Gdzie jechać w góry jesienią? 10 propozycji

Blog

Gdzie jechać w góry jesienią? 10 propozycji

Jesienią góry są najszczersze… tę prawdę ze słynnej harcerskiej piosenki podziela wielu miłośników gór, zwłaszcza tych poszukujących ciszy i spokoju. Choć nie jest to najbardziej popularna pora roku, jesień w górach potrafi być naprawdę piękna i zapewnić nam zapierające dech w piersiach widoki. Gdzie jechać w góry i które górskie szlaki w Polsce są najlepsze na jesienne wędrówki? Oto nasze propozycje na wyprawy małe i duże – z wypożyczalnią samochodów Kaizen Rent bezpiecznie pokonasz wszystkie meandry górskich dróg i podjedziesz pod każdą górkę!

 

Kiedy zaczyna się jesień w górach?

Początek jesieni astronomicznej i kalendarzowej wypada w okolicach 22-23 września. Ale czy daty te pokrywają się sezonowością w turystyce? Kiedy zaczyna się jesień w górach?
W branży turystycznej przyjmuje się, że jesień w górach startuje z dniem 1. września, gdy dzieci i młodzież wracają do szkół. Pożegnanie wakacji to czas na początek sezonu niskiego. Przypada on na zaledwie dwa miesiące wrzesień i październik. Warto wykorzystać to okienko między sezonami wysokimi, choć pogoda wówczas często płata figle. Dużo mniejsza liczba osób na górskich szlakach i barwne krajobrazy polskiej złotej jesieni – to argumenty nie do odparcia. Jeśli jeszcze dorzucimy do tego, niższe ceny w restauracjach i bazach noclegowych, okaże się, że najlepiej wybrać się w góry na jesień. 

Gdzie jechać w góry jesienią? Sprawdź nasze propozycje

Gdy wybieramy się w góry jesienią, niezależnie w który region Polski, musimy pamiętać o kilku kwestiach. Najważniejsze z nich to zmieniająca się aura z podwyższoną liczbą opadów oraz szybciej zapadający zmierzch. Szykując się na jesienią wyprawę warto zaopatrzyć się w dobrą odzież przeciwdeszczową i wiatroszczelną. W plecaku dobrze jest mieć też latarkę, najlepiej czołową.
Gdy jesteśmy już spakowani i mamy wybrany termin warto zastanowić się, gdzie jechać w góry jesienią? A wybór nie jest taki prosty, bo polskie masywy górskie są piękne bez wyjątku i wszystkie oferują szlaki o różnych stopniach trudności, ciekawe atrakcje i niesamowite legendy.

Tatry – popularne o każdej porze roku

Położone na południu pasmo w centralnych Karpatach Zachodnich – Tatry to jedyne w kraju góry o charakterze alpejskim. U ich stóp leży zimowa stolica polski Zakopane i centrum góralszczyzny. O wyjątkowości tego regionu świadczą m.in.: unikatowa drewniana architektura, wciąż żywa kultura pasterska, bogata flora i fauna oraz Tatrzański Park Narodowy. Utworzony w latach 50. XX wieku w celu ochrony tatrzańskiej przyrody, co roku przyciąga 4 miliony turystów. Warto pamiętać, że za wejście na teren TPN obowiązują opłaty. By na szlaku nie stać w ko-lejkach do kas, możemy w bilety zaopatrzyć się on-line. Istnieje też możliwość elektronicznej rezerwacji parkingu. Szczegóły na https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety.

  1. Wycieczka na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) i Halę Gąsienicową ok. 6 h (Kuźnice, wjazd kolejką na Kasprowy, spacerem nad Czarny Staw Gąsienicowy, schronisko Murowaniec, Dolina Jaworzynki).
  2. Wycieczka do Doliny Kościeliskiej ok. 4.5 h (Zakopane Kościelisko, Dolina Kościeliska, jaskinie, Smreczyński staw, schronisko Ornak – 1100 m n.p.m.).

Na pewno warto:

  • przespacerować się ul. Kościeliską,
  • obejrzeć cmentarz na Pęksowym Brzyzku,
  • zwiedzić muzea: Tatrzańskie i Stylu Zakopiańskiego,
  • zobaczyć Morskie Oko i Wodogrzmoty Mickiewicza,
  • obejrzeć spektakl w teatrze Witkacego.
     

Gorce – tutaj góry jesienią są najpiękniejsze

Między Beskidem Żywieckim a Beskidem Sądeckim leżą Gorce. Strome zbocza, malownicze widokowe doliny przetykane szałasami, górnoreglowe bory świerkowe – to cechy charakterystyczne Gorców, najpiękniejszej części Beskidów. Turystów przyciąga tu głównie przyroda i uzdrowisko Rabka Zdrój.

  1. Wyprawa na Turbacz (1310 m n.p.m.) zajmuje ok. 4 h. Startujemy w miejscowości Kominek. Stąd na szczyt prowadzi niebieski szlak, jest to najkrótsze, ale też najbardziej strome podejście. Alternatywą będzie wyciąg krzesełkowy na Tobołów (993 m n.p.m.). Stąd droga na szczyt znaczona zielonymi znakami zajmuje 1,5 h. Po zdobyciu Turbacza najlepiej zejść czerwonym szlakiem do kamiennego schroniska na Hali Długiej. Roztacza się stamtąd piękny widok na Tatry i najwyższy szczyt Gerlach.

Na pewno warto:

  • zwiedzić nietypowy kościół-muzeum w Rabce,
  • wjechać kolejką na grzbiet Tobołowa,
  • odwiedzić dworek Orkana,
  • zachwycić się doliną Kamienicy.
     

Pieniny – nad pięknym modrym Dunajcem...

To malownicze pasmo górskie położone na północny wschód od Tatr, około 30 km od Nowego targu. Turystów poza jednym z najstarszych parków narodowych w Polsce przyciągają rozległe panoramy, spływ przełomem Dunajca oraz możliwości wycieczek na Słowację.

  1. Wycieczka na Trzy Korony. Góra wznosi się 530 m nad płynącym poniżej Dunajcem, a jej partię szczytową stanowi pięć turni. Najwyższa z nich to Okrąglica 982 m n.p.m., na niej wznosi się platforma widokowa. Na Trzy Korony można wyru-szyć ze Sromowców Niżnych – w kierunku Wąwozu Szopczańskiego prowadzi nas żółty szlak, następnie niebieski. Przejście zajmuje ok. 3h. Doskonałym punktem wypadowym jest schronisko PTTK Trzy Korony nad Sromowcami. Alternatywna trasa prowadzi z Krościenka, również żółtym szlakiem, trwa około 4h. Po zdobyciu Trzech Koron można ruszyć na Sokolicę, skąd zejście zaprowadzi nas do Szczawnicy.

Czego nie warto przegapić:

  • spływu Dunajcem,
  • zwiedzania zamku w Czorsztynie i Nidzicy,
  • wizyty w rezerwacie Biała Woda
  • przejścia przez wąwóz Homole,
  • skosztowania leczniczych wód w Szczawnicy.

Beskid Żywiecki – w cieniu Babiej Góry

Ta najwyższa po Tatrach grupa górska rozciąga się od Przełęczy Koniakowskiej na zachodzie po Przełęcz Sieniawską na wschodzie. To kraina bardzo atrakcyjna turystycznie, bowiem przetrwało tu ludowe budownictwo, gwara góralska, pieśni i tradycyjne obrzędy. Miłośników gór kusi tajemniczy masyw Babiej Góry, a moc atrakcji i bazę noclegową zapewniają Żywiec oraz Sucha Beskidzka.

  1. Wyprawa na Babią Górę – najwyższy szczyt polskich Beskidów (1725 m n.p.m.). Na szczyt najlepiej wejść zielonym szlakiem z Zawoi Markowej. Przyszykuj się na całodniową wyprawę, gdyż czas przejścia szacuje się na 8h. Babia to wysoka, piękna, ale i groźna góra, na której warunki pogodowe zmieniają się w mgnieniu oka. Po około 1,5h spacerze odpoczniemy w schronisku w Markowych Szczawinach.

Na pewno warto:

  • zwiedzić żywiecki zamek i browar
  • spróbować kwaśnicy i czarciej polewki,
  • zwiedzić drewniany kościółek w Lachowicach,
  • wejść na Halę Miziową i Pilsko,
  • popływać po jeziorze Żywieckim.

Bieszczady – „Dziki zachód” na wschodzie

Trasa Sanok – Lesko – Ustrzyki Dolne prowadzi nas w najdziksze tereny kraju. Tu z dala od cywilizacji jak nigdzie indziej odpoczniesz pośród nieskażonej przyrody. Bieszczady, południowo-wschodni przyczółek Karpat, to trawiaste połoniny, zdziczałe sady, opuszczone wsie i cerkwie pamiętające odległą historię. Jeśli nie masz pomysłu, gdzie jechać w góry, gościnne Bieszczady zapraszają o każdej porze roku.

  1. Wycieczka na Połoninę Caryńską zaczyna się przy punkcie kasowym BPN nad brzegiem potoku Terebowca. Trasa na szczyt połoniny (Kruhly Wierch 1297 m n.p.m.) prowadzi czerwonym Głównym Szlakiem Bieszczadzkim. Omijamy pierwszy z wierzchołków połoniny, wspinamy się na kolejny i skręcamy za zielonymi znakami na Przysłup Caryński i do schroniska Koliba. Jest to jedna z najbardziej malowniczych dróg w Bieszczadach.
  2. Wyprawa na Tarnicę (1346 m) – ten najwyższy szczyt polskich Bieszczadów należy do Korony Gór Polski, a jego wierzchołek zdobi 8-metrowy krzyż upamiętniający wizytę Karola Wojtyły. Zdobywanie go najlepiej zacząć ze wsi Wołosate. Poprowadzą nas znaki szlaku niebieskiego (ok. 2.5h). Zdobywszy Tarnicę warto udać się dalej za znakami czerwonymi w stronę drugiego najwyższego szczytu. Halicz, bo o nim właśnie mowa wznosi się na wysokość 1333 m n.p.m. następnie do przełęczy Bukowskiej i z powrotem do Wołosatego. Cała trasa zajmie nam ok. 7h.

Warto zobaczyć:

  • Sanok i oleje Zdzisława Beksińskiego,
  • cerkwie w Hoszowie, Równi, Chmielu i Smolniku,
  • zaporę na zalewie Solińskim,
  • jedną z bieszczadzkich połonin,
  • i przejechać się kolejką wąskotorową Przysłup-Majdan.

Karkonosze – śladami Ducha Gór

Najwyższe pasmo Sudetów wznosi się w południowo-zachodnim krańcu Polski. Ich majestat oddaje niemiecka nazwa Góry Olbrzymów. Najpiękniejsze szlaki górskie w Polsce znajdziemy właśnie tutaj. Ich sieć jest bardzo gęsta i dobrze utrzymana. Dwa najpopularniejsze kurorty Szklarska-Poręba i Karpacz zapewniają rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną.

  1. Wycieczka na Szrenicę (1362 m n.p.m.). Ze Szklarskiej Poręby na szczyt można wjechać kolejką krzesełkową (czas przejazdu to ok. 20 min. i podejść na szczyt za znakami czarnymi lub wejść o własnych siłach jednym z dwóch szlaków: czerwonym – Główny Szlak Sudecki, który prowadzi przez wodospad Kamieńczyk lub zielonym z Jakuszyc.
  2. Wyprawę na najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów – Śnieżkę wysoką na 1602 m n.p.m. najlepiej zacząć z Karpacza z rozejścia szlaków przy Dzikim Wodospadzie lub po stronie czeskiej z Pecu pod Śnieżką. Najszybszą opcją jest wyciąg krzesełkowy na Kopę (1377 m n.p.m.). Stamtąd już tylko 50 minut drogi do szczytu. Odpocząć można po drodze w schronisku Dom Śląski.

Najważniejsze atrakcje:

  •  wodospad Szklarki i Kamieńczyka,
  •  świątynia Wang,
  •  zamek Chojnik i jeleniogórski rynek,
  •  dom Hauptmana w Jagniątkowie,
  •  uzdrowisko Cieplice Zdrój.
     

Góry Stołowe – średniowieczne miasta i skalne grzyby

Świetnym pomysłem, jeśli chodzi o wypad w góry jesienią będą Góry Stołowe w Kotlinie Kłodzkiej. Warto tu zajechać, by podziwiać malownicze widoki, nietypowe formacje skalne czy liczne uzdrowiska. Znajdziecie tu niezliczone szlaki piesze, rowerowe i narciarskie. Ziemia Kłodzka oferuje wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji, dzięki którym nie będziecie się nudzić nawet podczas kapryśnej jesiennej aury.

  1. Wyprawę na Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) najwyższy szczyt tych jedynych w Polsce gór płytowych najlepiej zacząć z Karłowa. Czas marszu to około 1.30 h. Na ten płaski jak stół wierzchołek, zwieńczony skalnym labiryntem prowadzi najpierw szlak żółty, następnie zielony. Na szczyt prowadzi 665 schodów. W 1814 własnoręcznie ułożył je sołtys pobliskiego Karłowa i pierwszy przewodnik Franz Pabel.

Na pewno warto:

  • zdobyć forty w Srebrnej Górze,
  • zejść do Jaskini Niedźwiedziej (wymagana wcześniejsza rezerwacja),
  • zwiedzić Muzeum Papieru w Dusznikach Zdroju  i zapałek w Bystrzycy Kłodzkiej,
  • otworzyć oczy ze dziwienia w Kaplicy Czaszek,
  • odkryć labirynty twierdzy kłodzkiej,
  • zabłądzić w labiryncie błędnych skał.
     

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki