wenecki most rialto nad canal grande z gondola - podroż samochodem do wloch

Blog

Włochy samochodem - jak zaplanować ciekawą trasę?

Italia to piękny kraj o bogatej historii i kulturze. Każdego roku miliony turystów wybiera Półwysep Apeniński na cel swoich wakacyjnych destynacji. Czekają tu na nich luksusowe kurorty, zaśnieżone szczyty Alp, śródziemnomorski klimat i perły architektury, które spotkasz na każdym kroku. Do tego dorzućmy wspaniałe dziedzictwo, smakowitą włoską kuchnię i przepis na wymarzone włoskie wakacje – gotowy. 

Jednak prawdziwe Włochy to ludzie – ich temperamenty, historie i tradycja, z jakiej się wywodzą. By zakosztować klimatu Italii, warto wyruszyć na podbój tego kraju na własną rękę, np. samochodem. Własny środek transportu zapewni Ci swobodę zwiedzania w indywidualnym tempie. To też świetny sposób, aby przeżyć niezapomnianą przygodę. W tym artykule podpowiemy Ci, o co warto zadbać przed wyruszeniem na objazdówkę po Włoszech.

 

Włochy samochodem

Zwiedzanie na własną rękę jest obecnie bardzo modne. Zapewnia niezależność, elastyczność i komfort, niczym wynajem pojazdu w wypożyczalni samochodów Kaizen Rent. Wielu Polaków decyduje się taki krok, gdyż samodzielne podróżowanie jest zdecydowanie bardziej atrakcyjne i co tu dużo mówić, po prostu tańsze. Zabierasz ze sobą tyle bagażu, ile chcesz, zatrzymujesz się na noc w dowolnym miejscu, które Ci się podoba, oszczędzasz pieniądze na kosztach podróży, ponieważ paliwo jest zazwyczaj tańsze niż bilety lotnicze.

Jednak podróż samochodem to także pewnego rodzaju wyzwania. Całą logistykę, którą zwykle ogarnia biuro podróży, bierzesz na swoje barki i musisz przygotować się na różnego rodzaju niespodziewane okoliczności. Dlatego spieszymy z pomocą, by Twoja niezapomniana przygoda, nie zamieniła się w fiasko, a ty z podróży zamiast siwych włosów, przywiózł jedynie wspaniałe wspomnienia. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie dokumenty będą ci potrzebne w podróży autem do Włoch. Omówimy zasady ruchu drogowego we Włoszech oraz systemu autostrad i opłat drogowych. Sprawdzimy, którą trasę wybrać planując zwiedzanie Włoch samochodem.

Jak przygotować podróż do Włoch samochodem w kilku krokach:

  • Zdecyduj, czego chcesz doświadczyć. 
  • Wybierz odpowiednią trasę. 
  • Zaplanuj noclegi.
  • Oszacuj koszty wyprawy. 
  • Sprawdź przepisy ruchu drogowego. 
  • Zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. 

Samochodem do Włoch – niezbędne dokumenty i telefony!

Przejazd samochodem do Włoch może być świetną przygodą. Jednak aby podróż była bezpieczna i bezstresowa, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przed podróżą można sprawdzić prognozę pogody i zaopatrzyć się w odpowiednie ubrania. Ważne jest, aby mieć ze sobą mapę lub nawigację GPS, zwłaszcza gdy nie lubimy sztywno trzymać się planu wycieczki. Przed przekroczeniem granicy, warto zatankować samochód, by przynajmniej na początku trasy mieć spokojną głowę. Przygotuj się też, że w niektórych miastach obowiązują strefy płatnego parkowania lub całkowity zakaz wjazdu do zabytkowych śródmieści. 

W razie wypadku należy zadzwonić na numer alarmowy 112. To ogólnoeuropejski numer, pod który bezpłatnie zadzwonisz z telefonu stacjonarnego lub komórkowego w całej Unii Europejskiej. W sytuacjach kryzysowych przydatne mogą też być poniższe numery:

  • Policja / karabinierzy – 113
  • Straż pożarna – 115
  • Pomoc drogowa – 116
  • Pogotowie ratunkowe – 118.

Jeśli planujesz wyjazd do Włoch samochodem, musisz pamiętać o zabraniu aktualnych dokumentów. Zarówno tych potwierdzających Twoją tożsamość, jak i pozostałych pasażerów. Niezbędny będzie zatem dowód osobisty lub paszport. Pomimo faktu, że w Polsce nie musisz ich wozić ze sobą, wyprawa autem do Włoch nie obejdzie się również bez dokumentów samochodu. W razie kontroli drogowej będziesz musiał przedstawić ważne: 

  • Prawo jazdy
  • Dowód rejestracyjny pojazdu
  • Ubezpieczenie OC.
  • Przydatne będzie także ubezpieczenie NNW.

Jako obywatel Europy, turysta z Polski powinieneś mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Uprawnia ona do korzystania z ulg w przypadku zagranicznej pomocy medycznej. Kiedy już mówimy o nieprzewidzianych wypadkach, warto zaopatrzyć się w kserokopie wszystkich dokumentów. Przydadzą się w razie zniszczenia lub kradzieży tych oryginalnych. Jeśli przydarzy Ci się stłuczka czy kolizja, warto, byś zrobił dokumentację fotograficzną. Posłuży jako istotny dowód dla lokalnych policjantów. 

Na wszelki wypadek przed podróżą zaplanuj przegląd samochodu. Polska — Włochy trasa samochodem przebiegnie bez większych niespodzianek, gdy w drogę ruszysz w pełni sprawnym samochodem. Jeśli posiadasz nie do końca sprawne auto, stare lub zwyczajnie zbyt mało pojemne, by pomieścić pasażerów i bagaże, dobrą opcje będzie wynajem samochodu. W naszej wypożyczalni Kaizen Rent dostaniesz pojazd wybranej klasy od ręki. Z pełnym bakiem, bez zbędnych formalności oraz bez limitu kilometrów, śmiało wyruszysz na podbój Italii.

Jeśli planujesz wynajem pojazdu za granicą, pamiętaj o sprawdzeniu warunków umowy. Niektóre firmy wymagają od kierowcy ukończonych 21 lat i posiadania stałego miejsca zamieszkania poza granicami Włoch. Zapoznaj się też z obostrzeniami dotyczącymi przewozu dzieci – nie każdy samochodem może je transportować. Zaleca się również używania pasów bezpieczeństwa lub fotelików dla niemowlaków w trakcie jazdy. Zajrzyj na naszego bloga, by dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu za granicą?

Autem do Włoch – przepisy ruchu drogowego, które musisz znać

Włoskie prawo drogowe, podobnie jak polskie, nakłada na kierowców pewne podstawowe nakazy i zakazy. Sprawdźmy zatem, na które przepisy należy mieć największe baczenie. Co nas może zaskoczyć, a co jest podobne jak w naszym kraju? Przede wszystkim pamiętaj, aby trzymać się ściśle przepisów drogowych we Włoszech, mandaty bowiem mogą być dotkliwe dla Twojego portfela. Dlatego na początek zadbaj o ważne dokumenty, ale też o wyposażenie obowiązkowe samochodu. Włoskie prawo nakłada na każdego kierowcę, obowiązek wożenia w aucie: kamizelki odblaskowej i trójkąta ostrzegawczego. Na wyposażeniu auta powinna się znaleźć również apteczka i gaśnica. Podobnie jak w Polsce na włoskiej ziemi obowiązuje konieczność jeżdżenia z zapiętymi pasami i włączonymi światłami mijania. A dzieci o wzroście niższym niż 150 cm i poniżej 12 roku życia muszą odbywać podróż w foteliku.

Jednakże najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o jazdę włoskimi ulicami, jest respektowanie ograniczenia prędkości na drogach we Włoszech. Przy okazji warto też wspomnieć o dopuszczalnych limitach zawartości alkoholu we krwi – to 0,5 promila. Kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu wahają się od 500 euro do nawet 6000 euro. W szczególnych przypadkach kierowca może zostać aresztowany, a jego auto skonfiskowane.

Regulacje dotyczące dozwolonej prędkości jazdy we Włoszech:

  • Limit prędkości w obszarze zabudowanym – 50 km/h,
  • Limit prędkości na obwodnicach miejskich – 70 km/h,
  • Limit prędkości poza obszarem zabudowanym – 90 km/h,
  • Limit prędkości na drogach ekspresowych – 110 km/h,
  • Limit prędkości na autostradach wynosi – 130 km/h.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości może skutkować mandatem, co nie powinno dziwić żadnego kierowcy, tym bardziej podczas zagranicznych wojaży. Na jakie kwoty powinniśmy się przygotować? Jak donosi strona: www.polskiadwokatwewloszech.com, kary rozkładają się następująco: 

  • o mniej niż 10 km/h możesz otrzymać mandat od 39 do 159 euro;
  • o od 10 do 40 km/h wiąże się z mandatem od 159 do 639 euro;
  • o od 40 do 60 km/h zapłacić mandat karny w wysokości do 2000 euro;
  • o 60 km/h lub więcej grozi mandat do 3199 euro oraz zatrzymanie prawa jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy.

⚠️ Warto pamiętać, że we Włoszech wykroczenia drogowe popełnione w godzinach od 7 do 22, wysokość mandatu zostanie zwiększona o 30 proc.

Karty finansowe nakładane przez policję za łamanie przepisów drogowych są wysokie. A w przypadku kierowców samochodów na zagranicznych blachach pobierane są od razu na miejscu. Jeżeli płatność nie może być zrealizowana natychmiast, służby nakładające karę, kierują auto na parking depozytowy, za który dodatkowo należy zapłacić. Podobnie jak w Polsce przyjęcie i opłacenie mandatu jest równoznaczne z przyznaniem się do winy.

Autostrady Włochy opłaty – przygotuj się na dodatkowe koszty

We Włoszech nie przyjęto systemu winiet drogowych. Nie oznacza to jednak, że jadąc samochodem do Włoch, nie poniesiemy żadnych kosztów z tego tytułu. Po pierwsze na Półwyspie Apenińskim podobnie jak w Polsce występują płatne odcinki autostrad, gdzie płatność należy uiścić na bramkach wyjazdowych. Ich wysokość uzależniona jest od rodzaju samochodu oraz długości przejechanego odcinka autostrady. Przykładowo opłata dla osobówki za przejazd z przygranicznego Tarvisio do Wenecji (trasa o długości 210 km) wynosi 18,20 euro. 

Nie można też zapomnieć, że w krajach tranzytowych do Włoch (Czechy, Austria) obowiązują winiety, czyli naklejki, które przyklejamy do przedniej szyby, by legalnie przejechać przez autostradę. Winietę należy uzupełnić, wpisując numer rejestracyjny swojego samochodu – to potwierdza wniesienie opłaty za przejazd wybraną trasą.

  • Słowacja – winieta w cenie 12 euro na 10 dni lub 17 euro na miesiąc.
  • Czechy – winieta w cenie 310 koron na 10 dni lub 440 koron na miesiąc.
  • Austria – winieta w cenie 9,90 euro na 10 dni lub 29,00 euro na dwa miesiące

Za brak winiet grożą wysokie mandaty.

Jeśli szukasz oszczędności postaw na trasę przez Niemcy. Tutejsze drogi szybkiego ruchu są wolne od opłat dla samochodów osobowych. Jednak i przy wyborze tej opcji nie unikniemy kosztów zupełnie. Czeka nas opłata za przejazd przez przełęcz Brenner na granicy Austrii i Włoch. Jej wysokość to 10 euro. W teorii możemy ją ominąć lokalnymi drogami, jednak tamtejsze władze prowadzą wzmożone kontrole, by turyści trzymali się wyznaczonej trasy.

Polska – Włochy trasa samochodem

Wybierając Polska-Włochy trasę samochodem powinieneś uwzględnić przede wszystkim miejsce swojego zamieszkania. Jeśli startujesz z Wrocławia lub okolic, możesz wybrać przejazd przez Niemcy i Austrię, a jeśli z Krakowa – przez Czechy lub Słowację. W każdym przypadku dobrze jest rozłożyć drogę na dwie części, tak, aby uniknąć wyczerpującej podróży. Dobrze jest też, gdy w samochodzie jest dwóch kierowców, dzięki czemu możecie się zmieniać.

Istnieje kilka opcjonalnych tras samochodowych z Polski do Włoch. Jak wybrać tę najbardziej odpowiednią? 

  1. Najpopularniejsza trasa prowadzi przez Czechy i Austrię. Startujemy ze Śląska i granicę przekraczamy, jadąc autostradą A1. Następnie w Czechach kierujemy się na Ostrawę i Brno. Po wjechaniu do Austrii autostradą A5 kierujemy się na Wiedeń, następnie przeskakujemy na A2, która poprowadzi nas do miasta Graz i do Włoch przez Udine (A23). Trasa ta zajmuje kilkanaście godzin w zależności, z którego miejsca w Polsce startujesz, ale jest też najwygodniejsza. 
  2. Kolejny wariant prowadzi przez Słowację i Austrię. Polską granicę przekraczamy w Zwardoniu, do którego poprowadzi nas droga ekspresowa S1. Wybierając lokalne drogi kierujemy się autostradą D1 do Bratysławy. Przez Austrię przejeżdżamy głównymi autostradami: A6, A2, omijając Wiedeń i Graz. Dojeżdżamy do granicy włoskiej w miejscowości Tarvisio. Trasa ta jest krótsza, ale jest też bardziej wymagająca pod względem warunków drogowych.
  3. Trzecią trasą jest trasa przez Niemcy i Austrię. Granicę przekraczamy już w Zgorzelcu, jadąc autostradą A4 i kierujemy się prosto na Drezno i Monachium (A9). Do austriackiej granicy poprowadzi nas autostrada 93 i dalej przez Insbruck. Wybierając tę trasę, musimy przejechać przez przełęcz Brenner, na wysokości prawie 1400 m n.p.m. Na przełęczy wskakujemy na A22, która już po włoskiej stronie doprowadzi nas do Bolzano i Trydentu. Trasa ta jest najkrótsza, ale jest też najdroższa. Jednakże nie można jej odmówić walorów krajobrazowych, gdyż prowadzi nas przez najpiękniejsze góry Europy – Alpy. 

Ostatecznie wybór trasy samochodowej z Polski do Włoch należy do Ciebie. Weź pod uwagę swoje możliwości i preferencje oraz koszty paliwa czy opłat za autostrady. Jeśli nie zależy Ci na czasie, a chcesz po drodze zobaczyć, jak najwięcej atrakcji lub odwiedzić nowe kraje, możesz też ruszyć do Włoch samochodem przez Słowację, Węgry i Słowenię lub przez Alpy. Każda z tych podróży to gwarancja.  

Objazdówka po Włoszech – wybierz cel podróży i zaplanuj przystanki

Dla jednych Włochy to stolica pizzy i prosecco. Dla innych centrum artystycznego wszechświata i kolebka renesansu. To także ojczyzna enoturystyki. Winiarskich podróżników jak magnes przez cały rok przyciąga magiczna Toskania. Jeszcze inni twierdzą, że prawdziwe zakochasz się nie tylko w Wenecji czy Weronie. W zasadzie każdy region włoskiego „buta” zapewnia odmienne doznania, zapuszczającym się weń turystom. 

Oto kilka przykładów naszym zdaniem ciekawych tras samochodowych po Włoszech. Wybraliśmy kilka intrygujących i popularnych do rejonów położonych najbliżej Polskiej granicy. Zapraszamy na podróż palcem po mapie. 

  1. Najpiękniejsze zakątki Toskanii: Ta trasa prowadzi przez jeden z najpiękniejszych regionów Włoch – Toskanii, słynącej z winnic i szpalerów cyprysów. Toskania jest znana z produkcji doskonałych win, z prostej kuchni, której podstawą są makarony oraz świeże warzywa i owoce, a także pejzażów. To region o pięknych pagórkowatych krajobrazach i malowniczych panoramach na Morze Tyrreńskie. Punktem obowiązkowym podczas wizyty w tym rejonie Włoch jest Florencja, stolica Toskanii. To jednocześnie jedno z głównych centrów sztuki i kultury. Znajduje się tam wiele znanych zabytków, takich jak katedra Santa Maria del Fiore, most Ponte Vecchio i Uffizi. Co jeszcze warto odwiedzić w Toskanii?
    1. Chianti – najsłynniejszy obszar winny w Toskanii,
    2. Val d’Orcia – najpiękniejsza z toskańskich dolin z renesansowym miasteczkiem Pienza – perłą Toskanii, kraina słynnego wina Brunello;
    3. Sienna z jej głównym, bardzo charakterystycznym placem – Piazza del Campo,
    4. Piza ze swoją wizytówką Krzywą Wieżą,
    5. Maremma i jej gorące źródła Terme di Saturnia; 
    6. Wybrzeże Toskanii – biała plaża w Rosignano Solvay (Vada)
    7. Alpy Apuańskie – wizyta w kamieniołomie Carrary, na zamku Fosdinovo i Diabelski Most w Borgo a Mozzano.
  2. Wenecja, Padwa Werona – nie tylko dla zakochanych.
    1. Wenecja to dość oczywisty wybór na wyprawę samochodem do Włoch. Jest pierwszym dużym i słynnym miastem po przekroczeniu granicy austriacko-włoskiej. I wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest przereklamowana. To miasto, które ma do zaoferowania coś dla każdego – zachwyca swoim pięknem, historią, kulturą i kuchnią. Wenecja to także miasto Vivaldiego, karnawału, gondolierów i architektury. W mieście znajduje się wiele wspaniałych zabytków, w tym Bazylika św. Marka, Pałac Dożów i Most Rialto. Leży na 118 wyspach w lagunie na północnym Adriatyku. Niektórzy, odwiedzając Wenecję, nie potrafią odmówić sobie wizyty w pobliskich kurortach. Jako opcję miłośnikom relaksu na piaszczystych plażach polecamy miejscowości jak Grado, Lignano, Bibione, Caorle czy Lido di Jesolo. 
    2. Padwa od Wenecji oddalona zaledwie o niecałe 50 km. W dodatku leży na trasie do Werony, która jest kolejnym celem naszej podróży autem do Włoch. Jest to drugie co do wielkości miasto w regionie po Wenecji. Padwa jest znana z wielu wspaniałych zabytków i atrakcji, z których najważniejsze to: Uniwersytet w Padwie, jeden z najstarszych w Europie, założony w 1222 roku, Kaplica Scrovegnich, słynna z fresków Giotta di Bondone czy Ogród Botaniczny, najstarszy ogród botaniczny na świecie z 1545 roku.
    3. Werona to ostatnie miasto na naszej trasie, położone w północnej części Włoch. Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w kraju, a to za sprawą wielu atrakcji, które oferuje. Znamy co najmniej kilka powodów, dla których warto odwiedzić miasto Romea i Julii. Jednym z nich są właśnie bohaterowie ze sztuk Williama Shakespeare'a. Będąc w Weronie, nie można nie zobaczyć domu i grobu Julii Capuletti. Bo Verona to miasto o bogatej historii i kulturze. W mieście znajduje się wiele zabytków, w tym Arena di Verona, amfiteatr rzymski, który jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów na świecie. Zachwyca również najbliższa okolica. Miasto otoczone jest górami i jeziorami, które oferują wiele możliwości aktywnego wypoczynku. A stąd już tylko krok do Jeziora Garda...
  3. Włoskie jeziora i wizyta w Mediolanie. Od plażowania po górskie wspinaczki, to, co oferuje turystom największe włoskie jezioro Garda to przede wszystkim różnorodność. Tutaj nie będzie się nudzić ani rodzina, ani para seniorów, ani grupa przyjaciół... Znajdziesz tu malownicze krajobrazy, piękne plaże, szczyty do zdobycia, luksusowe kurorty, piękną architekturę i moc atrakcji miłośnicy aktywnego wypoczynku. Niezwykłą przygodą będzie, z całą pewnością, podróż statkiem przez całe jezioro. Oto miejsca szczególnie polecane przez innych turystów, których nie możesz przegapić: Scaliger Castle – Limone sul Garda – Riva del Garda – Peschiera del Garda – Archaeological site of Grotte di Catullo – Gardaland – Sirmione – Vittoriale degli Italiani – Kemping Bella Italia. Będąc nad Gardą, nie możesz odmówić sobie wizyty w Mediolanie. To miasto wielkiej mody i biznesu. Przyjeżdża się tu głównie na zakupy lub robić interesy. Choć nie tylko... Miłośnicy opery nie przepuszczą okazji, by odwiedzić słynną La Scalę, a koneserzy sztuki, odnajdą radość, podziwiając legendarną Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci. Intensywny pobyt w Mediolanie możesz zakończyć błogim relaksem nad drugim, co do wielkości włoskim jeziorem Como. 
  4. W Dolomity nie tylko na narty! Ostatnia nasza propozycja to wyprawa do Południowego Tyrolu, regionu najbardziej wysuniętego na północ Włoch. Trasa prowadzi przez góry Dolomity, które są jednym z najpiękniejszych pasm górskich w Europie. Możesz tu jeździć na nartach lub snowboardzie zimą, a latem wędrować, jeździć rowerem lub pływać w jeziorach. Stolicą regionu jest miasto Bolzano, które leży około 160 km na północ od Verony. Bolzano ma wiele do zaoferowania turystom. Będąc w mieście, warto zobaczyć: stare miasto z murami obronnymi, Muzeum Archeologiczne Południowego Tyrolu, Katedrę, Pomnik Zwycięstwa czy Zamek Mareccio. A gdy już stolica nie będzie miała przed Tobą tajemnic, zajrzyj do pobliskiego Trydentu. Poza górskimi przygodami możesz zwiedzić te niezwykłe miejsca: Trento Cathedral, Buonconsiglio Castle Museum, MUSE – Stylowe interaktywne muzeum nauki, Piazza del Duomo di Trento czy Orrido di Ponte Alto. 

Niezależnie od tego, jaką trasę wybierzesz, na pewno będziesz się dobrze bawić, podróżując do Włoch samochodem. To kraj pełen pięknych krajobrazów, historii, kultury i pysznego jedzenia. Będziesz mieć apetyt na więcej!

  • Włochy samochodem – pejzaz strzal val d'orcia toskania z pochmurnego slonecznego nieba
  • Autem do Włoch – Varenna jezioro Como
  • Samochodem do włoch - spojrzenie na jezioro como
  • Polska – Włochy trasa samochodem - Wenecja. Bazylika Santa Maria Della Salud
  • Autostrady Włochy opłaty - Krajobraz winnic w Toskanii

Najczęstsze błędy podczas planowania Polska — Włochy trasy samochodem

Słowem podsumowania wypunktujemy najczęściej popełniane błędy podczas planowania podróży samochodem do Włoch. W jakim celu? Bo jak powszechnie wiadomo, najlepiej uczyć się na cudzych błędach. 😉 Na co zwracać uwagę, by uniknąć takich wpadek? Oto możliwe pułapki:

  • Złe szacowanie czasu przejazdu – utrudnienia typu roboty drogowe czy korki w godzinach szczytu, zmęczenie organizmu i dodatkowe tankownia czy czas na relaks dla dzieci, jeśli podróżujemy do Włoch z dziećmi samochodem;
  • Zaplanowanie podróży na weekend,
  • Omijanie płatnych odcinków autostrad,
  • Rezerwacja noclegu bez miejsca parkingowego,
  • Bagatelizowanie stref ograniczonego ruchu samochodowego w centrach dużych miast.

Kaizen Rent życzy szczęśliwej podróży! #zNamiPoDrodze!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki