Gdzie warto pojechać w okolicach Rzeszowa?
Rzeszów to dosyć duże miasto, a zarazem kompaktowe, jak mówią sami mieszkańcy, których jest tutaj blisko 200 tysięcy. W stolicy województwa podkarpackiego większość zabytków i atrakcji jest na wyciągnięcie ręki. Jego ciekawa historia i malownicze położenie przyciągają coraz liczniej różnego rodzaju turystów i podróżników, którzy doceniają walory miasta i okolic. Pogranicze Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej oraz malownicza rzeka zwana Wisłokiem stanowią wizytówkę Rzeszowa. A jeśli potrzebujesz czegoś więcej, to od granic ze Słowacją i Ukrainą dzieli Rzeszów zaledwie 90 km.
Czy wiesz, że…?
- Rzeszów otrzymał prawa miejskie już w 1354 r.
- Nazwa miasta wywodzi się od słowiańskiego imienia RZESZ lub RZECH.
- Na Podkarpaciu żyły mamuty. Czaszkę tego prehistorycznego zwierza wykopano niegdyś w miejscowości Bzianka pod Rzeszowem.
- Na przełomie XVI i XVII wieku właścicielem miasta był Mikołaj Spytek Ligęza. To z jego inicjatywy w mieście wybudowano synagogę, ratusz oraz opactwo ojców Bernardynów.
- W 1944 roku na terenie Parku Papieskiego doszło do awaryjnego lądowania amerykańskiego bombowca. Na szczęście nikt z dziesięcioosobowej załogi samolotu nie ucierpiał.
- Symbolem miasta stał się Pomnik Czynu Rewolucyjnego, zwany prześmiewczo oślimi uszami lub żeńskim organem płciowym. Skojarzenie z ustrojem socjalistycznym nie do końca wszystkim odpowiada, ale… idea jego zburzenia spotkała się ze sprzeciwem mieszkańców 😉.
Czym charakteryzuje się okolica Rzeszowa? Ciekawe miejsca na wyciągnięcie ręki
Rzeszów to dosyć duże miasto, którego położenie warunkuje urozmaicony krajobraz. Okolica jest pagórkowata i górzysta, a panoramie miasta uroku dodają meandry Wisłoka. Miasto otacza sieć kilkunastu punktów widokowych. Niektóre z nich przy sprzyjającej pogodzie oferują niepowtarzalne widoki na polskie i słowackie Tatry! Łomnicę i Rysy przy dobrej widoczności możesz podziwiać ze wzgórza Magdalenka koło Rzeszowa. Z Krzyża roztacza się piękna panorama na miasto.
Podkarpackie to takie miejsce w Europie, gdzie na stosunkowo niewielkim terenie skupione są prawdziwe perełki architektury drewnianej. Na 9 trasach, o łącznej długości 1202 km, zobaczyć można kościoły, cerkwie, zabytkowe dworki, pałacyki myśliwskie, domy mieszczan, czy uzdrowiskowe wille. W Rzeszowie rozpoczyna się niebieski szlak turystyczny biegnący z Białej (Rzeszów) przez Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie, Bieszczady (szlak graniczny ze Słowacją), Beskid Niski do Grybowa (niedaleko Krynicy-Zdrój).
Rzeszów. Atrakcje, jakie oferuje stolica Podkarpacia
Rzeszów – co warto zobaczyć? W obrębie miasta Rzeszowa znajduje się rezerwat przyrody Lisia Góra. Jest on położony nad sztucznie utworzonym Zbiornikiem Rzeszowskim. Akwen objęty jest częściowo obszarem chronionym „Natura 2000”. W mieście znajduje się również pieszo-rowerowa Ścieżka Przyrodnicza im. Władysława Szafera. Składa się ona z dziewięciu przystanków na długości ok. 6 km wzdłuż Wisłoka. Start w centrum miasta przy Starym Cmentarzu.
Rzeszów atrakcji oferuje bez liku. Kilkanaście muzeów, kilkanaście parków miejskich, filharmonia, teatry, kina i cała masa wszelkiego rodzaju wydarzeń kulturalnych – tutaj nie można się nudzić!
- Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie. Choć wzbudza kontrowersje, będąc w mieście warto ją zobaczyć i przekonać się jak funkcjonuje naziemne rondo dla pieszych.
- Rynek w Rzeszowie, z XV-wiecznym Ratuszem i hejnałem autorstwa wybitnego muzyka, Tomasza Stańki.
- Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, gdzie spotkasz bohaterów pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatkę. Oryginalne lalki sprawią, że wrócisz do lat dzieciństwa. Znów zapragniesz przytulić misia Colargola i poznać osobiście ekipę Uszatka. W muzeum mieszkają też postaci z popularnych animacji rysunkowych dla dzieci. Szczekaniem rozbawi Cię Reksio, a o dreszczyk przyprawi szpieg z krainy deszczowców. Karamba!
- Plac Cichociemnych w Rzeszowie. Usytuowany jest na niewielkim wzgórzu w centrum miasta, na obrzeżach Starówki. Na skwerze znajdują się kamienne tablice z nazwiskami więźniów wywiezionych do Oświęcimia, obelisk upamiętniający Cichociemnych oraz pomnik „Przejście 2001" autorstwa Józefa Szajny.
- Wieża Zegarowa Kościoła Farnego w Rzeszowie. Dzwonnica pochodzi z XVII wieku (powstała ok. 1623 r.). Według projektu Jana Chrzciciela Belottiego. To trzykondygnacyjna budowla z trzema dzwonami.
- Zamek Lubomirskich obecnie gmach sądu okręgowego. Budowlę otaczają kamienne fortyfikacje, fosy i Aleja Pod Kasztanami. Zwiedzanie jest ograniczone głownie do zewnętrza.
- Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie – tu cofniesz się w czasie o jakieś 300 lat i poznasz ciekawą historię miasta.
- Kopiec Konfederatów Barskich. To wzniesienie przy moście kolejowym na trasie Rzeszów-Przemyśl. Znajdziesz tu dzikość natury w samym sercu i piękne widoki.
Co warto zobaczyć w okolicy Rzeszowa? Bliżej niż myślisz
Co można zwiedzić w okolicach Rzeszowa? Oto nasz propozycje na krótkie nieangażujące wycieczki. W te ciekawe miejsca dojedziecie w ok. pół godziny w jedną stronę. Idealne na rodzinne popołudniowe wypady, z dziećmi lub z przyjaciółmi.
- Lotnisko Jasionka (12 km). Wyprawa na lotnisko może być fascynującą przygodą nie tylko dla dzieci. Taras widokowy na lotnisku idealnie nadaje się do tego, by obserwować startujące, lądujące i kołujące po pasie samoloty. Co ciekawe, na lotnisku organizowane są wycieczki dla rodzin z dziećmi, które pokazują, jak działa port lotniczy. Na lotnisku Rzeszów-Jesionka mamy swój punkt wynajmu aut, w razie potrzeby wypożyczenia samochodu.
- Zabajka (14 km). Zabajka to zarówno miejscowość, klub jeździecki o tej samej nazwie oraz mini-zoo. Można tu pojeździć na koniu i w bryczce lub zobaczyć, jak robią to inni. W mini-zoo czekają nie tylko konie, kuce czy osiołki. Spotkasz tutaj także zadziorne charakterne lamy i zadziorne strusie Emu. Podobne atrakcje oferuje pobliska stadnina „Leśna Wola” w Głogowie Małopolskim.
- Zalew w Bratkowicach (ok. 15 km). Pięknie zlokalizowane całkiem spore kąpielisko, z rozległą plażą. Tutaj odnajdziesz spokój, relaks i ciszę. Postaw na wypoczynek lub uprawianie sportów wodnych. Jeśli temperatury nie rozpieszczają aż tak, żeby się wygrzewać, pobliski las to doskonałe miejsce do spacerów.
- Pałac w Łańcucie (17,4 km). Cały kompleks wraz z parkiem to jeden z najbardziej znanych zabytków województwa podkarpackiego, który można odwiedzić i zobaczyć w jedno, dłuższe popołudnie. Zobaczysz tu niepowtarzalną oranżerię i storczykarnię, a także przejdziesz się po wozowni.
- Ośrodek Garncarski Medynia w Gminie Czarna (17,9 km). Medynia to centralny punt Szlaku Garncarskiego w gminie Czarna. Mieści się tu Zagroda Garncarska, w której można zobaczyć jak w piecach wypalano ceramikę i jakich narzędzi używali dawni rzemieślnicy. Pod okiem instruktora samemu można spróbować okiełznać glinę i koło garncarskie – to nie lada wyzwanie dla małych i tych trochę starszych.
- Domy przysłupowe w Markowej (24,6 km). Położona w malowniczej dolinie wieś to historia rodziny Ulmów. Tu znajduje się grób oraz otwarto Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. W tej samej wsi zachowało się blisko 100 domów wybudowanych w technologii przysłupowej, którą na te ziemie przywieźli przesiedleni Niemcy.
- Rezerwat przyrody „Mójka” (26 km). To świetna alternatywa dla miłośników natury. W rezerwacie wytyczone są dwie ścieżki edukacyjne: Szlak „Bobra”, kolor czerwony, czas przejścia: 2 godz. oraz Szlak „Jelenia”, kolor żółty, czas przejścia: 5 godz. Ścieżki startują przy parkingu obok wsi Wyręby. W okolicy parkingu znajdziecie też okazały pomnik przyrody: pradawny buk „Miłosz”.
Okolice Rzeszowa. Ciekawe miejsca, na dalsze wycieczki
Po kilku słowach wstępu, już chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak piękne i zachwycające są okolice Rzeszowa. Atrakcji równie pociągających i efektownych ogrom znajdziemy w trochę bardziej odległych terenach. Wystarczy oddalić się od miasta o ok. 1 godzinę, by odkryć kolejne zapierające dech w piersiach zabytki i przyrodnicze ciekawostki.
- Skansen Kolbuszowa (30,7 km). A konkretnie Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przedstawia architekturę Rzeszowiaków i Lasowiaków z północnej części obecnego woj. podkarpackiego. Tutaj jak nigdzie indziej przeniesiesz się w czasie do przełomu XIX/XX w.
- Pałacyk myśliwski w Julinie (41,1 km). Ta drewniana budowla to Pałac Potockich z 1880. Zbudowany w stylu szwajcarsko-tyrolskim z drzewa modrzewiowego, porośnięty bluszczem, to hołd dla sztuki snycerskiej. Pałac otoczony jest zespołem parkowym ze starodrzewem.
- Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. (53, 5 km) Prywatne, pierwsze na świecie, Muzeum Bombki Choinkowej powstało w 2012 r. Jest owocem pasji Janusza Bilińskiego, właściciela firmy produkującej ozdoby choinkowe tradycyjnymi metodami. Muzeum mieści się we współcześnie działającej fabryce. Jeśli chcesz przekonać się jak powstają najpiękniejsze ozdoby choinkowe i poczuć magię świąt koniecznie zawitaj w progi muzeum, gdzie strojna choinka jest główną atrakcją przez cały rok.
- Zamek w Krasiczynie (69,6 km). Jednym z piękniejszych miejsc na mapie Podkarpacia jest zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie. Czas powstania datuje się na przełom XVI i XVII wieku. Trasa zwiedzania z przewodnikiem w min. 5-osobowych grupach obejmuje: dziedziniec zamkowy, kryptę w Baszcie Boskiej, gabinet myśliwski, kaplicę zamkową pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i sale ekspozycyjne. Dodatkową atrakcją jest wejście na Wieżę Zegarową i zwiedzanie Sali tortur w lochach zamkowych.
- Zamek w Baranowie Sandomierskim. (66,9 km) Renesansowy zamek został wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Ze względu na podobieństwo do Wawelu nazywany jest małym Wawelem. Budowę zamku rozpoczęto w 1569 roku. Tego zadania podjęła się rodzina Leszczyńskich. Budowniczym renesansowego zamku był architekt królewski z Florencji Santi Gucci. Zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i rozpoczyna na dziedzińcu o każdej pełnej godzinie od 9.00.
- Arboretum w Bolestraszycach (91 km). Na 29 ha tego niezwykłego ogrodu zgromadzono około 4,5 tys. gatunków, w tym drzew, krzewów, roślin wodnych i bagiennych. Arboretum obejmuje dawny park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Dziś na parterze budynku mieści się Muzeum Przyrodnicze ze stałymi wystawami. Na terenie Arboretum znajduje się także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl.
Okolice Rzeszowa. Gdzie warto pojechać?
Jak dojechać do Rzeszowa? Stolica Podkarpacia posiada doskonałą dostępność komunikacyjną. Ze Śląska dojedziesz tu chociażby autostradą A4, z centralnej i wschodniej Polski – drogą ekspresową S19 oraz licznymi połączeniami kolejowymi. Z kolei Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka umożliwi Ci szybkie dotarcie do miasta zarówno z Polski jak i zagranicy. Na miejscu możesz wygodnie przesiąść się w komfortowo wyposażone auto z wypożyczalni samochodów w Rzeszowie. Pełny bak i bark limitu kilometrów pozwoli Ci bez przeszkód realizować kolejne wyprawy, i odkrywać jeszcze dalsze rejony Podkarpacia.
- Pieniny – Poskromić Dunajec i zdobyć Trzy Korony!
- Rzeszów – Tarnów – Nowy Sącz – Czorsztyn – Pieniński Park Narodowy. Czas przejazdu: 2 godz. 58 min (203 km) przez A4.
- Polańczyk – Uzdrowisko wtulone w brzegi jeziora Solińskiego
- Rzeszów – Zarzecze – Brzozów – Sanok – Lesko – Hoczew – Myczków – Polańczyk. Czas przejazdu: 1 godz. 59 min (105 km) przez DW835.
- W poszukiwaniu bieszczadzkich aniołów…
- Rzeszów – Tyczyn – Błażowa Dolna – Mrzygłód – Ustrzyki Dolne – Stuposiany – Ustrzyki Górne. Czas trwania: 2 godz. 39 min (147 km) przez Wielka Pętla Bieszczadzka/DW896.
Będąc na Podkarpaciu, koniecznie odwiedź Bieszczady. Atrakcje samochodem – znajdziesz w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury i poszukiwania inspiracji na ciekawe wycieczki.
Komentarze (0) Pokaż komentarze