Wyprzedzanie tirów na autostradzie

Blog

Koniec z wyścigami ciężarówek? Przygotuj się na nowe zasady na drogach

„Wyścigi słoni”, czyli wyprzedzające się na drodze ciężarówki – to temat budzący gorące emocje wśród wielu kierowców. Takie sytuacje to nie tylko utrudnienie płynnego ruchu samochodów. To także ryzyko powstawania niebezpiecznych sytuacji na drogach szybkiego ruchu. Dlatego w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące wyprzedzania tirów na autostradzie. W lipcu wprowadzono zakaz wyprzedzania tirów na trasach szybkiego ruchu. Nowe przepisy weszły w życie przy okazji zniesienia opłat za odcinki autostrad zarządzanych przez państwo. O czym dokładnie tratuje zakaz wyprzedzania przez tiry? Czy tiry mogą wyprzedzać na autostradzie? I jak sytuacja na drogach zmieniła się po zmianie przepisów regulujących wyprzedzanie tirów na autostradzie?

Nasza wypożyczalnia samochodów, chociaż nie posiada jeszcze na wynajem tirów ;) bacznie śledzi tematy motoryzacyjne. Wszelkie zmiany przepisów drogowych, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa na drogach, są dla nas ważne. Trzymamy rękę na pulsie, by nic Wam nie umknęło! Zatem jedziemy!

 

Wyprzedzanie tirów na autostradzie

Dla wielu kierowców zwłaszcza tych zawodowych, którzy często przemieszczają się polskimi autostradami, obrazy wyprzedzających się tirów są normą. Jednak normą nieakceptowalną powszechnie. 

Wyścigi słoni od lat wywołują dyskusje i dzielą społeczeństwo. 🔥 Chciałoby się rzec, że widok wyprzedzających się mozolnie triów to zjawisko nagminne. Kierowcy ciężarówek urządzają sobie wyścigi, nie biorąc pod uwagę innych użytkowników ruchu drogowego. Czasami wiele kilometrów musimy przejechać, nie widząc nic prócz naczep ciężarówek, które zasłaniają całą drogę. Korki spowodowane tego typu manewrami potrafią ciągnąć się w nieskończoność, uniemożliwiając innym kierowcą manewry, czy zmianę pasa ruchu. Do ekstremalnych sytuacji dochodzi, gdy takie blokady utrudniają stworzenie korytarzy życia i uniemożliwiają dotarcie na miejsce wypadku służb ratunkowych! Niestety, tego typu zdarzenia to już nie tylko zabawa czy złośliwość, to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.  

Do tej pory rozwiązaniem było stosowanie odcinkowych zakazów wyprzedzania przez tiry na krótkich fragmentach dróg ekspresowych w miejscach o szczególnej wrażliwości. Rzeczywistość jednak zweryfikowała, że to za mało. 

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek – od kiedy obowiązuje?

Od 1 lipca 2023 roku w Polsce obowiązują nowe zasady dotyczące wyprzedzania się tirów na drodze. Zgodnie z nimi, zakazane jest wyprzedzanie się ciężarówek na autostradach i drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku. Zakaz ten dotyczy pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz zespołu pojazdów, których długość przekracza 7 m, także, jeśli pojazdem ciągnącym jest samochód osobowy.

Wyjątki od zakazu wyprzedzania przez tiry na polskich drogach

Z zakazu wyprzedzania ciężarówek wyłączone są następujące przypadki:

 • pojazdy ciężarowe wykonujące prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne, pod warunkiem włączenia żółtych sygnałów błyskowych;
 • pojazdy ciężarowe zbliżające się do innego pojazdu, który porusza się znacznie poniżej dozwolonej prędkości. Dopuszczalna prędkość dla ciężarówki na autostradzie to 80 km/h. Jeśli tir jedzie z prędkością 70 km/h, to inne ciężarówki mogą ją wyprzedzić. Według ustawodawcy 10 km/h różnicy pozwala na dokonanie manewru wyprzedzania bez naruszenia zakazu.

Celem wprowadzenia nowych przepisów jest poprawa bezpieczeństwa na drogach. Jak wynika z badań, wyprzedzanie się ciężarówek jest jedną z głównych przyczyn wypadków na autostradach i drogach ekspresowych. Nowe przepisy mają ograniczyć liczbę tych wypadków.

Dlaczego „wyścigi słoni” są niebezpieczne?

Wyprzedzanie tirów na autostradzie budzi wśród wielu kierowców frustrację. Dlaczego? Ponieważ to jest niebezpieczny i stresujący manewr, wymagający od kierowcy niezwykłej sprawności. Tiry są dużymi i ciężkimi pojazdami, które mają duży promień skrętu. To sprawia, że są trudne do wyprzedzenia, a manewr wymaga dużo miejsca. Dodatkowo mają one ogromną masę, co sprawia, że w razie nagłej sytuacji droga hamowania tira bardzo się wydłuża.

Istnieje wiele powodów, dla których wyprzedzanie tirów budzi gorące emocje wśród kierowców. Oto niektóre z nich:

 • Niebezpieczeństwo: Wyprzedzanie tirów jest niebezpieczne, ponieważ tiry mają ograniczoną widoczność. Mogą nie widzieć nadjeżdżającego z tyłu samochodu, co może doprowadzić do zderzenia. Ponadto manewr ten trwa długo. Tiry mają ograniczoną prędkość, więc wyprzedzanie ich może zająć dużo czasu.
 • Stres: Wyprzedzanie tirów jest stresujące, ponieważ wymaga od kierowcy dużej koncentracji i umiejętności. Kierowca musi dokładnie obserwować sytuację na drodze i zachować ostrożność.
 • Zagrożenie dla ruchu: Wyprzedzanie tirów może utrudniać i dezorganizować ruch na autostradzie. Tiry są wolne, więc wyprzedzanie ich może potrwać długo.
 • Kultura na drodze: Kierowcy często nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, co może prowadzić do wypadków. Dodatkowo kierowcy często nie ustępują miejsca wyprzedzającym lub zajeżdżają drogę poruszającym się lewym pasem, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Oczywiście nie wszyscy mają negatywne podejście do wyprzedzania się tirów. Niektórzy kierowcy rozumieją, że jest to konieczne, aby tiry mogły poruszać się z większą prędkością. Nie zmienia to faktu, że nawet ci kierowcy mogą odczuwać frustrację, gdy wyprzedzanie odbywa się nieprawidłowo lub utrudnia im poruszanie się.

Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wypadków i utrudnień związanych z wyprzedzaniem się tirów:

 • Tiry powinny wyprzedzać się tylko wtedy, gdy jest wystarczająca przestrzeń i widoczność.
 • Tiry powinny wyprzedzać się z odpowiednią prędkością, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom.
 • Kierowcy powinni zachować ostrożność, gdy tiry wyprzedzają się przed nimi.

Zakaz wyprzedzania przez tiry – kary za łamanie przepisów?

Każde wykroczenie dotyczące łamania przepisów na drogach obwarowane jest karami. Podstawa to mandat, czyli kara pieniężna, którą policjant może nałożyć na kierowcę, który złamał przepisy ruchu drogowego. Jej wysokość opisuje taryfikator mandatów i punktów karnych.

Należy pamiętać, że mandat to nie jedyna kara, jaką można nałożyć na kierowcę, który złamał przepisy ruchu drogowego. W niektórych przypadkach możliwe jest również nałożenie kary aresztu lub zakazu prowadzenia pojazdów. Kierowca, który nie zgadza się z wysokością nałożonego mandatu, może odmówić jego przyjęcia. W takim przypadku sprawa trafi do sądu, który zdecyduje o wysokości kary.

Jakie są kary za złamanie zakazu wyprzedzania ciężarówek na drogach:

 • Mandat w wysokości 1000 zł i 8 punktów karnych - w przypadku wyprzedzania na autostradzie lub drodze ekspresowej o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku.
 • Mandat w wysokości 2000 zł i 8 punktów karnych - w przypadku powtórzenia tego samego wykroczenia w ciągu dwóch lat.
 • Mandat w wysokości 500 zł. Na drogach ekspresowych i autostradach o trzech lub więcej pasach ruchu w jednym kierunku, kierowcy ciężarówek zobowiązani są od 1 lipca jeździć wyłącznie dwoma pasami ruchu znajdującymi się najbliżej prawej krawędzi jezdni. 

Oprócz kary finansowej kierowca, który złamał zakaz wyprzedzania, może zostać ukarany również zatrzymaniem prawa jazdy na okres od 3 do 30 dni.

Za co zabierają prawo jazdy– sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się za jakie przewinienia drogowe, możesz stracić dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdów. Bądź na bieżąco z Kaizen Rent!

Czy tiry mogą wyprzedzać na autostradzie?

Słowem podsumowania. Kierowców samochodów ciężarowych zwanych potocznie tirami (TIR – Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy) od 1 lipca 2023 roku obowiązuje zakaz wyprzedzania na autostradach i drogach szybkiego ruchu, które mają dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Zakaz ten nie dotyczy autostrad i dróg ekspresowych, które mają co najmniej trzy pasy ruchu w jednym kierunku.

➡️ Oznacza to, że tiry mogą wyprzedzać na autostradach i drogach szybkiego ruchu, które mają trzy, lub więcej pasów ruchu w jednym kierunku.

➡️ W przypadku autostrad i dróg szybkiego ruchu, które mają dwa pasy ruchu w jednym kierunku, tiry mogą wyprzedzać tylko wtedy, gdy pojazd, który wyprzedzają, porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów ciężarowych obowiązującej na danej drodze.

➡️ Wyprzedzanie jest dozwolone, gdy pojazd ciężarowy wyprzedza pojazd wykonujący na drodze prace remontowe, modernizacyjne lub porządkowe.

➡️ Wyprzedzanie jest dozwolone, gdy pojazd ciężarowy wyprzedza inny pojazd ciężarowy lub zespół pojazdów o długości powyżej 7 metrów.

Należy pamiętać, że zakaz wyprzedzania przez tiry dotyczy tylko autostrad i dróg ekspresowych. Na innych drogach wyprzedzanie przez tiry jest dozwolone.

Zakaz wyprzedzania tir – ocena nowych przepisów

Nowe przepisy spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez środowisko motoryzacyjne. Zdaniem ekspertów, zmiany te mają realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Jesteśmy ciekawi, co sądzicie na temat zakazu wyprzedzania się TIR-ów. To konieczny zabieg niwelujący niebezpieczne sytuacje w trasie czy może jednak ten zakaz utrudni swobodny ruch na drodze?

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki