Zamki i pałace Dolnego Śląska - gdzie warto pojechać?

Blog

Zamki i pałace Dolnego Śląska - gdzie warto pojechać?

Ociekające przepychem barokowe pałace, klasyczne renesansowe posiadłości przepełnione sztuką najwyższej klasy artystów, a może średniowieczne zamczyska, spowite pajęczynami i tajemnicami historii… To właśnie tu, na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej w Polsce pałaców i zamków – łącznie kilkaset. Znajdziecie wśród nich dawne rezydencje książąt Piastowskich, Jagiellońskich, Sobieskich a także znanych rodów szlacheckich, przedsiębiorców i kupców. Część z nich to obecnie wyremontowane obiekty, zapierające dech w piersiach, które zarabiają na siebie, goszcząc w swych progach gości hotelowych czy restauracyjnych. Część – to popadające w ruinę, zniszczone i rozgrabione budynki, które w niczym nie przypominają wspaniałych budowli, jakimi były w latach swej świetności.

 

Część z nich to obecnie wyremontowane obiekty, zapierające dech w piersiach, które zarabiają na siebie, goszcząc w swych progach gości hotelowych czy restauracyjnych. Część – to popadające w ruinę, zniszczone i rozgrabione budynki, które w niczym nie przypominają wspaniałych budowli, jakimi były w latach swej świetności.  

Dolny Śląsk zamkami i pałacami stoi

Jednak jedne i drugie, jako symbole historii, tłumnie odwiedzane są przez cały rok przez miłośników tajemnic i fanów dawnych dziejów Polski. Ponieważ nigdzie, tak dobrze jak w zamkowych czy pałacowych murach, nie przeniesiemy się w czasie i nie poczujemy klimatu minionych lat.

Europejski Szlak Zamków i Pałaców jest projektem mającym na celu stworzenie i promowanie nie zawsze znanych, ale wspaniałych i wartych odwiedzenia historycznych perełek oraz zabytków architektury Dolnego Śląska. A lista wciągniętych nań obiektów rokrocznie się wydłuża…
 

Ile obiektów obejmuje Europejski Szlak Zamków i Pałaców?

Region dolnośląski jest regionem najbardziej zasobnym we wszelkiego rodzaju zamki i pałace w naszym kraju. Dlatego nie powinno dziwić, że powstają specjalnie dedykowane im szlaki, wycieczki, imprezy okolicznościowe, mające na celu propagowanie tych niesamowitych zabytków – świadków historii. Jednym z takich szlaków jest Europejski Szlak Zamków i Pałaców. Czym jest i ile obiektów obejmuje Europejski Szlak Zamków i Pałaców?

Początkowo zamków Dolnego Śląska było 12, obecnie lista historycznych obiektów na trasie Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców jest dłuższa, niż jeszcze kilka lat temu. Prezentowana trasa to jedna z największych atrakcji turystycznych w Polsce, zarówno pod względem historycznym jak i architektonicznym. Na 850 km szlaku położonych jest 16 fantastycznych obiektów zamkowych i pałacowych. Po drodze zaś można jeszcze odwiedzić 30 kolejnych starannie wyselekcjonowanych miejsc, wśród których znajdziemy też obiekty z popularnego szlaku „Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej”.

Swoje zaszczytne miejsce na trasie szlaku znalazły:

  1. Zamek Bolków
  2. Zamek Chojnik
  3. Zamek Czocha
  4. Zamek Grodziec
  5. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim
  6. Zamek Kliczków
  7. Zamek Książ
  8. Zamek w Leśnicy
  9. Zamek Książęcy w Oleśnicy
  10. Zamek Międzylesie
  11. Zamek Topacz
  12. Pałac Staniszów
  13. Pałac w Łomnicy
  14. Zamek Grodno
  15. Zamek Wojnowice
  16. Pałac Krobielowice.

Lista zamków i pałaców, które nie znalazły się na Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców, a o które warto zahaczyć przemierzając tę malowniczą i historycznie ciekawą trasę: 

  1. Zamek Sarny
  2. Zamek Ząbkowice Śląskie
  3. Zamek Książąt Głogowskich
  4. Zamek Roztoka
  5. Zamek Wleń
  6. Pałac Pakoszów.

Znane i mniej znane. Dolnośląskie zamki i pałace warte zobaczenia

Wśród zamkowych i pałacowych budowli, są takie, których nikomu nie trzeba przedstawiać, ani polecać. Znamy je z kart historii, lekcji geografii, prywatnych podróży czy z programów telewizyjnych. Na przykład górujący nad Wałbrzychem Zamek Książ ze swoimi ogrodami i słynnymi na cały kraj stadninami, osnuty tajemnicami z czasów II wojny światowej. Wałbrzyska twierdza na skale to must have na mapie wypraw po województwie. Ale które jeszcze zamki warto odwiedzić? Najlepiej wszystkie, pomału i sukcesywnie. Oto kilka naszych propozycji na zwiedzanie zamków dolnośląskich i pałaców Dolnego Śląska. 

Sarny, Kliczków, Roztoka, Kobierzyce czy wspomniany Książ, to tylko nieliczne miejscówki, w których usytuowane są najwspanialsze zamki na Dolnym Śląsku. Jednak nie tylko te najpiękniejsze, z odrestaurowanymi komnatami i objęte pieczą kustoszów są warte naszej uwagi. Czasem puste mury bardziej potrafią rozbudzić naszą wyobraźnię i przekazać pradawne dzieje. 

Dolnośląskie zamki, które warto zobaczyć

Zamek Chojnik. Na wysokości 627 metrów n.p.m. na górze Chojnik w Karkonoszach, w samym sercu narodowego parku znajduje się stara warownia wybudowana przez Bolka II Małego. Jak podają źródła zamek został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Jednak to rodowi Schaffgotschów, w których ręce trafił po śmierci Bolka, obiekt zawdzięcza swe najlepsze lata. Kres jego świetności nastąpił w 1675 roku, gdy budynek spłonął rażony piorunem. Obecnie ruiny stanowią cel licznych wycieczek turystycznych zarówno pieszych jak i rowerowych. Zdobycie Chojnika to nie lada wyczyn, bo podejście jest sporym wyzwaniem. Jednak gra warta jest świeczki, bowiem panorama z zamkowej wieży rozciąga się niemal na całe Sudety. Zamek Chojnik słynie też z licznych imprez okolicznościowych, w tym turniejów rycerskich. 

  • Adres: Zamek Chojnik, 58-570 Jelenia Góra-Sobieszów
  • Godziny otwarcia: listopad-marzec 10.00-16.00, kwiecień-czerwiec, wrzesień-październik 10.00-17.00, lipiec-sierpień 10.00-18.00; ostatnie wejście 30 min przez zamknięciem, w poniedziałki nieczynne. 
  • Oferta: zwiedzanie, restauracja, punkt widokowy, pamiątki, muzeum, bufet, wystawa pamiątek historycznych.

Zamek Bolków. Położony w Bolkowie na Zamkowym Wzgórzu na wysokości 396 m n.p.m., którego zbocze urywa się od strony Nysy Szalonej ostrym urwiskiem, stoi piastowski zamek, którego burzliwe dzieje zaczęły się pod koniec XIII wieku. Wielokrotnie przebudowywany, przystosowywany do różnych funkcji i zmieniających się właścicieli, przetrwał do współczesnych czasów, by na nowo przeżywać okres świetności. A wszystko dzięki pasjonatom i zapaleńcom, dzięki którym zamek żyje i przyciąga przez cały rok turystów nie tylko z okolic.  

  • Adres: Muzeum Zamek Bolków, Odział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. ul. Zamkowa 1, 59-420 Bolków
  • Godziny otwarcia: poniedziałek 9:00 – 15:30 wstęp wolny, wtorek-piątek 9:00 – 16:30 od 1 maja do 30 września; 9:00 – 15:30 od 1 października do 30 kwietnia; sobota, niedziela i święta 9:00 – 17:30 od 1 maja do 30 września; 9:00 – 16:30 w kwietniu i październiku; 9:00 – 15:30 od 1 listopada do 31 marca.
  • Oferta: wystawy stałe: Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, wystawy czasowe, zwiedzanie, pamiątki, muzeum, punkt widokowy, kawiarnia (1 V – 15 X). Wejście – parking, ul. Bolka.

Zamek Grodno. Na pograniczu Gór Sowich i Wałbrzyskich, na szycie wzgórza Choina wznosi się przepiękny zamek Grodno. Tutaj, gdzie legendy mieszają się z historią, rządził piastowski władca Bolko I. Następnie przechodził on z rąk do rąk, aż w końcu zyskał miano zamku rabusiów. Kolejni właściciele, pożary i inne przeciwności losu, przyczyniły się do upadku zamku i jego strategicznego znaczenia. Przed całkowitym upadkiem i rozgrabieniem na materiał budowlany uratował go wrocławski profesor Jan Gustaw Büshing. Dziś to popularny cel turystycznych wojaży, a jego atrakcyjność potęguje lokalizacja nad brzegiem zaporowego Jeziora Bystrzyckiego.

  • Adres: Zamek Grodno, Wzgórze Zamkowe, 58–321 Zagórze Śląskie. 
  • Godziny otwarcia: Sezon: (maj-wrzesień) pn. – pt. 9.00 – 18.00, sob. – niedz. 9.00 – 19.00. (październik-kwiecień) pn. – pt. 9.00 – 17.00, sob. – niedz. 9.00 – 18.00.
  • Oferta: Zwiedzanie dzienne i nocne, pamiątki, wieża widokowa, sala tortur. Noclegi, Restauracja Karczma Rycerska (1 V – 31 X), Rezerwat Przyrody Góry Choina, Jezioro Bystrzyckie, Zapora Lubachowska, Multimedialne sale edukacyjne. Dojście do zamku z parkingu pieszo: 10-15 minut.

Zamek Czocha. Obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie. Zbudowany na polecenie Wacława I, króla Czech w 1247 roku. Kolejni władcy to książęta piastowscy Henryk I Jaworski i Bolko II Mały. Po 70 latach warownia ponownie trafiła w ręce czeskich rodów rycerskich. W roku 1909 zamek kupił drezdeński producent cygar, miłośnik sztuki i architektury, który po przegranej wojnie uciekł z Polski wywożąc część wyposażenia. Reszta cennych zabytków została rozkradziona. W latach II wojny światowej mieściła się w zamku szkoła szyfrantów Abwehry. Zaś w latach 50. XX wieku władze PRL urządziły w nim Wojskowy Dom Wczasowy. Dziś Zamek Czocha to prestiżowy ośrodek hotelowo-konferencyjny oraz obiekt turystyczny.

  • Adres: Zamek Czocha, Sucha, 59-820 Leśna.
  • Godziny otwarcia: dzienne zwiedzanie: godz. 10.00 – 18.00, godz. 10.00 – 20.00 (lipiec – sierpień),
  • Oferta: zwiedzanie zamku z przewodnikiem, nocne zwiedzanie zamku, zwiedzanie multimedialnych sal tortur, restauracja, pamiątki, nocleg, punkt widokowy – wieża zamkowa, konferencje, wesela, kolonie.

Na liście Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, jak sama nazwa wskazuje, znalazło się też kilka pałacowych budowli, wśród nich dwa dolnośląskie pałace, te w Łomnicy i Wojanowie, o których Wam opowiemy.  

Pałace Dolnego Śląska – tutaj warto przyjechać

Pałac w Łomnicy. Pierwsze zapiski na temat dóbr w Łomnicy pochodzą z lat 1475–1654. Ówcześnie majątek należał do rodziny Zedlitz, śląskiego rodu szlacheckiego, posiadaczy innych majątków jak Wleń czy Grodno. Ten wczesnobarokowy pałac był niejednokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Obecnie w skład posiadłości wchodzi barokowy pałac z 1720 roku, niecałe sto lat młodszy tzw. Mały Pałac oraz folwark. Całość otacza park w stylu romantycznym, którego naturalną granicę stanowi rzeka Bóbr. 
Dziś obiekt jest w rękach prywatnych – potomków przedwojennych właścicieli, a znajdujący się przy pałacu zespół folwarczny pełni obecnie funkcję handlowo-gastronomiczną. W folwarku znajduje się piekarnia, sklep folwarczny, sklep lniarski, kuźnia, zabudowania gospodarcze, restauracja „Stara Stajnia” oraz plac zabaw. Spacerem dotrzemy do sąsiadującego w pobliżu Pałacu Wojanów. 

  • Adres: ul. Karpnicka 3, Łomnica, 58-508 Jelenia Góra.
  • Godziny otwarcia: Sezon cały rok. Restauracja Pałacowa: pn. – niedz. 12.00 – 22.00. Restauracja „Stara Stajnia”: pn. – niedz. 11.00 – 20.00. Muzeum i sklepy: 10.00 – 19.00.
  • Oferta: zwiedzanie, muzeum, noclegi, kuchnia szkoleniowa, sklepy z lnem i lokalnym rękodziełem, kiermasze, konferencje, imprezy firmowe, uroczystości rodzinne.

Pałac Wojanów. Kompleks pałacowy usytuowany jest po południowej stronie drogi z Jeleniej Góry do Janowic Wielkich. Pierwsze wzmianki o dobrach w Wojanowie pojawiają się po raz pierwszy w XIII wieku. Miejscowość, jako lenno rycerskie, w 1281 roku należała do Eberharda von Schildau. Od tamtej pory przechodził z rąk do rąk różnych śląskich rodów szlacheckich, by ostatecznie stać się własnością króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III z dynastii Hohenzollernów. W trakcie II wojny światowej w pałacu urządzono obóz pracy dla robotników przymusowych. Po 1945 roku w pałacu i folwarku znajdował się PGR. Obecnie pałac jest własnością prywatną, mieści się w nim kompleks hotelowo-konferencyjny.

  • Adres: Wojanów 8, 58-508 Jelenia Góra. 
  • Godziny otwarcia: Pałac Wojanów nie oferuje usługi zwiedzania wewnątrz budynków. Dla grup zorganizowanych możliwe jest jedynie zwiedzanie terenu dziedzińca Pałacu (teren wokół fontanny).
  • Oferta: Hotel, restauracja.

Flagowe imprezy na zamkach i pałacach. Kiedy warto pojechać?

Wiele z dolnośląskich pałaców i zamków na Dolnym Śląsku słynie ze swoich sztandarowych imprez ściśle kojarzonych przez turystów właśnie z tymi miejscami. Planując podróż na tajemniczy Dolny Śląsk i zwiedzanie zamków i pałaców Dolnego Śląska warto mieć to na uwadze. Może to kalendarz imprez będzie dobrym kluczem, wytyczającym nam mapę podróży. 

  • Zamek Bolków: Festiwal Castle Party – 13-16 lipca 2023;
  • Zamek Chojnik: Turniej o Złoty Bełt Kasztelana Zamku Chojnik – koniec czerwca 26.06.;
  • Zamek Czocha: Kolonie i zimowiska dla miłośników Harry’ego Pottera; Tajny Zamek Czocha 19-20 listopada 2022, godz. 11:00 - 18:00; 
  • Zamek Książ: Festiwalu Kwiatów i Sztuki – Wielka Majówka, Letni Festiwal Tajemnic: Skok na Zamek – 30-31 lipca, Festiwalu Góry Literatury – 14 lipca;
  • Zamek Kliczków – Wielkanocny Tygiel Smaków marzec-kwiecień; Jesienny Tygiel Smaków 11-13 listopada 2022;
  • Zamek Książęcy w Ząbkowicach Śląskich: escape room „Komnata Tajemnic”, trasa Śladami dr Frankensteina. Bilety i szczegóły na www.zckit.pl/zwiedzanie.
     

Samochodowe wycieczki szlakiem zamków i pałaców dolnego śląska

Wiemy, że tak jak my kochasz podróże samochodowe. Mobilność i wygodę stawiasz ponad wszystko, nawet podczas zwiedzania? Dla fanów czterech kółek mamy kilka propozycji na tematyczne jednodniowe wycieczki objazdowe po zlokalizowanych po sąsiedzku zamkach. Pomysły na wycieczki znajdziesz poniżej, zaś po nowe i pachnące auto z pełnym bakiem zajrzyj do wypożyczalni samochodów we Wrocławiu. Czekamy tam na Ciebie! Ze stolicy Dolnego Śląska wszystkie zamki i pałace masz na wyciągnięcie ręki. Lub jeszcze bliżej, gdy wybierzesz usługi Kaizen Rent. Jeżeli zaś planujesz przylecieć samolotem, możesz skorzystać z naszej oferty wynajmu samochodów na lotnisku Wrocław-Strachowice.

  1. Pałace i ogrody Dolnego Śląska: Łomnica, Pakoszów, Wojanów. Czas dojazdu z Wrocławia to 2 godz. 15 minut trasą przez Kąty Wrocławskie, Kostomłoty, Strzegom, Bolków. Ta wycieczka będzie idealna dla miłośników pięknych ogrodów i pałacowej architektury. Jednak mało kto wie, że te historyczne budynki łączy też przemysł tkacki i produkcja lnu, z której swego czasu słynęła Kotlina Jeleniogórska. Warto zobaczyć Uzdrowisko Cieplice, miasto Jelenia Góra, Hutę Szkła Julia w Piechowicach lub zapuścić się na szlak Karkonoskiego Parku Narodowego. A inspiracje do górskich wycieczek po dolnośląskich masywach górskich i nie tylko znajdziesz w artykule Gdzie jechać w góry jesienią? 
  2. Inspirowane historią średniowiecznych rycerzy: Czocha, Wleń, Kliczków, Grodziec. Trasa objazdowa przez A4 i DW364 ze stolicy Dolnego Śląska zajmie nam ok. 4 godz. 28 min (266 km), oczywiście bez zwiedzania. Wycieczkę można rozplanować na dwa dni, bowiem średniowieczne zamki kryją w sobie mnóstwo tajemnic, wartych zgłębienia jak chociażby legenda o Konradzie, Studni Niewiernych Żon czy Czerwonym Upiorze. Również okolica kusi licznymi atrakcjami, jak: Szwajcaria Lwówecka, Zapora Pilchowice, Skansen Kruszyna, Bolesławiec – miasto ceramiki. 
  3. Zamkowe klimaty: Bolków, Grodno, Książ. Jadąc z Wrocławia autostradą A4, a następnie drogą krajową nr. 36 dotrzemy do celu wyprawy w trochę ponad 2 godz. Zamki są oddalone od siebie: Bolków – Książ 27 km, Książ – Grodno 19,2 km niemalże w linii prostej, więc kolejność zwiedzania możemy ustalać sobie dowolnie. Gdy już zapuścimy się w okolice Wałbrzycha, warto tu zostać na dłużej, choćby weekend. Wałbrzych i jego okolice są bardzo bogate w atrakcje turystyczne. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków jak: Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy, Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich czy Kompleks Riese w Górach Sowich. Tutaj również możesz wynająć auto z naszej wypożyczalni w Wałbrzychu.
  4. Zamki Ziemi Kłodzkiej: Kamieniec Ząbkowicki, Kamieniec, Sarny, Ząbkowice Śląskie. Wyprawa do zamków i pałaców Kotliny Kłodzkiej z Wrocławia zajmie nam ok 3 godz. 47 min (197 km), jeśli kierować będziemy się przez DK8 i DW384. Tutejsze budowle to prawdziwe perełki architektury, których zwiedzanie dostarczy nam nie lada wrażeń. A wszytko okraszone niezwykłymi okolicznościami przyrody charakterystycznej dla Gór Stołowych. Będąc w okolicach Kłodzka warto wspiąć się na Szczeliniec Wielki, odwiedzić osadę górniczą w Złotym Stoku i przekonać się na własnej skórze, co wspólnego mają Ząbkowice Śląskie z postacią Frankensteina. 

Jeśli czujesz niedosyt po zamkach i pałacach Dolnego Śląska, mamy dla Ciebie coś więcej w zanadrzu. Pakuj auto i jedź do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tam czeka na Ciebie jeszcze więcej piastowskich grodów, które kryją w swych murach mroczne tajemnice. Szlak Orlich Gniazd samochodem – co warto zobaczyć? Sprawdź koniecznie, które zamki warte są zwiedzenia!
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki