzieli ok. 70 km. Miłośnicy aktywnego wypoczynku chwalą sobie bliskość Tatrzańskiego Parku Narodowego (czeka Cię trasa 111 km, do pokonania w 2 godziny) oraz okoliczne górskie szlaki piesze i rowerowe. Stąd blisko jest do pięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej kryjącej tajemnicze zamczyska i twierdze. Na południowe krańce tej magicznej krainy dojedziesz samochodem w niecałą godzinę.

Atrakcje Kraków to także Parki krajobrazowe. Jednym z nich są kultowe i popularne wśród Krakowian Dolinki Krakowskie. Dolinki polecają się na jednodniowe wypady za miasto. Wyprawa na czterech kółkach trwa mniej więcej godzinę w jedną stronę. To idealne miejsce na tzw. city break. Momentami, gdy słońce dłużej zostaje w zenicie, dolinki są tłumniejsze niż ulice na krakowskim rynku.  

Równie ciekawą wyprawą będzie podróż w Góry Świętokrzyskie. W to położone najdalej na północ pasmo górskie dotrzesz z Krakowa w ok. 2 godziny. Zastaniesz tu liczne niewymagające szlaki, ciekawe legendy i malownicze jak to w górach widoki. Jeśli szukasz odpoczynku od zgiełku  – bingo! Tutaj nie znajdziesz tłumu turystów, tylko zieleń i relaks. 

Kraków atrakcje turystyczne dla najmłodszych

A jeśli podróżujesz z rodziną i dziećmi, warto podczas takiej wyprawy pamiętać także o ich małych wielkich potrzebach. Na szczęście nie musisz się martwić, że w Krakowie zabraknie rozrywek dla najmłodszych członków familii. Twoim jedynym zmartwieniem może być ich nadmiar i trafny wybór tych najciekawszych!

Smok wawelski, jego gawra pod Wawelem oraz niesamowita legenda czy prawdziwe kości wiszące w mauzoleum królów to punkt obowiązkowy zwiedzania, nie tylko dla dzieci, ale też każdego dorosłego. Jednak miejsc, w których fajnie mogą spędzać czas w towarzystwie swoich pociech także dorośli, jest wiele więcej, niż może Ci się wydawać. Jednym z nich jest pomnik psa Dżoka. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce, zapytasz? Bo uczy miłości i szacunku nie tylko do drugiego człowieka, ale też do zwierząt. Rzeźba upamiętnia wierność psiego towarzysza i przyjaźń między nim a jego opiekunem. Taka wizyta zaangażuje nie tylko dzieci, ale i dorosłych, którzy wytłumaczą latoroślom ukryty przesłanie tego niezwykłego pomnika. A na koniec oczywiście pamiątkowa fotka z Dżokiem!

Równie ciekawa będzie wizyta na Tęczowych Schodach. Tę nietypową atrakcję, uwielbianą  nie tylko przez najmłodszych turystów, znajdziesz na Podgórzu, przy ulicy Tatrzańskiej. Kolorowe schody powstały w 2013 roku w ramach ArtBoom Festiwalu. Barwne stopnie układają się w niezwykłą tęczę. Dlaczego niezwykłą? Bo okraszoną mądrościami z różnych zakątków światowej literatury, które prowokują do rozmów. I do wspólnego pozowania, ponieważ kolorowe schody stanowią przepiękną scenerię do zdjęć.

Jeśli fotografia to Wasza rodzinna pasja, koniecznie odwiedź z dziećmi Be Happy Muzeum Kraków. Ta kreatywna przestrzeń to gratka dla fanów mediów społecznościowych, profesjonalnych twórców, a także rodzin z dziećmi czy grup znajomych. Niepowtarzalne scenografie zachęcają do wspólnego pozowania, wygłupów i szczerzenia zębów do obiektywu. Tutaj nawet dorośli poczują się jak dzieci, zanurzając się w piankowym basenie, czy huśtając się na cytrynie!

Bardzo cenione przez turystów-rodziców są miejsca, które jednocześnie uczą i bawią. To najlepszy sposób, by w czasie wolnym od zajęć szkolnych przemycić dzieciom trochę wiedzy. Jednak mało który młody człowiek wytrzyma długie zwiedzanie w tradycyjnych salach muzeów. Bombardowany masą informacji, często niedopasowanych do jego wieku, szybko się nudzi i niecierpliwi. Ale mamy na to sposób! Są w Krakowie ciekawe miejsca, pełne atrakcji, które zachęcą dzieci do samodzielnej eksploracji i zdobywania wiedzy całkiem niepostrzeżenie, które szczerze polecamy.

Najfajniejsze atrakcje dla dzieci, które warto zobaczyć w Krakowie! Oto one:

 

  • Historyland  nauka przez zabawę. Nietypowe muzeum znajduje się w centrum miasta, a dokładnie w starym budynku dworca. Tutaj historię Polski opowiadają klocki logo.
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W tym niezwykłym miejscu dzieci mogą poznać historię Japonii, a także jej obyczaje i jedzenie. W tym muzeum eksponaty można nie tylko dotykać, ale i zakładać na siebie, np: tradycyjne stroje japońskie. Posłuchasz tu bajek w tym egzotycznie brzmiącym języku i nauczyć się składać origami.
  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Właśnie tu dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty, wygłupiać się przed krzywymi lustrami, czy ćwiczyć na platformie równowagowej.
  • Park Wodny w Krakowie – przepis na nudę w deszczowe dni. W tym miejscu czeka na całą rodzinę wiele różnych atrakcji dopasowanych dla dzieci w różnym wieku. Można skorzystać z zjeżdżalni pontonowej, rwącej rzeki, czy ściany wspinaczkowej. Świetna zabawa gwarantowana!
  • Muzeum Iluzji. Muzeum Iluzji w Krakowie to miejsce, w którym nauka i sztuka spotykają się w fascynujący sposób. Znajduje się w historycznym dworku i oferuje różnego rodzaju iluzje. W muzeum można zobaczyć tajemnicze dzieła sztuki oraz klasyczne łamigłówki. Jeżeli szukasz oryginalnych rozrywek, zapraszamy do muzeum przy ul. Floriana Straszewskiego 15.
  • Ogród zoologiczny w Krakowie. W Krakowskim zoo jest około 1500 zwierząt, przedstawicieli 260 gatunków. W czasie wizyty w Zoo warto odwiedzić Żyrafiarnię. Jeżeli będziecie mieć szczęście, może traficie na porę karmienia! Na spokojne zwiedzanie trzeba zarezerwować kilka godzin, aby na spokojnie obejrzeć wszystkie zwierzęta. Adres: aleja Kasy Oszczędności Miasta Krakowa 14. 

Teraz gdy już wiesz, co ciekawego możesz robić w Krakowie, zapraszamy do odkrywania dawnej stolicy Polski na własną ręką lub z wypożyczalnią samochodów Kaizen Rent. 

#zNamiPoDrodze

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki