Płatne autostrady w Polsce kontra darmowe autostrady w Polsce

Blog

Nowe przepisy drogowe na autostradach. Sprawdź, co się zmieniło na polskich drogach

Jedni kochają, inni omijają! Temat autostrad w naszym kraju jest bardzo drażliwy, szczególnie gdy mowa o opłatach za autostrady. To jeden z punktów zapalnych, wielu dyskusji wśród polskich kierowców. Nie zmienia to faktu, że w bieżącym roku sporo się zmieniło w tej sprawie. Przybyło nowych kilometrów autostrad, zmieniły się przepisy dotyczące użytkowania tego rodzaju dróg ekspresowych. Dodatkowo przybyło kilka odcinków darmowych autostrad w Polsce. Spróbujmy usystematyzować tę wiedzę, by ułatwić korzystanie z autostrad klientom naszej wypożyczalni samochodów. Startujmy!

 

Płatne autostrady w Polsce – nowe kilometry tras!

Zbliżający się wielkimi krokami koniec roku skłania do posumowań. Również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) postanowiła podzielić się raportem z działań przeprowadzonych w bieżącym roku. W tym celu opublikowano listę ukończonych i oddanych do użytku odcinków. Wynika z niej, że w roku 2023 przybyło nam aż 266,5 km nowych tras! W Polsce możemy pochwalić się wynikiem przekraczającym już 5000 km nowoczesnych ekspresówek i autostrad. Co udało się zrobić, a jakie inwestycje są w planach? 

 1. Domknięto ring w Łodzi.
 2. Drogę krajową nr 18 przekształcono w autostradę.
 3. Na 2024 rok zaplanowano ukończenie ekspresowego połączenia Warszawy z Krakowem. 
 4. Podjęto również decyzję w sprawie brakującego łącznika drogi ekspresowej S8 w województwie łódzkim. Dzięki temu kierowcy podróżujący na trasie Warszawa-Wrocław będą mogli ominąć korki na A1 i A2. 

Z raportu wyraźnie wynika, że GDDKiA obrało nowy kierunek i stawia na drogi ekspresowe. Obecnie łączna długość tras szybkiego ruchu wynosi 5115,6 km. Z czego 1849,2 km stanowią autostrady, a 3266,4 km to drogi ekspresowe. Według zapowiedzi to właśnie tych ostatnich będzie więcej przybywać w najbliższych latach. Czy to dobre rozwiązanie? A może to półśrodek, który tylko odwleka temat autostrad w Polsce? Dajcie znać, co myślicie w komentarzu. 

Darmowe autostrady – co przyniósł rok 2023?

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy drogowe dotyczące poruszania się po autostradach. Zmiany te mają na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz usprawnienie przepływu pojazdów na autostradach. Wszystko po to, by przywrócić dobre imię polskim autostradom. 

Jedną z najważniejszych zmian jest zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi. Kierowcy samochodów osobowych i motocykli mogą teraz bezpłatnie jeździć po trzech odcinkach autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad:

 • A2 Stryków – Konin (99 km)
 • A4 Wrocław – Sośnica (162 km)
 • A1 Rusocin – Nowa Wieś (152 km).

Od 4 września do dwóch odcinków autostrad państwowych A2 i A4, dołączył też fragment autostrady koncesyjnej A1 na odcinku Gdańsk – Toruń. Do tej pory droga była bezpłatna dla samochodów osobowych do 3,5 tony i motocykli jedynie w wakacyjne weekendy. Obecnie na odcinku A1 Rusocin – Nowa Wieś, o długości około 152 kilometrów obowiązuje zwolnienie z opłat. Jak zapowiedział koncesjonariusz, czyli spółka Gdańsk Transport Company, zmiany mają obowiązywać do końca 2023 roku.

Oznacza to, że w 2023 roku niemalże wszystkie autostarty są bezpłatne dla kierowców pojazdów lekkich (do 3,5 tony). Płatne odcinki, jak podaje GDDKiA, stanowią łącznie 316 km autostrad w Polsce. Przynajmniej do końca 2023 roku. 

Warto też dodać, że według zapewnień polskiego rządu, wszystkie nowo powstające państwowe autostrady w naszym kraju będą darmowe i nie zostaną nałożone opłaty za przejazd tymi obecnie bezpłatnymi. 

 

Płatne autostrady w Polsce to: 

 • 149 km autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin
  • pojazdy kat. 1: 0,56 zł/km (84 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 2: 0,87 zł/km (129 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 3: 1,33 zł/km (198 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 4: 2,01 zł/km (300 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 5: 5,64 zł/km (840 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 6 (motocykle): 0,28 zł/km (42 zł za cały odcinek)
 • 106 km autostrady A2 na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl
  • pojazdy kat. 1 (lekkie): 0,20 zł/km (18 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 2 (ciężkie): 0,46 zł/km (40 zł za cały odcinek)
 • 61 km autostrady A4 na odcinku Kraków (Balice) – Katowice (Murckowska)
  • pojazdy kat. 1: 0,43 zł/km (26 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 2 i 3: 0,79 zł/km (48 zł za cały odcinek)
  • pojazdy kat. 4 i 5: 1,31 zł/km (80 zł za cały odcinek)

Stawki opłat podane są w kwotach brutto, według danych ze strony: https://www.gov.pl

Darmowe autostrady w Polsce, a obyczaje kierowców

Kolejną istotną zmianą jest zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu. Przepis ten dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony oraz zespołów pojazdów o długości powyżej 7 m. Także, jeśli pojazdem ciągnącym jest samochód osobowy. 

 

Zakaz wyprzedzania przez tiry

Regulacje mające na celu ukrócenie tzw. wyścigów słoni, czyli wyprzedzających się ciężarówek, weszły w życie razem z przepisami o zniesieniu opłat na kilku odcinkach państwowych autostrad. Stało się to 1 lipca 2023 roku.

Nadrzędnym celem wprowadzenia zakazu wyprzedzania dla ciężarówek na trasach szybkiego, jest zmniejszenie liczby wypadków i kolizji na tych drogach. Tego typu praktyki były powszechnie negowane przez większość kierowców, głównie z powodu tamowania płynności ruchu. Bezlitosne są też policyjne statystyki, które podają, że wyprzedzanie się ciężarówek na autostradach, to najczęstsza przyczyna wypadków. Niestety, ciężarówki tamujące ruch to również utrudnienie dla służb ratunkowych. Uniemożliwiają one bowiem innym kierowcom utworzenia tzw. korytarzy życia i dotarcie medykom do poszkodowanych w wypadkach drogowych. 

➡️ Kogo dotyczy zakaz wyprzedzania ciężarówek? Jakie są od niego wyjątki? Jakie kary zostały przewidziane, za niestosowanie się do zakazu wyprzedzania przez tiry przeczytasz na naszym BLOGU. Pędź po szczegółowe informacje!

Warto, pamiętać, że wraz ze wprowadzeniem nowych przepisów o owiązujących kierowców tirów, zwiększono liczbę patroli drogowych na autostradach. Policjanci kontrolują, czy kierowcy respektują nowe obostrzenia i edukują.

Opłaty za autostrady, to nie wszystko. Co jeszcze musisz wiedzieć?

Ostatnią zmianą jest zwiększenie liczby punktów karnych za popełnienie niektórych wykroczeń drogowych. A co za tym idzie podniesienie kwot mandatów. Dotyczy to m.in. jazdy w stanie nietrzeźwości, przekroczenia prędkości, nieużywania pasów bezpieczeństwa, niezatrzymanie się do kontroli czy spowodowanie wypadku.

Zaostrzenie przepisów drogowych ma na celu zwiększenie świadomości kierowców o zagrożeniach związanych z tymi wykroczeniami. Pamiętaj, że większość z tych przepisów ma zastosowanie zarówno w mieście, jak i poza nim. Dla funkcjonariuszy nie ma większego znaczenia czy poruszasz się drogą ekspresową, czy autostradą. 

Szczegółowe informacje o przepisach, stawkach mandatów oraz punktach karnych, znajdziesz na naszym blogu. Koniecznie sprawdź poniższe wpisy:

Czy wprowadzone zmiany wpłyną na bezpieczeństwo i płynność ruchu?

To się jeszcze okaże. Jednak już teraz można powiedzieć, że zmiany te są pozytywne. Zniesienie opłat za przejazd autostradami państwowymi dla samochodów osobowych i motocykli to dobra wiadomość dla kierowców, którzy planując podróż w nawigacji, coraz rzadziej wybierają opcję: omijaj odcinki płatne autostrad. Zakaz wyprzedzania się pojazdów ciężarowych na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu to krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. A zwiększenie liczby punktów karnych za popełnienie niektórych wykroczeń drogowych ma na celu skłonienie kierowców do bardziej odpowiedzialnej jazdy.

A jeśli mowa o odpowiedzialnej jeździe, poniżej zebraliśmy kilka podstawowych zasad, które powinni respektować wszyscy kierowcy, decydujący się na podróż autostradami.

Przepisy drogowe na autostradach – czy znasz je wszystkie?

Oto kilka z najważniejszych zasad korzystania z autostrady, o których warto pamiętać, korzystając z dróg szybkiego ruchu: 

 1. Maksymalna dopuszczalna prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h.
 2. Minimalna prędkość, z jaką można poruszać się na autostradzie, wynosi 40 km/h.
 3. Ruch na autostradzie powinien się odbywać prawym pasem, lewy pas jezdni służy do wyprzedzania.
 4. Na całej długości autostrady, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc (tzw. MOP-ów), obowiązuje zakaz zatrzymywania się.
 5. Na autostradzie nie można również cofać ani zawracać. Dotyczy to również Placów Poboru Opłat, które są integralną częścią autostrady. Na przeciwległy pas ruchu kierowca może przejechać wyłącznie najbliższym węzłem autostradowym.
 6. W przypadku awarii pojazdu kierowca powinien zatrzymać samochód na pasie awaryjnym, wysiąść z samochodu od strony pasażera, włączyć światła awaryjne, wystawić trójkąt ostrzegawczy. 
 7. Zabrania się kierowcom przebiegania przez pasy ruchu i pas rozdziału na drugą stronę autostrady.
 8. Autostopowiczom zabrania się zatrzymywania samochodów na autostradzie oraz na węzłach autostradowych. Kierowcom zabrania się także wysadzania pasażerów na autostradzie.

➡️ Jeśli zaś szykujesz się w daleką podróż, a przed Tobą do pokonania długa trasa autostradą polecamy wynajem auta na dni w naszej wypożyczalni samochodów Kaizen Rent. Podróż w naszych nowych i bogato wyposażonych samochodach to czysta przyjemność. Masz #zNamiPoDrodze!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki