Wałbrzych i okolice – atrakcje turystyczne warte zobaczenia
Wałbrzych i atrakcje turystyczne? Większości z nas to dolnośląskie miasto kojarzy się jedynie z nieczynnymi już kopalniami węgla kamiennego. W rzeczywistości Wałbrzych i okolice to moc atrakcji turystycznych zarówno dla amatorów historii, jak i miłośników przyrody. W tym malowniczo położonym mieście mieści się oddział wypożyczalni samochodów Kaizen Rent – oferujący nowe auta na wycieczki te dalekie i te bliskie. Z czego znany jest Wałbrzych i co warto zobaczyć, będąc na Pogórzu Sudeckim? Zostańcie z nami i przekonajcie się, jakie atrakcje Wałbrzych ma do zaoferowania.
Pozycje obowiązkowe, czyli z czego znany jest Wałbrzych?
Każdy szanujący się turysta ma na swojej turystycznej liście tzw. must have’y. To pozycje obowiązkowe polecane przez wszystkie przewodniki. Poszczycić się takimi zabytkami może także Wałbrzych. Atrakcje turystyczne, które warto „zaliczyć”, będąc w tej dolnośląskiej aglomeracji:
- Zamek Książ w Wałbrzychu z parkiem krajobrazowym
- Palmiarnia
- Stara Kopalnia
- Muzeum Porcelany
- Ratusz i Rynek w Wałbrzychu.
- Zamek Książ w Wałbrzychu z okalającym go parkiem krajobrazowym – ten Piastowski zamek, trzeci co do wielkości w Polsce, zachwyca swoim pięknem i kusi turystów tajemnicami II wojny światowej. Od niedawna poza tradycyjną formą oferuje też zwiedzanie nocne i udostępnia trasę podziemną. Godne polecenia są też piękne tarasy i ogrody oraz słynna stadnina koni. W przyległym parku znajduje się Mauzoleum Hochbergów i punkt widokowy na zamek.
- Palmiarnia – to zielony azyl Wałbrzycha oraz symbol wielkiej miłości Henryka XV von Pless do księżnej Diany. Na miłośników flory czeka tu ponad 250 gatunków roślin ze wszystkich kontynentów. Jedna z najstarszych tego typu budowli w kraju stała się także domem dla przedstawicieli świata zwierząt. Można tu spotkać le-mury, żółwie, rybki oraz pawie.
- Stara Kopalnia – niegdyś miejsce pracy dziś sztandarowa atrakcja Wałbrzycha. Zrewitalizowana kopalnia „Julia” to muzeum historii lokalnego górnictwa. Tu dowiesz się, jakie były początki wydobycia węgla i dlaczego nastąpił jego kres. A kto może lepiej znać dzieje tego miejsca jak nie pracujący tu ludzie? W roli przewodnika autentyczny górnik!
- Muzeum Porcelany – tu poznasz, czym jest wałbrzyskie białe złoto, czyli strategiczna dla rozwoju Wałbrzycha porcelana. Niegdyś w fabrykach porcelany zatrudniona była większa część mieszkańców miasta. W Pałacu Albertich, gdzie mieści się muzeum, znajduje się 10 tys. najbardziej kruchych eksponatów muzealnych ze Śląska, Polski i Europy. Niektóre z nich osiągają ceny samochodów.
- Ratusz na placu Magistrackim i Rynek – warto zapuścić się w te malownicze wałbrzyskie uliczki z kilku powodów, by zobaczyć neogotycki ratusz wyglądem przypominający średniowieczny zamek czy poczuć się jak niegdyś sam Johann Wolfgang von Goethe smakujący trunki w nieistniejącej już winiarni w kamienicy pod „Czterema Atlantami”.
Wałbrzych i okolice. Atrakcje godne polecenia
Gdy już dobrze poznacie miasto i jego zabytki warto wskoczyć za kółko i poznać najbliższe okolice Wałbrzycha. Atrakcji turystycznych jest tutaj bez liku, począwszy od górskich szczytów, poprzez malownicze jeziora, tajemnicze zamki, na uzdrowiskach kończąc. Wszędzie bez trudu dojedziesz szybko i komfortowo nowymi samochodami z wypożyczalni aut w Wałbrzychu Kaizen Rent.
Amatorom górskich wędrówek wiele wrażeń i niezapomnianych widoków przyniosą wałbrzyskie Sudety. Jest tu do zdobycia kilka szczytów, część z nich zwieńczona jest wieżami widokowymi, m.in.: Trójgarb, Dzikowiec czy Borowa Góra – najwyższe wzniesienie tego pasma górskiego. Zaliczana jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Jednak to Chełmiec stanowi dominantę w krajobrazie i chociaż niższy o 3 metry, to on zajął zaszczytne miejsce w Koronie Gór Polski.
Nieoczywistymi atrakcjami Wałbrzycha są uzdrowiska. Przytulone do Wałbrzycha Szczawno-Zdrój zachwyca urokliwą architekturą. Park zdrojowy, hala spacerowa i pijalnia wód mineralnych – tutaj czas płynie wolniej, a tryb sam się przełącza na offline. W Szczawnie-Zdroju leczy się głównie choroby narządu ruchu, podobnie jak w pobliskiej Jedlinie-Zdrój. Jednak specjalnością tego uzdrowiska są schorzenia układów: oddechowego, pokarmowego, moczowego. Jedlina przyciąga nie tylko kuracjuszy, ale i turystów stawiających na aktywny wypoczynek. Specjalnie z myślą o nich powstały takie miejsca jak: Active Jedlina czy Park Aktywności Czarodziejska Góra.
Im głębiej zanurzamy się w region, tym bardziej poznajemy Wałbrzych i okolice. Atrakcje jak chociażby Zamek Grodno wciąż odkrywają przed nami tajemnice. Najbardziej znane są Biała Dama czy kasztelanka Małgorzata, o których niesamowite opowieści mieszkańcy opowiadają turystom. Z zamku, położonego na szczycie góry Choina, roztacza się malowniczy widok na Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie oraz położone u podnóża zaporowe Jezioro Bystrzyckie. Warto wybrać się na przechadzkę wzdłuż linii brzegowej lub zrelaksować się w licznych obiektach wypoczynkowych.
Wałbrzych atrakcje na weekend. Sprawdź nasze propozycje
Auto z pełnym bakiem od wypożyczalni Kaizen Rent sprawdzi się idealnie podczas weekendowych wypadów w okolice Wałbrzycha. Jakie atrakcje warto zobaczyć podczas weekendowego wypadu do Wałbrzycha? Oto nasze propozycje:
- Góry Sowie – po sąsiedzku
Wałbrzych od Sokolca dzieli niecałe 25 kilometrów. To właśnie tutaj najlepiej zacząć zdobywanie szczytów tego pasma górskiego. W tej położonej u podnóża Gór Swoich miejscowości znajdziecie mnóstwo miejsc noclegowych. Funkcjonują tu także dwa schroniska górskie Orzeł oraz Zygmuntówka. Obowiązkowe na liście są szczyty: Mała i Wielka Sowa (972 m n.p.m., 1015 m n.p.m. – z czego ta ostatnia należy do Korony Gór Polski). Niewiele niższa jest Kalenica (964 m n.p.m.). Mimo, że zwieńczona wieżą widokową, rzadziej uczęszczana przez turystów, co zwiększa szansę na spotkanie z muflonem lub puchaczem – charakterystycznymi dla Gór Swoich.
- Szlakiem historii – Kompleks Riese i Muchołapka
Projekt Olbrzym, szerzej znany jako Kompleks Riese to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Zakładał on budowę kwatery Głównej Hitlera na Zamku Książ oraz wydrążenie potężnej sieci bunkrów i podziemnych tuneli w Górach Swoich. Projekt był osnuty wielką tajemnicą, która do dziś spędza sen z powiek badaczom historii, a rozliczne legendy o złotym pociągu, bursztynowej komnacie czy tajnej broni Hitlera rozbudzają wyobraźnię „poszukiwaczy skarbów”.
Podczas tej wycieczki warto zobaczyć Podziemne Miasto Osówka, sztolnie walimskie oraz Kompleks Włodarz – jedyne obiekty Projektu Olbrzym, dostępne dla turystów poza podziemiami Zamku Książ. Wisienką na torcie wśród wałbrzyskich atrakcji będzie Muchołapka w Ludwikowicach Kłodzkich. Związana z nią legenda o niemieckim UFO, przyciąga do miasta tłumy zaciekawionych turystów. Jeśli chcecie na własną rękę odkryć tajemnice Muchołapki koniecznie odwiedźcie Muzeum Molke.
- Waligóra – wyzwanie dla wytrwałych
Obierając sobie za cel wycieczki kultowe schronisko Andrzejówka, kierujemy się tym razem na południowy zachód w stronę Rybnicy Leśnej. Po 25 minutach jazdy samochodem jesteśmy już u stóp najwyższego szczytu Gór Suchych. Waligóra osiąga 936 m n.p.m., jest jednak sporym wyzwaniem dla zdobywców. Trasa ta uważana jest za najbardziej strome podejście w całych Sudetach! Będąc w tych terenach, warto zbadać ruiny zamków Radosno i Rogowiec i odwiedzić niegdyś uzdrowiskową wieś Sokołowsko. Właśnie tutaj zbudowano pierwsze sanatorium dla gruźlików, które stało się pierwowzorem dla szwajcarskiego Davos.
Komentarze (0) Pokaż komentarze