Widok z lotu ptaka drona nad Wisłą w pobliżu Krakowa w Polsce. Dolinki Krakowskie

Blog

Dolinki Krakowskie - pomysł na wycieczkę samochodem w okolicy Krakowa

Jeśli zawitałeś na nasze strony, to zapewne szukasz pomysłu na city brake. Spokojna głowa, nie musisz już gimnastykować szarych komórek, świetnie trafiłeś! Pomysł na dziś – Dolinki Krakowskie! 

Nie słyszałeś? Nic nie szkodzi. Zostań z nami a przekonasz się, że Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie to miejsce idealne dla każdego, nie tylko wspinaczy i miłośników trekkingu. Tutaj wspaniale spędzisz czas na pikniku z rodziną, wycieczce z psem czy dłuższym wypadzie z grupą przyjaciół. Na kilka godzin, na dzień, na weekend – mnóstwo atrakcji zapewnią Ci Dolinki Krakowskie. Mapa szlaków i tras zarówno rowerowych oraz wspinaczkowych jest bogata i różnorodna. Zaczynamy!  

 

Czym są i jak powstały Dolinki Krakowskie?

Zjawiska krasowe, malownicze wąwozy, meandrujące doliny, rwące potoki, sterczące dumnie ostańce wapienne – Dolinki Krakowskie kuszą pięknym krajobrazem, urzekającą rzeźbą terenu i zaskakująco zmiennymi horyzontami. 

„Dolinki Krakowskie” to rozległy (ponad 20 tys. ha) park krajobrazowy utworzony w 1981 roku, usytuowany na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Zajmuje południowy kraniec Jury i składa się głównie z jarowych dolin. Kilka z nich jest na tyle wartościowych przyrodniczo, że utworzono tam rezerwaty. 

Gdy spojrzymy na ten obszar z punktu widzenia przeszłości geologicznej, lepiej zrozumiemy jego unikatowość. Cały obszar Jury, tudzież Dolinek Krakowskich, stanowił niegdyś prehistoryczne morze. To na jego dnie latami piętrzyły się warstwy skalne, które dziś możemy podziwiać i zdobywać. Najbardziej charakterystyczne są wznoszące się na wysokość do kilkudziesięciu metrów liczne wapienne ostańce. Powstały one, podobnie jak jaskinie, w wyniku procesów krasowych, jakie panowały w podzwrotnikowym klimacie trzeciorzędu.

Ile jest Dolinek Krakowskich?

Dolinek Karkowskich jest 11. Osiem z nich leży na terenie parku krajobrazowego. W pięciu utworzono rezerwaty, by dodatkowo chronić unikatowe walory przyrodnicze tych miejsc.

  1. Wąwóz Podskalański – najkrótsza, zaledwie kilometrowa, wysunięta najbardziej na wschód dolina kompleksu Dolinek Krakowskich;
  2. Dolina Kluczwody – zwana też Doliną Wierzchówki. Utworzono tu rezerwat przyrody z Jaskinią Wierzchowską Górną, udostępnioną do zwiedzania. Na szczycie góry Zamczysko mieszczą się pozostałości zamku rycerskiego z XIV wieku;
  3. Dolina Bolechowicka – to także rezerwat przyrody. Najbardziej charakterystyczna formacja skalna to Brama Bolechowicka oraz krasowe źródło – pomnik przyrody; 
  4. Dolina Kobylańska (Karniowicka) – raj dla wspinaczy, najbardziej popularne skałki to: Dzwon, Okręt, Wzgórze Dumań. Charakterystyczne miejsce to grota skalna w Bramie Kobylańskiej z kapliczką, upamiętniającą objawienie Matki Boskiej.   
  5. Dolina Będkowska – dł. ok. 7 km jest najdłuższą z dolinek; skała Sokolica (najwyższa na Jurze), Jaskinia Nietoperzowa (Jerzmanowice); warty zobaczenia jest wodospad Szum;
  6. Dolina Szklarki – kolejny rezerwat przyrody z takimi „smaczkami” jak: skała Brodło, wywierzysko krasowe – źródło Pióro; doliną biegnie droga asfaltowa; 
  7. Dolina Racławki – rezerwat przyrody o pow. 473 ha z siecią ścieżek przyrodniczych; u wylotu doliny, na jej zachodnich zboczach w wąwozie Zbrza znajduje się Kopalnia Odkrywkowa Dolomitu Dubie.
  8. Dolina Eliaszówki – otaczająca klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, niegdyś miejsce licznych pustelni, dziś rezerwat przyrody; jedną z większych atrakcji są ruiny przerzuconego przez głęboki jar tzw. Diabelskiego Mostu, łączącego klasztor z wzgórzami siedleckimi;
  9. Dolina Czernki – liczy 5 km długości, podchodzi pod osiedle Krzeszowic, pocięta licznymi wąwozami;
  10. Dolina Miękini – w której płynie potok Miękinia; po zachodniej stronie doliny znajduje się wzniesienie – Miękińska Góra – sięgające 446 m n.p.m.;
  11. Dolina Kamienic – na granicy wsi Miękinia i Filipowic. Swą nazwę dolinka wzięła od formacji skał – Kamienice; pomnik przyrody Pipkowa Skała.
     

Dolinki Krakowskie – Która najpiękniejsza, którą wybrać mam?

Wybór kliku z pośród rozlicznych malowniczych dolin nie jest łatwy. Warto poświęcić temu miejscu więcej uwagi, planując swoje podróże po Polsce. Jednak, gdy nie mamy wiele czasu, a chcemy liznąć klimatu jurajskich dolin, polecamy trzy przystanki obowiązkowe, totalne must have’y każdego turysty:

  1. Dolina Będkowska – najbardziej malownicza i zróżnicowana pod względem rzeźby terenu. Tu wszystko jest „naj”: największy wodospad Szum, a tych w Jurze jest niewiele, więc warto oraz najwyższa i najbardziej stroma ściana Sokolicy. Spacerując doliną natkniemy się na jedną z popularniejszych i najbardziej „kontrowersyjnych” skałek wśród wspinaczy – Dupę Słonia. Na odkrywców czekają też źródła Będkówki i Jaskinia Nietoperzowa.  
  2. Dolina Kluczwody jest równie malownicza i otoczona wapiennymi skałami jak pozostałe doliny. To, co wyróżnia ją od pozostałych, to duże jaskinie znajdujące się na jej terenie, np. Wierzchowska i Mamucia oraz relikty historii. Dzięki ruinom rycerskiego zameczku wybudowanego na szczycie Zamkowej Skały, nasuwa skojarzenia do strażnic na Szlaku Orlich Gniazd. Uważni turyści z całą pewnością dostrzegą rekonstrukcję słupa granicznego. To pozostałość po czasach zaborów. Wzdłuż potoku niegdyś biegła granica pomiędzy zaborem austriackim i rosyjskim. 
  3. Brama Bolechowicka ze słynną Bramą Bolechowicką to najbardziej znana ze wszystkich dolinek. To mekka wielu polskich himalaistów, którzy tutaj zaczynali swoją przygodę ze wspinaczką. W ciepłe dni piknikują u wylotu bramy całe rodziny. Dolina liczy zaledwie 1,5 km długości, więc jest jedną z krótszych spośród Dolinek Krakowskich. Warto spacerem pokonać całą trasę wzdłuż potoku Bolechówka, bowiem jego zwieńczeniem będzie niesamowity widok na niewielki, dwukondygnacyjny wodospad. 
     

Park Krajobrazowy Dolinki Krakowskie. Mapa szlaków i atrakcji

Na terenie Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie znajdziemy mnogość pieszych ścieżek edukacyjno-dydaktycznych, jak chociażby tych w rezerwacie przyrody Dolina Racławki. Również biegacze i cykliści, ze względu na liczne i ciekawie wytyczone trasy, odwiedzają Dolinki Krakowskie. Szlaki stanowią tu dosyć gęstą sieć łączącą park z innymi atrakcjami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przebiegają tędy także inne znane i lubiane trasy, polecane nie tylko piechurom i rowerzystom:

  1. Rowerowy Jurajski Szlak Orlich Gniazd – samochodem też można go pokonać, o czym pisaliśmy niedawno na łamach naszego bloga. Wiedzie ona przez większość warowni jurajskich (znaki czerwone). 
  2. Główna trasa piesza, zwana Szlakiem Dolinek Krakowskich, prowadzi nas żółtymi znakami przez: Chrzanów – Krzeszowice PKP – Czerna – Dol. Racławki – Szklary – Dol. Będkowska – Będkowice – Dol. Kobylańska – Karniowice – Dol. Bolechowicka  – Zelków – Wierzchowie – Murownia – Pieskowa Skała.
  3. Szlak Warowni Jurajskich (niebieski) startuje w miejscowości: Rudawa PKP – Brzezinka – Brama Będkowska – Jaskinia Nietoperzowa – Jerzmanowice – Mstów.
  4. Transjurajski Szlak Konny – prowadzący z Krakowa (Olszanica) do Częstochowy. Na terenie Parku przebiega od Dubia przez Żary i Paczółtowice do miejscowości Zederman.

Największe atrakcje Dolinek Krakowskich to bez wątpienia wapienne ostańce. Te najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez wspinaczy to: 

  • 1.    Wąwóz Bolechowicki (Brama Bolechowicka)
  • 2.    Dolina Kobylańska,
  • 3.    Dolina Będkowska (np. Dupa Słonia),
  • 4.    Słoneczne Skały.

W wymienionych miejscach znajdują się liczne drogi wspinaczkowe, o różnej skali trudności. Niedozwolone jest wspinanie się w rezerwatach przyrody (poza Bramą Bolechowicką). Dolinki Krakowskie to nie tylko skały wspinaczkowe. To także jaskinie, w tym dwie udostępnione do zwiedzania: Jaskinia Wierzchowska Górna i Jaskinia Nietoperzowa. Warto uwzględnić je w planie zwiedzania, jeśli szukamy nowych doznań. 
W Parku oraz jego najbliższych okolicach odbywa się kilka dużych imprez biegowych, między innymi: Jurajski Półmaraton w Rudawie (czerwiec) oraz Bieg po Dolinie Będkowskiej (wrzesień). A w pobliskich Paczółtowicach prężnie działa także 18-dołkowe pole golfowe.

Dolinki Krakowskie – jak dojechać samochodem?

Jest to teren bardzo atrakcyjny, w dodatku położony blisko dużych aglomeracji, jak Kraków czy Katowice. To czyni miejsce jeszcze bardziej pociągającym dla mieszkańców miast, poszukujących odskoczni od codziennego życia. Powoduje to, że czasem w Dolinkach Krakowskich robi się tłoczno, zwłaszcza w soboty i niedziele, gdy dopisuje pogoda. Jednak i na to jest rozwiązanie. Dolinek jest tak wiele, że za każdym razem można skusić się na eksplorację innego terenu, i w ten sposób uniknąć tłumów.

Dolinki Krakowskie dojazd.

  • Z Krakowa – Park Krajobrazowy Dolinek Krakowskich położony jest na północny-zachód od Krakowa, w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ze stolicy Małopolski dojedziemy tu w niecałą godzinę drogą 79, mijając po drodze miejscowości: Zabierzów, Rudawa, Pisary, Dubie, Żary. 
  • Z Katowic – Równie blisko mają mieszkańcy Katowic, by odwiedzić to magiczne miejsce – Dolinki Krakowskie. Dojazd zajmuje trochę ponad godzinę, gdy wybierzemy trasę przez A4. Po 46 kilometrach zjeżdżamy z  autostrady na Rudno. Następnie kierujemy się na Tęczynek, Krzeszowice, Dubie i Żary. Możemy też wybrać trochę dłuższą trasę, przez Dąbrowę Górniczą, jeśli chcemy uniknąć autostrady. 

Jeżeli podczas wypraw lubisz czuć komfort podróży, postaw na auto. Dolinki Krakowskie możesz zwiedzać zza kółka, bowiem jest tu wiele dróg asfaltowych ułatwiających szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszędzie dojedziemy samochodem, nawet tym z wypożyczalni samochodów w Krakowie, działającej pod szyldem Kaizen Rent. 

Tereny te są popularne i dość dobrze zorganizowane, jeśli chodzi o infrastrukturę turystyczną. Liczne wiaty biwakowe, ławeczki i miejsca postojowe dla zmotoryzowanych – we wszystkie obfitują Dolinki Krakowskie. Parkingi znajdziecie, m.in.:

  • Wąwóz Podskalański: Parking przy ul.Topolowej (skręcając w ul. Podskalany pierwszy zakręt w lewo, 200 m drogi kamienistej i boisko z parkingiem). Wejście do lasu od strony tarasu widokowego.
  • Dolina Kobylańska: parking położony przy drodze do Będkowic. Drugi parking w centrum Będkowic.
  • Dolina Będkowska: parking w Łączkach Kobylańskich, niewielki parking przy Jaskini Łabajowej oraz przy Brandysówce.
  • Rezerwat przyrody Dolina Racławki: parking w Dubiu.

Warto przygotować się również na niespodzianki, gdyż dolinka dolince nie równa – i nie wszędzie znajdziemy dogodne miejsce postojowe. Czasem może zdarzyć się, że miejscowi wyjdą naprzeciw naszym oczekiwaniom, i za odpowiednią opłatą zaproponują parking na własnej posesji😉. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki