Tablice rejestracyjne w Polsce

Blog

Tablice rejestracyjne w Polsce – czy trzeba je wymienić po zakupie auta?

Zgodnie z przepisami każdy pojazd poruszający się po drogach powinien posiadać tablice rejestracyjne. Rok 2022 przynosi wiele zmian w prawie drogowym. Jedna z nich dotyczy również tablic rejestracyjnych pojazdu. Dawniej istniała konieczność stosowania tablic przypisanych do konkretnego miejsca zamieszkania. Co się zmieniło w tej kwestii? Kiedy wymiana tablic rejestracyjnych PL jest wymagana, a kiedy dobrowolna? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Zniesiona wymiana tablic rejestracyjnych przy zakupie auta

Od 31 stycznia 2022 r., kupując auto z drugiej ręki zarejestrowane na terenie RP, jego kolejny właściciel nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych na nowe. Przestaje obowiązywać warunek regionalizacji tablic, które po zmianach są przypisane na stałe do danego pojazdu. 

W praktyce wygląda to tak, że kupując auto w dowolnym mieście w kraju – nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych z uwagi na inne miejsce zamieszkania. Dla przykładu, kierowcy mieszkający we Wrocławiu mogą poruszać się np. na krakowskich czy poznańskich „blachach”

W jakich przypadkach wymiana tablic rejestracyjnych pozostanie obowiązkowa?

Ustawa o ruchu drogowym przewiduje trzy sytuacje, w których wymiana tablic rejestracyjnych w Polsce nadal jest koniecznością. Obowiązkiem wymiany objęte są:

 • pojazdy, które nie były nigdy zarejestrowane na terytorium Polski – jeżeli więc ktoś sprowadził auto z zagranicy, w dalszym ciągu musi wyrobić nowe „blachy”,
 • tablice rejestracyjne, których identyfikacja jest niemożliwa z powodu zniszczenia lub nieczytelności,
 • nieaktualne lub niezgodne z obowiązującym wzorcem (wymianie podlegają tablice czarne z białymi napisami lub białe z polską flagą i dopiskiem PL).

Wymiana tablic rejestracyjnych – dobrowolna decyzja właściciela

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic jest dobrowolne. Jeśli nabywca używanego samochodu będzie chciał, aby oznaczenie regionu na tablicy rejestracyjnej w Polsce było zgodne z jego miejscem zamieszkania, może wnioskować o nowe tablice. Podobnie jest w przypadku spersonalizowanego kompletu.

Właściciel samochodu z drugiej ręki może wnioskować o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic rejestracyjnych, po spełnieniu określonych przesłanek. Pojazd musiał być wcześniej zarejestrowany na obszarze RP, a same tablice rejestracyjne muszą być w dobrym stanie oraz zgodne z obowiązującymi przepisami.

Rejestracji samochodu niezmiennie dokonujemy w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu na jego wniosek. Starosta wydaje decyzję o rejestracji pojazdu, dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice rejestracyjne PL.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu z wymianą tablic?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rejestracja nowego samochodu kosztuje 180,50 zł – dotyczy to pojazdów zarejestrowanych już wcześniej w kraju. Na kwotę składają się koszty:

 • tablic rejestracyjnych (standardowych) – 80 zł,
 • dowodu rejestracyjnego – 54 zł,
 • pozwolenia czasowego – 13,50 zł,
 • nalepki kontrolnej – 18,50 zł,
 • nalepki legalizacyjnej – 12,50 zł,
 • ewidencyjne – 2 zł.

Nieco więcej za rejestrację zapłacą osoby, które sprowadziły swoje auto spoza Polski. W ich przypadku koszt wynosi 256 zł (koszt dodatkowej karty pojazdu – 76 zł). Większy wydatek poniosą również wnioskujący o indywidualną tablicę rejestracyjną. Jej koszt to 1000 zł (zamiast 80), w związku z czym całkowity koszt rejestracji to 1100,50 zł.

Ile kosztuje rejestracja samochodu bez zmiany tablic?

Najnowsze zmiany w przepisach prawa to duże ułatwienie dla kupujących samochód. Zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych oznacza obniżenie kosztów administracyjnych związanych z rejestracją samochodu. 

Do 31 stycznia 2022 roku obligatoryjnie należało uiścić wspomniane 180,50 zł. Wprowadzone regulacje pozwalają na obniżenie kosztu rejestracji do 100 zł. Od 4 września 2022 r. zniesiona zostanie opłata za nalepkę kontrolną. Razem z opłatą ewidencyjną da to nabywcom używanych pojazdów aż 99,50 zł oszczędności. Do zapłaty pozostanie im 81 zł.

2022 to rok zmian. Dotyczą one nie tylko osób prywatnych, ale też przedsiębiorców użytkujących leasingowany samochód w firmie – zmiany podatkowe omawiamy w przygotowanym przez nas artykule. Zachęcamy do jego lektury i do skorzystania z usług naszej wypożyczalni aut Kaizen Rent.

Obowiązek przerejestrowania samochodu na nowego właściciela – w jakim terminie?

Nabywca zakupionego pojazdu musi zgłosić swój zakup w ciągu 30 dni. Czas ten liczony jest od daty zawarcia umowy kupna-sprzedaży czy też darowizny.

W przypadku samochodu sprowadzonego z UE lub spoza UE jego nowy właściciel ma obowiązek zarejestrować pojazd na terytorium RP w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki