Wynajem samochodu za granicą

Blog

Wynajem auta za granicą - o czym należy pamiętać?

Wynajem samochodu za granicą niesie ze sobą wiele korzyści. Pozwala zaoszczędzić cenny wakacyjny czas i zobaczyć miejsca, do których nie dociera komunikacja publiczna. Jednak aby wynajem auta na wakacje za granicą przebiegł sprawnie i bezpiecznie, warto wiedzieć, jak się do niego przygotować.

 

Wynajem samochodu za granicą - dlaczego warto?

Własny samochód to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu, po jaki sięgają Polacy podczas wakacyjnych wyjazdów. Wynajem auta za granicą, na przykład w Grecji, Hiszpanii czy we Włoszech, sprawdza się szczególnie dobrze, jeżeli na miejsce wypoczynku udajemy się samolotem i nocujemy poza większym miastem, a nie chcemy rezygnować z mobilności, jaką daje nam korzystanie z pojazdu.

Wynajem samochodu za granicą docenimy zwłaszcza wtedy, gdy na wyczekiwanych wakacjach zamierzamy dużo zwiedzać. Przemieszczanie się samochodem to duży komfort zawsze wtedy, gdy podróżujemy z dziećmi.

Gdy już zdecydujemy się na wynajem samochodu za granicą, to możemy wypożyczyć je na dwa sposoby - przez internet oraz na miejscu, przykładowo na lotnisku, na którym wylądowaliśmy. W okresie wakacyjnym polecamy zarezerwowanie auta online, z wyprzedzeniem.

Wynajem auta na wakacje za granicą - jakich formalności należy dopełnić?

Przy wynajmie auta za granicą konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości i ważnego prawa jazdy (w niektórych krajach wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy). Do rezerwacji samochodu, w większości przypadków, niezbędna będzie także karta kredytowa.

Warto przy tym podkreślić, że wynajem samochodu za granicą bez karty kredytowej jest możliwy. Płatności możemy dokonać gotówką. Zarówno kaucja, jak i zapłata za wynajem auta za granicą może być uregulowana w ten sposób, chociaż nie wszystkie wypożyczalnie oferują takie rozwiązanie.

Wynajem samochodu za granicą - jakie wymagania należy spełnić?

Firmy oferujące wynajem samochodu za granicą stawiają przed kierowcami różne wymagania. Najważniejsze z nich dotyczy okresu posiadania prawa jazdy. W zależności od regulaminu wypożyczalni wynosi on od min. 1 roku do nawet 3 lat. Znaczenie przy wynajmie auta na wakacje za granicą może mieć również sam wiek kierowcy, którego dolna granica to przeważnie 21 lat. 

Wynajem auta na wakacje za granicą - na co zwrócić uwagę przy odbiorze i oddaniu pojazdu?

Przy odbiorze auta na wynajem zwróćmy uwagę na:

 • stan samochodu - jeszcze na parkingu wypożyczalni warto zrobić zdjęcia auta - każde, nawet drobne uszkodzenia należy zgłosić pracownikowi wypożyczalni;
 • ilość paliwa w baku - najczęściej auto wydawane jest z pełnym bakiem, w takim stanie należy je również zwrócić;
 • czas i miejsce zwrotu - za późniejsze oddanie auta wypożyczalnia może naliczyć dodatkowe koszty. Warto dopytać w jakich dniach tygodnia i jakich godzinach wypożyczalnia jest otwarta - w niektórych krajach wypożyczalnie zamknięte są w niedzielę;
 • czy wypożyczonym samochodem możemy przekroczyć granicę danego państwa - część wypożyczalni, w tym Kaizen Rent, pozwala na przekraczanie granicy wypożyczonym autem za dodatkową opłatą;
 • czy obowiązuje nas limit kilometrów - za jego przekroczenie może obowiązywać opłata;
 • ile wynosi kaucja - której wysokość uzależniona jest od modelu wypożyczonego auta. Tzw. wkład własny jest zazwyczaj blokowany na karcie kredytowej na czas wypożyczenia auta. Jeśli podczas wynajmu samochodu za granicą nie dojdzie do uszkodzenia auta, to środki zostaną nam zwrócone.

Przed oddaniem samochodu:

 • auto należy zwrócić w tym samym miejscu, w którym je odebraliśmy (o ile umowa nie stanowi inaczej);
 • upewnijmy się, że poziom paliwa jest zgodny z polityką paliwową wypożyczalni,
 • zadbajmy o czystość pojazdu - w innym wypadku wypożyczalnia może nas obciążyć kosztami sprzątania;
 • z wypożyczalni zabierzmy ze sobą protokół odbioru auta wraz z pokwitowaniem. Na wszelki wypadek warto mieć swoją kopię dokumentów i trzymać ją przez kilka miesięcy po wynajęciu auta za granicą.

Dodatkowe ubezpieczenie na wynajem auta za granicą

Decydując się na wynajem samochodu za granicą zweryfikujmy koniecznie, jakie ubezpieczenie posiada dany pojazd. Zwykle auto na wynajem jest ubezpieczone w zakresie OC i AC. Większość wypożyczalni posiada w swojej ofercie możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, w tym od kradzieży (TP - theft protect) czy skutków zdarzeń drogowych (CDW - collision damage waiver).

Wynajem auta w Kaizen Rent z możliwością wyjazdu za granicę

Planując wyjazd za granicę, możesz również wypożyczyć samochód w Kaizen Rent i wykupić pozwolenie na wyjazd za granicę. Samochodami wynajętymi w naszej wypożyczalni — co ważne, bez limitu kilometrów — możesz podróżować po wszystkich krajach Unii Europejskiej i strefy Schengen. Wyjazd do Niemiec, Czech, Włoch, czy Chorwacji może się stać się ekscytującą podróżą.  

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki