Łódź Atrakcje obowiązkowe dla każdego turysty. Co zwiedzić w Łodzi?

Blog

Łódź - atrakcje w samym sercu Polski. Co zobaczyć w Łodzi?

Łódź to miasto, które nie daje się zamknąć w sztywne ramy. Tu nie ma sztampy. Już sama nazwa miasta, choć z pozoru bardzo oczywista, budzi wiele niejasności i wywołuje płomienne polemiki wśród historyków i językoznawców...  Bowiem stolica województwa łódzkiego to jeden z ważniejszych ośrodków akademicko-naukowych w kraju. Liczne imprezy kulturalno-oświatowe, konferencje, biennale i festiwale sztuk wszelakich przyciągają nie tylko turystów, ale też naukowców, młodych twórców i przedsiębiorców. Łódź to prawdziwa metropolia, która tętni życiem. Tutaj nie ma czasu na sen, bo tyle się dzieje! 
 

 

Miasto Łódź – atrakcja sama w sobie!

Łódź to wspaniałe miasto usiane atrakcjami, a większość z nich zawdzięczamy rewolucji technologicznej. Choć początki łódzkiej aglomeracji sięgają XII wieku, kiedy na ziemiach łęczyckich głównie uprawiano rolę. Historia tego miejsca nawiązuje do XIX wieku, gdy zostało ono ustanowione jako duże centrum przemysłowe. Ten okres świetności miasta obfitował wspaniałą architekturą, niedocenianą w minionej epoce. Na szczęście dla współczesnych, całe to przemysłowe budownictwo przetrwało burzliwy okres. Dziś na nowo, w odresturowanej formie przeżywa swoje czasy świetności. Obecnie Łódź jest popularnym celem turystycznym ze względu na szeroką gamę ciekawych miejsc do odwiedzenia. Nigdzie w Polsce nie ma tylu industrialnych budynków zaadaptowanych na potrzeby sztuki czy handlu. 
 

Pofabryczna zabudowa urbanistyczna sama w sobie stanowi wartość. Zwykły spacer ulicami miasta zmienia się w ciekawą przygodę. A liczne atrakcje w Łodzi zaskakują co krok. Samodzielna eksploracja uroczych zakamarków i wąskich uliczek odkryje przed nami historyczne budynki z czerwonej cegły – znak rozpoznawczy miasta. Zaskakujące murale wołają przechodniów zza każdego rogu, a nietypowe pomniki urozmaicą standardowe zwiedzanie. Zaplanuj wycieczkę po Łodzi z nami i poznaj różne oblicza miasta.
 

Łódź Atrakcje obowiązkowe dla każdego turysty. Co zwiedzić w Łodzi?

Łódź na weekend czy to dobry pomysł na poznanie miasta? I tak. I nie. Stolica województwa łódzkiego jest wielowymiarowa. Trudno całe dziedzictwo kulturowe i historyczne ogarnąć w dwa, trzy dni. Jednak na pewno warto podjąć wyzwanie. Organizując wyprawę w te strony ustal sobie temat przewodni: Łódź fabryczna, filmowa, kulinarna. Możesz zwiedzanie oprzeć też o miejskie szlaki turystyczne. Podążaj śladami postaci z PRL-owskich bajek, poznaj losy łódzkich Żydów, idź tropem wielkoformatowych dzieł streetartu. Możesz też dać się porwać miejskiemu flow i dryfować z tłumem. 

Historyczne atrakcje. Łódź fabryczna

Jeśli chcesz poznać prawdziwą istotę Łodzi, odwiedź jedno z nietypowych muzeów. Muzeum Maszyn Parowych i Techniki Przedindustrialnej lub Centralne Muzeum Włókiennictwa – żadna inna miejscówka nie powie nam tyle o niezwykłej historii przemysłowej Łodzi. Warto również zobaczyć miejsca związane z historią i kulturą żydowską jak pomnik Artura Rubinsteina, Stacja Radegast, Park Ocalałych i znajdujące się w nim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, czy najstarszy i największy w Polsce kirkut – żydowska nekropolia. Łódź fabryczna to miejsce, gdzie przenikały się losy obu nacji. Te miejsca warto poznać:

  • Księży Młyn. Niegdyś zespół fabryk włókienniczych z osiedlem robotniczym i rezydencjami fabrykantów, budowanych od 1824 roku. Dziś nowoczesna dzielnica z mieszkaniami w stylu loftowym, która przetrwała w niemal kompletnym w stanie z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi;   
  • Biała Fabryka. To bardzo charakterystyczny budynek na ul. Piotrowskiej. Niegdyś funkcjonował jako słynna Biała Fabryka Ludwika Geyera - obecnie mieści się tam siedziba Centralnego Muzeum Włókiennictwa. 
  • Stare Miasto i Park Staromiejski. Wielu Łodzian twierdzi, że nie mają starego miasta, bowiem całe życie przeniosło się wraz z kupcami na Nowe Miasto (czyli dzisiejszy plac Wolności). Stare Miasto, jak sama nazwa wskazuje, stanowi najstarszą część Łodzi. Rzeka Łódka, przepływająca między Starym i Nowym Miastem, była naturalną granicą. Obecnie kojarzone głównie z nowoczesnym kompleksem Manufaktury Łódzkiej. Stara fabryka kusi międzynarodowymi sklepami odzieżowymi, modnymi bistrami i multipleksem. Poza Manufakturą na starym mieście zlokalizowane są Muzeum Miasta Łodzi można zwiedzić sale z epoki i wystawy poświęcone lokalnej historii oraz muzeum sztuki MS2, które działa w zaadaptowanej przędzalni. Spokojny park Staromiejski niedawno zrewitalizowany jest usiany rzeźbami. To dobry punkt na rozpoczęcie zwiedzania Łodzi. 
  • Centrum Nauki i Techniki EC1. Pierwsza komercyjna elektrownia w Łodzi to dziś jedna z większych i ciekawszych atrakcji w Łodzi. Przyciąga nie tylko turystów indywidualnych. Na „żywe lekcje" z nauką przyjeżdżają uczniowie z całej Polski. Na trzech kondygnacjach znajdują się trzy wystawy stałe: „Przetwarzanie energii", „Rozwój wiedzy i cywilizacji" oraz „Mikroświat - Makroświat". W takim miejscu jak to, nie tylko miło spędzisz czas, ale też poszerzysz horyzonty. Masz większe aspiracje i chcesz sięgnąć gwiazd? Zapraszamy do Planetarium EC1 – według magazynu National Geographic miejsce to otwiera listę nowych siedmiu cudów Polski. 

Łódź: atrakcje przyrodnicze

Mogłoby się wydawać, że tak mocno rozwinięty ośrodek przemysłowy jak Łódź to betonowa twierdza. Nic bardziej mylnego! W granicach metropolii łódzkiej znajduje się ponad 30 parków, które pełnią wiele funkcji ekologicznych i społecznych i są nieocenionym elementem struktury miasta.
Miasto jest położone na Wzniesieniach Łódzkich. Przez jego centrum przepływa 20 większych lub mniejszych rzek i strumieni. Część z nich jest niewidoczna dla oczu turystów, gdyż w większości płyną ukryte w podziemnych kanałach. Jednak to, że ich nie widać nie znaczy że swego czasu nie odegrały istotnej roli dla miasta. To właśnie dzięki nim, mógł w mieście kwitnąć przemysł włókienniczy. Nad rzekami budowano młyny, a przy nich warsztaty sukiennicze. I tak miasto rosło w potęgę gospodarczą. Jakie inne przyrodnicze atrakcje warto zobaczyć w Łodzi? 

  • Ogród Botaniczny i Palmiarnia. Zlokalizowane w najstarszym parku miejskim w Łodzi – Źródliska. Jet to enklawa spokoju w samym sercu wielkiego miasta. Ogród powstał w 1929 roku i należy największych w kraju. Alpinarium, ogród japoński czy grabowy labirynt zachęcają do wędrówek pośród bujnej zieleni. Wisienką na torcie jest Palmiarnia, która w swych murach mieści kolekcję roślin – przede wszystkim palm – z oranżerii fabrykantów i carskich urzędników. Nie tylko zawartość palmiarni cieszy oko. Również jej zewnętrze jest unikatowe, gdyż florystyczne zbiory skrywa najbardziej nowoczesny budynek w Łodzi. 
  • Las Łagiewnicki. Jeden z największych lasów miejskich w Europie. Te zielone tereny na północnym krańcu Łodzi to pozostałości po puszczy łódzkiej, która rosła tu 200 lat temu. Las kryje w sobie wiele niespodzianek jak barokowe kapliczki i atrakcji jak kąpielisko Arturówek, z rozległymi plażami, wypożyczalnią sprzętu pływającego i wodnym placem zabaw. Zaledwie 15 minut od centrum mają Łodzianie swoją namiastkę Mazur. Warto tu odetchnąć po intensywnej podróży.
  • Wzniesienia Łódzkie. Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich powstał w 1996 r. Obszar całego parku obejmuje ponad 10 tys. hektarów. Ma on charakter wyżynny, dzięki czemu krajobraz jest mocno urozmaicony. Polodowcową rzeźbę można obserwować z wielu punktów widokowych. To atrakcyjny ekologicznie teren,  jest mało zalesiony, za to przepływa tędy wiele rzek i strumieni. Obecność wody wpływa na powstawanie torfowisk i szuwarów, a te z kolei stanowią ostoję wielu gatunków zwierząt. Dodatkowym walorem Parku jest nagromadzenie cennych obiektów kulturowych, m.in. średniowieczne grodzisko w Starych Skoszewach, klasycystyczny dwór w Byszewach (gdzie często bywał Jarosław Iwaszkiewicz), parki podworskie i zespoły pałacowo-parkowe w Łagiewnikach, Klęku, Dobieszkowie, czy obiekty sakralne w Dobrej, Niesułkowie, Starych Skoszewach, Łagiewnikach i Łodzi (przy ul. Wycieczkowej). 
  • Rudzka Góra. To sztucznie usytuowane wzniesienie, które tworzy mały kompleks rekreacyjny dla mieszkańców z trasami dla rowerów górskich, 800-metrowym torem saneczkowym i znajdującą się u podnóża góry stylową bacówką.

Kulturalne atrakcje. Łódź filmowa

Łódź to nie tylko przemysł, biznes i fabryki.  Łódź to także miasto imprez kulturalnych o międzynarodowej renomie. Wśród nich najciekawsze to: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage", Festiwal Gór, Sportów Ekstremalnych i Podróży „Explorers Festival", Light Move Festival, Urban Form Festival poświęcony sztuce ulicznej, Konkurs dla Projektantów Ubioru - „Złota Nitka" czy Łódzkie Spotkania Baletowe. Łódź to również, albo przede wszystkim słynna filmówka, czyli Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. To w jej murach kształcili się najlepsi polscy aktorzy i filmowcy. Część z nich uhonorowana została mosiężnymi gwiazdami na ul. Piotrowskiej w Łodzi. 

Jeśli chcesz poznać artystyczny klimat miasta i poczuć jego filmową atmosferę, musisz odwiedzić jedno z tych miejsc. Właśnie tam możesz obcować z wyjątkowymi dziełami sztuki i eksponatami przepełnionymi historią. 

  • Muzeum Kinematografii w Łodzi. Jedno z najstarszych tego typu muzeów na świecie. Znajduje się ono w budynku dawnego kina Apollo i oferuje bezpłatne bilety dla studentów oraz dzieci poniżej 18 roku życia. Wstępując do muzeum możesz przenieść się w czasie i poznać historię polskich filmów oraz ich twórców. 
  • Droga sławy, czyli tzw. Aleja Gwiazd. Projekt bezpośrednio nawiązujący do hollywoodzkiej inicjatywy Walk of Fame. Mosiężne gwiazdy, na wzór tych amerykańskich, upamiętniają naszych rodzimych artystów. Odnajdziemy je w ciągu ulicy Piotrowskiej.  
  • Muzeum Sztuki w Łodzi MS2. Łódzkie muzeum powstało 1931 roku. Przez lata było prężnie działającym ośrodkiem życia intelektualnego. W tym czasie zebrano potężną kolekcję dzieł sztuki, jednak ze względu na brak przestrzeni wystawienniczej, większość eksponatów nie widziała światła dziennego. Dziś łódzkie Muzeum Sztuki mieści się w dwóch budynkach. Główna siedziba, czyli ms1 to gmach Pałacu Maurycego Poznańskiego. Zaś w pofabrycznym budynku ms2 (na terenie Manufaktury) zobaczymy zajmującą trzy piętra kolekcję sztuki awangardowej z ostatnich 100 lat oraz wystawy czasowe.  

Łódź atrakcje kulinarne

To tylko kilka z niesamowitych atrakcji turystycznych, które oferuje Łódź. Miasto jest pełne zabytków i miejsc historycznych oraz bogatego dziedzictwa architektonicznego. To idealne miejsce do odwiedzenia dla tych, którzy interesują się historią lub szukają inspiracji artystycznej. Łódź może pochwalić się również wspaniałymi restauracjami i barami. Będąc w stolicy ziemi łęczyckiej i okolicach warto skosztować tutejszych przysmaków. Postaw zatem na zwiedzanie Łodzi szlakiem kulinarnych doznań. Najbardziej regionalne dania, które znajdziesz w większości lokalnych restauracji, kawiarni czy barów to:

  • zalewajka – wiejska zupa na bazie ziemniaków i żuru 
  • kluski żelazne, inaczej zwane szarymi 
  • tatarczuch, placek z mąki gryczanej z miodem 
  • wodzianka, pożywna zupa ze skwarkamki 
  • prażoki, dodatek do dań w postaci ziemniaków z mąką 
  • śledzie pod pierzynką.  

Co zobaczyć w Łodzi? Atrakcje w Łodzi najlepsze na weekend!

Fajne miejsca w Łodzi – Co warto zobaczyć? 
 

Tradycyjne zwiedzanie nie jest dla Ciebie. Masz dosyć muzeów i pompatycznych wykładów o wzniosłej historii. Jesteś raczej turystom-samozwańcem, uwielbiającym spontaniczne wycieczki, z pozoru niezorganizowane. Bardziej niż kościoły i galerie interesuje Cię nocne zwiedzanie Łodzi lub zwiedzanie z lotu ptaka. Mamy dla Ciebie niebanalne pomysły na to, co robić w Łodzi!

  • Ulica Piotrowska w Łodzi. Wizytówka miasta. Jeśli chcesz poczuć atmosferę starego miasta, warto odwiedzić ulicę Piotrkowską. To serce Łodzi, wokół którego niegdyś rozwijało się miasto. Dziś to centrum łódzkiego wszechświata, pełne knajpek, kin, sklepów i zabytkowych budynków przesiąkniętych historią. Taka Łódź na weekend w pigułce. Piotrkowska to idealny do długich spacerów deptak o imponującej długości 4,2 km! Wzdłuż ulicy znajdziemy wiele atrakcji turystycznych wartych uwagi, jak Galeria Wielkich Łodzian – grupa plenerowych rzeźb z brązu, czy symboliczny Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci ułożony z płytek brukowych. 
  • Pomnik Jednorożca. To kolejne warte odwiedzenia miejsce. Jest idealnym odzwierciedleniem podejścia Łodzian do sztuki użytkowej. W roku 2015 miasto podjęło się budowy nowego dworca tramwajowego na styku ulic Piotrowskiej, Mickiewicza i Kościuszki. Przesiadkowo zostało przez mieszkańców ochrzczono mianem stajni jednorożców. Wiata dworca zaprojektowana przez Jana Gałeckiego, zwieńczona jest tęczowym szklanym dachem. Spektakularna konstrukcja powstała w Japonii, a barwiona była we Włoszech. Stąd luźne skojarzenie z baśniowym stworem. Również z inicjatywy Łodzian zbudowano pomnik. Stalowy jednorożec, którego autorem jest Tomohiro Inaba stoi na Placu Wolności i jest symbolem Łodzi. Równie wyjątkowym jak sam plac, który ma nietypowy kształt ośmiokątna. 
  • Murale w Łodzi. To od samego założenia miał być spektakularny projekt. Pierwszy mural powstał w 2001 roku z inicjatywy łódzkiej grupy artystycznej Design Futura i od razu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako największe grafitti na świecie! Dziś łódzka przestrzeń miejska uznawana jest za największą uliczną galerię w Polsce, w której tworzą artyści z całego świata. Ale czy miasto, będące jednocześnie płótnem dla malarzy, jest gotowe na bicie kolejnych rekordów?
  • Pasaż Róży. Z pewnością kojarzycie kontrowersyjną warszawską palmę na rondzie de Gaulle'a? Kolejna słynna instalacja artystyczna Joanny Rajkowskiej ulokowana w przestrzeni miejskiej to właśnie Pasaż Róży. Powstała w ramach Festiwalu 4 Kultur. Gdzie? Na Piotrowskiej 3 w Łodzi oczywiście. Pasaż Róży był podwórkiem jakich wiele. Dzięki osobistej inspiracji artystki zmieniło się ono w prawdziwe dzieło sztuki. Dziś lustrzana mozaika jest chyba najczęściej fotografowanym budynkiem w Łodzi. A wszystko dzięki grze świateł odbijających się w tysiącach maleńkich lusterek naklejonych na ściany kamienicy. Zwiedzanie miejscówki jest zupełnie darmowe, ale na noc podwórko jest zamykane.   
  • Pomniki ławeczki. To krzyk mody ostatnich lat i nowy trend w upamiętnianiu sławnych rodaków. Niby zwykłe pomniki, a jednak niezwykłe. Zamiast patrzeć na turystów i mieszkańców z wysokich cokołów, wychodzą im na przeciw. Siedzą na ławeczkach, na schodach, przy stolikach swoich ulubionych kawiarni. Ostatecznie postaci z pomników są zwykle ściśle związane z miejscami, w których się pojawiają. Możesz się do nich dosiąść i poczuć przez chwilę jak słynny poeta czy muzyk. Możesz zrobić sobie też pamiątkowe zdjęcie do albumu. W łodzi znajdziemy aż trzy tego typu rzeźby. Powstały w ramach Galerii Wielkich Łodzian i znajdziemy je wzdłuż ulicy Piotrowskiej. Pierwsza z nich to Ławeczka Juliana Tuwima, kolejna Fortepian Rubinsteina i ostatnia Kufer Reymonta. 
  • Manufaktura Łódzka. Doskonałym wyborem na chwilę relaksu, będzie Manufaktura Łódzka – dawna fabryka bawełniana Izraela Poznańskiego. Dziś stanowi największe centrum usługowo-handlowe w Polsce. Znajdziesz tu modne sklepy, restauracje oraz kawiarnie. Najważniejszym punktem Manufaktury jest historyczny dziedziniec, przepełniony dziełami sztuki i dekoracjami. To dobre miejsce by rozpocząć zwiedzanie Łodzi, ale równie dobrze możesz tu zakończyć swoją przygodę.

Co zobaczyć w Łodzi? Atrakcje w Łodzi dla dzieci

Łódź to spore miasto, z mnóstwem atrakcji dla osób o różnym przekroju wieku i zainteresowań. Na pewno zachwyci się tu każdy miłośnik architektury czy kina. Ale w Łodzi wybawią się dzieci, bo miasto jest bardzo przyjazne rodzinom. Warto odwiedzić Muzeum Kinematografii, gdzie dzieci mogą poznać historię kina i zobaczyć wystawy starych kostiumów filmowych. Na początek dobrym pomysłem jest też wizyta w Parku Przygody, czyli jednym z największych parków rozrywki na terenie Łodzi. Dzieci mogą tu przejechać się na różnych atrakcjach oraz spróbować swoich sił w grach planszowych. Jakie atrakcje turystyczne czekają na najmłodszych podróżników?

  • Zoo Łódź z Orientarium jest idealnym miejscem do zabawy dla całej rodziny. Można tu podziwiać różne gatunki zwierząt: podglądać pływające w basenie słonie, obserwować foki w akwarium, pogłaskać przez szybę rekiny oraz wziąć udział w interaktywnych warsztatach edukacyjnych. Przez cały rok jest tu ciepło, kolorowo i egzotycznie. Bioróżnorodność ogrodu powiększyła się dzięki nowej inwestycji – Orientarium, które skupia gatunki zwierząt z Azji Południowo-Wschodniej. Warto wybrać się do tego niezwykłego miejsca i poczuć klimat dalekich stron. 
  • Szlak Bajkowa Łódź. Projekt tworzony przez lokalnych artystów, ma na celu promowanie łódzkiego dziedzictwa kulturowego. Jest to fantastyczny sposób na połączenie zabawy z edukacją. Szlak spacerowy prowadzi nas śladami postaci z dobranocek dla dzieci. Podążając tym szlakiem napotkamy pomniki ulubionych bohaterów z dzieciństwa, jak kultowy Miś Uszatek, Plastuś czy Maurycy i Hawranek. Warto dodać, że wszystkie one wyszły ze Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Wycieczka ich śladami to przygoda dla całej rodziny i świetny przyczynek do wspólnych wspomnień i rozmów. Czy znajdziesz wszystkich małych bohaterów? 
  • Eksperymentarium w Łodzi. To interaktywne muzeum nauki, gdzie małych i dużych uczestników czeka pełna ekscytujących atrakcji opowieść o nauce. Przygoda rozpoczyna się od wizyty w Laboratorium Odkrywania, gdzie dzieci mogą poznawać tajemnice fizyki i chemii poprzez aktywne eksperymentowanie. Kolejnym punktem na mapie jest Pracownia Innowacji, tutaj młodzi naukowcy staną się twórcami swoich wynalazków! 
  • Alfa Laser Game w Łodzi. To idealne miejsce na spotkanie ze znajomymi i rodziną, aby rywalizować w grach laserowych. Jeśli jesteś fanem sportu, musisz odwiedzić Park Trampolin, gdzie możesz skakać na trampolinach i pokonywać przeszkody.

Łódź atrakcje dla małych i dużych

Łódź z dzieckiem to wbrew pozorom świetny pomysł na rodzinną wyprawę. Wszyscy, zarówno rodzice jak i ich latorośle, znajdą tu rozrywkę na miarę swoich potrzeb. Parki rozrywki, aquaparki, lunaparki, lodowiska, a do tego liczne imprezy plenerowe i pod dachem – w Łodzi gwarantujemy dobrą zabawę. Nie wierzysz? Przekonaj się sam! 

Atrakcje Łódź i okolice. Propozycje wycieczek samochodowych

Jeśli szukacie miejsca, aby troszkę odetchnąć od miasta i sprawdzić ciekawe lokalne miejsca – warto udać się do jednego z licznych parków lub lasów. Albo wskoczyć za kółko i wyjechać poza granice tętniącej życiem metropolii. Najbliższa okolica Łodzi jest równie atrakcyjna co sama stolica województwa. Co oferuje województwo łódzkie? Mamy tu wspaniałe parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody, mnóstwo malowniczych ścieżek rowerowych, jeziora i rzeki. Możesz odwiedzić niewielki majestatyczny zamek w Gnieźnie lub podziwiać piękno Pałacu Andrzeja w Łowiczu.

Jeśli szukasz bardziej dynamicznego dnia poza miastem, musisz spróbować kitesurfingu na Zalewie Sulejowskim lub zanurzyć się wewnątrz macierzystej natury - spacerując po puszczy Kampinoskiej albo odwiedzić skansen archeologiczny Biskupin. 

Do Łodzi każdy ma blisko. Miasto znajduje się w centralnej Polsce, na skrzyżowaniu głównych autostrad A1 i A2. Dojedziesz tu także pociągiem na mega nowoczesny dworzec Łódź Fabryczna, okrzyknięty najpiękniejszą tego typu inwestycją. Łódź to także port lotniczy – Łódź Lublinek. W tak dobrze skomunikowanym mieście nie mogło zabraknąć naszej wypożyczalni samochodów Łódź i łódź lotnisko. Wypożyczając auto od nas, będziesz miał pewność, że znajdziesz się tam, gdzie chcesz.  Z Łodzi można wyruszyć na wycieczkę samochodową po okolicy i odwiedzić liczne atrakcje. Warto zacząć od Term w Uniejowie oraz Niebieskich Źródełek w Tomaszowie Mazowieckim. Wielbiciele historii mogą także skorzystać z oferty Muzeum Pamięci im Adama Mickiewicza w Zgierzu. 

Wyprawa do Łodzi zaliczona? Sprawdź co zobaczyć w Katowicach?

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki