Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Blog

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Pojęcie dynamicznej wymiany oleju znają zapewne wszyscy posiadacze samochodów z automatyczną skrzynią biegów. I prawdopodobnie każdy z nich po przejechaniu 30-60 tys. km. stanął przed dylematem statyczna czy dynamiczna wymiana oleju? 

 

Dla niewtajemniczonych… Automatyczna skrzynia biegów to jeden z najbardziej skomplikowanych elementów współczesnych aut. Wymaga częstych przeglądów i wymiany oleju, a w przypadku awarii stanowi spory wydatek dla właściciela „automatu”. Szacowana cena, w zależności od modelu auta, wynosi około 20-30% wartości całego samochodu. Jeżeli zależy nam na długiej i bezawaryjnej pracy automatycznej skrzyni biegów, istotnym czynnikiem jest poprawna eksploatacja i obsługa serwisowa.

Decydujące znaczenie, jeśli chodzi o żywotność skrzyni biegów ma jakość oleju. Jego zadaniem jest m.in. smarowanie elementów przekładni i chłodzenie podzespołów, co zapewnia bezawaryjną pracę skrzyni. Zwiększone zużycie i utrata właściwości oleju ATF, a tym samym konieczność jego wymiany, może wystąpić z kilku powodów:

 • niewłaściwej jazdy w górach, 
 • jazdy obciążonym maksymalnie pojazdem, 
 • holowania przyczepy.
 • szybką jazdą po autostradzie czy jazdą sportową.
 • w wyniku zanieczyszczenia oleju ATF,

Wszystkie wymienione nieprawidłowe zachowania podczas użytkowania samochodu w automacie, skutkują degradacją oleju. Tym samym zmieniają się parametry oleju, a skrzynia narażona jest na awarię. By nie uszkodzić skrzyni biegów, należy przeprowadzić wymianę oleju. Jednak na jaką się zdecydować? Grawitacyjną czy dynamiczną wymianę oleju? Odpowiadamy!

Co to jest i na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju to metoda dedykowana samochodom z automatyczną skrzynią biegów. Polega ona na zastąpienia zużytego oleju nowym. W przeciwieństwie do metody grawitacyjnej, czyli statycznej gwarantuje kompletną wymianę cieczy. 

Na czym polega dynamiczna wymiana oleju?

Proces ten przeprowadza się przy uruchomionym silniku za pomocą stacji do dynamicznej wymiany oleju, którą wpina się w obieg oleju automatycznej skrzyni biegów (pomiędzy wyjście na chłodnicę oleju a wlew). Rolą urządzenia jest przepompowanie zużytego oleju wraz z użyciem środków czyszczących i dodatków uszlachetniających i wtłoczenie nowego oleju.

Stary olej pozbawiony swoich właściwości negatywnie wpływa na  pracę skrzyni biegów, przyspiesza jej zużycie, a tym samym realnie wpływa na jakość podróży. Dlatego regularny serwis automatycznej skrzyni biegów ma tak ogromne znaczenie dla użytkownika. 
 

Różnice między dynamiczną a statyczną wymianą oleju?

Skomplikowana budowa automatycznych skrzyń biegów utrudnia całkowitą wymianę oleju ATF za pomocą metody grawitacyjnej, stosowanej powszechnie czy manualnych skrzyniach. Statyczna wymian oleju pozwala na usunięcie z przekładni jedynie niewielkiej jego części. Szacuje się że jest to ok. 30 a 60% zużytego oleju. Natomiast innowacyjna metoda, zwana dynamiczną, gdyż przeprowadzana jest na uruchomionym silniku, daje możliwość wymiany całego oleju. Dzięki temu olej wypompowany jest nie tylko ze skrzyni biegów, ale też z chłodnicy oleju oraz przekładni hydrokinetycznej. 

Wymianę dynamiczną można stosować w skrzyniach automatycznych z przekładnią hydrokinetyczną (klasyczne automaty AT), w tzw. bezstopniowych (CVT) i dwu sprzęgłowych ze sprzęgłami mokrymi (DSG). – A jeśli chcesz wiedzieć o Skrzyni DSG – Czym się charakteryzuje?, zapraszamy do artykułu.  

Chociaż wymiana dynamiczna oleju jest dedykowana i zalecana samochodom w automacie, nie znaczy to, że wyklucza ona sens stosowania wymiany statycznej. Jaka jest podstawowa zasada? Jeśli regularnie zgłaszasz się na wymianę, a olej nie jest bardzo brudny, w takich sytuacjach skuteczność tej metody jest wystarczająca. Jednak przed wymianą należy sprawdzić próbkę oleju – jeżeli nie ma czarnej barwy, woni spalenizny oraz widocznych oznak przypalenia, wówczas można wykonać wymianę oleju metodą tradycyjną. W przeciwnym razie zaleca się wymianę oleju dynamiczną.

Pamiętaj! W przypadku wymiany statycznej musisz wiedzieć, jaki olej znajduje się w skrzyni biegów. Najlepiej jak zapiszesz nazwę lub zrobisz zdjęcie opakowania. Zmieszanie olejów o różnych parametrach może być katastrofalne w skutkach. Nie tylko pogorszy jakość pracy skrzyni biegów, ale w ostateczności może prowadzić do jej uszkodzenia.
Wymiana statyczna poprawia parametry oleju, oczyszcza go. Dopiero wymiana oleju metodą dynamiczną przywraca parametry oleju do poziomu, który gwarantuje długą i bezawaryjną pracę skrzyni.

Jakie są wady i zalety dynamicznej wymiany oleju?

➡️WADY. Zdaniem fachowców dynamiczna wymiana oleju ma tylko dwie wady: 

 1. Do jej przeprowadzenia potrzebna jest większa ilości oleju przekładniowego, niż w przypadku metody statycznej, co podnosi koszty; 
 2. Usługa jest droższa, niż w przypadku metody statycznej, która kosztuje 100 – 150 zł. 

➡️ZALETY. Metoda dynamiczna umożliwia wymianę całkowitą oleju znajdującego się w skrzyni biegów. Daje możliwość dodatkowo wyczyszczenia całego układu z zalegających osadów i nieczystości. 

 1. Wymiana do 100% oleju
 2. Utrzymanie właściwego poziom oleju. 
 3. Wypłukanie zanieczyszczeń z układu, nie tylko samej skrzyni
 4. Możliwość zastosowania detergentów czyszczących
 5. Możliwość zastosowania uszlachetniaczy oleju.

Czy dynamiczna wymiana oleju może zaszkodzić?

Prawidłowo przeprowadzona przez doświadczonego eksperta wymiana dynamiczna z odpowiednio dobranym olejem nie zaszkodzi skrzyni. Problemy pojawiające się po takim zabiegu zwiastują, niestety zużycie skrzyni biegów. Może być ono spowodowane nieregularnymi wymianami oleju lub jazdą w sposób obciążający skrzynię. 

Ile kosztuje i jak przebiega dynamiczna wymiana oleju?

Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Jak już wspominaliśmy polega na podłączeniu do obiegu oleju stacji do dynamicznej wymiany oleju. Urządzenie wypompowuje zużyty olej przy uruchomionym silniku. Najbardziej pracochłonnym zajęciem jest wpięcie urządzenia w układ smarowania.
Dynamiczna wymiana oleju – cena. Od czego zależy?

Metoda grawitacyjna jest dużo mniej obciążająca dla naszego portfela i mniej pracochłonna, niż dynamiczna wymiana oleju. Cena zależy między innymi od typu skrzyni biegów zastosowanej w aucie, a także od potrzebnej ilości oleju i ceny filtra. Usługa dynamicznej wymiany kosztuje od 300 do nawet 700 zł netto za robociznę. Doliczyć do tego należy także koszty oleju. Średnia jego cena kształtuje się między 38 zł za litr do 70 zł za litr. Chociaż na rynku spotkamy też oleje tańsze lub droższe.

Ile oleju do dynamicznej wymiany?

To, ile oleju będziemy trzeba zużyć do przeprowadzenia dynamicznej wymiany zależy od dwóch czynników: pojemności skrzyni biegów oraz od stopnia zabrudzenia oleju. W przypadku bardzo „brudnego” oleju zaleca się wymienić ok. 2-3 l więcej oleju. Wszystko po to, by mieć pewność, że wypompowany został cały stary zużyty olej.

Słowem podsumowania. Dynamiczna wymiana oleju dostępna jest m.in. w autoryzowanych serwisach Lexus, BMW, Opel, w ofercie sieci serwisowych Bosch, Pro-Line oraz niezależnych stacjach i warsztatach. Listę warsztatów oferujących dynamiczną wymianę oleju, znajdziesz na stronie https://atf-dynamicznie.pl/workshops.

Wynajmując auto w wypożyczalni samochodów Kraków lub którejkolwiek innej pod szyldem KR dla firmy, nie musisz się martwić tak przyziemnymi rzeczami jak statyczna czy dynamiczna wymiana oleju. Serwis całej wynajętej od nas floty jest po naszej stronie. A ty bez przeszkód możesz skupić się na prowadzeniu własnego biznesu.
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki