Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?
Rozlana w porannym pośpiechu kawa, rozmazana na oparciu czekolada czy psie łapy z błota odbite na tylnej kanapie.... Plamy spędzają nam sen z powiek. Szczególnie gdy pojawiają się na tapicerce naszego ukochanego samochodu. Czyszczenie tapicerki w samochodzie może być czasochłonne i problematyczne. Istnieją jednak odpowiednie narzędzia i techniki, które mogą pomóc Ci wykonać to zadanie szybko i skutecznie. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie, by jej nie zniszczyć? Czym czyścić skórę w aucie? Jak wyprać tapicerkę w aucie na myjni samochodowej? Jeśli szukasz najlepszych patentów, zostań z nami!
Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie?
Codzienna eksploatacja samochodu wpływa nie tylko na zużywanie się części mechanicznych. Z czasem również nadwyręża się wnętrze auta, pogarsza się jakość tapicerki czy elementów plastikowych. Jeśli nie traktujemy swojego samochodu jak muzeum, plam i zabrudzeń nie unikniemy. Możemy jednakże uniknąć sporych wydatków na ich usuwanie. Jak wyczyścić siedzenia w samochodzie, aby auto wyglądało jak prosto z salonu? Masz kilka opcji do wyboru.
1️⃣ Po pierwsze możesz powierzyć swoje auto specom od detailingu. W wykwalifikowanym salonie eksperci za odpowiednią cenę zajmą się twoim autem kompleksowo. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych. Samochód po wizycie w takim motoSPA wygląda jak nowy. Jednak jest to spore obciążenie dla portfela.
Jak wyprać tapicerkę w aucie?
2️⃣ Po drugie. Od czasu do czasu zakurzoną i poplamioną tapicerkę trzeba wyprać kompleksowo. Wówczas warto postawić na profesjonalnie rozwiązania. Fachowo wyczyścić tapicerkę możesz na większości myjni. Także tych samoobsługowych. Posiadają one odpowiednie stacje do prania tapicerki. A sam proces jest łatwy i wygodny.
Czyszczenie tapicerki samochodu gorącą parą wykonasz w kilkanaście minut. Nie wymaga to ani specjalnych zdolności, ani dużych nakładów pracy. W odkurzaczach parowych znajduje się gotowa mieszanka środka piorącego, co pozwala zrezygnować z agresywnej chemii. Tapicerka gotowa jest do użytku już po upływie kilkunastu minut. Nie potrzebuje bowiem kilku godzin na wyschnięcie, w odróżnieniu od prania tradycyjnymi metodami. A efekty widać od razu. Tapicerka jest czysta, znikają niemiłe zapachy, a gorąca para skutecznie rozprawia się z alergenami takimi jak roztocza.
➡️ Zanim przystąpisz do prania tapicerki, pamiętaj o jednym! Aby skutecznie odświeżyć wygląd siedzeń w samochodzie, trzeba zacząć od dokładnego odkurzenia ich. W przeciwnym wypadku kurz i powierzchowne zabrudzenia wetrzesz w materiał, zamiast się ich pozbyć.
3️⃣ Po trzecie, kierując się przysłowiem: umiesz liczyć, licz na siebie, możesz zrobić to sam. Środków do czyszczenia i prania tapicerki znajdziesz na rynku bardzo dużo. Możesz wykorzystać te, przeznaczone do czyszczenia mebli tapicerowanych albo postawić na te dedykowane dla branży motoryzacyjnej. Jakie detergenty do samodzielnego prania tapicerki znajdziesz na rynku?
- Płyny – są to najbardziej podstawowe i uniwersalne autokosmetyki. Ich główną zaletą jest skoncentrowana konsystencja, dzięki której starczają na długo. I niska cena. Zwykle należy rozcieńczyć je z wodą, co może być problematyczne dla niektórych użytkowników. Nadają się idealnie do czyszczenia tapicerki na fotelach, dywaników, wykładziny podłogowej i innych elementów wnętrza pojazdu. Płyn można stosować punktowo jako odplamiacz;
- Pianki do czyszczenia – to dużo wygodniejsze rozwiązanie, gdyż gotowe do bezpośredniego użycia. Dzięki tzw. aktywnej pianie nadają się do usuwania nawet starych i uporczywych plam. Niektóre rodzaje pianek wcieramy w tapicerkę za pomocą miękkiej szczotki, zostawiamy, by mogły zadziałać na brud, a następnie odkurzamy. Dlatego przed użyciem, zawsze należy przeczytać instrukcje użycia. Stosuje się je zarówno do tapicerki skórzanej, welurowej, jak i materiałowej. Co ważne, są bezpieczne do podgrzewanych foteli lub skóry perforowanej;
- Spraye – to preparaty, po które sięgamy najczęściej. Są ogólnodostępne, łatwe w użyciu i gotowe do działania. Usuwają uciążliwe plamy dużo szybciej niż proszki dzięki odpowiednio skoncentrowanym składnikom. Nie wymagają użycia specjalistycznych narzędzi. Wystarczy szczoteczka, ściereczka lub zwykła gąbka. Dedykowane są do każdego rodzaju tapicerek, wykładzin i dywaników;
- Odżywki – to nie tyle środki czyszczące, ile pielęgnujące. Najlepiej używać ich po zakończeniu czyszczenia. Mają na celu uelastycznić, nawilżyć i ochronić powierzchnię skórzanej tapicerki. Zapobiegają też blaknięciu;
- Balsamy – to również kosmetyki zabezpieczające powierzchnie czyszczone. Ich główną rolą jest zmiękczanie i konserwacja skórzanych powierzchni. Używamy go po dokładnym wyczyszczeniu i osuszeniu tapicerki. Balsam pozwala na uzyskanie satynowego, antystatycznego i przede wszystkim hydrofobowego wykończenia.
Świetnym pomysłem są też domowe sposoby na czyszczenie tapicerki samochodowej. Potrzebne środki znajdziesz w kuchni i łazience. Specjalnie dla Ciebie zrobiliśmy rozpoznanie tematu. Przetestuj sprawdzone metody naszych mam i babć, dzięki którym siedzenia po praniu będą jak nowe.
Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie w zależności od rodzaju zabrudzenia
Jeśli chcesz ograniczyć wydatki, szukasz ekonomicznych a w dodatku ekologicznych rozwiązań, możesz wypróbować domowe sposoby. Rezygnując z ostrej chemii, nie stajesz się bezradny w walce z plamami. Istnieje kilka artykułów, które dobrze znasz i używasz na co dzień w swoim gospodarstwie domowym. Sprawdzają się one w domu, sprawdzą się też w samochodzie. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowymi produktami? Masz wiele łatwodostępnych możliwości. Stosuj je, w zależności od rodzaju zabrudzenia.
- Ocet – to idealny sprzymierzeniec w walce z plamami po kawie, herbacie, mleku oraz słodkich napojach kolorowych. Jak go używać? Dodaj kilka łyżek octu do litra wody, zwilżoną w mieszance szmatką możesz łatwo usunąć plamy. Ocet bardzo dobrze niweluje nieprzyjemne uciążliwe zapachy, dzięki czemu jest skuteczny w usuwaniu wymiotów. Jego ostry zapach szybko się ulatnia.
- Soda oczyszczona – możesz wykorzystać jej super moce w dwójnasób. Rozsyp ją na brudnej powierzchni i pozostaw na kilka godzin, następnie odkurz tapicerkę. Możesz też zrobić gęstą papkę, mieszając sodę z wodą. Taką miksturą przy pomocy gąbki usuniesz zabrudzenia z kawy, potu, smoły, krwi, soków owocowych, a nawet wina. Soda też ma właściwości odświeżające;
- Talk – ma właściwości absorbujące. Posyp nim tłuste plamy z masła lub margaryny i zostaw na 15 minut, następnie odkurz powierzchnię. Voila!
- Płyn do naczyń – to najbardziej uniwersalny środek do czyszczenia prania i sprzątania. Usunie prawie każdą plamę, również te cięższego kalibru, np. od smaru czy tłuszczu. Używaj go jak w domu z wodą i gąbką;
- Sok z cytryny – dodaj go do wody i skrop nią tapicerkę. Odświeżysz w ten sposób wnętrze auta. Przy okazji taki zabieg zniweluje roztocza oraz bakterie – ten patent docenią alergicy.
- Kwasek cytrynowy – potrafi zdziałać cuda. Usuniesz nim plamy po tłustych sosach dodawanych do fast foodów, czerwonym winie, czekoladzie, owocach. By wzmocnić jego działanie, możesz dodać do niego odrobinę alkoholu. Podróż z dziećmi nie będzie już zmorą dla twojego auta.
- Aceton – to tajna broń na plamy po długopisie.
- Amoniak – wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1. Pomoże Ci usunąć plamy po alkoholu oraz moczu, także tym zwierzęcym. Pamiętaj, użycie amoniaku grozi kichaniem 😉.
Stosując własnoręcznie sporządzone środki na pranie tapicerki, zachowaj ostrożność. Nie trzyj mocno materiału. Jeśli plama nie ustępuje, konieczne będzie zastosowanie bardziej profesjonalnych środków. Sprawdzaj, czy składniki odpowiednio rozpuściły się i połączyły. Jednolita konsystencja to podstawa. Pamiętaj też, że niektóre naturalne środki, np. sok z cytryny mają właściwości wybielające – odradzamy używania go do czyszczenia powierzchni w intensywnych lub w ciemnych barwach.
Jak czyścić tapicerkę skórzaną w samochodzie?
Skórzana tapicerka, przynajmniej w teorii, jest najmniej problemowa, jeśli chodzi o obicia foteli i kanap w naszych samochodach. Odpowiednio pielęgnowana posłuży nam długie lata i mimo upływu czasu pozostanie piękna. Nie straszne jej plamy po sokach, napojach, winie czy kawie. Jest odporna na czekoladę, rozgniecione czipsy i psie pazury. Z zadbanej, niepopękanej skóry łatwo usuniesz wszystkie plamy, także po kreatywnej twórczości Twoich pociech. Mazaki, długopis, a nawet korektor – ze ściereczką i odpowiednimi środkami nic Cię nie powstrzyma.
Jak zatem najlepiej czyścić tapicerkę skórzaną w samochodzie? Pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.
- Zanim zaczniesz szorować i czyścić materiał na mokro, najpierw dokładnie odkurz powierzchnię.
- Skóra nie lubi dużej wilgoci. Ściereczkę lub gąbkę należy dokładnie wyżymać. Do niewielkich zabrudzeń najlepiej wybrać tę z mikrofibry, do większych i starszych – szczoteczkę ze średnio twardym włosiem.
- Do czyszczenia używaj niewielkich ilości preparatu – w przypadku tapicerki samochodowej mniej znaczy więcej.
- Zawsze po umyciu tapicerki skórzanej odczekaj przynajmniej 2-3 godziny, żeby porządnie przeschła.
- Konserwuj. W przypadku skórzanej tapicerki to najważniejszy etap. Czystą, umytą powierzchnię należy zabezpieczyć odpowiednimi kosmetykami.
Czym czyścić skórę w aucie i inne powierzchnie tapicerowane?
Wybór odpowiedniego środka do czyszczenia tapicerki to główne wyzwanie. Nie warto jednak zapominać o tym, czym autokosmetyki będziemy nanosić na fotele i pozostałe elementy, jak zagłówki. Najbezpieczniejsze dla tapicerek samochodowych są ściereczki z mikrofibry oraz szczotki z dość miękkim włosiem. Sprawdzą się też gąbki, najlepiej te bez powierzchni polerujących. Cały zestaw do pielęgnacji powinien być dostosowany do tworzywa, z którego wykonano wnętrze naszego samochodu. Pod tym względem tapicerkę można podzielić m.in. na:
- Skórzaną – preparatów do czyszczenia skóry na rynku znajdziesz mnóstwo. Nie warto stawiać na produkty najtańsze i oferujące 2 w 1, czyli czyszczenie i konserwację. Jeśli chodzi o skórzaną tapicerkę impregnacja to podstawa. Po zabiegu warto pokryć tapicerkę odżywką, która utrzyma atrakcyjny wygląd tapicerki na dłuższy czas. Należy ją przeprowadzić po dokładnym czyszczeniu i osuszeniu powierzchni.
- Welurową – jej pielęgnacja jest szczególnie trudna. Zawsze wybieraj kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego materiału. Czyść go delikatnie, z wyczuciem. Zamiast szczotki lepiej wykorzystać ściereczki;
- Materiałową – podstawą jest tutaj dokładne odkurzenie. Tapicerki materiałowe są najbardziej porowate, przez co przyciągają więcej zabrudzeń. Jeśli chodzi o detergenty, wybór jest dowolny – pianka, płyn czy proszek wraz ze szczotką poradzą sobie z zabrudzeniami;
- Z alcantary – używaj chemii dedykowanej, z reguły jest ona bardziej delikatna. Nadmiar usuwaj ściereczką z mikrofibry. Kiedy tapicerka jest jeszcze wilgotna, należy ją przeczesać czystą szczoteczką w jednym kierunku. Aby utrwalić dobry wygląd alcantary, warto użyć impregnatu;
- Ze skaju (ekoskóra) – większość środków do czyszczenia skóry naturalnej nie zaszkodzi także ekoskórze, ale w tym przypadku można bez obaw użyć z reguły tańszej chemii do plastików.
Co warto mieć z tyłu głowy, kompletując taki zestaw czyszczący? Wybieraj środki od jednego producenta – lepiej nie ryzykować, że preparaty czyszczący i konserwujący wejdą ze sobą w niepożądaną reakcję. Na wszelki wypadek radzimy zrezygnować z kolorowych ściereczek. Agresywna chemia samochodowa może rozpuścić barwnik i zostawić trudne do usunięcia smugi.
A jeśli chodzi o samo czyszczenie tapicerki samochodowej i pielęgnację skóry w samochodzie... Nanoś na tapicerkę minimalną ilość wody. Dobrze wyciśnij szmatkę lub gąbkę, przed użyciem. Zależy Ci przecież na wyczyszczeniu plam z tapicerki, a nie jej przemoczeniu. Zalana tapicerka samochodowa będzie długo schła. A jeśli na zewnątrz temperatura nie będzie zbyt wysoka, może także zatęchnąć. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia, więc jeśli nie masz wprawy, nie ryzykuj.
Pielęgnacja tapicerki w samochodzie. Profilaktyka
Stan tapicerki w naszym samochodzie zależy nie tylko od jakości materiałów, z jakich została zrobiona. Główny wpływ na jej jakość mamy my sami oraz sposób, w jaki ją użytkujemy. Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie wnętrza naszego auta oraz foteli wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, a twoje auto długo będzie wyglądało jak nowe. Jak zatem wydłużyć kondycję naszej tapicerki?
✔️ Nie jedz i nie pij w samochodzie, szczególnie gdy świeżo prałeś tapicerkę.
✔️ Uważaj na odzież, która może przyczynić się do niszczenia tapicerki. Modne elementy typu zamki czy metalowe guziki są zazwyczaj ostre, przez co bardzo inwazyjne dla naszych foteli. Dodatkowo farbowane materiały w intensywnych kolorach potrafią się wycierać i odbarwiać zwłaszcza jasne tapicerki.
✔️ Pamiętaj! Tapicerka nie lubi wilgoci. Jeśli zmokłeś, lepiej ściągnij i odwieś przemoczoną odzież, by wilgoć nie przedostawała się w obicie foteli.
✔️ Zabezpiecz tapicerkę, jeśli zamierzasz przewozić nietypowe przedmioty.
✔️ Czyść regularnie. Im zabrudzenie jest starsze, tym trudniej je usunąć. Ponadto świeże zabrudzenie łatwo jest usunąć miejscowo, nie powstaną nam wówczas plamy i smugi, w odróżnieniu od tapicerki rzadko czyszczonej.
✔️ Zachowaj ostrożność 😉.
Czysta i zadbana tapicerka to standard także w naszej wypożyczalni samochodów w Łodzi. Pracownicy Kaizen Rent kompleksowo dbają o wnętrze naszych samochodów. Zależy nam na jakości świadczonych przez nas usług i zadowoleniu klienta z oferowanej przez nas floty. Wynajmując auto w naszej wypożyczalni przy odbiorze samochodu, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na stan karoserii, rysy i obicia, ale też na wnętrze. Jeśli zauważysz plamę na tapicerce, zgłoś to naszemu kierowcy. Unikniesz wówczas odpowiedzialności i nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z praniem tapicerki.
Jeśli podobała Ci się tematyka naszego artykułu, polecamy podobne treści z naszego bloga. Sprawdź inne porady, np.: jak myć samochód w zimie?
Komentarze (0) Pokaż komentarze