Jak dbać o samochód zimą?

Blog

Jak dbać o swój samochód zimą?

Czy wiesz, jakie są najczęstsze problemy z samochodem zimą? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Zima to piękna pora roku, ale dla wielu kierowców może być również stresująca. Niskie temperatury, śnieg i lód mogą powodować wiele problemów z samochodem. Jak więc zadbać o swój pojazd, aby bezpiecznie i komfortowo jeździć w trudnych zimowych warunkach?

W tym artykule znajdziesz praktyczne informacje i garść dobrych rad jak dbać o auto zimą. Pomogą Ci one zadbać o swojego czterokołowego przyjaciela, gdy temperatury spadną poniżej zera. Trzymaj się mocno, bo to nie będzie kolejny suchy przewodnik. Czas wyciągnąć zimowe asy z rękawa i przygotować auto do zimy! Zaczynamy podróż po śnieżnej krainie dobrych praktyk! Bo zima to nie powód do zmartwień! 

 

Jak dbać o samochód zimą?

Zima co roku stawia przed naszymi samochodami wyzwania, nieco mroźniejsze wyzwania. Niskie temperatury, obfite opady śniegu, oblodzenia nie tylko utrudniają jazdę kierowcą, ale odciskają swoje piętno na kondycji naszego auta. Do tego dochodzi uwielbiana przez drogowców wszędobylska sól na drogach – to realne zagrożenia dla pojazdów. Te czynniki mogą prowadzić do wielu poważnych problemów, których jednak możemy uniknąć, stosując się do kilku prostych wskazówek: jak dbać o samochód zimą.

Do najczęstszych problemów, z którymi borykają się kierowcy zimą, należą:

  1. Korozja: Sól używana do odśnieżania dróg może przyspieszyć proces korozji na karoserii.
  2. Problemy z akumulatorem: Niskie temperatury mogą obniżyć wydajność akumulatora, co utrudnia rozruch pojazdu.
  3. Spadek ciśnienia w oponach: Zimowe warunki mogą wpływać na ciśnienie w oponach, co wymaga regularnej kontroli.
  4. Zamarznięcie płynów: Płyny, takie jak płyn do spryskiwaczy i płyn chłodniczy, mogą zamarzać, co utrudnia funkcjonowanie samochodu.

Lista być może nie jest długa. Być może nie jest też dla Ciebie przerażająca na pierwszy rzut oka. Zmienisz zdanie, gdy Twoje auto odmówi posłuszeństwa i spóźnisz się na ważne spotkanie, lub gdy będziesz zmuszony zainwestować w nowy akumulator do samochodu. A kiedy problemy skumulują się i do zniszczonych opon dojdzie trudna walka z korozją karoserii, pożałujesz, że nie przeczytałeś naszego poradnika na czas! 😉

Tak ten świat motoryzacji jest już urządzony, że naprawy są dużo bardziej kosztowne niż profilaktyka. Dlatego warto dostosować się do kaprysów zimy i zadbać o pojazd, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek na drodze.

Jeśli jednak kwestia: jak przygotować auto do zimy, to nie Twoja bajka... Mamy dla Ciebie remedium na te zimowe bolączki. Wynajem średnioterminowy samochodów od Kaizen Rent. Z nami żadna zima nie jest straszna. Nasze samochody są gotowe na wszystkie śnieżne wyzwania. Nowe bogato wyposażone roczniki, regularny serwis, 24-godzinna ochrona Assistance to gwarancja niezapomnianej przygody. 

Czytaj dalej, jeśli poszukujesz wskazówek jak dbać o auto zimą i jak jeździć zimą autem?

Jak dbać o samochód zimą? Konsekwencje, których możesz uniknąć!

Czy tego chcemy, czy nie, warunki atmosferyczne mają wpływ na stan i żywotność naszego samochodu. Im szybciej sobie to uświadomimy, tym mniejsze konsekwencje odczujemy to na własnych czerech kółkach, a w dalszej perspektywie na portfelu. Niskie temperatury powodują pogorszenie właściwości płynów eksploatacyjnych i narażają na uszkodzenia niektóre elementy samochodu jak uszczelki, przewody czy akumulator. Śnieg i lód utrudniają jazdę, zmniejszając przyczepność opon do asfaltu. Mogą również powodować zamarzanie płynów eksploatacyjnych, uszczelek i przewodów. A stosowana do usuwania oblodzeń sól drogowa przyspiesza korozję. 

Które komponenty samochodów są najbardziej narażone na destrukcyjne działanie zimy? Sprawdzamy!

  • Opony: Niskie temperatury mogą powodować utratę właściwości jezdnych opon zimowych. W przypadku opon letnich niezmienionych w porę może dojść nawet do ich pęknięcia lub uszkodzenia bieżnika! 
  • Układ chłodzenia: Temperatury poniżej zera stopni Celsjusza mogą powodować zamarzanie płynu chłodzącego. Skutkiem czego silnik może ulec przegrzaniu i trwałemu uszkodzeniu.
  • Akumulator: Pod wpływem niskich temperatur swoją pojemność może zmniejszyć akumulator. W takim przypadku samochód może mieć problemy z rozruchem.
  • Uszczelki: Za zimowe wahania temperatur podatne są także uszczelki. Niezabezpieczone odpowiednio, pękają, co skutkuje wyciekiem płynów eksploatacyjnych.
  • Przewody: Pod wpływem niskich temperatur może dojść do pęknięcia przewodów. Taka sytuacja może zakończyć się uszkodzeniem  silnika lub innych elementów samochodu.
  • Nadwozie i podwozie: Sól drogowa to główna sprawczyni korozji nadwozia. Jej żrące właściwości uszkadzają powłokę lakierniczą i wywołują rdzę. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia elementów zawieszenia, układu hamulcowego i innych podzespołów.
  • Układ wydechowy: Na korozyjne działanie soli narażony jest też układ wydechowy. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, uszkodzeniu mogą ulec przewody wydechowe i inne istotne dla pracy układu elementy.

Przygotowanie auta do zimy to inwestycja w bezpieczeństwo, spokój ducha i długowieczność pojazdu. To jak dobra kawa przed wyjazdem – sprawia, że droga staje się bardziej komfortowa.

Jak dbać o auto zimą – kontrola to podstawa

Kontrola samochodu i konserwacja przed zimą to swoiste „ubezpieczenie” przed kaprysami zimowej aury. Dlaczego warto się tym zająć? Dla własnej wygody, bezpieczeństwa oraz oszczędności czasu, nerwów i pieniędzy. Sprawny samochód to pewność, że poradzi sobie z trudnościami zimowych dróg. Prawidłowe oświetlenie, sprawne hamulce i dobrze napompowane opony to klucz do bezpieczeństwa. Niskie temperatury mogą eksponować słabe punkty pojazdu. Regularne sprawdzanie stanu technicznego oraz wymiana płynów i filtrów redukują ryzyko awarii w trakcie zimy. Zimowe warunki mogą być trudne dla pojazdu. Konserwacja, tak jak ochrona przed solą na drodze, przyczynia się do dłuższego życia samochodu.

Jak widzisz, warto przed sezonem zimowym zrobić przegląd techniczny pojazdu. Regularna kontrola pozwala wyłapać potencjalne problemy wcześniej, zanim stanie się to poważnym utrudnieniem. W tym celu możesz podjechać do pobliskiego warsztatu. Jednak większość czynności, które przygotują Twoje auto do zimy, niczym pobyt w motoryzacyjnym SPA, możesz wykonać samodzielnie. Pamiętaj, kontrola to podstawa. Jeśli Twoje auto jest sprawne, podstawowa konserwacja zapewne wystarczy. Nie zajmie Ci dużo czasu, a zagwarantuje bezpieczeństwo podczas zimowej jazdy oraz przedłuży żywotność twojego samochodu. 

Dlatego podpowiadamy krok po kroku jak przygotować auto do zimy. Oto kilka dobrych praktyk od Kaizen Rent:  

  • Sprawdź stan opon. Odpowiednio dobrane ogumienie to podstawa bezpiecznej jazdy zimą. Niezależnie czy wybierasz opony zimowe, czy stawiasz na uniwersalność opon wielosezonowych – niestarty bieżnik i ciśnienie powietrza to najważniejsze parametry, które warto kontrolować.
  • Dolej płyn do spryskiwaczy. Płyn zimowy nie zamarza w niskich temperaturach i lepiej zmywa brud z szyb, co gwarantuje dobrą widoczność podczas podróży. 
  • Sprawdź stan akumulatora.  Zimno może rozładować akumulator, dlatego warto sprawdzić jego stan przed zimą, by nie uświadczać porannych niespodzianek. W bagażniku warto wozić klemy lub rozruchowy powerbank.
  • Zadbaj o układ chłodzenia.  Ważne jest, aby płyn chłodzący był wystarczająco gęsty. Przy niskich temperaturach płyn może zamarznąć i doprowadzić do przegrzania silnika.
  • Sprawdź stan wycieraczek. Wycieraczki powinny być w dobrym stanie. Jeśli guma na skrzydełkach jest sparciała lub nie przylega ściśle do szyby, nawet odpowiedni płyn do spryskiwaczy nie pomoże. 
  • Oczyść samochód z zewnątrz.  Śnieg i lód mogą utrudniać jazdę, dlatego warto je usunąć przed wyjazdem. Pamiętaj, że obowiązkiem kierowcy jest należyte przygotowanie auta do jazdy. Za nieodśnieżone auto grozi mandat wysokości aż do 3 tys. złotych.

Jak przygotować auto do zimy?

Oprócz tych podstawowych czynności kontrolnych warto również zadbać o inne elementy samochodu, by po okresie zimowym nie wymagało renowacji. Jakie dodatkowe zabiegi pozwolą utrzymać auto w dobrej kondycji?

  • Zabezpiecz uszczelki.  Niskie temperatury mogą powodować pęknięcia uszczelek, dlatego warto je zabezpieczyć specjalnym preparatem. Będziesz mógł spać spokojnie, nie martwiąc się, że przy pierwszym przymrozku, zamarzną Ci drzwi do auta. Warto też zabezpieczyć zamki, które również potrafią zamarzać, szczególnie gdy za oknem mamy marznące opady deszczu ze śniegiem. (Na naszym blogu znajdziesz też rady jak otworzyć zamarznięte drzwi w aucie)
  • Skontroluj oleje i płyny. Niektóre oleje i płyny mogą tracić swoje właściwości w niskich temperaturach, dlatego warto je wymienić na odpowiednie zimowe. Dedykowane na niskie temperatury specyfiki samochodowe, to nie fanaberia producentów i naciąganie klienta, to konieczność w trosce o Twoje auto. 
  • Przygotuj układ hamulcowy. Zimne powietrze zmniejsza przyczepność opon do drogi, dlatego warto sprawdzić stan układu hamulcowego przed zimą. Na oblodzonej drodze Twoje bezpieczeństwo zależne jest od umiejętności kierowcy oraz sprawnego układu hamulcowego. Dlatego warto przed zimą wymienić opony czy płyn hamulcowy na sezonowe, ale też tarcze i klocki hamulcowe, jeśli dawno nie wymieniałeś tych podzespołów. 

Jak dbać o samochód zimą i czego unikać?

Każde auto to system naczyń połączonych. Różne układy współpracują ze sobą i są od siebie zależne. Dlatego małe awarie potrafią się przerodzić w wielkie, czasem nieodwracalne katastrofy: problemy z akumulatorem, zamarznięcie płynów eksploatacyjnych, spadek wydajności silnika, szybsze zużycie paliwa. Aby dbać o samochód zimą i unikać tych problemów, warto pamiętać o kilku istotnych czynnościach:

Oto kilka dodatkowych porad, które mogą być przydatne w zimie. Zatem jak dbać o auto zimą? 

  • Nie myj samochodu w niskich temperaturach. Mycie auta zimą to ważna kwestia, ze względu na osadzającą się karoserii sól, piach i błoto pośniegowe. Jednak w warunkach, gdy temperatura spada poniżej zera, woda może zamarzać na karoserii, powodując  uszkodzenia na jeszcze większą skalę. Jak prawidłowo myć samochód zimą dowiesz się z naszego wcześniejszego wpisu.
  • Jeśli musisz zaparkować samochód na mrozie, zostaw go w ciepłym miejscu. Dzięki temu silnik szybciej się nagrzeje i będzie mniej narażony na uszkodzenia. Klikaj, po więcej konkretnych porad jak przygotować auto do zimy!
  • Jeśli jedziesz w śniegu lub na lodzie, zachowaj ostrożność. Zmniejszaj prędkość i unikaj gwałtownych manewrów.

Jak jeździć zimą autem?

Jazda zimą wymaga od kierowcy wzmożonej uwagi. Pamiętaj, że kluczowym elementem jazdy zimowej jest ostrożność i przewidywanie. Zachowaj bezpieczną prędkość i unikaj gwałtownych manewrów. Jeśli warunki są trudne, lepiej pozostawić sobie więcej czasu na podróż i być gotowym na różne niespodzianki związane z zimą.

Jak jeździć zimą autem! Bezpiecznie! Dlatego zawsze pamiętaj i:

  1. Dostosuj prędkość: Zimowe warunki drogowe wymagają niższych prędkości. Dostosuj się do panujących warunków, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Zatem noga z gazu!

  2. Zachowaj bezpieczną odległość: Zwiększ odstęp między pojazdami. To da ci więcej czasu na reakcję w przypadku nagłego zdarzenia.

  3. Używaj oświetlenia: W warunkach ograniczonej widoczności, włącz światła mijania, nawet w ciągu dnia. To zwiększa widoczność dla innych kierowców.

  4. Unikaj gwałtownych manewrów: Zimowe warunki nie sprzyjają szybkim i gwałtownym ruchom. Stosuj płynne przyspieszanie, hamowanie i skręcanie.

  5. Przygotuj awaryjny zestaw: Bądź gotowy na zimowe niespodzianki. Miej przy sobie niezbędne przedmioty, takie jak koc, latarka, łopata śnieżna i łańcuchy na koła. Warto też iść z duchem czasu i zaopatrzyć się w powerbank do akumulatora.

Jeśli odpowiednio przygotujesz samochód do zimy, będziesz mógł bezpiecznie i komfortowo jeździć w trudnych warunkach. Mam nadzieję, że te informacje będą dla Ciebie pomocne. Życzymy bezpiecznej zimy!
 

Kaizen Rent, bo z zimą mamy po drodze!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki