Za co można stracić prawo jazdy w 2023 roku?

Blog

Za co można stracić prawo jazdy w 2023 roku?

Zaostrzanie przepisów drogowych, jakie obserwujemy w ciągu ostatnich miesięcy, przełożyło się na realną poprawę sytuacji wśród kierujących. Kierowcy jeżdżą ostrożniej, bo boją się wysokich mandatów oraz punktów karnych, których limit obecnie łatwiej przekroczyć niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak największą obawę budzi utrata prawa jazdy. Dziś sprawdzimy, kiedy zabierają prawo jazdy? Za co można stracić prawo jazdy? A także po ilu punktach traci się prawo jazdy?

 

Utrata prawa jazdy

Nadmierna prędkość i alkohol. To pierwsze, co przychodzi kierowcom na myśl, gdy słyszą pytanie: za co można stracić prawo jazdy? Jednak nieustannie zmieniające się przepisy o ruchu drogowym, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, pokazują, że nie tylko. Obecnie sytuacji, kiedy można stracić prawo jazdy lub doczekać się cofnięcia uprawnień do prowadzenia pojazdów, jest znacznie więcej. Jedno jest pewne – jazda niezgodna z przepisami się nie opłaca. Dlatego dziś sprawdzimy, kiedy możesz stracić prawo jazdy na 3 miesiące, a kiedy nawet na lata!

Nie musisz zostać złapany w trakcie łamania przepisów drogowych, by stracić uprawnienia do kierowania pojazdami. Polskie prawo drogowe pozwala na odebranie kierowcy prawa jazdy podczas rutynowej kontroli drogowej. Jak to możliwe? Zobaczmy, za jakie przewinienia można stracić prawo jazdy? Czego wystrzegać się bezwzględnie, a na jakie zachowania na drodze lepiej mieć baczenie? 

Za co można stracić prawo jazdy?

Zwykło się mawiać, że nieznajomość prawa szkodzi. Tyczy się to także prawa o ruchu drogowym. Od 1 stycznia 2022 roku wszystkich kierowców i innych uczestników ruchu drogowego obowiązuje nowy taryfikator mandatów oraz punktów karnych. Dokument ten nie tylko zaostrza przepisy, ale przede wszystkim przewiduje bardziej dotkliwe kary za ich łamanie. Toteż będąc czynnym kierowcom, warto wiedzieć, co nam wolno, a czego nie podczas jazdy samochodem. Tym bardziej że o utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów, jest łatwiej, niż nam się wydaje.

Prawo jazdy można stracić między innymi za zbyt szybką jazdę. Na polskich drogach to główny powód, dla którego kierowcy tracą prawo jazdy. Jednak uprawnienia stracić możesz także za kierowanie po alkoholu, za niezatrzymanie się do kontroli, za spowodowanie wypadku i za przekroczenie limitu punktów karnych.

 

Za co można stracić prawo jazdy na 3 miesiące?

W 2023 roku prawo jazdy możesz stracić na 3 miesiące, gdy popełnisz wykroczenie, jak przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym czy przewożenie nieodpowiedniej liczby osób, niż ta określona w przepisach. Utrata prawo jazdy na 3 miesiące nie jest równoznaczna z cofnięciem uprawnień. Znaczy to tyle, że po wspomnianym czasie karencji, kierowca odzyskuje prawko na wniosek, bez konieczności ponownego przystępowania do egzaminu.

1️⃣ Przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Nadmierna prędkość to duży problem na drogach, nie tylko w naszym kraju. W ten sposób prawo jazdy traci największa liczba kierowców w Polsce. To jednak nieodpowiednia prędkość w terenie zabudowanym skutkuje utartą prawa jazdy. Za przekroczenie prędkości za pierwszym razem dostaniesz mandat w wysokości 1500 zł. Przy kolejnym incydencie będzie to już 3000 zł! W pakiecie z karą finansową dostaniesz także punkty karne, nawet do 15. 

Wyjątkiem od zatrzymania prawa jazdy po przekroczeniu prędkości w terenie zabudowanym, są szczególne okoliczności, jak kwestia ratowania życia.

 2️⃣ Przewożenie zbyt wielu pasażerów w samochodzie.

Każdy pojazd ma ściśle określoną dopuszczalną liczbę pasażerów, których może legalnie przewozić. Jest ona podana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Jeżeli przewozisz w samochodzie 3 osoby więcej, niż dopuszczalna liczba, musisz się liczyć z konsekwencjami. Podczas kontroli drogowej, jeśli policjant zarejestruje uchybienie, zatrzyma twoje prawo jazdy na 3 miesiące. Nie ominie Cię też grzywna. Mandat 300 zł grozi za każdą osobę nadwyżki. Kara nie może być jednak wyższa niż 3000 zł. Policjant dopisze też do konta kierowcy od 6 do 15 punktów karnych.

Obecnie kierowca nie ma obowiązku wożenia dokumentu prawa jazdy ze sobą. Jednak taki stan rzeczy nie zwalnia go od uniknięcia kary. W takim wypadku funkcjonariusz policji wpisuje zatrzymanie prawa jazdy do systemu. Kierowca zaś musi udać się do starostwa powiatu i tam w drodze decyzji administracyjnej prawo jazdy zostanie zatrzymane. Okres kary, czyli ustawowe 3 miesiące, jest liczony od dnia zatrzymania dokumentu. Identycznie procedura ta wygląda w przypadku, gdy zostaniemy wezwani do oddania dokumentu po tym, jak otrzymamy zdjęcie z fotoradaru czy odcinkowego pomiaru prędkości.

➡️ Jeśli kierowca w chwili kontroli drogowej nie miał przy sobie dokumentu w formie fizycznej, może prowadzić pojazd jeszcze tylko przez 24 godziny.
 

 

Za co zabierają prawo jazdy na rok?

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 1 roku do 10 lat orzeka się w przypadku popełnienia przez kierowcę przestępstwa na drodze publicznej ze skutkiem, który powoduje uszczerbek na zdrowiu na czas dłuższy niż 7 dni lub śmierć. W takiej sytuacji utrata prawa jazdy jest jednym ze środków karnych, a kierowca sądzony jest według przepisów kodeksu karnego.

Za co zabierają prawo jazdy na rok?

3️⃣ Niezatrzymanie się do kontroli drogowej.

Zignorowanie wyraźnych znaków funkcjonariusza i niezatrzymanie się do kontroli drogowej, jest równoznaczne z utratą prawa jazdy na minimum rok (12 miesięcy). Dobrze wiedzieć, że nie jest to kara nakładana automatycznie. Kierowca uprzednio musi zostać skazany przez sąd za przestępstwo niezatrzymania się do kontroli, by dostać zakaz prowadzenia pojazdów. Przypadkowe niezatrzymanie się do kontroli, czy niezauważenia sygnałów policjanta nie musi się skończyć odebraniem prawa jazdy.

4️⃣ Spowodowanie wypadku.

Jeśli spowodujemy wypadek, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów, nie musi tego robić, gdy nie ma do tego przesłanek. Opcjonalnie w takiej sytuacji sąd może wysłać kierowcę na badania lekarskie albo psychologiczne.

5️⃣ Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zagrożenie bezpieczeństwa to bardzo pojemny termin. Zapis ten przewiduje możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów dla kierowcy, który drastycznie narusza przepisy. W takim przypadku to policjant odbiera kierowcy prawo jazdy na miejscu zdarzenia czy kontroli drogowej. Decyzję w sprawie okresu obowiązywania zakazu podejmuje sąd.

Które niepożądane zachowania na drodze mogą mieć znamiona przestępstwa? Chodzi o wyjątkowo niebezpieczną jazdę, spowodowanie z premedytacją kolizji, ignorowanie zakazów wyprzedzania, wymuszanie pierwszeństwa, ale również jazdę na zderzaku innego pojazdu na autostradzie.

 

Za co można stracić prawo jazdy nawet na 3 lata?

6️⃣ Jazda po spożyciu alkoholu.

Alkohol obok brawury to główny winowajca wszelkich wypadków i kolizji na polskich drogach. Mimo zaostrzenia przepisów przez ustawodawcę, w dalszym ciągu w naszym kraju, istnieje minimalna dopuszczalna ilość promili posiadanych we krwi. Granica ta wynosi ona 0,2 promila. Co sprawia, że kierowcy często wsiadają za kółko wczorajsi lub po tzw. jednym kieliszku. 

  • Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila, to grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Jest to traktowane jako wykroczenie.
  • Kierowca, który wsiada za kółko w stanie nietrzeźwości, czyli ma powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi, straci prawo jazdy na okres od 12 miesięcy do nawet 10 lat. Dzieje się tak, ponieważ czyn ten nosi już miano przestępstwa. Okres zatrzymania prawa jazdy będzie nie krótszy niż 3 lata, jeśli pijany kierowca spowodował wypadek. Jeśli następstwem wypadku spowodowanego po pijanemu jest śmierć człowieka, prawo jazdy można stracić dożywotnio. Ponadto prócz utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów, kierowca może zostać ukarany grzywną o wysokości do 30 tys. zł i trafić do więzienia na 2 lata.

➡️ Odmowa przeprowadzenia badania alkomatem także skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy. Dzieje się tak, ponieważ w momencie odmowy badania alkomatem, funkcjonariusz policji może zasadnie podejrzewać, że kierowca jest nietrzeźwy i właśnie w związku z tym faktem odmawia kontroli.

Za co zabierają prawo jazdy? Za narkotyki! Prawo o ruchu drogowym mówi, że policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy również w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że kierowca prowadzi pojazd po użyciu środków odurzających, działających podobnie do alkoholu.

Uwaga! Obecnie policja nie może zatrzymać prawa jazdy, za jadę na rowerze po alkoholu. Niemniej może nałożyć na takiego delikwenta niemałą grzywnę – 1000 zł za jazdę po spożyciu alkoholu i 2500 zł za jazdę w stanie nietrzeźwości na dwóch kółkach (powyżej 0,5 promila).

7️⃣ Ucieczka sprawcy wypadku z miejsca zdarzenia.

Ucieczka z miejsca zdarzenia skutkuje zakazem prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 10 lat. Jeśli kierowca spowodował wypadek pod wpływem alkoholu, lub/i w zdarzeniu są osoby poszkodowane, może pożegnać się z uprawnieniami do kierowania pojazdami mechanicznymi na zawsze. W takich okolicznościach należy też liczyć się z karą więzienia i wysoką grzywną.

Od ilu punktów karnych zabierają prawo jazdy?

Od 17 września 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące punktów karnych, choć jeszcze nie wszyscy kierowcy zdążyli się do nich przyzwyczaić (o zmianach w taryfikatorze pisaliśmy już na naszym blogu). Przypomnijmy, że maksymalna liczba punktów, jaką kierowca może jednorazowo otrzymać, zwiększyła się z 10 do 15. Co istotne punkty są obecnie kasowane z konta danego kierowcy nie po roku, ale po dwóch latach od uregulowania przez niego mandatu.

Nie jest tajemnicą, że za nadmierną liczbę punktów karnych grozi utrata prawa jazdy. Jest to zależne od stażu za kierownicą. Po ilu punktach traci się prawo jazdy?

  • Osoby posiadające uprawnienia krócej niż rok mogą stracić prawko po zebraniu 20 punktów karnych. Wówczas taki kierowca, musi zaczynać swoją przygodę za kółkiem od zera. Młody kierowca może odzyskać prawo jazdy, ale dopiero po powtórnym zdaniu egzaminów: praktycznego i teoretycznego. ➡️ O ograniczeniach dla młodych kierowców więcej przeczytasz na naszym blogu.
  • Bardziej doświadczeni kierowcy tracą prawo jazdy po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych. Teoretycznie są w dużo lepszej sytuacji niż ich początkujący koledzy. By odzyskać utracone uprawnienia, muszą przystąpić do kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego i poddać się badaniom psychologicznym. Jeżeli kierowca prowadził w stanie nietrzeźwości, po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających, lub jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia co do stanu zdrowia kierowcy, może zostać dodatkowo skierowany na badanie lekarskie. Starosta może skierować kierowcę również na kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii.

Co się dzieje, kiedy zabierają prawo jazdy?

Utrata prawa jazdy to nic fajnego. Jednak nie zawsze jest to sytuacja ostateczna. Jeśli straciłeś prawko za punkty karne, odzyskasz je, zaliczając kurs reedukacyjny. Jeśli uważasz, że prawo jazdy zabrano ci bezpodstawnie, możesz się od takiej decyzji odwołać w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia. Odpowiednie pismo należy złożyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem starosty.

Jednak czy można bezkarnie jeździć po zatrzymaniu prawa jazdy? Oczywiście, że nie. Kierowanie bez prawa jazdy: to wykroczenie, zagrożone zgodnie z taryfikatorem mandatów. Jednak kierowanie pojazdem mechanicznym po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi surowszymi konsekwencjami, ponieważ klasyfikowane jest jako przestępstwo. Przykładowo: niepodporządkowanie się decyzji o zatrzymaniu prawka skutkuje przedłużeniem kary o kolejne 3 miesiące. Po kolejnej recydywie cofane są już uprawnienia, więc osoba taka jest traktowana, jakby nie miała prawa jazdy. Musi udać się na kurs i zdać egzamin. Najmniej optymistyczny scenariusz przewiduje karę pozbawienia wolności.

Jak odzyskać prawo jazdy? Jeżeli uprawnienia kierowca stracił do 12 miesięcy, wystarczy, że po terminie karencji złoży wniosek w wydziale komunikacji, poniesie przewidziane koszty i otrzyma prawo jazdy z powrotem. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie lekarskie o przebytych badaniach, jeśli skończyła się nam ważność uprzednio przeprowadzanych, lub jeśli kierowca został na takowe badania skierowany. W przeciwnej sytuacji kierowca zmuszony jest zdać ponownie egzamin państwowy. 

Pamiętaj! Jeśli planujesz wypożyczyć auto w naszej wypożyczalni samochodów w Płocku, Poznaniu czy Lubinie, musisz mieć czynne prawo jazdy. Tylko na podstawie dokumentu stwierdzającego możliwość prowadzenia pojazdów mechanicznych auto zostanie Ci wydane. Podczas wydania samochodu, nasz kierowca poprosi Cię też o dokument potwierdzający twoją tożsamość jak dowód osobisty czy paszport. Ze względu na możliwość e-oszustwa dokumenty muszą być okazane w formie fizycznej. Nie honorujemy mObywatela.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki