Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Blog

Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Jak często doświadczyliście widoku dziwacznie przewożonych ładunków, „latających” po całym samochodzie lub bagażniku, wystających z okien nietypowych przedmiotów albo wiszących na nich różnych części garderoby? Bądź samochodów jadących z otwartym bagażnikiem? 
Niekonwencjonalne ładunki czy większe gabarytowo przedmioty potrafią przysporzyć nie lada kłopotów i niecodziennych wyzwań podczas przewozu. Mało kto robiąc zakupy, zastanawia się jak będzie przewoził dany sprzęt czy mebel w razie przeprowadzki… Tego typu pytania stawajmy sobie zazwyczaj, stojąc przed faktem dokonanym? Co wtedy począć? Jak się zabrać do pakowania auta? A przede wszystkim co zrobić, gdy nasz osobliwy lub zwyczajnie ogromny ładunek wystaje poza obrys samochodu? Ile może wystawać ładunek z tylu pojazdu?

 

Można skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy z odpowiednim sprzętem, która odpowiednio zabezpieczy nasze przedmioty i weźmie pełną odpowiedzialność za ich transport we wskazane przez nas miejsce. 

Można też wynająć większy samochód dostawczy, który pomieści niestandardowe gabaryty, zamiast upychać je na siłę we własnej „osobówce”. Takie usługi świadczy wypożyczalnia samochodów Kaizen Rent. W naszej flocie znajdziesz nie tylko bogato wyposażone auta osobowe, ale też przestronne, mocne, ekonomiczne i wygodne dostawczaki, które podejmą się każdego wyzwania. Jeśli potrzebujesz samochodu jednorazowo, np. do przeprowadzki, możesz wynająć takiego „pracusia” na dobę, gdy interesuje Cię dłuższa współpraca i wsparcie na dłuższą metę, zadzwoń do naszego doradcy. Pomożemy dopasować ofertę idealnie skrojoną do twoich potrzeb.

Jeżeli jednak zdecydujesz się podjąć wyzwanie samodzielnie, koniecznie zostań za nami. Podpowiemy kiedy i jak oznakować ładunek, by nie narazić się na przykre niespodzianki na drodze. 

Kiedy należy oznakować ładunek?

Wszystkie zasady dotyczące przewozu ładunku reguluje ustawa o Ruchu Drogowym. Czego się z niej dowiemy? Na przykład tego, że nie zawsze istnieje konieczność oznakowania transportowanego ładunku. Wyznacznikiem są przede wszystkim gabaryty ładunku i to jak duża jego cześć wystaje poza obrys auta. Kiedy zatem istnieje konieczność oznakowania przewożonych rzeczy?

Zawsze oznakowane muszą być ładunki wystające poza przedni lub boczny obrys samochodu. Jeśli chodzi o ładunek przewożony z tyłu samochodu, znakujemy go obowiązkowo wówczas, gdy wystaje na więcej niż pół metra poza obrys pojazdu. 
Oznakowanie ładunków, które wystają na mniej niż pół metra leży w gestii przewożącego. Ustawodawca nie określił obowiązku ich znakowania, nie jest też objęte to zakazem. Jeżeli kierowca postanowi oznakować przewożony przez siebie ładunek z obawy o bezpieczeństwo, nawet gdy ten mieści się w określonych przepisami parametrach, może jak najbardziej to zrobić. Jak mówi stare przysłowie: przezorny zawsze ubezpieczony. Taka postawa jest godna naśladowania i z pewnością zostanie doceniona przez innych współużytkowników dróg. 

Jak powinien zostać oznakowany ładunek?

Podstawowym oznakowaniem obligatoryjnym stosowanym przy ładunku wystającym z tyłu samochodu są biało-czerwone pasy. Umieszcza się je bezpośrednio na tarczy, na jego tylnej płaszczyźnie, ewentualnie na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie). Łączna powierzchnia pasów, by być dostatecznie widoczna dla kierowcy jadącego za autem przewożącym ładunek, powinna wynosić co najmniej 1000 cm2. Warto pamiętać, że muszą to być przynajmniej po dwa pasy każdej barwy. A oznakowanie należy umieścić na końcu wystającego ładunku. 

Gdy ładunek wystający z tyłu, przewożony jest nocą lub na drodze panują złe warunki atmosferyczne, wówczas kierowca zobowiązany jest dodatkowo oznakować transport. W takiej sytuacji, by zwiększyć widoczność, ustawodawca nakazuje użycie oznakowania świetlnego w postaci światła czerwonego i czerwonego odblasku. Oba należy umieścić przy najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku.     

Wyjątek stanowi przewóz drewna. Gdy transportujemy długie bale drewna przepisy dopuszczają zastosowanie pomarańczowej chorągiewki lub tarczy, które umieszczamy zamiast pasów na końcu ładunku.

Prawo o ruchu drogowym przewiduje jeszcze dwa przypadki użycia chorągiewki:

  • gdy przewóz ładunku dotyczy samochodu osobowego dopuszcza się użycie chorągiewki w kolorze czerwonym o minimalnej wielkości 50x50cm. 
  • chorągiewkę w barwie czerwonej możemy zastosować także podczas przewozu ładunku wystającego z przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy.

Ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu?

Wiemy już, kiedy należy zastosować oznakowanie ładunku wystającego z tyłu pojazdu i że nie ma konieczności jego znakowania, gdy nie przekracza 0,5 metra. Warto teraz zadać pytanie ile może wystawać ładunek z tyłu pojazdu? Jaka jest dopuszczalna maksymalna długość, na którą przewożone gabaryty mogą wystawać poza obrys auta? Dla zachowania bezpieczeństwa zarówno przewożących jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, dopuszczalna maksymalna długość to 2 metry. 

Kiedy dysponujemy bagażnikiem dachowym i chcemy przewieźć ładunek wykorzystując tę opcję, musimy pamiętać, że przedmiot nie może przekraczać swoją długością 2 m od tylnego obrysu samochodu oraz 0,5 m od jego przedniej płaszczyzny i 1,5 m od siedzenia kierowcy.
Osobne wytyczne obowiązują w przypadku wystawania ładunków z przyczepy. 

Ile może wystawać ładunek z przyczepy lekkiej?

Podobnie jak w przypadku samochodu osobowego, ładunek nie może wystawać z tyłu przyczepy na odległość większą niż 2 m od jej tylnej płaszczyzny lub zespołu pojazdów. Oczywiście należy pamiętać, że ładunek nie może zasłaniać świateł ani tablic rejestracyjnych.

Osobnym regulacjom podlega przewóz drewna. W związku z czym wyjątkiem objęte są przyczepy kłonicowe, stosowane do jego przewozu. Dlatego drewno przewożone tego typu przyczepami może wystawać nawet do pięciu metrów poza obrys pojazdu.

Ile może wystawać ładunek z busa do 3,5 tony DMC?

Ustawodawca nie przewidział odrębnych przepisów dla samochodów dostawczych i busów. Zarówno w jednej jak i w drugiej klasie pojazdów ładunek może wystawać maksymalnie 2 m od tylnego obrysu pojazdu. Identycznie jak w przypadku samochodów osobowych i przyczep. 

Przewożąc ładunek samochodem dostawczym, należy pamiętać, że nie może on w żaden sposób wpływać na prowadzenie auta, jego widoczność dla innych użytkowników oraz nie może przekraczać dopuszczalnej ładowności. 

Mandat za złe oznakowanie przewożonego ładunku

Każdy przepis w ustawie Prawo o ruchu drogowym obwarowany jest konkretnymi karami. Także w przypadku przewożenia ładunku nieoznaczonego lub oznaczonego w niewłaściwy sposób w razie kontroli drogowej kierowcy grozi grzywna. Funkcjonariusz policji może „wlepić” nam mandat karny w wysokości 100 zł. Jeśli dodatkowo stwierdzona zostanie inna nieprawidłowość, np. ładunek będzie ograniczać widoczność drogi lub zasłaniać światła, urządzenia sygnalizacyjne, tablice rejestracyjne lub inne znaki, w które pojazd jest zaopatrzony, wysokość mandatu może osiągnąć nawet 250 złotych.

Jaka jest maksymalna dopuszczalna wysokość pojazdu z ładunkiem?

Jeśli chodzi o dopuszczalną wysokość pojazdu z ładunkiem prawo polskie określa to w sposób kategoryczny, podobnie jak w przypadku dopuszczalnych długości wystawania ładunku poza obrys auta. Jaka jest więc maksymalna dopuszczalna wysokość pojazdu z ładunkiem? Dopuszczalna wysokość to 4,0 m. Warto przy okazji wspomnieć też o dopuszczalnych szerokościach po załadunku. Wynoszą one odpowiednio: 

  • pojazd razem z ładunkami nie może mieć większej szerokości niż dwa 2,55 m,
  • dla pojazdu, który bez ładunku ma szerokość 2,55 m ta granica wynosi 3 m.

O czym pamiętać przewożąc ładunek?

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na samodzielne przewożenie nietypowych ładunków? Przy transporcie gabarytów istotnie jest nie tylko ile może wystawać ładunek? Weź pod uwagę fakt, że ładunek nie może utrudniać kierowania pojazdem, a jego waga nie powinna przekraczać dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu. Nim wyruszysz w drogę załadowany „po zęby” upewnij się też czy twój gabaryt nie zasłania tablic rejestracyjnych albo świateł.

Jeśli szukasz więcej ciekawych informacji o tematyce motoryzacyjnej sprawdź inne nasze artykuły. Może zainteresują Cię: 

Jakie są światła w samochodzie i kiedy należy je włączyć?

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne w Polsce?
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki