Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - jak zaplanować zwiedzanie?
Wolnożyjące żubry, wioska bocianów, koniki polskie – potomkowie dzikich Tarpanów... Mazury słyną z wielu unikatowych atrakcji, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Jednak tym, co najbardziej przyciąga w ten rejon Polski turystów to jeziora. W naszym kraju nie brakuje pięknych i żeglownych zbiorników wodnych. Tym, co wyróżnia Wielkie Jeziora Mazurskie spośród innych, są połączenia, tworzące system dróg wodnych.
Na całym Pojezierzu Mazurskim szlak Wielkich Jezior stanowi odrębny świat. Znają go nie tylko mieszkający tu na stałe ludzie, lecz również wodniacy z całej Polski. Kraina Tysiąca Jezior to dla nich istny. Czy trzeba być żeglarzem, by zapuścić się w malownicze tereny Pojezierza Mazurskiego? Tym razem zapraszamy Was na wyprawę szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak nie żaglówką, jachtem czy kajakiem, tylko samochodem! Poznamy walory przyrodnicze Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Sprawdzimy, jakie atrakcje czekają na szlaku jezior mazurskich. Co watro zobaczyć? Co zjeść i jak zaplanować trasę? Gotowi na przygodę?
Wielkie jeziora mazurskie zapraszają! Ahoj!
Mazury, Kraina Tysiąca Jezior, a nawet Morze Mazurskie... Obszar, o którym mowa, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, to północ Polski, obejmująca środkową część Pojezierza Mazurskiego (województwo warmińsko-mazurskie). Rozpoczyna się na granicy Równiny Kurpiowskiej i ciągnie aż pod Obwód Kaliningradzki. Nazwa „Kraina Tysiąca Jezior", choć podkreśla fenomen i imponujący rozmiar regionu, w rzeczywistości nie oddaje majestatu tej krainy. Faktycznie liczy niemal 2600 większych i mniejszych naturalnych zbiorników wodnych. Jeziora te połączone są kanałami, w ten sposób tworząc wodny szlak jezior mazurskich. Tak rozległego ciągu akwenów, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, jak Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, nie ma w żadnym z państw Europy.
Głównymi ośrodkami są: Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Węgorzewo.
Znajduje się tu szereg rezerwatów przyrody jak np. największy i najstarszy w regionie: Mazurski Park Krajobrazowy.
Czym charakteryzuje się Szlak Wielkich Jezior Mazurskich?
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich przez wielu uznawany jest za unikat na skalę europejską. Zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym, geologicznym, jak i turystycznym. Jest to miejsce, które wypada mieć na swoim koncie. Niezależnie od tego, czy jesteś wodniakiem, czy zwykłym „szczurem lądowym"😉, Kraina Wielkich Jezior ugości Cię godnie i zagwarantuje przednie rozrywki.
Mazurski szlak żeglowny to krótko mówiąc, system dróg wodnych. Umożliwia on żeglugę pomiędzy akwenami całej Krainy Wielkich Jezior, zarówno tych największych, jak i mniejszych zbiorników. Do tych najbardziej popularnych należą: największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²) oraz Mamry (105 km²), a także Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty. Dzięki szeregowi efektownych śluz, jazów, czy urokliwych kanałów, szlak pozwala przemieszczać się z jednego obszaru pojezierza do drugiego wyłącznie drogą wodną. W najbliższym czasie, co było marzeniem wielu amatorów mazurskiej żeglugi, dostępne będą połączenia wodne nawet do samego Bałtyku! Brakujący odcinek to zaledwie 2500 metrów!
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – trasa
Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz. Kończy się zaś na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku głównego w linii prostej wynosi 111 km. Jednak trasę możesz dowolnie zmieniać i wydłużać, ponieważ wszystkie odgałęzienia mierzą dodatkowe 200 km.
Szlak uznawany jest za trudny. Polecany raczej dla zaawansowanych żeglarzy, ze względu na dużą ilość jezior, na których zwłaszcza w szczycie sezonu panuje ogromny ruch. Z drugiej strony szlak jest właściwie nieuciążliwy. Na brzegach jest duża ilość dobrych miejsc biwakowych, a po drodze mnóstwo ciekawych, godnych odwiedzenia miejsc. Na przebycie szlaku trzeba przeznaczyć 7-10 dni. Jeśli chcesz spokojnie pożeglować, zacumować i pozwiedzać czy skorzystać z wieczornego klimatu tawern, trasa zajmie Ci niespełna dwa tygodnie. Wybierając opcję ekspresową, jesteś w stanie pokonać go w kilka dni, nie schodząc na ląd.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich możesz też pokonać samochodem. Urokliwe krajobrazy z białymi żaglami w tle możesz podziwiać zza kółka swojego lub wynajętego auta. Wypożyczalnia samochodów w Olsztynie pod szyldem Kaizen Rent zapewni Ci pojazd gotowy na przygodę od ręki. Już nic nie powstrzyma Cię przed poznaniem Krainy Wielkich Jezior. Możesz również skorzystać z naszej oferty wynajmu aut na lotnisku w Olsztynie.
Długość trasy: 169 km – 2 godz. 57 min
Trasa: Węgorzewo – Pozezdrze – Kuty – Kruklanki – Giżycko – Ryn – Mrągowo – Mikołajki – Ruciane Nida – Pranie – Pisz.
Kiedy najlepiej odwiedzić Krainę Wielkich Jezior?
Dłuższy pobyt na Mazurach, sfokusowany na żeglowaniu lub plażowaniu, warto zaplanować na wakacje. Jednak miej na uwadze, że letnie miesiące, jak czerwiec, lipiec i sierpień są najpopularniejsze. W szczycie sezonu urlopowego hotele pękają w szwach, a na jeziorach roi się od żeglarzy. Latem dni są najdłuższe, z największym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami. Również woda w tym okresie jest niewiele chłodniejsza od temperatury otoczenia. Jeśli zdarzają się opady, to są bardzo intensywne, a wilgotność powietrza latem osiąga nierzadko 80%.
Wielkie Jeziora Mazurskie kuszą cały rok, także zimą. Miłośnicy spacerów i zimowych sportów będą zadowoleni z takiego pobytu. Najwięksi fani Kariny Tysiąca jezior, powiedzą, że Mazury są jednak piękne o każdej porze. Słonecznych dni nie brakuje tu również w maju, czerwcu, wrześniu czy październiku. To czas dobry dla tych, którzy poszukują na Mazurach ciszy i relaksu na łonie natury. Gdy na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich nie ma tylu ludzi, można z większym powodzeniem obserwować naturę. A ta na Mazurach jest niepowtarzalna.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – Co warto zobaczyć?
Co zachwyci nas podczas podróży szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich? Przede wszystkim przyroda, której w takim bogactwie form nie sposób doświadczyć w innych zakątkach Polski. Bujna, tętniąca życiem roślinność, stanowi kryjówkę dla rzadkich gatunków ptaków oraz miejscowej zwierzyny. To tutaj, jeśli starczy Ci cierpliwości, wypatrzysz bielika, zobaczysz słynne koniki polskie, a być może dojrzysz też uciekającego w las rysia.
Jakie są najważniejsze walory przyrodnicze Wielkich Jezior Mazurskich?
Obszar wielkich jezior jest wyjątkowy – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników aktywnej turystyki. Tereny pojezierza słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków m.in. takich jak kormoran, perkoz dwuczuby, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik. Wędrując po lasach lub wzdłuż linii brzegowej licznych akwenów, spotkać na swojej drodze możemy wydrę, bobra, żółwia błotnego czy łosia. Miejsce to na swój dom wybrało też wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek, które kryją się w szuwarach. Niezwykłą atrakcją na przełomie września i października są rykowiska jeleni.
Co warto zobaczyć na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich?
- Jeziora Śniadrwy i Mamry. Na Mazurach znajduje się największe jezioro w Polsce. To oczywiście Śniardwy, o powierzchni aż 113,8 km2 i Mamry 104 km2. W Krainie Wielkich Jezior leży również najdłuższe jezioro w Polsce, czyli Jeziorak, którego długość to ok. 27,45 km. Mamry to kompleks sześciu zbiorników (Mamry Właściwe, Święcajty, Kirsajty, Kisajno, Dargin, oraz Dobskie), urozmaicony licznymi wyspami. Niektóre z nich opowiadają szczególnie ciekawe historie jak wyspa Upałty czy Glima.
- Park Etnograficzny nad Węgorapą. Skansen powstał dla zachowania zanikającej tradycji tak charakterystycznego dla Mazur budownictwa ludowego. Ekspozycję tworzą głównie mazurskie chaty podcieniowe oraz dwie chaty
zrębowe. - Jezioro Niegocin. Jedno z największych mazurskich jezior, jest otwarte na wiatry ze wszystkich kierunków, a tworząca się na nim fala może osiągać imponujące rozmiary. Akwen liczy sobie 26 km². Na zachodnim brzegu jeziora leżą Wilkasy, w których dominuje turystyka, a przede wszystkim sporty wodne. Znajduje się tutaj nowoczesna marina.
- Jezioro Tałty. Typowo rynnowy akwen o powierzchni 11,6 km², długości 12,5 km i szerokości nieprzekraczającej 1,8 km, stanowi część 35-kilometrowej trasy od Rynu do Rucianego. To najgłębszy akwen na szlaku (50 m).
- Osada Galindia. Położona w centrum Puszczy Piskiej osada, nawiązując do historii i zwyczajów bałtyjskiego plemienia, pobratymców dzisiejszych Litwinów i Łotyszy, organizuje szereg ciekawych atrakcji, np. wybory najdzikszej nałożnicy, wróżby, rytuały czy walki międzyplemienne.
- Wyłuszczarnia nasion. Zbudowano ją w Rucianem w latach 90. XIX wieku na końcu ulicy Dworcowej. Sam magazyn jest w stanie pomieścić 180 ton szyszek sosny, które wykorzystywane są później do zakładania szkółek leśnych.
- Koniki polskie. Na półwyspie Popielińskim w naturalnych warunkach żyją 4 tabuny koników polskich. Ich historia jest burzliwa, warto poznać ją lepiej i zobaczyć te wyjątkowe dzikie konie na żywo. To potomkowie Tarpanów, które wymarły blisko 200 lat temu.
- Żywkowo – wioska bocianów. Co roku do tego urokliwego miejsca przylatuje blisko 100 bocianów, a odlatuje ich jesienią dwa razy więcej. Jeśli chcesz zobaczyć bociany z bliska, najlepiej obserwować je ze specjalnej platformy widokowej w Żywkowie.
- Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolisku. Na terenie Puszczy Boreckiej mieści się drugi co do wielkości ośrodek tego typu w Polsce. Największą atrakcją jest możliwość oglądania z platformy widokowej żubrów np. podczas karmienia.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – atrakcje dla dużych i małych
Na Mazurach nie tylko przyroda zapiera dech w piersiach. Oprócz atrakcji związanych bezpośrednio z jeziorami oraz aktywną turystyką i żeglarstwem wiele ciekawych miejsc, zabytków i wydarzeń kulturalnych znajdziesz w miastach, miasteczkach i ich okolicach. Tereny te odkrywają przed dociekliwymi turystami niesamowite historie i magiczne wierzenia. Czy wiedziałeś, że jeziora oraz lasy należące do krajobrazu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich w czasie II Wojny Światowej stanowiły linię obrony? Na szlaku znajdują się setki bunkrów, schronów, kwater, cmentarzy, starych mostów czy nieukończonych budowli. Większość z nich wyłania się nagle podczas leśnych wędrówek. Przykładem jest słynny „Wilczy Szaniec”, polowa kwatera Hitlera. To tu w 1944 roku próbowano dokonać zamachu na przywódcę hitlerowskich Niemiec. A współorganizatorem spisku przeciwko führerowi był ostatni potomek rodu Lehndorffów, porucznik Heinrich, którego po nieudanej próbie aresztowano, a rodzinę jego zesłano do obozu koncentracyjnego.
Kraina Tysiąca Jezior to także fascynujące spotkanie z niecodzienną kulturą, historią i sztuką. Poznasz tu opowieści z życia biskupa misyjnego i męczennika, świętego Brunona z Kwerfurtu. Wysłuchasz legendy o władcy wód mazurskich, Sielawie, który miał zamieszkiwać otchłanie Śniardw. Usłyszysz o sabatach czarownic, bałtyjskim plemieniu Galindów i dowiesz się czym są ekomariny. Obejrzysz kolekcje najstarszych druków reformacyjnych, zwiedzisz twierdze i zamki krzyżackie. Będąc na Mazurach, warto od czasu do czasu zejść na ląd, by poczuć smak niezwykłej historii i oryginalnej kultury.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – atrakcje na liście must have!
- W Węgorzewie znajduje się m.in. zamek krzyżacki, Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Tradycji Kolejowej, pałac Lehndorffów, kościół pw. św. Piotra i Pawła, Park Helwinga, bunkry w Mamerkach, Węgorzewski Spacerownik, Rowerowa Pętla Węgorzewska, Kolumna Kalska z legendą o grzesznej miłości, Port Węgorzewo i Port Keja.
- Mrągowo to mazurska stolica kultury. Słynie z amfiteatru nad jeziorem Czos, w którym odbywają się Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej czy Mazurska Noc Kabaretowa. Znajdziesz tu także Muzeum Sprzętu Wojskowego, Zabytkowe Stare Miasto, Muzeum Warmii i Mazur, Cerkiew prawosławną, ośrodek narciarski Góra Czterech Wiatrów czy Westernowe Miasteczko Mrongoville.
- W Giżycku obowiązkowe do zwiedzenia są: Twierdza Boyen z poł. XIX w., zamek krzyżacki (przebudowany), most obrotowy na kanale Łuczańskim, kościół ewangelicki z XIX w., krzyż na miejscu śmierci (w 1009 r.) misjonarza św. Brunona, Wieża Ciśnień (162 m n.p.m) z kawiarnią i tarasem widokowym.
- W Mikołajkach warto odwiedzić m.in. Muzeum Reformacji Polski oraz Obserwatorium Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W tutejszym porcie cumuje też żaglowiec „Chopin” – największy śródlądowy statek, który możemy zobaczyć na polskich szlakach. Rejs statkiem obowiązkowy!
Wszystkie miejscowości leżące na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich oferują bogatą bazę noclegową oraz nowoczesną infrastrukturę. Noclegi znajdziesz w luksusowych hotelach, kwaterach prywatnych, gospodarstwach agroturystycznych. Mazury oferują też mnóstwo miejsc biwakowych, gdzie możesz rozbić namiot, wynająć domek letniskowy czy zaparkować przyczepę campingową. Znajdziesz też wiele ciekawych tras turystycznych, ścieżek rowerowych, deptaków i promenad wzdłuż pięknych mazurskich plaż. Największe ośrodki wypoczynkowe są ze sobą dobrze skomunikowane. Między miejscowościami możesz przemieszczać się nie tylko na czterech kołach, ale też drogą wodną.
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – Co zjeść?
Kuchnia Warmii i Mazur rybami stoi. Jest to oczywiste ze względu na łatwy dostęp do wód. Tamtejsze jeziora obfitują w wiele gatunków ryb, podobnie jak okoliczne lasy kuszą darami runa leśnego. Nie powinno więc dziwić, że regionalna kuchnia wykorzystuje jagody i grzyby na potęgę. Na Mazurach jada się tradycyjne dania kuchni polskiej – rosół, czernina i żurek. Jednak znajdziemy tutaj także wpływy kuchni niemieckiej i Kresów Wschodnich, w tym litewskie i ukraińskie. Kapusta kiszona, groch, pierogi i kołduny – te dania znajdziemy w każdej szanującej się lokalnej restauracji i w każdym domostwie.
Podczas pokonywania szlaku Wielkich Jezior Mazurskich warto skosztować lokalnych przysmaków. Najpopularniejsze, choć tajemniczo brzmiące dania, to:
- Dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami – lokalna odmiana pierogów nadziewana farszem z jajka i kaszy gryczanej podawana ze skwarkami, czyli skrzeczkami.
- Stynka – malutka, przypominająca szprotkę rybka odławiana zimą spod lodu. Najlepiej smakuje smażona lub marynowana.
- Karmuszka – typowa zupa Warmii i Mazur. Przygotowywana jest z mięsa, fasoli, kapusty w smkau przypominająca zupę gulaszową. Przypadnie do gustu tym z Państwa, którzy są zwolennikami słodko-kwaśnych smaków, a tym samym dużej ilości mięsa.
- Plince z pomoćką, czyli placki ziemniaczane z twarogiem doprawionym śmietaną.
- Brukowiec – bożonarodzeniowe kuleczki z piernika.
Zaintrygowany? Masz chrapkę na więcej przygód z wypożyczalnią samochodów Kaizen Rent? Zapraszamy na naszego bloga po więcej podróżniczych inspiracji!
Komentarze (0) Pokaż komentarze