Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie i jak jak rozmrozić zamek w aucie?
Zimne fotele, skrobanie szyb, śnieg na wycieraczkach, parujące szyby, pękające uszczelki… zima nie lubi kierowców, kierowcy nie lubią zimy. Zwłaszcza kiedy ich zaskakuje 😉.
Zima rozgościła się w Polsce na dobre. A jak wiadomo dla każdego pojazdu jest to wyjątkowo ciężka pora roku. Zabezpieczenie auta, zanim pojawią się pierwsze mrozy, to wbrew pozorom bardzo ważna rzecz. Przekonają się o tym dosyć szybko, ci właściciele aut, którzy w porę nie podeszli do sprawy na poważnie. Ci zaś, którym konserwacja uszczelek czy woskowanie karoserii weszło w nawyk, na pewno nie pożałują. Warto zatem nadrobić zaległości, by uniknąć „niespodziewanych” atrakcji.
Bardzo zmienna i zaskakująca zimowa aura z marznącym deszczem i śniegiem, potrafi unieruchomić pojazd na wiele sposobów. Sytuacja, gdy nie możemy odpalić samochodu, jest zimą nagminna. W większych miastach unieruchomionym przez minusowe temperatury kierowcom z odsieczą rusza policja lub straż miejska. Równie często zdarza się, że w ogóle nie możemy dostać się do środka auta. Przymarznięte do uszczelek drzwi lub co gorsza, zamarznięty zamek w samochodzie uniemożliwia ich otworzenie. Zatem jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie, by pojazd nie odniósł żadnej szkody? I jak otworzyć zamarznięty zamek w samochodzie? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy garść sprawdzonych porad!
Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie?
Zacznijmy zatem od początku. Niespodzianka numero uno – zamarznięte drzwi. Jak to się w ogóle dzieje, że drzwi w naszych samochodach przymarzają do uszczelek? Wytłumaczenie jest proste. Zwykle dzieje się tak, gdy nie zabezpieczymy odpowiednio wcześnie, uszczelek w naszym aucie. Marznące opady, topniejący śnieg, lód, gwałtownie spadające temperatury i mroźne wiatry z pewnością nie ułatwiają sprawy. Do tego dochodzi codzienne zużywanie się materiału uszczelniającego oraz jego wiek. Wszystkie te czynniki wpływają na zwiększenie szansy zamarzniętych drzwi w samochodzie.
Zamarznięte drzwi w samochodzie – profilaktyka
Samochód porównuje się do organizmu człowieka, a dotykające go awarie do ludzkich chorób. Dlatego w świecie motoryzacji na dobre przyjęło się powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie bez przyczyny, bowiem ta zasada idealnie przekłada się również na codzienną eksploatację samochodu. Po co walczyć z zamarzniętymi drzwiami samochodu, jak można sprawić niewielkim nakładem pracy, by taka sytuacja nie przydarzyła się nam nawet podczas największych mrozów? Oto kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym dostanie się do środka auta nie będzie dla nas wyzwaniem.
- Zimą regularnie smaruj uszczelki wazeliną. Zwłaszcza po wizycie na myjni.
- Zaprzyjaźnij się z pochłaniaczem wilgoci. Zostaw go na noc w samochodzie.
- Regularnie wylewaj wodę z dywaników – najlepiej na zimę wymienić je na gumowe.
- Warto też wybierać miejsce parkingowe, które nie będzie cały czas zacienione. Chociaż w warunkach miejskich pozostaje to raczej w sferze życzeniowej 😉.
- Redukuj temperaturę pomiędzy autem a zewnętrzem. Stopniowo zmniejszaj ogrzewanie, dojeżdżając do celu.
Jak odmrozić drzwi w aucie?
Mądry Polak po szkodzie, jak mówi stare przysłowie. Jednak jak odmrozić zamarznięte drzwi w samochodzie, gdy przegrywamy z zimą 0:1? Czy mamy jakiekolwiek szanse, by nie polec całkiem w tym pojedynku? Oczywiście! Nie my pierwsi i nie my ostatni jesteśmy skazani na niespodzianki kapryśnej zimowej pogody. A postęp, technologia i lata doświadczeń innych kierowców są po naszej stronie. Po pierwsze nie panikuj. Nerwy i stres nigdy nie są dobrymi doradcami. Choć wiemy jak trudno zachować zimną krew, gdy już jesteśmy spóźnieni do pracy, a jeszcze dzieci nie odwiezione do szkoły…
Jeśli po kilku próbach otworzenia zamarzniętych drzwi, klamka nadal nie puszcza – nie szarp dalej. Takie siłowe rozwiązania rzadko kiedy pomagają. Bardziej prawdopodobne jest, że wyrwiesz lub uszkodzisz klamkę. Z pomocą przychodzi nam nieoceniona chemia, a wraz z nią niezastąpione odmrażacze. Dziś niezbędnik każdego kierowcy.
Współczesne odmrażacze, do kupienia w każdym dyskoncie w sezonie zimowym, są bardzo skuteczne. To najlepszy sposób na walkę ze śniegiem i lodem. Ich skład jest tak skomponowany, by nie uszkodzić elementów gumowych czy lakieru. Wystarczy spryskać oblodzone miejsca na styku uszczelek z drzwiami, a następnie odczekać chwilę. Dajmy odmrażaczowi czas na penetrację. Mocne oblodzenia nie zrobiły się w sekundę, a więc potrzebują czasu, by odpuścić i uwolnić nasze drzwi.
Jak odmrozić zamarznięte drzwi w samochodzie, gdy nie mamy sprzymierzeńca w postaci chemii? Jakie działania podjąć, by dostać się do środka auta?
Szczęście jest po naszej stornie, jeśli zamarzły drzwi w samochodzie tylko od strony kierowcy. Wówczas najprościej jest wejść do pojazdu przez inne drzwi, a nawet bagażnik i włączyć ogrzewanie. Chwila w ciepłym samochodzie powinna wystarczyć, by uszczelki odmarzły. Jeśli mamy na wyposażeniu auta wazelinę lub inny środek konserwujący elementy gumowe, np. na bazie silikonu – zabezpieczmy uszczelki od razu, uprzednio wycierając je do sucha.
⚠️ Odśnieżanie samochodu to Twój obowiązek. Pamiętaj jednak o przepisach ruchu drogowego. Kodeks drogowy mówi, że postój samochodu w strefie zabudowanej z silnikiem włączonym dłużej niż minutę, może skutkować mandatem wysokości do 300 złotych.
Kolejny sposób to wykorzystanie ciepłej wody – nie wrzątku. Zbyt gorąca woda może uszkodzić lakier samochodowy. Zaś w najgorszym przypadku spowodować pęknięcie szyby. O wypadek przy tym sposobie walki z zamarzniętymi drzwiami samochodu nie trudno. Nie lada wyczynem jest skierować strumień ciepłej wody tak, by płynął tylko po uszczelkach. Lepszym pomysłem będzie posiłkowanie się suszarką do włosów. Chociaż ze względu na niezbędne źródło zasilania rzadko kiedy możemy sięgnąć po tego typu rozwiązanie. Suszarka pozwala na bardziej precyzyjne operowanie strumieniem ciepła. Pamiętaj jedynie, by nie kierować go zbyt długo w jedno miejsce.
➡️ Wskazówka: Zamiast ciągnąć drzwi do siebie, co robimy zazwyczaj odruchowo, spróbujmy je dociskać. W ten sposób istnieje szansa, że skruszymy lód w wolnych przestrzeniach.
Jak odmrozić zamek w samochodzie?
Podnieśmy poprzeczkę i przejdźmy level wyżej w kategorii zimowych niespodzianek. Do zamarzniętych drzwi dorzucimy numer drugi: zamarznięty zamek w samochodzie. To kolejna zimowa zmora kierowców, która zwłaszcza rano podnosi ciśnienie lepiej niż kawa. Jak odmrozić zamek w samochodzie, nie niszcząc go przy okazji? I czy jest to w ogóle możliwe?
Odpowiadamy: TAK. Znamy sposób jak rozmrozić zamek w aucie i to nie jeden. I już spieszymy z poradami. Z największym problemem będą borykać się kierowcy, których samochody nie posiadają zamka centralnego. Ten mechanizm jest skonstruowany tak, by otwierać się mimo ujemnych temperatur panujących na zewnątrz. Jednak i on może płatać niespodzianki przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Co począć w sytuacji, gdy musimy otworzyć drzwi kluczykiem, a zamek ani drgnie?
Zamarznięty zamek w samochodzie – najlepsze patenty
Podobnie jak w sytuacji z zamarzniętymi drzwiami, w walce z zamarzniętym zamkiem samochodu najlepszym sprzymierzeńcem będzie odmrażacz. Nasi przodkowie nie mieli takiego oręża. Doceńmy współczesne rozwiązania i zainwestujmy w niezbędną zimą chemię samochodową. Odmrażacze do zamków są zwykle zamknięte w małych pojemniczkach z precyzyjnym dozownikiem, które mieszczą się w kieszeni czy kobiecej torebce. ➡️Pamiętaj, odmrażacz miej przy sobie, nie w samochodzie.
Brak odmrażacza zrekompensuje Ci źródło ognia. Jeśli masz zapalniczkę możesz spróbować podgrzać klucz i rozgrzany stopniowo wkładać do zamka. Czynności te zapewne będziesz musiał powtórzyć kilkukrotnie, przekręcając jednocześnie kluczyk w prawo i w lewo. Jednak z ogniem postępuj ostrożnie. Nie przykładaj zapalniczki bezpośrednio do samochodowego zamka, możesz zniszczyć karoserię. Bezpieczniej przyłożyć bezpośrednio do zamka w drzwiach plastikową butelką z ciepłą wodą albo termofor. Każdy z tych zabiegów będzie wymagał od Ciebie cierpliwości.
➡️ Podpowiedź: Świetnym patentem na zamarznięty zamek w samochodzie jest podgrzewany kluczyk. To mały, uniwersalny gadżet na baterie, który łatwo zmieścisz w kieszeni. Pasuje do każdego modelu samochodu. A jak działa to sprytne urządzenie? Po wciśnięciu guziczka metalowy element usuwa się z obudowy. Po chwili kluczyk nagrzewa się i topiąc lód, odmraża zamek samochodu. Dzięki czemu bez problemu otworzysz auto szybko i bezpiecznie.
Warto znać tego typu motoryzacyjne porady także wtedy, gdy korzystamy z usług wypożyczalni samochodów. We Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu zawsze odbierasz auto gotowe do drogi, zatankowane i czyste. A nasze samochody dla wygody użytkujących je kierowców jeżdżą na oponach wielosezonowych.
Jak przygotować auto na mrozy, aby uniknąć zamarznięcia drzwi w samochodzie?
Sposobów i porad na zamarznięte zamki w samochodzie oraz patentów na to, jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie znamy całkiem sporo. Jeszcze więcej znajdziecie ich w zasobach internetu. Bez względu na to jedna myśl przewija się nieustannie przez cały artykuł. I jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, tak naprawdę najlepszym sposobem na uniknięcie wspomnianych problemów, jest przygotowanie w miarę możliwości swojego dwuśladu do sezonu zimowego. Aby przygotować auto do mrozów i uniknąć niepotrzebnych kłopotów, powinniśmy pamiętać o kilku prostych czynnościach, które szybko i łatwo wykonamy. Przede wszystkim warto wyczyścić mechanizm zamka drzwi samochodu i uzupełnić substancje smarne.
Co możemy zrobić w trosce o swoje auto, by mieć spokojną głową przez cały sezon?
Należy również skontrolować stan gumowej uszczelki oraz całej obudowy – jeśli są one porysowane lub uszkodzone, konieczna będzie wymiana. Głównym bowiem zadaniem uszczelek jest nie przepuszczanie do wewnątrz pojazdu wilgoci. Jeśli są zużyte i uszkodzone, woda zamiast być odprowadzana, zbiera się w załamaniach i zmienia się w lód. Tym samym uniemożliwiając nam dostanie się do środka pojazdu.
Sprawne uszczelki warto konserwować. Do ich ochrony można używać różnych środków, ale najlepiej sprawdza się smar silikonowy w sprayu. To specyfik na każdą kieszeń i w dodatku świetnie zabezpiecza gumę przed wysychaniem oraz mrozem. Pamiętajmy zabezpieczyć wszystkie gumowe elementy, także pióra wycieraczek. Jeśli w samochodzie są welurowe dywaniki, lepiej będzie wymienić je na gumowe.
Gdzie znajdują się uszczelki w samochodzie?
- w drzwiach kierowcy i pasażera
- w drzwiach tylnych oraz w bagażniku
- po obu stronach, zarówno w drzwiach i klapie, i nadwoziu
- przy szybach, zarówno po bokach, na górze, jak i na dole.
Podstawą przygotowań samochodu do zimy jest wymiana opon z letnich na zimowe. W naszym kraju nie jest to obowiązek regulowany przepisami. O rodzajach opon zimowych i o tym dlaczego warto je zmieniać przeczytasz na naszym blogu...
Co jeszcze przyda się w sezonie zimowym? Totalny must have na zimę to oczywiście skrobaczki. Znajdziemy je nie niemal wszędzie i w wielu wariantach. Każdy znajdzie swój ulubiony model, np.: taki z rękawiczką 🧤. Dobrą inwestycją i alternatywą dla skrobaczek, jest mata ochronna na szyby. Sprawdzi się zwłaszcza gdy nie lubimy skrobać dużych zamarzniętych powierzchni. Bardziej efektywnym, choć nieco mniej popularnym sposobem ochrony przed lodem i śniegiem jest plandeka. Chroni ona nie tylko szyby, ale też karoserię samochodu. Zamarznięty zamek w samochodzie już nigdy nie będzie twoim problemem.
Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe źródło energii, szczególnie jeśli ktoś planuje dalekie podróże. Kable rozruchowe to dobra inwestycja, jednocześnie niezbyt droga. Jeśli zdarza Ci się zostawiać włączone światła w samochodzie, akumulator na mrozie zapewne padnie. Mając w bagażniku kable, wystarczy znaleźć życzliwego kierowcę, który wspomoże nas w awaryjnej sytuacji. Całkowitą niezależność zapewni natomiast jumpstarter, czyli przenośne urządzenie rozruchowe, które wygląda jak powerbank. Poza funkcją ładowania urządzeń jak smartfon umożliwia również awaryjne włączenie pojazdu za pomocą niewielkich klem dołączonych w zestawie.
Gdy wydaje nam się, że samochód jest już przygotowany do zimy, nie zapomnijmy skontrolować stan techniczny. Zalecamy regularne odwiedzanie serwisu i sprawdzanie ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju silnikowego i płynu chłodzącego. Dobrze jest także zrobić przegląd układu hamulcowego i kontrolować stan akumulatora co kilka miesięcy.
Jeśli przypadł Wam do gustu nasz zimowy poradnik dla kierowców i wiecie już jak odmrozić zamek w aucie, zapraszamy serdecznie do lektury innych tekstów traktujących o sposobach na śnieg i mróz. Na naszym Blogu znajdziesz też inne porady przydatne dla każdego użytkownika samochodu. Dowiesz się np.: Co obejmuje i ile kosztuje przegląd samochodu?
Komentarze (0) Pokaż komentarze