Komu grozi automatyczne wyrejestrowanie pojazdu w 2024?

Blog

Komu grozi automatyczne wyrejestrowanie pojazdu w 2024?

📣 🚗🛞 Uwaga kierowco! Twój samochód może zniknąć z systemu CEPiK! Centralna Ewidencja Pojazdów pęka w szwach! Według różnych szacunków może się w niej znajdować nawet kilka milionów tzw. martwych dusz — aut, które wciąż widnieją w systemie, chociaż już dawno wycofane są z eksploatacji. 

Czy Twój samochód też jest zagrożony czystką? W tym artykule wyjaśnimy, jakie pojazdy podlegają automatycznemu wyrejestrowaniu, dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, żeby Twój czterokołowy przyjaciel pozostał z Tobą na dłużej.

Gotowy do startu? Zapnij pasy i ruszamy!
 

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu z CEPiK

Bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów pełne są tzw. martwych dusz, czyli pojazdów, które od lat nie poruszają się po polskich drogach.  Urzędy mają dość tej sytuacji i szykują się do wielkiego sprzątania! Dlaczego to takie istotne z punktu widzenia urzędników? 

Pojazdy takie, nawet jeśli zostaną zakwalifikowane jako rejestry archiwalne, zawyżają ilość i średni wiek polskiej floty. Według szacunków, w danych CEPiK obecnie widnieje ponad 7 milionów samochodów użytkowanych tylko w teorii. To około 20% wszystkich zarejestrowanych w bazie pojazdów. A większość z nich to auta naprawdę wiekowe!

Faktem jest, że Polska stoi samochodami używanymi. Niestety statystyki pokazują, że są one coraz mocniej wyeksploatowane, a ich średnia wieku to już blisko 13 lat! A to plasuje nasz kraj poniżej europejskich standardów.  

Czystka w CEPiKu, która czeka kierowców już w czerwcu 2024 roku, jest wynikiem ubiegłorocznych zmian w przepisach. Ich główny cel to ograniczenie skutków kradzieży tożsamości.

Co oznacza automatyczne wyrejestrowanie auta?

W najbliższym czasie z systemu CEPiK znikną miliony „martwych dusz”, co w praktyce oznacza automatyczne wyrejestrowanie tych pojazdów. I nie chodzi w tym przypadku tylko o samochody, ale też inne pojazdy, np. ciągniki, motocykle, przyczepy. Co to znaczy dla kierowców i czy powinniśmy się obawiać wielkiej czystki?  

Automatyczne wyrejestrowanie auta powoduje brak możliwości dalszej eksploatacji usuniętego z systemu pojazdu. Auto takie może zostać eksponatem muzealnym lub kolekcjonerskim, ale nie może jeździć po drogach. 

 

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu — od kiedy?

Rewolucja w systemie CEPiK nastąpi lada chwila, bo z dniem 10 czerwca 2024 roku. Dokładnie od tego dnia auta, które do tej pory istniały jedynie „na papierze”, znikną z baz danych i utracą swoją ważność.

Warto zaznaczyć, że wyrejestrowanie nastąpi automatycznie, bez żadnego powiadomienia ze strony urzędów. Właściciele pojazdów objętych czystką informację o wyrejestrowaniu znajdą jedynie w profilu zaufanym na platformie ePUAP.

Komu grozi automatyczne wyrejestrowanie samochodu?

Jakie samochody objęte zostaną procedurą, kiedy i jak zostaną one wyrejestrowane, a także co możesz zrobić, żeby uniknąć kłopotów? Spieszymy z odpowiedzią! 

Pojazdy z rejestrów CEPiK nie będą kasowane na chybił trafił. Automatyczne wyrejestrowanie obejmie głównie te pojazdy, które zostały wyprodukowane w ubiegłym tysiącleciu, czyli zarejestrowane są na czarne tablice rejestracyjne. Jednak nie wystarczy fakt, że auto jest z innej epoki, by zostało wymazane z bazy. Musi ono spełnić jednocześnie kilka ściśle ustalonych kryteriów. System będzie wygaszał rejestrację w przypadku pojazdów, które jednocześnie spełnią trzy przesłanki:

⚠️ Do automatycznego wyrejestrowania dojdzie w sytuacji spełnienia równocześnie trzech punktów: 

  • Samochody zarejestrowane przed 14 marca 2005 roku.
  • Samochody, które nie posiadają ważnego badania technicznego.
  • Samochody, które od co najmniej 10 lat nie posiadają ważnego ubezpieczenia OC (licząc od 1 czerwca 2024 r.).

Wymienione wyżej przepisy nie dotyczą pojazdów zabytkowych i pojazdów wolnobieżnych.

Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu — jakie konsekwencje?

Jednym z kryteriów jest pierwsza data rejestracji pojazdu. Oznacza to, że z bazy zniknąć mogą samochody zarejestrowane przed 2005. Krótko mówiąc, popularne na rynku wtórnym modele aut chętnie kupowanych przez Polaków. 

Przykładowe modele zagrożone wyrejestrowaniem to:

  • Volkswagen Passat B5,
  • Volkswagen Golf III, IV i V,
  • Seat Leon I,
  • Audi A3 I,
  • Ford Focus I i II,
  • Honda Civic VII,
  • Opel Astra do III generacji,
  • Toyota Corolla E12,
  • Audi A4 B5 i B6,
  • BMW serii 3 E46.

➡️ Pamiętaj! Nawet jeśli Twój samochód był zarejestrowany w 2005 r., nie koniecznie zostanie wyrejestrowany z automatu. By doszło do uruchomienia procedury, jednocześnie muszą zostać spełnione wszystkie wymienione wyżej kryteria, czyli brak przeglądu i opłaconego od 10 lat OC.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czy np. twoje stare auto, stojące od lat w garażu, podlega wielkiej czystce CEPiKu, nie panikuj. W szczególnych przypadkach warto skonsultować się z właściwym urzędem ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Gdzie najlepiej szukać informacji? W wydziale komunikacji w swoim starostwie lub na stronach internetowych poszczególnych urzędów.

Nie będzie problemu z ponownym zarejestrowaniem wykreślonego pojazdu? W sytuacji, gdy Twoje auto znalazło się na liście do usunięcia, jako właściciel możesz wystąpić z wnioskiem o powtórną rejestrację pojazdu. Jedynym warunkiem jest opłacenie OC i ukończenie badania technicznego z wynikiem pozytywnym. I przedstawienie tych dokumentów w urzędzie przed terminem 10 czerwca 2024!

Dlaczego warto przerejestrować auto?

⚠️ Kara za brak OC w 2024 roku wynosi zawrotne 8480 zł, a od 1 lipca 2024 roku 8600 zł!

Co możesz zrobić, żeby uniknąć automatycznego wyrejestrowania?

➡️ Pamiętaj! Automatyczne wyrejestrowanie to nie tylko utrudnienie dla właścicieli, ale również ważny krok w walce z nielegalnym obrotem autami i poprawie bezpieczeństwa na drogach.

  • Regularnie sprawdzaj ważność badania technicznego swojego pojazdu i terminowo je wykonuj!
  • Zadbaj o to, aby Twój pojazd posiadał ważne ubezpieczenie OC!
  • Jeśli posiadasz samochód zarejestrowany przed 14 marca 2005 rokuodwiedź stację kontroli pojazdów i wykonaj badanie techniczne!
  • Zawczasu sprawdź, czy Twoje auto widnieje na czarnej liście pojazdów do „kasacji”. Dowiesz się, czy na pewno zagrożone jest wyrejestrowaniem.

Automatyczne wyrejestrowanie to z pewnością ważna zmiana w 2024 roku, która może dotknąć wielu osób. Pamiętaj, że regularne badania techniczne i ważna polisa OC to kluczowe kroki, aby uniknąć kłopotów.

Jeśli szukasz sprawdzonego i pewnego środka transportu, skorzystaj z oferty wypożyczalni Kaizen Rent!

🧑‍💼 Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną ofertę wynajmu aut, która obejmuje:

  • Szeroki wybór modeli aut – od kompaktowych miejskich pojazdów po przestronne SUV-y
  • Atrakcyjne ceny – dopasowane do Twoich potrzeb i budżetu
  • Gwarancję bezpieczeństwa – wszystkie nasze auta są regularnie serwisowane i posiadają aktualne ubezpieczenie
  • Możliwość anulacji wynajmu – bez dodatkowych opłat do 24 godzin przed terminem odbioru.

Sprawdź nasze aktualne promocje i zarezerwuj auto już dziś!

PS! Na naszym blogu znajdziesz również informacje o innych ważnych zmianach w przepisach ruchu drogowego w 2024 roku.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki