Góry świętokrzyskie atrakcje turystyczne

Blog

Atrakcje Gór Świętokrzyskich - co warto zobaczyć?

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych gór Polski. Choć nieporównywalnie niższe względem Tatr czy Beskidów, na tle których robią wrażenie niewielkich pagórków, to odwiedzającym region oferują wiele niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich warto uwzględnić w planie pobytu w okolicy? Jakie najpiękniejsze szlaki w Górach Świętokrzyskich warto przemierzyć? O tym w poniższym przewodniku!

 

Góry Świętokrzyskie - gdzie leżą i jak do nich dojechać?

Góry Świętokrzyskie to jedyne góry w Polsce, poza pasmem Sudetów i Karpat, położone w środkowej części kraju. Leżą na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Graniczą z Niziną Mazowiecką od północy, Niecką Nidziańską od południa, Jurą Krakowsko-Częstochowską od zachodu i Wyżyną Lubelską od wschodu.

Bogate w atrakcje turystyczne Góry Świętokrzyskie to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, gdzie zapierające dech widoki idą w parze z wielowiekową historią regionu, ciekawymi świętokrzyskimi legendami oraz licznymi zabytkami czekającymi na przyjezdnych. Niezbyt wymagające górskie szlaki przypadną do gustu każdemu i będą doskonałym pomysłem na rodzinną wycieczkę bez tłumu turystów.

Planujący odkrywanie atrakcji Gór Świętokrzyskich dojadą do celu samochodem z wypożyczalni Kaizen Rent. Dojazd z Warszawy i z Katowic - zajmuje ok. 3 godzin, a z Krakowa - ok. 2 godzin.

Atrakcje na weekend - Świętokrzyski Park Narodowy

Co warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich? Obowiązkowym punktem pobytu jest Świętokrzyski Park Narodowy (ŚPN), będący jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Został utworzony w 1950 r., jako trzeci chroniony obszar w Polsce, po Pienińskim oraz Białowieskim Parku Narodowym. ŚPN swoim obszarem obejmuje pasmo Łysogór, wraz z najwyższym szczytem Łysicą oraz Łysą Górą.

Na terenie parku znajduje się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz kompleks zabudowań dawnego klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu, wzniesiony w XII wieku.

Bilet wstępu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Więcej informacji na stronie: https://www.swietokrzyskipn.org.pl/.

Najpiękniejsze szlaki w Górach Świętokrzyskich

Przez obszar parku przebiegają liczne szlaki turystyczne.

  • Łysica - szlak na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich

Łysica, potocznie nazywana Górą Świętej Katarzyny, znajduje się w zachodniej części Łysogór, na południowy wschód od wsi Święta Katarzyna. Jest najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich, liczącym 614 m n.p.m. To jednocześnie najniższe spośród wzniesień zaliczanych do Korony Gór Polski. Na Łysicę dotrzemy czerwonym szlakiem poprowadzonym ze Świętej Katarzyny.

Długość trasy: 2 km

Czas przejścia: 1h

  • Święty Krzyż, czyli Łysa Góra

Święty Krzyż, znany również pod nazwami Łysiec, Święty Łysiec i Łysa Góra, to drugi pod względem wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Jego wysokość wynosi 595 m n.p.m. Na samym szczycie znajduje się skalne rumowisko, nazywane gołoborzem. Po drodze zobaczyć możemy również takie atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich, jak klasztor Misjonarzy Oblatów NMP, Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m. Wycieczkę niebieskim szlakiem na Święty Krzyż możemy rozpocząć w Nowej Słupi.

Długość trasy: 3,6 km

Czas przejścia: 2h

Atrakcje Gór Świętokrzyskich - Jaskinia Raj

Kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Górach Świętokrzyskich to Jaskinia Raj. Przepiękna wapienna jaskinia krasowa położona jest w Chęcinach, 11 km na południowy zachód od Kielc, w zboczu wzgórza Malik. Jak wyliczono, we wnętrzu jaskini znajduje się ponad 47 tysięcy form naciekowych. Największy spośród stalagmitów mierzy 77 cm, a najgrubszy - 6,72 m.

Jaskinia Raj nie jest zbyt rozległa - łączna długość jej korytarzy wynosi 240 metrów. Dla turystów udostępniono ok. 180 metrów. Spacer i zwiedzanie wraz z przewodnikiem zajmuje około 45 minut, podczas których trasa wiedzie przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, Salę Kolumnową, Salę Stalaktytową i Salę Wysoką.

Bilety wstępu: 22, 27 lub 30 zł, w zależności od okresu wizyty. Szczegółowe informacje wraz z godzinami otwarcia na stronie: https://jaskiniaraj.pl/oferta/.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki