Jak myć auto na myjni w prawidłowy sposób?

Blog

Jak myć auto na myjni w prawidłowy sposób?

„Częste mycie skraca życie” – to żartobliwe przysłowie ma w sobie więcej prawdy, niż mogłoby się nam wydawać. O dziwo, śmiało możemy je przenieść na grunt motoryzacyjny. Mycie samochodu. Niby banalna sprawa... Wystarczy podjechać na pierwszą lepszą myjnię, wybrać program i gotowe. Ale jak myć, by karoseria naszego samochodu, zamiast zużywać się, wyglądała jak nowa? Czy to w ogóle, możliwe? 

Jak myć auto na myjni? Jaką myjnię wybrać? I czy mycie samochodu na myjni w ogóle ma sens? Dziś spróbujemy dotrzeć do sedna tej niemalże filozoficznej rozterki. Zostańcie z nami!

 

Jak myć auto na myjni ręcznej?

Mycie samochodu na myjni ręcznej może być przyjemnym doświadczeniem, jeśli podejdziemy do niego z odpowiednim nastawieniem i wiedzą. Przede wszystkim, ważne jest, aby uzyskać dostęp do właściwych narzędzi i środków czystości. Z tym nie będzie większego problemu, ponieważ większość myjni oferuje szeroką gamę produktów czyszczących, a także  potrzebne do mycia samochodu narzędzia. Jeżeli zdecydujesz się mycie samodzielne, będziesz musiał sam dobrać środki pielęgnacyjne. Jednak środków kosmetycznych do samochodów w dzisiejszych czasach nie brakuje, a o zawrót głowy może przyprawić Cię sama ich różnorodność. Co najistotniejsze warto wiedzieć, jak ich używać i w jakiej kombinacji stosować, by nie uszkodzić lakieru. By skrócić czas mycia, często sięgamy po silniejsze detergenty lub manipulujemy ciśnieniem czy temperaturą wody? Czy to opłacalne triki na dłuższą metę?

Jak umyć samochód na myjni? Najprościej jest polegać na instrukcji obsługi i postępować według kolejnych kroków, stosując się do zaleceń. Czy warto iść na skróty? Przyspieszać czynności związane z myciem samochodu lub rezygnować z poszczególnych kroków, by zaoszczędzić na czasie? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli felgi w naszym samochodzie są zabezpieczone ceramicznie — proces ich mycia nie jest niezbędny. Do trudnych i mocnych zabrudzeń stosuje się żrącą chemię, która może osłabić, a nawet uszkodzić powłokę zabezpieczającą. Z kolei z etapu tzw. nabłyszczania nie warto rezygnować, nawet jeśli mamy nowy samochód. W tym kroku używana jest woda zdemineralizowana, która powoduje, że na powłoce lakierniczej nie zostaną żadne nieestetyczne zacieki czy białe palmy. 

Mycie samochodu na myjni ręcznej lub bezdotykowej zaleca też większość producentów samochodów. Niektóre marki jak BMW, Peugeot czy Renault wprost komunikują, że myjnie automatyczne mogą powodować mikrozarysowania, widoczne zwłaszcza na ciemnych lakierach. Częste korzystanie z rzadko serwisowanych myjni automatycznych prowadzi do stopniowej utraty połysku, czyli do zmatowienia powłoki lakierniczej. I nie rekomendują wyboru myjni automatycznych.

W naszej wypożyczalni samochodów Kaizen Rent również stawiamy na profesjonalne myjnie ręczne. Najchętniej korzystamy z usług sprawdzonych zakładów lub korzystamy z własnych jak nowo powstała myjnia w warszawskim oddziale na Pieskowej Skale (ul. Łączyny 2/52).  A wszystko w trosce o nasze samochody i komfort klientów. Wiadomo, że pierwsze wrażenia robi się tylko raz, w szczególności podczas spotkania biznesowego. Zamiast więc przed spotkaniem jechać na myjnię ręczną i w garniturze zmagać się z dyszą ciśnieniowej myjki, postaw na zawsze nowe, czyste i zadbane auto z naszej wypożyczalni samochodów. Oferujemy wynajem samochodów na doby i miesiące w zależności od Twoich potrzeb. ➡️ Rezerwuj bezpłatnie.  

Jak korzystać z myjni automatycznej?

Mycie samochodu na myjni automatycznej budzi wiele kontrowersji. Czy jednak musimy rezygnować z tej wygodnej usługi kompletnie? Nie koniecznie. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z myjni automatycznej, by nie zaszkodzić swojemu pojazdowi.

Myjnia automatyczna to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Docenią je szczególnie zapracowani właściciele samochodów. Jest szybka, bezproblemowa i nie angażuje kierowcy w proces czyszczenia pojazdu. Dzięki czemu unikniemy podejmowania wielu istotnych decyzji jak, chociażby wyboru odpowiedniej chemii. Przeciwnicy twierdzą zaś, że nie tylko uszkadza lakier, ale też niedokładnie myje. Na, jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając myjnię automatyczną? 

Wielu ekspertów twierdzi, że odpowiednio często serwisowana myjnia automatyczna nie skraca żywotności powłoki lakierniczej. Jednak częstotliwość takich „przeglądów" i kontroli jest trudna do zweryfikowania. Podobnie jest z chemią, której używa dana placówka. Jako kierowca/klient nie mamy możliwości wyboru spośród kilku szamponów czy wosków – te wybory są nam narzucone odgórnie. W łatwy jednakże sposób jesteśmy w stanie zweryfikować kondycję szczotek czyszczących. A to właśnie ich stan oraz materiał, z jakiego są wykonane, bezpośrednio wpływa na jakość mycia samochodu i zużycie powłoki lakierniczej. Najbezpieczniejsze dla karoserii są te filcowe lub z włókien mikrofibry. 

Jak korzystać z myjni automatycznej?

Aby skorzystać z myjni automatycznej, należy zacząć od wybrania odpowiedniego programu do mycia. Możesz wybrać program standardowy lub opcje premium, które oferują dodatkowe usługi, takie jak środek do czyszczenia felg i podwozia. Następnie należy bezpiecznie wjechać autem do myjni, aby umożliwić jej wykonanie swojej pracy. Po zakończeniu cyklu możesz po prostu wyprowadzić auto ze strefy mycia. I gotowe!

O czym warto pamiętać podczas korzystania z myjni automatycznej?

  • Złóż lusterka i schowaj antenę
  • Wyłącz silnik, w pełni unieruchom auto, zaciągając hamulec ręczny
  • Szczelnie zamknij wszystkie szyby i drzwi w aucie
  • Opuść pojazd na czas mycia.

Jak działa myjnia samoobsługowa?

Myjnia samoobsługowa oferuje szybkie i wygodne mycie samochodu. Jak sugeruje nazwa, umożliwia ona mycie pojazdu bez fizycznego kontaktu z mytą powierzchnią. Mycie odbywa się za pośrednictwem strumienia wody kierowanego na powierzchnię pojazdu. ➡️Chcesz wiedzieć, jak działa myjnia samoobsługowa, kliknij link. O tym: jak korzystać z myjni bezdotykowej pisaliśmy już na naszym blogu.

Jak należy przygotować samochód do mycia ręcznego na myjni?

Przygotowania warto zacząć od zgromadzenia odpowiedniego sprzętu do mycia samochodu. Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w specjalne środki czyszczące, tzw. chemię samochodową. Innych kosmetyków będziesz potrzebował do mycia karoserii i podwozia, innych do ciężkich zabrudzeń na felgach, a zupełnie innego środka użyjesz do czyszczenia tapicerki. Następnie należy skompletować narzędzia do mycia jak wiadra, ręczne mopy, gąbki czy ściereczki z mikrofibry. Jak szybko się przekonasz, te ostatnie okażą się twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce z brudem. Będą też idealne do osuszania i polerowania auta. Warto też postawić na własne bezpieczeństwo i przygotować rękawiczki, które ochronią dłonie przed działaniem detergentów.

Ważnym czynnikiem jest, gdzie będziesz samodzielnie mył auto na własnej posesji (ale o tym już w następnym artykule z serii o myciu samochodów) czy na myjni bezdotykowej. Szlauchy czy myjki ciśnieniowe, zasadniczo bardzo ułatwiają pracę, więc warto zainwestować w dobry sprzęt, bo zakup zwróci się prędzej niż później. Ciśnieniowe mycie samochodu, częściej nazywane bezdotykowym jest najczęściej rekomendowanym przez ekspertów. Również tych zajmujących się na co dzień detailingiem. 

Na myjni samoobsługowej ciśnienia Ci nie zabraknie, ale najpewniej nie będziesz tam mógł użyć zestawu swoich kosmetyków, a to ze względu na surowe przepisy dotyczące ochrony środowiska. Ważne jest również sprawdzenie poziomu ciśnienia miotacza wody oraz temperatury wody – powinny być dobrane do rodzaju zabrudzeń. Stary i zaschnięty brud lepiej usuniesz, używając większego ciśnienia. Nie przesadź jednak z siłą strumienia wody, szczególnie w przypadku, gdy lakier na Twoim aucie już odchodzi lub koroduje. W ten sposób powiększysz rozmiary zniszczenia. 

Gdy auto jest już gotowe do mycia, należy zacząć od dokładnego oczyszczenia karoserii. Najpierw należy usunąć wszystkie pojedyncze zabrudzenia, takie jak liście i piasek oraz kurz. Aż chciałoby się sięgnąć po szczotkę, ale lepszym rozwiązaniem i w tym wypadku będzie mikrofibra. Szczotki lepiej nie używaj do lakieru. Ogranicz jej użycie do felg i opon. Jeśli obawiasz się używania silnej chemii, a auto ma zaschnięte zabrudzenia, najlepiej pielęgnację zacząć od prysznica. Woda delikatnie zmyje zarówno piasek, jak i kurz. Rozmiękczy też zaschnięte błoto, ptasie odchody czy rozgniecione owady. 

Jak umyć samochód na myjni? Niezbędne produkty

Jakie produkty należy i warto zastosować do mycia samochodów myjni? Przede wszystkim te, dedykowane pielęgnacji naszych czterech kółek, które dostaniemy w sklepach motoryzacyjnych. Sięganie po detergenty, których na co dzień używamy w gospodarstwach domowych, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom mogą uczynić więcej szkody niż pożytku. 

Czego unikać bezwzględnie? 

  • Szamponów do włosów – choć są dużo tańsze od tych samochodowych, potrafią matowić lakier
  • Środków czystości do podłóg lub mycia naczyń – często są silne i mają w swoich składach silne związki zasadowe lub kwasowe (jak na przykład ocet, który może powodować korozję)
  • Wybielaczy – jeśli lubisz kolor swojego auta, strzeż się tych silnie żrących substancji 
  • Mydeł – te z kolei detergenty mogą pozostawiać nieestetyczny osad
  • Mleczek czyszczących, które najczęściej mają w sobie ścierne drobinki – zadziałają na lakier jak papier ścierny
  • Zmywaki kuchenne – w tych z pozoru niewinnych gąbkach, łatwo ukryje się brud, który może podczas tarcia uszkodzić lakier.

Bez obawy natomiast możesz sięgnąć po wspomniane wcześniej ściereczki z mikrofibry, chociaż do czyszczenia samochodu warto zaopatrzyć się w taką wielkopowierzchniową (np. 60x60). Przydatne też będą środki do czyszczenia tapicerki, jeśli akurat masz w planach czyszczenie wnętrza swojego pojazdu. Bez przeszkód do wykończenia czynności pielęgnacyjnych użyj płynu do szyb (oczywiście bez zawartości octu). W aucie świetnie sprawdzi się preparat typu anty para często używany w łazienkach, zapobiegający parowaniu luster. Żaden wypolerowany na glanc samochód nie będzie wyglądał stylowo z brudnymi szybami.    

Mycie samochodu na myjni – jak korzystać z myjni w prawidłowy sposób?

Mycie samochodu to proces, który składa się kilku podstawowych etapów. Tak naprawdę są one wdrażane w większości myjni, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. W kilku krokach pokażemy jak myć auto na myjni w prawidłowy sposób?

  1. Na początek spłucz czystą wodą wszelki brud i zanieczyszczenia z auta, rozpoczynając od dachu i stopniowo schodząc na sam dół. Jeśli masz możliwość, użyj myjki ciśnieniowej. Unikaj ostrych szczotek. 
  2. Kolejny krok to czas na użycie szamponu. Jeśli korzystasz z myjni, zaaplikuj go według wskazówek, najlepiej zaczynając od miejsc najbardziej zabrudzonych, by detergent miał czas zadziałać. Jeśli czyszczenia podejmujesz się na własną rękę, rozrób szampon w odpowiednich proporcjach z wodą, według instrukcji, uprzednio mieszając preparat. I pokryj nim całe auto, podobnie, jak gdybyś robił to na myjni ręcznej.
  3. Samochód myjemy miękką gąbką, kolistymi ruchami. Zaczynamy od dachu, następnie myjemy boki pojazdu.
  4. Następnie czyszczoną powierzchnię spłukujemy czystą wodą. Płukanie bezwzględnie zaczynamy od dachu, posuwając się stopniowo ku dołowi. Dzięki temu unikniemy zacieków. Zróbmy to dokładnie, jeśli zależy nam na efekcie. W przydomowych warunkach czynność płukania możemy powtórzyć dwukrotnie, dla pewności — zależy nam, by całkowicie pozbyć się piany. Na myjni pracę ułatwi nam woda zdemineralizowana. 
  5. Czas na osuszanie karoserii z resztek wody. Nie zostawiajmy jej do wyschnięcia, bo pozostaną nam na lakierze plamy z osadu. Na tym etapie przyda się duża i chłonna mikrofibra.
  6. Jeśli użyłeś szamponu z woskiem to koniec twojej pracy – możesz podziwiać efekty. Jeśli postawiłeś na zwykły szampon, czas na woskowanie. Spryskaj karoserię płynnym woskiem i miękką szmatką wycieraj do sucha. Zaimpregnowany w ten sposób lakier wolniej łapie nowe zabrudzenia, dzięki czemu rzadziej zaglądasz na myjnię.
  7. Na koniec zawsze zalecamy mycie szyb. Smugi na szybach, popsują efekt twoich starań i nawet najdroższe auto nie zrobi na nikim wrażenia z brudnymi szybami. Warto też wykończyć detale: wypolerować fugi i zaczernić opony.

Słowem podsumowania:

Jak poprawnie myć karoserię, aby uniknąć porysowania lakieru i uszkodzenia wnętrza samochodu? Przede wszystkim należy uważać, aby używać tylko specjalnych środków czyszczących dostosowanych do rodzaju lakieru i unikać szorstkich gąbek lub ręczników. Następnie karoserię trzeba spłukać letnią wodą, aby usunąć pozostałości detergentów oraz brud. Przed nałożeniem wosku skorzystaj z opcji „nabłyszczanie" – zdemineralizowana woda spłucze resztki piany i nie pozostawi niepożądanego osadu kamienia. 

Jak poprawnie myć koła i felgi, aby ich nie uszkodzić? Przede wszystkim należy uważać, aby nie używać zbyt agresywnych środków czyszczących. Zaleca się stosowanie dedykowanych płynów do felg, którymi spryskujemy zabrudzone powierzchnie i czekamy. Najczęściej potrzebują one parę minut, by skutecznie zadziałać, a my w tym czasie możemy chociażby wytrzepać dywaniki samochodowe. Następnie przystępujemy do mycia zasadniczego. W ten sposób  unikniemy uszkodzeń powierzchni lakierniczej oraz rdzy na felgach, które mogłyby powstać od mocnego tarcia.

Jak myć wnętrze auta? Przede wszystkim należy dobrze odkurzyć kokpit i inne trudno dostępne miejsca. Następnie, używając środka czyszczącego lub specjalnych szmatek, możesz przystąpić do mycia tapicerki i plastikowych elementów wewnętrznych. Jeśli myjnia oferuje również dodatkowe usługi, takie jak czyszczenie parowe tapicerki czy jej impregnację, warto skorzystać z tego bonusu — może to być bardzo przydatne w ochronie Twojego samochodu przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.  

Reasumując mycie ręczne to wygodny i szybki sposób, aby utrzymać swój pojazd w czystości. Regularne czyszczenie samochodu pozwoli na dłużej utrzymać dobry stan lakieru. Mycie i woskowanie auta odpowiednimi kosmetykami uchroni nasz pojazd przed powstawaniem korozji. Dodatkowo odpowiednio dobrana i zastosowana chemia samochodowa, sprawi, że myjnię będziemy odwiedzać znacznie rzadziej niż wcześniej. Zaletą dobrych współczesnych kosmetyków samochodowych jest to, że odpychają brud i kurz, pozostawiając nasz pojazd dłużej błyszczącym. Zaletą takiego rozwiązania jest też oszczędność czasu oraz pieniędzy. Bez dwóch zdań mycie ręczne samochodu to najtańsza opcja dbania o swoje cztery kółka. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki