Młody kierowca – przepisy, obowiązki i ograniczenia
Młodość to porywczość. Młodość to emocje. To brawura. To szybkość. To także ryzyko. Nie bez powodu bywa obwarowywana różnymi obostrzeniami i ograniczeniami w życiu. Również, a może przede wszystkim w kodeksie drogowym. Młody kierowca – ile czasu się nim jest? Młody kierowca przepisy – jakie go obowiązują? Nowy kierowca ograniczenia zawarte w kodeksie drogowym?
Młodzi kierowcy nie mają lekko na początku swojej przygody z motoryzacją. Składka ubezpieczenia OC dla pojazdu świeżo upieczonego kierowcy jest zawsze wyższa. Gdyż niesie to ze sobą większe ryzyko wypadku. Podobnie jest w przypadku wypożyczalni samochodów. Jeżeli najemca ma mniej niż 25 lat, zobowiązany jest do dodatkowej opłaty. Młody kierowca już na starcie jest na świeczniku czy tego chce czy nie.
I niestety, nie można tego przeskoczyć. Nie pozostaje nic innego jak poznać prawa i obowiązki młodego kierowcy i stosować się do nich. Dziś serwujemy garść informacji, które pozwolą przetrwać ten okres.
Młody kierowca – definicja
Kim jest młody kierowca? Kogo konkretnie określamy tym mianem?
Na początek warto wiedzieć, że to określenie używane jest w wielu krajach. Nie jest to tylko sztuczny twór wymyślony na potrzeby polskiego prawa. Termin ten został ukuty, by precyzyjnie stanowić przepisy wobec początkujących kierowców. W zależności od tego, w jakim państwie się znajduje, młody kierowca może być objęty dodatkowymi ograniczeniami.
W Polsce młodym kierowcą jest osoba w przedziale wiekowym od 18 do 25 roku życia, posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 36 miesięcy (2 lata).
➡️ Terminu tego używa też większość wypożyczalni samochodów oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Również w Kaizen Rent obowiązuje opłata za młodego kierowcę, podobnie jak za kierowcę seniora. Jednak przy wynajmie samochodu liczy się wiek kierowcy, a nie jego doświadczenie za kółkiem. Wychodząc naprzeciw młodym ludziom, którzy coraz chętniej decydują się na wynajem samochodu, w Kaizen Rent obniżyliśmy wiek młodego kierowcy z 25 na 23 lata. To mały krok dla naszej wypożyczalni, a wielki dla młodych kierowców! 😉 Młodzi kierowcy mają #zNamiPoDrodze!
Młody kierowca to hasło dość kontrowersyjne z punktu widzenia debiutujących na drodze. Ale niezbędne według specjalistów. Młodzi ludzie zwykle czują się w pełni sił i przeceniają swoje umiejętności kierowania pojazdami mechanicznymi. Niestety, statystyki są nieubłagane. Według danych Komendy Głównej Policji młodzi kierowcy częściej niż inne grupy wiekowe są sprawcami i uczestniczą w wypadkach i kolizjach drogowych. Są również bardziej skorzy do wsiadania za kółko po spożyciu alkoholu lub substancji psychoaktywnych. A także korzystania podczas jazdy z urządzeń elektronicznych.
W rzeczywistości określenie „młody kierowca” używane jest zamiennie dla terminu: okres próbny. Oba pojęcia tyczą się osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B. I określają czas, w którym taka osoba jest na „cenzurowanym”. Mówiąc krótko, to taki czas próby, w którym młody kierowca musi udowodnić, że zasłużył na swoje prawo jazdy😉.
Młody kierowca – Ile czasu trwa ten okres przejściowy?
Rok 2022 przyniósł wiele zmian w Prawie o ruchu drogowym. Jedna z nich dotyczy okresu próbnego dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy. Wraz z nowelizacją Ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, ustawodawca precyzyjnie określił obowiązki i ograniczenia, których muszą przestrzegać młodzi kierowcy. Nie podano jednak terminu, kiedy konkretnie zmiany wejdą w życie.
Młody kierowca – ile lat? Zgodnie z treścią wprowadzonych w życie przepisów, okres próbny dla świeżo upieczonego kierowcy trwa 2 lata. Czas ten liczony jest od dnia, w którym po raz pierwszy został wydany dokument prawa jazdy kategorii B.
Młody kierowca – ile czasu pozostaje się nowicjuszem? Dwa lata to dla młodego człowieka dosyć długi odcinek czasu. Jednak warto go mądrze wykorzystać. To najlepszy okres, by pogłębiać swoje umiejętności praktyczne i nieustannie testować nabytą w trakcie kursu prawa jazdy wiedzę. Zdobyte w ten sposób doświadczenie i bezkolizyjna jazda samochodem, przełożą się w latach późniejszych na niższe składki ubezpieczenia OC. Młody kierowca może skorzystać z okresu przejściowego do doskonalenia swojej jazdy. To właśnie wtedy nabiera się pewności siebie i większej świadomości dotyczącej obowiązujących przepisów drogowych, a także poznawania różnych warunków na drodze. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i konsekwencji pochopnego postępowania.
➡️Warto pamiętać, że od każdej reguły są wyjątki. A okres próbny może być przedłużony z różnych względów przez upoważnione do tego organy. Taką decyzję o przedłużeniu okresu próbnego może wydać starosta w dwóch przypadkach. Jakich?
- jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełnił dwa wykroczenia podczas prowadzenia samochodu, udokumentowane mandatem lub wyrokiem sądu – o kolejne 2 lata;
- z powodu nieprzedstawienia w wymaganym terminie dokumentów potwierdzających zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych – o czas zatrzymania prawa jazdy;
⚠️Uwaga! Popełnienie trzech wykroczeń bądź przestępstwa w okresie próbnym, skutkuje całkowitą utratą prawa jazdy!
Młody kierowca przepisy. Jakie ma obowiązki?
Podczas trwania okresu próbnego młody kierujący jest objęty pewnymi nakazami i zakazami. Jest zobowiązany prawem przestrzegać pewnych zaleceń, by z pozytywnym skutkiem przejść okres próbny.
Młody kierowca – przepisy. O czym musi pamiętać adept kursu prawa jazdy?
- Jednym z takich obowiązków jest poruszanie się pojazdem oznakowanym z przodu i tyłu naklejką z symbolem „Zielonego listka". Była ona obowiązkowa w Polsce w latach 1974-1975. Obecne znów wraca do łask. Wprowadzenie obowiązku oznakowania pojazdu prowadzonego przez młodego kierowcę ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.
- Młody kierowca jest zobowiązany dokształcić się. W tym celu między 4. a 8. miesiącem okresu próbnego, musi wziąć udział w kursie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- Kurs musi być uzupełniony praktycznym szkoleniem w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym; należy go odbyć również pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu próbnego, licząc od dnia wydania prawa jazdy.
Młody kierowca przepisy. Ograniczenia dla młodych kierowców
Najbardziej restrykcyjne przepisy obowiązują młodych kierowców w trakcie pierwszych ośmiu miesięcy okresu próbnego. W tym czasie nowemu kierowcy nie wolno przykładowo przekraczać pewnych limitów prędkości podczas jazdy samochodem, nawet jeśli znaki drogowe podają wyższe wartości. O co dokładnie chodzi? Sprawdzamy!
Nowy kierowca ograniczenia: Czego bezwzględnie nie można robić w okresie próbnym?
- przekraczać prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
- przekraczać prędkości 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej;
- kierować pojazdem nieoznakowanym z przodu i z tyłu okrągłą nalepką zielonego liścia klonowego;
- podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
- prowadzić działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B;
➡️ Kurs doszkalający obowiązujący młodych kierowców. Co warto wiedzieć? Szkolenie w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego trwa dwie godziny. Są to zajęcia o charakterze teoretycznym. W trakcie kursu poruszane są tematy istotne z punktu widzenia kierowcy, np.: omówienie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyki wypadków drogowych, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu. Kurs jest odpłatny. Po jego ukończeniu uczestnik dostaje certyfikat.
➡️ Praktyczne szkolenie również jest obowiązkowe dla młodych kierowców i odpłatne. Szkolenie trwa godzinę i ma formę ćwiczeń praktycznych. Prowadzone jest w ośrodkach doskonalenia technik jazdy. Jego nadrzędnym celem jest uświadomienie młodemu kierowcy niebezpieczeństw wynikających z nadmiernej i niedostosowanej do warunków prędkości.
Młody kierowca ma obowiązek przedstawić staroście zaświadczenie o ukończeniu praktycznego szkolenia i kursu doszkalającego przed upływem 8 miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy.
Nowy kierowca. Ograniczenia planowane na terenie UE
Zagrożenie, jakie stanowią młodzi kierowcy na drodze to problem poważniejszy, niż nam się wydaje. Nie tylko w kraju nad Wisłą spędza on sen z powiek ustawodawcom. Kierowcy w wieku 18 - 26 lat jeżdżą brawurowo i ryzykownie, powodując niebezpieczeństwo na drogach w całej Unii Europejskiej. Dlatego Europejska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC) postuluje wdrożenie przez kraje członkowskie dodatkowych ograniczeń względem młodych kierowców.
Jakie rozwiązania sugerują członkowie ETSC?
- zakaz jazdy nocą,
- prowadzenie pojazdu tylko w towarzystwie doświadczonego kierowcy,
- zerowy limit alkoholu we krwi,
- zakaz przewożenia pasażerów.
Proponowane przez UE obostrzenia są rygorystyczne. Czy nie wywołają sprzeciwu ze strony młodych kierowców, uczących się dopiero zasad ruchu drogowego? Co sądzicie o tych planach?
Różnice między młodymi kierowcami, a doświadczonymi
Zasadniczą różnicą między kierowcą początkującym, a doświadczonym jest liczba godzin spędzonych za kierownicą samochodu. Taka praktyka zweryfikowana bezkolizyjnością jazdy, ma bezpośredni wpływ na niższe składki obowiązkowego ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej.
Kolejną różnicą jest zrozumienie zasad bezpieczeństwa. Młodzi kierowcy mają niższy poziom świadomości w stosunku do tych, którzy jeżdżą dłużej. Stąd okres próbny przewiduje uczestnictwo „świeżaków" w dodatkowych kursach doszkalających i praktycznych ćwiczeniach.
Kolejna różnica dotyczy konsekwencji łamania przepisów drogowych. Wszyscy kierujący pojazdami za swoje przewinienia zostaną ukarani mandatem i punktami karnymi. Jednak sytuacja młodego kierowcy przedstawia się zdecydowanie mniej korzystnie, niż kierowcy z dłuższym stażem za kierownicą.
Następna różnica, być może najważniejsza dla niektórych aspirujących do miana Kubicy, to limit punktów karnych. Dla młodych kierowców wynosi 20, a nie 24, jak w przypadku doświadczonych kierowców. Jeżeli młody kierowca w ciągu pierwszego roku, od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy, przekroczy limit 20 punktów karnych, będzie musiał ponownie przystąpić do egzaminu. Liczby zgromadzonych punktów karnych, nie zredukuje na żadnym dodatkowym szkoleniu czy kursie.
⚠️Ponadto jeżeli w okresie próbnym, wynoszącym 2 lata, młody człowiek siedząc za kółkiem samochodu, spowoduje:
- wypadek drogowy
- lub trzy wykroczenia
- lub 2 kolizje (np.: prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu, przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, stworzenie zagrożenia poza drogą publiczną)
policjant zatrzyma prawo jazdy, a następnie na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji zostanie wydana decyzja o cofnięciu uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Młodzi kierowcy często mają tendencję do nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego, ze względu na brak doświadczenia i znajomości przepisów. Zazwyczaj popełniają bardziej poważne wykroczenia, takie jak nadmierna prędkość i niedostosowanie do sytuacji na drodze. Doświadczeni kierowcy mają większą wiedzę o zasadach bezpiecznej jazdy, dzięki czemu szybciej reagują na zmieniające się warunki na drodze. W poruszaniu się po drogach starają się być ostrożni. Ich doświadczenie sprawia, że potrafią oni lepiej interpretować sygnały dawane przez pozostałych kierowców oraz współpracować ze sobą w celu unikania potencjalnie niebezpiecznych zdarzeń drogowych.
Zachęcamy do uzupełnienia tematu w kwestii limit punktów karnych dla młodych kierowców... Zapraszamy na nasz blog firmowy!
Komentarze (0) Pokaż komentarze