jak korzystać z myjni bezdotykowej?

Blog

Jak korzystać z myjni bezdotykowej?

Dla jednych czysta przyjemność. Innym mycie samochodu kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem, który najlepiej odłożyć do jutra. I chociaż myjemy auto zazwyczaj z konieczności, nie zmienia to faktu, że bardziej niż kiedyś Polacy dbają o swoje samochody. Przykładamy coraz większą wagę do wyglądu naszych pojazdów. A cztery kółka traktujemy jako dopełnienie swojego wizerunku. Co za tym idzie, rośnie świadomość dotycząca sposobów pielęgnacji karoserii samochodowej. Mamy coraz większe potrzeby i wymagania. 

W ostatnich latach można było zauważyć większe zainteresowanie usługami myjni bezdotykowych, które pojawiają się w naszym kraju niczym grzyby po deszczu. Dużo bardziej popularny stał się też autodetailing. Ale o tym innym razem... Dziś przyjrzymy się, jak działa myjnia bezdotykowa. Podpowiemy, jak korzystać z myjni bezdotykowej. I sprawdzimy, jak najlepiej umyć samochód na myjni bezdotykowej.

 

Jak działa myjnia bezdotykowa?

Niegdyś nie było zbyt wiele możliwości. Albo auto myłeś ręcznie na własnej posesji, ewentualnie korzystając z pomocy swoich pociech. Albo jechałeś na myjnię ręczną, gdzie doświadczeni specjaliści pucowali twoje autko od kół po sam dach. Jednak koszt takiej usługi jest dość wysoki. Do niedawna najpopularniejszą opcją były myjnie automatyczne. Jak każda nowinka stały się bardzo popularne. Do czasu...

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa popularność myjni automatycznych spadła. Na stacjach benzynowych przestały ustawiać się kolejki samochodów, oczekujących na zabiegi SPA. Czarny PR myjniom automatycznym przyniosły szczotki obrotowe. Te same, które jeszcze parę lat temu robiły furorę w świecie motoryzacji.  

To właśnie zła sława szczotek myjących stała się przyczynkiem powstania myjni bezdotykowych. A czymże w ogóle jest myjnia bezdotykowa? Myjnia bezdotykowa to inaczej mówiąc myjnia samoobsługowa. Umożliwia mycie pojazdu bez fizycznego kontaktu z mytą powierzchnią. Mycie odbywa się za pośrednictwem lancy i strumienia wody pod ciśnieniem, który kierujemy na powierzchnię pojazdu. 

Zalety i wady myjni bezdotykowej

Ten rodzaj myjni ma swoich przeciwników i zwolenników. Wszyscy oni przedstawiają swoje argumenty, opowiadając się za lub przeciw. Jednakże, z myjni bezdotykowych można czerpać wiele korzyści. Najważniejsze jest to, że usługa jest bardzo szybka i wygodna. Również fakt, jak sama nazwa wskazuje, że jest bezdotykowa, ma tu ogromne znaczenie. Szczególnie dla lakieru samochodowego, który w myjni automatycznej jest regularnie uszkadzany. Siła nacisku obrotowych szczotek powoduje mikrorysy na karoserii. Konsekwencją jest matowienie lakieru, a w dalszej perspektywie kolejne pogłębiające się uszkodzenia i korozje.  

Również cena usługi na myjni bezdotykowej jest konkurencyjna. Wszystko oczywiście zależy od długości wybranego programu oraz ilości etapów czyszczenia. Podstawowe mycie można przeprowadzić już za 5-10 zł. Pozostając przy kwestii pieniędzy, minusem myjni bezdotykowych jest brak płatności bezgotówkowej. Chociaż coraz więcej myjni wprowadza taką opcję. Płatności kartą czy telefonem także w takich miejscach stają się standardem.  

Myjnie bezdotykowe oferują mniejszą ilość programów myjąco–pielęgnujących. Jednak i to się zmienia. Konkurencja na rynku jest bardzo duża i usługodawcy muszą się rozwijać, by nie zostać w tyle. Myjnie są modernizowane i regularnie powiększają swoją ofertę. By przyciągnąć klientów, wprowadzają nowe usługi jak np. oprysk felg czy aktywną pianę. Na terenie wielu myjni znajdziemy też odkurzacze, osuszacze do lakieru, uchwyty do mycia rowerów, kompresor, a nawet stanowiska do prania tapicerki.

MYJNIA BEZDOTYKOWA

ZALETY

WADY 

szybkość i wygoda mycia niedokładność czyszczenia
konkurencyjna cena konieczność przeprowadzenia mycia samemu
brak kontaktu z detergentami niedosuszenie samochodu (problemowe zimową porą)
łatwość dostania się w trudno dostępne miejsca powiększenie powstałych wcześniej uszkodzeń lakieru
możliwość mycia podwozia, np. po zimie  
czyszczenie pod dużym ciśnieniem – usuwające uporczywe zabrudzenia  

 

Jak należy korzystać z myjni bezdotykowej?

Korzystanie z niej wymaga tylko kilku prostych kroków. O czym warto pamiętać, wybierając się pierwszy raz na myjnię bezdotykową? 

 1. Wybierz swoją preferowaną myjnię i sprawdź godziny otwarcia oraz oferowane usługi.
 2. Upewnij się, jaką formę płatności oferuje dany punkt: gotówkę czy kartę płatniczą.
 3. Sprawdź, czy wszelkie instrukcje na miejscu są dla Ciebie jasne.
 4. Zaopatrz się w odzież ochronną, by w pełni korzystać z usług myjni.

Myjnie samoobsługowe oferują klientom kilka programów mycia. Do najpopularniejszych można zaliczyć: mycie wysokim ciśnieniem, spłukiwanie, woskowanie oraz nabłyszczanie. Cały proces trwa około 10 minut.

Pamiętaj, że myjnia bezdotykowa wymaga wyczucia. Na początku trudno zmieścić się w przewidzianym czasie. Jednak nie przejmuj się, przy kolejne wizyty doprowadzą cię do perfekcji. Jednego możesz być pewien, czytając ten artykuł, na pewno unikniesz podstawowych błędów i będziesz mądrzejszy o wiedzę teoretyczną 😃. 

Przygotowanie samochodu do mycia w myjni bezdotykowej

Właściciele samochodów nowych i bezkolizyjnych nie muszą się obawiać wizyty w myjni bezdotykowej. Jedyne, o czym muszą pamiętać, to fakt, że nagrzany lakier nie lubi być traktowany zimnym strumieniem wody. Warto przed przystąpieniem do zabiegów, odczekać i ostudzić trochę pojazd, by nie narażać karoserii. Możesz czas oczekiwania poświęcić na pompowanie opon, czyszczenie wnętrza lub pranie dywaników. Uważajmy też na hamulce ceramiczne. Gdy są rozgrzane po długiej trasie – odczekajmy w cieniu, by ich temperatura wyrównała się do temperatury otoczenia.

To samo tyczy się jednośladów – nigdy nie kierujmy strumienia wody bezpośrednio na gorący silnik.  

 

Myjnia bezdotykowa – jak myć?

 

Myjni bezdotykowej mogą obawiać się posiadacze starych samochodów, zabytkowych czy youngtimerów. Użycie do mycia pojazdu strumienia wody pod dużym ciśnieniem może uszkodzić sparciałe, wiekowe uszczelki. Jeśli okażą się niewytrwałe, woda łatwo dostanie się szczelinami do samochodu i zaleje wnętrze, powodując zniszczenia. 

Nieumiejętne posługiwanie się lancą może nieść niechciane konsekwencje dla lakieru samochodów uszkodzonych lub tych po świeżych naprawach. Jeżeli na twoim samochodzie są miejsca, w których lakier odpryskuje lub są już widoczne korozje, zastanów się, czy najpierw nie warto naprawić uszkodzeń. Silny strumień wody może spowodować powiększenie się odprysków i jeszcze większe łuszczenie powłoki lakierniczej. 

⚠️ Wskazówka. Eksperci nie zalecają wizyt na myjni bezdotykowej samochodami po świeżych naprawach. W szczególności, gdy dotyczyły one renowacji powłoki lakierniczej. Odczekajmy kilka dni, aż świeża powłoka się utwardzi. Wówczas nie będzie tak podatna na ewentualne uszkodzenia.

Jak najlepiej umyć samochód na myjni bezdotykowej?

Prawidłowe mycie samochodu, czyli jak najlepiej umyć samochód na myjni bezdotykowej. Każdy proces, dla uzyskania jak najlepszego efektu dzielimy na etapy. Także prawidłowe mycie samochodu na myjni bezdotykowej nie obędzie się bez podstawowych czynności. Jednak nie przy każdej wizycie, musimy przechodzić przez wszystkie programy dostępne na myjni. 

Myjnia bezdotykowa – jak myć auto? Instrukcja krok po kroku.

 1. Oględziny. Zanim zaczniesz bezdotykowe mycie samochodu, obejrzyj auto i sprawdź, czy nie ma mocnych zabrudzeń, które mogą sprawić trudności. Jeśli są, namocz je wcześniej wodą lub spróbuj zetrzeć wilgotną szmatką.
 2. Mycie wstępne. Zacznij od płukania wstępnego. Usuwa piasek, żwir i grubsze osady, przygotowując auto do dalszych zabiegów. Trzymaj lancę ok. 40 cm od lakieru i kieruj ją z góry na dół. Płukanie zawsze zaczynaj od dachu, a kończ na kołach i zderzakach, tam gromadzą się największe zabrudzenia. Czas trwania ok. 1 minuty.
 3. Aktywna piana, czyli detergenty w akcji. Ten etap to mycie zasadnicze przy pomocy detergentów. Mogą to być też szampon lub proszek – zależy od myjni. Chemię zawsze nakładamy od dołu, posuwistymi poziomymi ruchami starannie pokrywamy całe auto, kierując się ku górze. W ten sposób dajemy czas pianie zadziałać na najgorsze zabrudzenia. Potrzebujemy 1-3 minut. Warto też chwilę odczekać, zanim przejdziemy do kolejnego etapu. 
 4. Mycie zasadnicze. Etap usuwania zanieczyszczeń wymaga uwagi. Warto być dokładnym, by nie zostawić żadnych zabrudzeń. Nie działajmy chaotycznie, by nie przegapić żadnego miejsca. Gdy auto jest bardzo zabrudzone, proces trzeba powtórzyć. Najlepiej zacząć od maski i powoli obchodzić auto dookoła. Lancę trzymamy ok. 45 cm od karoserii pod kątem 45 stopni.
 5. Płukanie. Zmycie środka czyszczącego to najbardziej wymagający etap. Jeżeli chemia nie zostanie dokładnie spłukana, na karoserii pojawią się zacieki i plamy. A efekt będzie niezadowalający. Szczególnie newralgiczne miejsca znajdują się w narożnikach szyb przy lusterkach, w rynienkach odprowadzających wodę z dachu, między wycieraczkami czy pod tablicami rejestracyjnymi. Czas potrzebny na przeprowadzenie płukania to ok. 1-2 minuty. Zakończ płukanie, dopiero gdy z nadwozia będzie leciała czysta woda bez piany. 
 6. Nakładanie wosku. Ten etap zabezpiecza lakier i odświeża jego wygląd. Nie daje on długotrwałego efektu, ale ogranicza osiadanie brudu. W efekcie przy następnej wizycie łatwiej i szybciej umyjemy swoje auto. Wosk nałóż skrupulatnie i obficie, by pokrył cały pojazd. Poświęć na to ok. 2 minuty. Nie musimy go stosować przy każdej wizycie. To pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.
 7. Nabłyszczanie i osuszanie nadwozia. To etap finalny z użyciem wody zdemineralizowanej. Usuwa resztki wody twardej, nabłyszcza i niweluje powstawanie zacieków. Na koniec auto warto wytrzeć ręcznikiem z mikrofibry (wiele myjni ma do tego wydzielone stanowiska postojowe). Zapobiega to powstawaniu plam i zacieków. Czas trwania ok. 1,5 minuty.  

Myjnie samoobsługowe pozwalają na odświeżenie całego pojazdu, nie tylko nadwozia. Warto skorzystać od czasu do czasu z tych udogodnień i poświęcić chwilkę na gruntowne mycie felg, podwozia czy dywaników. Za pomocą szmatki nie zawsze będziemy w stanie dotrzeć np. do zakamarków we wnękach kół. A podwozie warto szczególnie zimą opłukać z soli i piasku, którym drogowcy sypią drogi. 

Zastanawiasz się jak myć samochód w zimie i czy możesz to robić na myjni bezdotykowej? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu. 

Czego nie wolno robić na myjni bezdotykowej?

Każda myjnia dotykowa rządzi się swoimi prawami. Warto przed skorzystaniem zapoznać się z ogólnymi zasadami użytkowania myjni lub zasięgnąć rady obsługi punktu. Jednak na większości z nich spotkasz się z podobnymi zakazami. Czego nie wolno na myjni bezdotykowej?

 • Zabrania się mycia silników.
 • Nie wolno myć maszyn budowlanych.
 • Nie wolno myć quadów.
 • Nie wolno myć pojazdów terenowych.
 • Zabrania się korzystania z własnej chemii.

Reasumując, korzystanie z myjni bezdotykowej przynosi wiele korzyści, w tym oszczędności w portfelu oraz oszczędność czasu. Własnoręczne operowanie lancą daje nam pełną kontrolę nad procesem mycia. Bezdotykowe mycie samochodu możemy dowolnie rozbudowywać, przerwać czy kontynuować w innym miejscu. Jednym słowem, posiadamy całkowitą kontrolę nad procesem mycia. Pamiętajmy też, że trening czyni mistrza i z czasem poznamy wszystkie tajniki mycia bezdotykowego. Doświadczenie liczy się nawet podczas pielęgnacji samochodu.

Bezdotykowe mycie samochodu to optymalne i bezpieczne rozwiązanie. Szczególnie dla osób, które często poddają swoje samochody zabiegom pielęgnacyjnym. Także dla tych, którzy lakier swojej fury uprzednio zabezpieczyli woskiem lub ceramiką. 

Ps. Pamiętaj, korzystając z wypożyczonego auta, nie unikaj myjni. Grajmy fair. My zapewniamy Ci czysty i zatankowany samochód – oddaj auto do wypożayczalni samochodów w takim samym stanie. Nie masz czasu na takie błahostki? Nie ma problemu. Za dodatkową opłatą, przejmiemy te przykre obowiązki na siebie. A Ty ciesz się z jazdy.

Bo masz #zNamiPoDrodze! 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki