Przegląd samochodu - co obejmuje i ile kosztuje?

Blog

Przegląd samochodu - co obejmuje i ile kosztuje?

Ostatnio na warsztat braliśmy obowiązkowe badania techniczne w świetle zmian szykowanych przez ustawodawcę na rok 2023. Tym razem przyjrzymy się okresowym przeglądom technicznym. Odpowiemy czym jest przegląd okresowy samochodu? Co obejmuje przegląd rejestracyjny? Jaka jest różnica między przeglądem technicznym samochodu a badaniem technicznym? Ile kosztuje przegląd samochodu?

 

Jaka jest różnica między przeglądem samochodu a badaniem technicznym?

Badanie techniczne, przegląd okresowy samochodu, badanie okresowe czy przegląd rejestracyjny… często kierowcy używają tych terminów zamiennie w odniesieniu do obowiązkowych badań technicznych, podczas których rokrocznie zbieramy pieczątki do dowodu rejestracyjnego. Niestety te dwa pojęcie nie powinny być używane zamiennie, bo jak się okazuje określają dwie zupełnie inne sprawy… 

Często przegląd techniczny samochodu mylimy z badaniem technicznym pojazdu, a tymczasem znacznie się różnią. 

 • Badania techniczne lub inaczej przeglądy rejestracyjne wykonywane są na stacjach kontroli pojazdów (stacjach diagnostycznych) i są obowiązkowe. Jest ono konieczne, aby auto mogło być dopuszczone do ruchu po drogach. Jeżeli nie mamy aktualnego badania technicznego możemy zostać ukarani mandatem podczas policyjnej kontroli drogowej. Policjant ma  też prawo do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. 
 • Przeglądy okresowe, zwane potocznie technicznymi przeprowadza się w autoryzowanych serwisach i są dobrowolne. Jest to zalecana przez producentów aut kontrola pod względem stanu technicznego, mająca na celu także cykliczną wymianę części eksploatacyjnych pojazdu. Możemy ją zrealizować w serwisie samochodowym (najczęściej wybieramy Autoryzowane Serwisy, jeśli nasze cztery kółka są stosunkowo nowe, by zachować ciągłość gwarancji).

Wszystko o badaniach technicznych i nadchodzących zmianach, które wejdą w życie z początkiem 2023 roku pisaliśmy w artykule: Badania techniczne samochodu - zmiany na rok 2023. Zachęcamy do szczegółowej lektury. 

Przegląd techniczny samochodu. Z czym to się je?

Tak jak właściciele aut zabytkowych, tak i posiadacze nowych aut są zwolnieni z przeprowadzania obowiązkowych badań technicznych. Przynajmniej do czasu. Na pierwsze badanie techniczne musimy pojechać przed upływem 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Kolejny przegląd trzeba zrobić po 2 latach. Następnie na stację diagnostyczną trzeba udawać się co roku.

Inaczej jest z przeglądami okresowymi. Ta usługa dedykowana jest właścicielom nowych pojazdów. Przegląd okresowy to bardzo indywidualna sprawa.  Jej częstotliwość określana jest indywidualnie w zależności od modelu i wersji silnikowej auta.
Sprawdzenie pojazdu za pomocą przeglądu okresowego nie jest obowiązkowe, w przeciwieństwie do obligatoryjnego badania technicznego. Dlaczego zatem niektórzy kierowcy decydują się na jego regularne przeprowadzanie? 

 • Przegląd okresowy samochodu wpływa bowiem na utrzymanie ciągłości gwarancji producenta. Na niektóre elementy może ona wynosić nawet 10 lat. 
 • Prawidłowo serwisowany pojazd jest mniej awaryjny.
 • Ponadto zachowuje też większą wartość na rynku samochodów używanych.
 • Dodatkowo przegląd okresowy przygotowuje samochód i jego właściciela, do obowiązkowego badania technicznego na Stacji Kontroli Pojazdów. 

W naszej wypożyczalni samochodów wszystkie pojazdy są nowe, maksymalnie 2-letnie. O aktualne przeglądy oraz badania techniczne kaizenowej floty dba Dział Techniczny.  

Gdzie i kiedy można wykonać przegląd techniczny samochodu?

Przegląd auta dotyczy głównie wymiany części i płynów eksploatacyjnych. Gdzie i kiedy należy zgłosić się na te czynności, by nie stracić gwarancji producenta?  

➡️ GDZIE? W ramach przeglądu okresowego zgłaszamy się do Autoryzowanej Stacji Obsługi. Czym jest ASO? To serwis świadczący usługi naprawy i konserwacji pojazdów konkretnej marki samochodów. Jakie są korzyści korzystania z takiego dedykowanego serwisu? Jedną z większych zalet jest to, że w ASO pracują mechanicy, którzy zostali wyszkoleni przez koncerny. Oni najlepiej znają się na Twoim modelu samochodu, posiadają też najlepsze i najnowsze narzędzia/programy diagnostyczne. W ASO mają najnowsze i najlepsze wyposażenie, dają gwarancję użycia jedynie części oryginalnych lub zamienników akceptowanych przez producenta samochodu. 

➡️ KIEDY? Jeśli chodzi o badanie techniczne, sprawa jest prosta, regulują to przepisy prawa – co 12 miesięcy. Jeśli chodzi o przegląd, jest on zależny w głównej mierze od zaleceń producenta samochodu lub własnej potrzeby. Często jest on uzależniony od stylu jazdy czy częstotliwości użytkowania pojazdu. Im częściej jeździmy, tym szybciej zużywają się poszczególne podzespoły, itp.  

Przykładowo wymiana oleju może odbywać się co 10 000 km lub co 30 000 km, w zależności np. od stylu jazdy i zaleceń producenta. Ci jednak nie zostawiają nas samych sobie. Obecnie coraz częściej zdarza się, że o terminie przeglądu decyduje komputer pokładowy. Jego rolą jest określić na podstawie warunków eksploatacji i stylu naszej jazdy, kiedy należy zaplanować wizytę w serwisie. 

Co jest sprawdzane na przeglądzie technicznym samochodu?

Wiemy już czym jest, gdzie i kiedy należy przegląd okresowy przeprowadzić. Sprawdźmy teraz co obejmuje okresowy przegląd samochodu? Podstawowy przegląd auta obejmuje wymianę oleju silnikowego i filtra oleju. W zależności od firmy, modelu i przebiegu, z czasem też i wieku auta dochodzą pozostałe czynności. Są to m.in.:

 

 • wymiana filtra powietrza,
 • wymiana płynu chłodniczego,
 • wymiana płynu hamulcowego,
 • wymiana świec (silniki benzynowe),
 • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych (silniki wysokoprężne),
 • wymiana rozrządu,
 • sprawdzenie stanu zawieszenia,
 • sprawdzenie stanu układu hamulcowego,
 • sprawdzenie stanu układu kierowniczego,
 • sprawdzenie stanu układu wydechowego,
 • diagnostyka komputerowa,
 • sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach.

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Jeśli właśnie stałeś się posiadaczem swojego pierwszego, nowego samochodu, przygotuj się na spore wydatki. Takie przeglądy okresowe w ASO są drogie. Ceny wszelkich najdrobniejszych napraw oraz wymiany płynów są wyższe od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wszystko zależne jest od rodzaju usługi, modelu samochodu i kosztów pozyskania odpowiednich części. Czasem zapłacimy nawet trzy razy więcej niż w nieautoryzowanym serwisie. Więcej zapłacimy też za tzw. roboczogodzinę mechanika w ASO. 

Przykładowo wymiana oleju i filtra w Toyocie Corolli hybrydowej w ASO to koszt 150 zł, 120 zł – w serwisie sieciowym; serwis klimatyzacji plus ewentualne nabicie/wymiana filtra przeciwpyłowego w ASO to 360 zł,  w serwisie nieautoryzowanym – 180  zł. Zaś wymiana klocków przód/tył  w ASO wyniesie nas 480 zł, w sieciówce jedynie 200 zł. Wymiana amortyzatorów na przód różnica może wynieść 780 zł – 400 zł. 

Aktualnie obowiązujące w Polsce przepisy pozwalają naprawiać samochody, nawet te zupełnie nowe na gwarancji w dowolnym warsztacie. Warunkiem jest, aby samochód był obsługiwany zgodnie z zaleceniami producenta. Wszystkie wymiany i inne czynności muszą zostać skrupulatnie udokumentowane.

W praktyce wśród polskich kierowców wygląda to tak, że z usług ASO korzystają głównie ci, którzy użytkują auta nowe. Wraz z końcem terminu gwarancji, także i oni przerzucają naprawę i serwis pojazd do tańszych serwisów, tych sieciowych lub prywatnych.

➡️ Pamiętajmy, że regularne przeglądy techniczne samochodu są niezbędne, by nasze dwuślady, jak najdłużej były sprawne i bezawaryjnie służyły nam przez długie lata. Sprawny samochód to przede wszystkim  gwarancja bezpieczeństwa w podróży dla nas samych i dla naszych bliskich. A Regularne przeglądy okresowe mimo, że bywają kosztowne, pozwalają uniknąć znacznie większych kosztów, spowodowanych przez banalne czasem zaniedbania. Przykładowo regularna wymiana oleju silnikowego według zaleceń producenta, pozwalają zachować dłuższą żywotność silnika. 

Nigdy nie ignoruj informacji z komputera pokładowego sygnalizującej wymianę oleju lub zaistnienie usterki któregoś z układów samochodu. Taką beztroskę i brak stanowczej reakcji możesz przypłacić ogromnymi kosztami, a nawet utratą zdrowia czy życia.

 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki