Szlaki turystyczne i trasy samochodowe w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Blog

Szlaki turystyczne i trasy samochodowe w Bieszczadach – co warto zobaczyć?

Karpaty Wschodnie to bardzo gościnny region o każdej porze roku. Zmieniająca się przyroda zachęca do zapuszczania się w te strony nie tylko podczas wakacyjnych wojaży. Ci, którzy zostawili w Bieszczadach serce, twierdzą że najpiękniejszą aurę roztacza tutaj jesień. Ale i amatorzy zimowego szaleństwa znajdą w Bieszczadach rozrywkę. Bo akurat śniegu na południowo-wschodnim krańcu Polski nie brakuje. Co robić zimą w Bieszczadach? Jakie są najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach? Dowiesz się z naszego przewodnika po „Dzikim Zachodzie”.

 

Najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach

Nasz mały poradnik polecający, co warto zobaczyć na Podkarpaciu, zaczynamy od kategorii „Best of the best”. Od tych miejsc na pewno warto rozpocząć swoją przygodę z Bieszczadami. Szlaki turystyczne dla początkujących:

 

  • Najpiękniejszy szlak w Bieszczadach to z pewnością trasa okrężna prowadząca z miejscowości Wołosate na szczyt Tarnicy (1346), przez Przełęcz Goprowską (1161), Halicz (1333), Rozsypaniec (1280) oraz Przełęcz Bukowską (1127) powrotnie do Wołosatego (6 - 7 godz.). Tarnica to najwyższy szczyt polskich Bieszczadów, należy też do Korony Gór Polski. To must heave na liście każdego zdobywcy gór.
  • Wyprawa na Połoninę Wetlińską, jeden z najbardziej rozpoznawalnych masywów w Bieszczadach. Jeśli dorzucić do tego kultowe schronisko PTTK Chatka Puchatka – sukces wyprawy murowany. Najpopularniejsze miejsce startu to Brzegi Górne (szlak czerwony). Przejście szczytem do Przełęczy M. Orłowicza zajmuje ok. 1 godz. Wspinaczkę możesz kontynuować w stronę szczytu Smerek lub zejść do Wetliny. Czas: 4,5 godz. 
  • Szlak na Połoninę Caryńską z Brzegów Górnych do Ustrzyk Górnych (4-5 godz.) to kolejny punkt do wpisania na Bieszczadzką listę wyzwań. Druga z bieszczadzkich połonin rozciąga się na długości 4 km, a do zdobycia oferuje 4 wierzchołki. Z niezalesionych szczytów rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na zachodnią część Bieszczad i Połoninę Wetlińską. 

Szlaki turystyczne. Bieszczady mniej znane

Nawet w najbardziej dzikich polskich górach są główne, popularne i często uczęszczane szlaki, gdzie zwłaszcza w sezonie letnim spotkamy wielu turystów. Na szczęście dla bardziej wymagających wędrowców, którzy Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BPN)   odwiedzają nie po raz pierwszy, wschodnie Karpaty mają do zaoferowania wiele nieodkrytych jeszcze zakątków i mało wydeptanych szlaków turystycznych. Bieszczady mniej znane to na przykład trasy: 

  • Do źródeł Sanu. Starujemy ze wsi Bukowiec, przy kasie BPN, kierując się za biało-zielonymi kwadratami, znaczącymi ścieżkę przyrodniczą. Szlak jest dość płaski i prowadzi nas głównie przez zielne łąki, ale cała trasa, aż do umownych źródeł Sanu to niezły spacer. Do pokonania mamy 22 km w obie strony (ok. 6 godz. 30 min.). Nim dotrzemy do miejsca na pograniczu polsko-ukraińskim, gdzie swój początek bierze San, miniemy pozostałości wsi Sianki. Niegdyś tętniące życiem uzdrowisko. To tu znajduje się grób Stroińskich – zwanych przez miejscowych bieszczadzkimi Romeo i Julią. 
  • Hyrlata. Ten dwuwierzchołkowy szczyt (1103 m n.p.m.) na swój dom wybrały bieszczadzkie niedźwiedzie. I nie są to tylko legendy rdzennej ludności. Na zboczach góry ulokowane są liczne gawry, a przechadzając się wiodącymi na górę szlakami można natknąć się na tropy tych majestatycznych zwierząt. Wycieczkę najlepiej zacząć przy schronisku Cicha Dolina, a dalej podążać za znakami barwy zielonej. Na przełęczy Nad Roztokami Górnymi warto odpocząć i wspiąć się na niewielką wieżę widokową. Z Hyrlatej prowadzą dwie drogi, w stronę Berda lub w dół do doliny Solinki – ten odcinek jest nieznakowany, warto więc mieć ze sobą wsparcie w postaci, mapy, kompasu lub nawigacji. 
  • Dwernik Kamień to niewysoki szczyt sięgający 1004 m n.p.m. Wspinaczka nietrudna i niedługa. Jedna z tras w Bieszczadach idealna na wyprawę z dziećmi. Startujemy z parkingu w miejscowości Nasiczne. Idziemy głównie lasem za czerwonymi znakami, które zaprowadzą nas na punkt widokowy. Ze szczytu zwieńczonego formacjami skalnymi roztacza się piękny widok na Tarnicę oraz połoniny Wetlińską i Caryńską. Zejść możemy ścieżką przyrodniczą.
  • Spływ kajakowy Sanem Lesko–Sanok. Ostatnią naszą propozycją jest dla odmiany szlak wodny – wyzwanie dla tych, którym łagodne Bieszczadzkie szczyty nie dały wystarczająco w kość. Tym razem dajemy odpocząć nogom, a chwytamy za wiosła. Na śmiałków czeka niezły trening, gdyż szlak kajakowy ciągnie się przez 24 km (ok. 4-5 godz., tylko przy średnim stanie wód). Środkowy odcinek Sanu jest szeroki i dość spokojny w porównaniu z typowo górskim nurtem w górnym biegu. Na trasie między Leskiem a Sanokiem piękne i dynamicznie zmieniające się widoki zapewniają Góry Słonne. Krajobraz urozmaicają rozliczne skały, mosty i dzikie ptactwo.

Bieszczady – atrakcje samochodem na wyciągnięcie ręki!

Bieszczady słyną ze swojej dzikości, rozległych połonin i bezludnych szlaków. Turystyczne Bieszczady można też zawrzeć w pigułce i postawić na zwiedzanie regionu zza kółka. Warto wówczas zaplanować trasę tak, by dostarczyła nam jak najwięcej wrażeń, w jak najkrótszym czasie. Oto nasze propozycje wycieczek jednodniowych dla zmotoryzowanych. 

  1. Trasa: Lesko – Ustrzyki Dolne – Przemyśl – Lesko (160 km, 2 godz. 52 min.)
    1. Trasa prowadzi przez Góry Sanocko-Turczańskie i Pogórze Przemyskie. Jest bardzo malownicza i kusi licznymi pomnikami przyrody nieożywionej. W Lesku warte polecenia są: Rezerwat Góra Sobień, tzw. brama w Bieszczady, Kamień Leski – oryginalny zespół skał oraz Źródła Mineralne w Lesku. Ta wycieczka samochodowa polecana jest miłośnikom przyrody oraz historii. Po drodze miniemy kilka zabytkowych cerkwi, pozostałości twierdzy z I wojny światowej, a także kilka zamków i pałaców. 
  2. Trasa: Sanok – Cisna – Solina – Lesko – Mrzygłód – Sanok (94,5 km, 1 godz. 50 min.)
    1. Wycieczkę w zachodnie Bieszczady zaczynamy w zabytkowym Sanoku – spacer po rynku i wizyta w muzeum Zdzisława Beksińskiego obowiązkowe. Kierujemy się na Komańczę, to centrum Kultury Łemkowskiej. Przerwę w zwiedzaniu warto zaplanować nad jeziorem Solińskim, które powstało na skutek budowy najwyższej w Polsce zapory wodnej (80 m). Po relaksie nad wodą, czas na kontynuację podróży. Po drodze miniemy co najmniej dwie drewniane cerkwie, charakterystyczne punkty w bieszczadzkim krajobrazie. 
  3. Trasa: Ustrzyki Dolne – Ustrzyki Górne – Cisna – Ustrzyki Dolne (143 km, 2 godz. 30 min)
    1. Wycieczka prowadzi atrakcyjną widokowo Wielką Pętlą Bieszczadzką. Wyruszamy z Ustrzyk Dolnych, zwiedziwszy uprzednio Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jadąc na południe koniecznie trzeba obejrzeć cerkiew w Hoszowie, Czarnej Górnej i Smolniku. Kolejny punkt na trasie samochodowej to Ustrzyki Górne. Miasteczko jest turystycznym sercem polskich Bieszczad i punktem węzłowym tutejszych szlaków. Z Ustrzyk warto podjechać do Wołosatego, gdzie znajduje się zachowawcza hodowla koni huculskich. Do Ustrzyk wracamy przez Uherce Mineralne, gdzie wrażenia związane z intensywnym zwiedzaniem, ostudzić możemy nad Wodospadem na rzece Olszance. 

Mobilność w Bieszczadach zapewni wypożyczalnia samochodów w Rzeszowie Kaizen Rent. Nasz oddział w Rzeszowie oferuje nowe auta na dni, tygodnie, a nawet miesiące. Zaś pełny bak i brak limitu kilometrów, które oferujemy w standardzie, pozwolą spokojnie dotrzeć w najdalsze zakątki Bieszczad. Atrakcje samochodem, dzięki Kaizen Rent są na wyciągnięcie ręki, nawet na naszym polskim „Dzikim Zachodzie”. A jeśli w Bieszczady trafisz drogą powietrzną, przywitamy Cię w naszej wypożyczalni aut na lotnisku Rzeszów-Jasionka. Sam Rzeszów również obfituje w wiele atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć.
 

Najważniejsze zabytki. Co warto zobaczyć w Bieszczadach?

Nawet jeśli nie jesteś amatorem górskich wycieczek, w Bieszczadach nie będziesz się nudził. Ta południowo-wschodnia część Karpat słynie z najpiękniejszych szlaków turystycznych. Bieszczady jednak to nie tylko połoniny i piękne pagórkowate krajobrazy, które towarzyszą nam na każdym kroku. Znajdziesz tu wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia, gdzie odkryjesz niesamowite opowieści o tutejszych tradycjach, poznasz nieznane dotąd fakty historyczne czy zaznajomisz się z bogatą bieszczadzką florą i fauną

Do punktów na swoich trasach w Bieszczadach warto dopisać spacer po promenadzie na solińskiej zaporze, rejs statkiem białej floty po jeziorze Solińskim, urokliwą przejażdżkę kolejką wąskotorową Przysłup-Cisna-Majdan, bądź opcja dla odważnych – rekreacyjny lot szybowcem w Bezmiechowej. Właśnie tutaj szlify zdobywali Żwirko i Wigura. Co warto zobaczyć jeszcze w Bieszczadach?

  • Sanok: zamek, stare miasto, kościół Franciszkanów, skansen, 
  • Komańcza: klasztor Nazaretanek z izbą pamięci kardynała Stefana Wyszyńskiego, cerkiew grekokatolicką, cerkiew prawosławną, Muzeum Łemkowskie, 
  • Zagórz: ruiny klasztoru Karmelitów Bosych, 
  • Lesko: zamek Kmitów, synagoga i kirkut (cmentarz żydowski).

Co robić zimą w Bieszczadach? Oto nasze propozycje

Województwo podkarpackie oraz Bieszczady to prawdziwy raj dla amatorów białego szaleństwa. Dla miłośników dwóch desek oraz snowboardu przygotowano tutaj świetną bazę. W sezonie działa kilkanaście wyciągów, m.in.: Chyrowa Ski, Kalnica, Kiczera Ski, Gromadzyń, Lesko Ski. To jednak nie jedyne formy ruchu propagowane i polecane turystom odwiedzającym Bieszczady w zimowych miesiącach. Co jeszcze robić zimą w Bieszczadach?

  • Snowtubing. Zjazd na gumowej dętce, to względnie nowa atrakcja w Bieszczadach. Snowtubing to przednia zabawa polecana dla osób w każdym wieku;
  • Skutery śnieżne. Wyprawa dla trochę starszych, zapewni piękne widoki i skoki adrenaliny. Prędkość, wiatr i śnieg to niezapomniana przygoda;
  • Psie zaprzęgi. Skoro Bieszczady zwie się polską Alaską, to musi być śnieżna przygoda w zaprzęgu z najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Tutaj poznasz najdzielniejsze psy i doświadczonych maszerów – ich opiekunów. 
  • Kuligi. Dla zwolenników bardziej tradycyjnych rozrywek proponujemy kuligi po Bieszczadach. Transport, sanie z końmi, przewodnik – gawędziarz, ognisko z kiełbaskami i grzańcem – takich ofert znajdziesz wiele na Podkarpaciu.

Oczywiście będąc zimą w Bieszczadach nie można zapomnieć o trekkingu, pieszych wędrówkach i wspinaczce na szczyty. Dla urozmaicenia zimowych wypadów możesz posiłkować się rakietami śnieżnymi lub kijami trekkingowymi. Taki sprzęt możesz wypożyczyć na miejscu. W okresie zimowym działa też słynna „bieszczadzka ciuchcia” – ta niezwykle klimatyczna atrakcja zima zapewnia widoki jak z bajki. Zimową porą dla relaksu warto zanurzyć się w ruskiej bani, odwiedzić zagrodę żubrów na terenie leśnictwa Muczne lub przenieść się do baśniowej Narnii, odwiedzając unikatowe lodowe wodospady w Rudawce

A gdy już odkryjesz wszystkie tajemnice polskiej Alaski, wypróbujesz wszystkie atrakcje i przejdziesz wszystkie szlaki turystyczne w Bieszczadach i wciąż będziesz chciał kontynuować przygodę w górach, sprawdź koniecznie: Gdzie jechać w góry jesienią? 10 propozycji.
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki