Jakie są światła w samochodzie

Blog

Jakie są światła w samochodzie i kiedy należy je włączyć?

Oświetlenie w samochodzie to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy autem w każdych warunkach – zarówno dla nas samych, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jakie mamy światła w samochodzie? Kiedy jakie włączyć? Jak włączyć poszczególne światła w samochodzie? Odpowiedzi w poniższym artykule.

 

Jakie są światła w samochodzie? Rodzaje i funkcje świateł

W samochodach osobowych, również tych dostępnych w wypożyczalni Kaizen Rent, znajdziemy kilka różnych rodzajów świateł. Jakie światła mamy w samochodzie? Oto pełna lista wraz z zastosowaniem.

Światła mijania (barwa biała)

Zlokalizowane z przodu światła mijania, potocznie nazywane „krótkimi” – ich zadaniem jest oświetlanie drogi przed samochodem. Powinny być włączone cały czas, w dzień i po zmierzchu – chyba że przepisy nakazują lub pozwalają inaczej.

Światła dzienne (barwa biała)

Przednie światła do jazdy dziennej, mogą być używane zamiennie ze światłami mijania, również od zmierzchu do świtu, przy dobrej widoczności i dobrych warunkach pogodowych.

Światła drogowe (barwa biała)

Przednie światła, używane od zmierzchu do świtu na mniej oświetlonych drogach. Nazywane są „długimi” – ze względu na oświetlanie drogi na dużej odległości przed naszym autem. W chwili pojawienia się pojazdu z naprzeciwka zmieniamy je na światła mijania.

Światła przeciwmgłowe (przednie białe lub żółte selektywne, tylne czerwone)

Przednie i tylne, oświetlają drogę przed pojazdem i sprawiają, że jest on lepiej widoczny dla innych kierowców. Używamy ich w warunkach ograniczonej widoczności na drodze przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Kierunkowskazy (barwa żółta)

Sygnalizujące zmianę kierunku poruszania się pojazdu lub zmianę pasa ruchu. Umiejscowione z przodu, z tyłu i po bokach pojazdu, służą informowaniu uczestników ruchu o zamiarach kierowcy. Po wykonaniu manewru należy je niezwłocznie wyłączyć.

Światła postojowe (przednie białe, tylne czerwone, boczne żółte)

Światła postojowe nie są obowiązkowe i służą zwiększeniu widoczności pojazdu. Działają podobnie do kierunkowskazów. Można je włączyć po lewej lub prawej stronie.

Jakie światła w samochodzie mamy poza tym?

Światła hamowania/stopu (barwa czerwona)

Światła sygnalizujące hamowanie pojazdu, są umiejscowione z tyłu.

Światła pozycyjne (barwa biała)

Oświetlające pojazd z przodu i z tyłu podczas postoju. Są uruchamiane w warunkach niedostatecznej widoczności na drodze.

Światła awaryjne (barwa żółta samochodowa)

Wykorzystywane podczas awaryjnych sytuacji (np. uszkodzenia pojazdu lub wypadku). Jeśli nie mamy świateł samochodowych awaryjnych, możemy użyć zamiast nich świateł pozycyjnych.

Światła w samochodzie – jak włączyć poszczególne z nich? Symbole

Kontrolki świateł w samochodzie wyglądają podobnie w każdym pojeździe – zbliżony jest również mechanizm ich włączania.

 • Światła mijania – to zielona ikona reflektora z pochylonymi kreskami symbolizującymi snop światła. Włącznik oświetlenia pojazdu znajduje się na manetce przy kierownicy.
 • Światła dzienne – zwykle ikona reflektora, z którego wychodzą kropki o różnych rozmiarach. W nowszych samochodach światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie – wystarczy, że kierowca uruchomi zapłon.
 • Światła drogowe – na panelu wskaźników symbolizuje je niebieska lub granatowa ikona reflektora z prostymi kreskami. Światła drogowe są włączane dźwignią przełącznika zespolonego przy kierownicy.
 • Światła przeciwmgielne przednie – zielony reflektor z promieniami skierowanymi w dół, „przekreślonymi” falowaną linią. Włącznik świateł przeciwmgielnych znajduje się z lewej strony kierownicy, z reguły na dźwigni kierunkowskazów, jeśli włącza się nią także światła mijania. Aby włączyć przednie światła przeciwmgielne, należy przekręcić pierścień na dźwigni w górę do pozycji oznaczonej ikoną przednich świateł przeciwmgielnych.
 • Światła przeciwmgielne tylne – pomarańczowy reflektor z promieniami skierowanymi prosto, „przekreślonymi” w taki sam sposób, jak w przypadku świateł przeciwmgielnych przednich. Należy przekręcić pierścień na dźwigni w górę do pozycji oznaczonej ikoną tylnego światła przeciwmgielnego.
 • Kierunkowskazy – symbol kierunkowskazów to dwie zielone strzałki zwrócone w lewo i w prawo. Włącznik kierunkowskazów znajduje się na manetce przy kierownicy.
 • Światła stopu – włączają się automatycznie przy naciśnięciu hamulca nożnego.
 • Światła pozycyjne – ikoną oznaczającą światła pozycyjne są zielone reflektory z „rozstrzelonymi” kreskami. Włącznik oświetlenia pojazdu znajduje się na manetce przy kierownicy.
 • Światła awaryjne – podwójny czerwony trójkąt. Przycisk znajduje się na desce rozdzielczej.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki