Jak jeździć zimą autem?
Zima nie odpuszcza. Nie tylko w górach na powrót zrobiło się biało. Cieszy to zwłaszcza dzieci i młodzież wypoczywające podczas szkolnej pauzy na zimowiskach. Jednak jak bezpiecznie dowieźć swoje pociechy na zimowy wypoczynek, gdy na drogach śnieg i lód? Najwyższa pora wrócić do naszego zimowego poradnika dla kierowców. Tym razem skupimy się na kwestii bezpiecznej jazdy zimą. Poznamy zasady jak jeździć zimą autem? Jak podjechać pod górkę na śniegu i jak zjechać z oblodzonej górki? Przyjrzymy się też sposobom wyprowadzania samochodu z poślizgu... Zainteresowani? Zaczynamy!
Jak bezpiecznie jeździć zimą autem? Kilka ważnych zasad
O tej porze roku na kierowców czyhają śnieg, lód i błoto pośniegowe. Wszystkie bywają niebezpieczne. Jak jeździć zimą, by warunki pogodowe nie przyprawiały nas o zawroty głowy? O czym warto pamiętać podczas zimowej jazdy? Jakie triki i zasady należy znać, by lepiej panować nad samochodem podczas nagłych sytuacji na drodze?
Na początek, przygotuj samochód na trudne warunki drogowe – sprawdź ciśnienie w oponach, dobierz odpowiedni rodzaj opon na sezon oraz uzupełnij poziom płynu chłodniczego. Jeśli masz taką możliwość, to warto też zamontować łańcuchy śniegowe. W ten sposób twoje auto będzie lepiej przygotowane do jazdy po zaśnieżonych drogach.
Jeśli chodzi o czynności i zabiegi, o których warto pamiętać przed nadejściem zimowej aury, odsyłamy do serii naszych poradników dla kierowców. Znajdziesz tam przydatne rady i wskazówki, co robić, by zima Cię nie zaskoczyła.
Jak odróżnić opony zimowe od letnich?
Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?
Mycie samochodu w zimie – jak robić to prawidłowo.
Zwolnij! Pamiętaj też, żeby dostosować prędkość do warunków na drodze – czasem może ona być niższa niż podana w limitach. Nadmierna prędkość to nie tylko groźba mandatu. Im bardziej rozpędzony jest samochód, tym dłuższa będzie droga hamowania. A jak dołożysz do tego oblodzoną, śliską nawierzchnię, to powstaje bardzo niebezpieczna sytuacja. Przed każdym manewrem i skrętem upewnij się, że jesteś w stanie go bezpiecznie wykonać. Mówiąc kolokwialnie: „lepiej być zbyt ostrożnym niż za mało”. Wyprzedzanie pojazdów w trudnych warunkach nie jest wskazane. A jeśli to konieczne, rób to bardzo ostrożnie i z rozwagą. Brawura na drodze zwykle kończy się nieszczęściem. Dlatego przestrzegaj przepisów ruchu drogowego.
Zachowaj dystans – to po drugie. Trzymanie się w odpowiedniej odległości od zderzaka samochodu jadącego przed nami, to kolejna zasada bardzo przydatna zimową porą. Tak zwane siedzenie na ogonie jest bardzo ryzykownym zachowaniem. Szczególnie niebezpieczne jest w przypadku, gdy z powodu panujących warunków pogodowych przyczepność jest mniejsza, a droga hamowania dłuższa.
➡️ Pamiętaj! Na drodze pokrytej śniegiem, droga hamowania wydłuża się dwukrotnie, a na oblodzonej czterokrotnie. Podobnie dzieje się, gdy mamy nieodpowiednie ogumienie. Droga hamowania zimą na letnich oponach wydłuża się dwukrotnie w porównaniu do tego samego manewru w zimówkach.
Dla młodych kierowców ruszanie pod górkę bywa kłopotliwe w normalnych warunkach atmosferycznych. Co zrobić zatem w ziemie przy śliskiej nawierzchni? Jak podjechać pod górkę na śniegu? Kiedy podejmujemy się manewru podjeżdżania pod górkę czy zjeżdżania z niej, należy mieć w pamięci wszystkie zasady ogólne, które tyczą się jazdy samochodem w ziemie. Płynność jazdy, delikatność w wykonywaniu poszczególnych czynności, spokojne hamowanie i dodawanie gazu, nieszarpanie sprzęgła i stanowcze przełączanie biegów to podstawowe aspekty jazdy, które zweryfikują naszą technikę jazdy na śniegu. Ponadto na śliskich powierzchniach, należy również uważać na innych kierowców i pieszych, upewniając się, że wykonujemy odpowiedni manewr bezpiecznie.
Lista najważniejszych rad, jak jeździć autem w zimie
W krótkich, acz treściwych podpunktach zebraliśmy najważniejsze rady, jak jeździć autem zimą. Sprawdź i zapamiętaj, bo warto!
- Ruszaj w drogę tylko po pełnym odśnieżeniu auta. Dobra widoczność to pierwszy krok do sukcesu.
- Delikatne operuj gazem. Podczas ruszania na śniegu zbyt wysokie obroty mogą doprowadzić do buksowania kół.
- Noga z gazu! Jadąc wolniej, masz więcej czasu na reakcję i krótszą drogę hamowania.
- Zachowaj dystans! Bezpieczna odległość i zasada ograniczonego zaufania to podstawa.
- Zmień opony na zimowe lub postaw na wielosezonówki! Zwiększysz w ten sposób przyczepność i ograniczysz ryzyko wpadnięcia w poślizg.
- Hamuj silnikiem i nie wykonuj gwałtownych ruchów – nie stracisz kontroli nad pojazdem!
- Nigdy nie jedź na luzie na śliskiej nawierzchni, łatwo stracisz przyczepność i kontrolę nad autem.
- Cięższy lepiej trzyma się drogi. Boisz się poślizgu? Dociąż auto balastem albo zatankuj do pełna.
- Uważaj na mostach – tam, gdzie występuje wilgoć, szybciej robi się gołoledź, czyli tzw. czarny lód.
- Odpowiednie opony, zimowy płyn do spryskiwaczy – przygotowanie samochodu do zimy to gwarancja bezpieczeństwa.
Dobrym rozwiązaniem będzie też kurs jazdy w warunkach zimowych, na którym wykwalifikowani instruktorzy nauczą Cię jak prawidłowo wykorzystywać dostępne techniki. Razem z nimi przećwiczysz również gazowanie i hamowanie, a także opanujesz technikę jazdy po lodzie – tak by bezpiecznie dojechać do celu.
➡️ Pamiętaj! Zimą zasadę ograniczonego zaufania stosować należy nie tylko do kierowców, ale i do nawierzchni.
Jeśli jesteś użytkownikiem wypożyczalni samochodów w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu wspomniane wyżej porady na pewno przydadzą się Tobie podczas zimowej podróży służbowej lub prywatnej.
Komentarze (0) Pokaż komentarze