zielone tablice rejestracyjne w Polsce

Blog

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne w Polsce?

Rośnie liczba samochodów z ekologicznym napędem, które poruszają się po polskich drogach. Poznać je można po specjalnych, zielonych tablicach rejestracyjnych. Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne? Czy posiadacze elektryków i aut wodorowych są zobowiązani do wymiany tablic? Jak wyrobić polskie tablice rejestracyjne zielone? Wyjaśniamy!

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Zielone tablice rejestracyjne, czyli tablice z zielonym tłem i czarnym napisem, są przeznaczone dla aut elektrycznych (ładowanych z gniazdka) i wodorowych zarejestrowanych od 1 stycznia 2020 r. Nie mogą z nich korzystać właściciele hybryd.

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce – dlaczego je wprowadzono?

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce zostały wprowadzone na mocy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z jej treścią: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Wprowadzenie polskich tablic rejestracyjnych zielonych służy łatwiejszej identyfikacji przez służby drogowe tego typu pojazdów podczas korzystania z przysługujących im przywilejów, o których więcej opowiemy w dalszej części artykułu. Wcześniej auta te oznaczano specjalną naklejką, która była jednak za słabo widoczna.

Jak wyglądają zielone tablice rejestracyjne?

Wiemy już, co oznaczają zielone tablice rejestracyjne. A jak one wyglądają? Poza zielonym kolorem tła, tablice rejestracyjne dla aut elektrycznych i napędzanych wodorem, nie różnią się niczym od standardowych tablic, w które wyposażone są wszystkie samochody z wypożyczalni Kaizen Rent. 

Zielone tablice rejestracyjne w Polsce posiadają symbol kraju (PL) oraz tzw. Euroband, czyli symbol Unii Europejskiej umieszczone na niebieskim tle. Następnie widnieją dwu- lub trzyliterowe oznaczenia, składające się z symbolu województwa (jedna litera) i symbolu miasta (jedna litera) lub powiatu (dwie litery). Obok przykleja się nalepkę legalizacyjną. Znak z czerwoną obwódką otrzymują właściciele aut elektrycznych, a z żółtą – wodorowych. Następnie na tablicy znajduje się też 5-cyfrowy indywidualny numer rejestracyjny pojazdu.

Jakie przywileje dają zielone tablice rejestracyjne?

Właściciele pojazdów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi w Polsce mogą korzystać z różnych przywilejów, które mają zwiększyć zainteresowanie autami ekologicznymi. Posiadaczom elektryków i aut z napędem wodorowym przysługuje:

  • możliwość korzystania z buspasa na równi z taksówkami i autobusami,
  • bezpłatny postój w strefie płatnego parkowania,
  • możliwość korzystania z parkingów na ogólnodostępnych stacjach ładowania,
  • wstęp do stref czystego transportu.

Podobne przywileje dla aut na zielonych tablicach rejestracyjnych obowiązują nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach Unii Europejskiej.

Jak otrzymać polskie tablice rejestracyjne zielone dla nowego samochodu elektrycznego?

Właściciele nowych samochodów elektrycznych otrzymują polskie tablice rejestracyjne zielone podczas rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji. Łączny koszt wydania tablic wynosi około 93 zł i obejmuje:

  • 80 zł za dwie zielone tablice rejestracyjne,
  • 12,50 zł za nalepki legalizacyjne,
  • 0,50 zł opłata legalizacyjna.

Czy wymiana zielonych tablic rejestracyjnych jest obowiązkowa?

Właściciele samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 r., nie są zobowiązani do wymiany starych tablic na tablice rejestracyjne zielone. Za brak takiej tablicy nie grozi żadna kara. Na wymianę warto się jednak zdecydować, jeśli chcemy ułatwić identyfikację swojego pojazdu. Szczególnie w sytuacji, gdy,  korzystamy z przywileju poruszania się po buspasie lub po strefie czystego transportu, czy korzystamy z przywileju parkowania.

Warto jednak pamiętać, że za jazdę bez żadnych tablic rejestracyjnych, czy to zielonych, czy standardowych, grozi kara w wysokości maksymalnie 1500 zł.

Zielone tablice rejestracyjne dla profesjonalistów – co to takiego?

Oprócz samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem kto w Polsce jeszcze korzysta z zielonych tablic rejestracyjnych? Na drogach spotkać możemy samochody z tzw. profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Umożliwiają one rejestrację wielu pojazdów na jeden numer rejestracyjny. Korzystają z nich producenci i sprzedawcy nowych aut, handlarze używanych samochodów oraz ośrodki badawcze. Tablice te mają zielone litery i cyfry na białym tle.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki