Zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Polecane sposoby

Blog

Zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Polecane sposoby

Skuteczne zabezpieczenie auta przed kradzieżą to wyzwanie na miarę naszych czasów. Jak zabezpieczyć auto przed złodziejem? To pytanie spędza sen z powiek każdemu właścicielowi „czterech kółek”. Również producenci aut łamią sobie głowy, wymyślając innowacyjne i nietypowe zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą. W poszukiwaniu, jak najlepszego sposobu zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. A złodzieje nie śpią. Wręcz przeciwnie. Idą z duchem czasu, nie pozostając w tyle z metodami kradzieży samochodów. Czy mamy jakieś szanse w tej nierównej walce? 

 

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Mogłoby się wydawać, że trzymanie samochodu na parkingu strzeżonym lub garażowanie na własnej posesji to najlepsze rozwiązanie, by ustrzec się kradzieży naszych „czterech kółek”. Jednak policyjne raporty pokazują co innego. Warto zdawać sobie sprawę, że złodzieje samochodów rzadko kiedy działają przypadkowo lub w pojedynkę. Najczęściej są to zorganizowane grupy przestępcze, wyspecjalizowane w kradzieżach konkretnych modeli aut. Do niedawna to samochody niemieckich producentów uchodziły za najbardziej pożądane wśród złodziei. Dziś największą popularnością cieszą się samochody azjatyckie. W pierwszej 10 znajdują się aż trzy ulubione modele klientów naszej wypożyczalni samochodów: Toyota Corolla, Hyundai Tucson czy Kia Sportage. 

Jednak nie tylko preferencje przestępców się zmieniły, ale i metody. Złodzieje coraz rzadziej korzystają z metod siłowych, zamiast nich używają elektronicznych gadżetów. Dlatego obecnie domowe sposoby zabezpieczenia samochodu nie wystarczą, by uchronić nasz pojazd przed uprowadzeniem. Warto zainwestować w niefabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe, jeśli chcemy spać spokojnie.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Przeszukując internet w poszukiwaniu niezawodnych zabezpieczeń samochodu przed kradzieżą, zapominamy często o zdrowym rozsądku. Dodatkowo stres i szybkie tempo życia powodują, że nie przywiązujemy uwagi do szczegółów i nie nie myślimy o ewentualnych konsekwencjach naszych nieprzemyślanych decyzji. By zmniejszyć ryzyko kradzieży, wystarczy pamiętać o kilku prostych sprawach. Zwracajmy uwagę, gdzie pozostawiamy samochód. Do parkowania wybierajmy miejsca dobrze widoczne dla otoczenia i ogólnie uczęszczane. Na noc zostawiajmy auto w miejscach dobrze oświetlonych i w pobliżu okien domów mieszkalnych. Sprawdzajmy, czy dokładnie zamknęliśmy nasze auto. I, co najważniejsze, nie pozostawiajmy w nim kluczyków, dokumentów w tym dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu czy umowy kupna-sprzedaży.

Te kilka zasad to najprostsze sposoby utrudnienia i zniechęcenia złodzieja przed podjęciem próby kradzieży naszego samochodu, na które nieustannie próbuje nas uczulić polska policja. Czy to jednak wystarczy? Niekoniecznie. Eksperci twierdzą, że gdy złodziej upatrzy sobie nasze auto, znajdzie odpowiedni moment, by zrealizować kradzież. Zatem, co więcej możemy zrobić? Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? I które zabezpieczenie antykradzieżowe do samochodu jest najskuteczniejsze? Oto najbardziej popularne systemy zabezpieczeń:

  • Współczesne systemy alarmowe
  • Lokalizatory GPS
  • Immobilizery CAN
  • KeyLess Protect
  • Mechaniczne blokady.

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą – jakie wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego zabezpieczenia antykradzieżowego do samochodu, warto wiedzieć, jak działają współczesne grupy przestępcze. Jak wspomnieliśmy powyżej, obecnie złodzieje przy kradzieży aut posługują się bardziej wyrafinowanymi metodami niż kiedyś. Metody „na butelkę”, „na lawetę”, „na pomoc” czy te dużo mniej skomplikowane, jak wybicie szyby, a nawet kradzież kluczyków odchodzą do lamusa. Dziś nawet w złodziejskiej profesji rządzi technologia. 

✅ NA WALIZKĘ

Współcześnie najpopularniejszym ze sposobów, jaki stosują złodzieje aut, jest kradzież „na walizkę”. Wykorzystuje on możliwość bezkluczykowego otwierania i uruchamiania pojazdu, która poprzez swoją wygodę jest chętnie wybierana przez kierowców. Do tego typu włamań złodzieje używają niewielkich urządzeń elektronicznych. Zazwyczaj są schowane w plecaku czy walizce – stąd nazwa tej metody kradzieży. Ich rolą jest przechwycenie sygnału przesyłanego między pojazdem a kluczykiem. W ten prosty sposób można otworzyć i odpalić auto wyposażone w systemy handsfree, keyless-go. 

✅ NA GAMEBOYA

Kolejna z metod przyszła do Polski z Bułgarii, a potocznie nazywa się ją „na gameboya”. Jest ona coraz częściej stosowana, ale działa tylko na niektóre modele samochodów. Urządzenie przypominające konsolę rozpoznaje sygnał wysyłany bezpośrednio przez samochód bez konieczności rozpoznania sygnału z kluczyka jak w przypadku metody „na walizkę”. Jest to możliwe, gdyż konsola ma wgrane kody awaryjne używane przez producentów do otwierania zatrzaśniętych samochodów. 

 

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Nietypowe zabezpieczenia elektroniczne

Poznaj skuteczne zabezpieczenia antykradzieżowe, które sprawią, że Twoje auto  nie padnie łupem złodzieii. To właśnie one najlepiej chronią przed kradzieżą z użyciem nowoczesnych technologii:

➡️ Gdy posiadamy auto wyposażone w udogodnienia typu handsfree, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu kluczyka lub karty w specjalnym futerale. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie etui ochronne Keyless. Działa ono podobnie jak portfele RFID, które blokują sygnał z karty kredytowej, gdy ta znajduje się w portfelu. W ten sposób etui uniemożliwia próbę skopiowania danych z nadawanego sygnału. Etui blokuje sygnał z kluczyka tak długo, jak kluczyk do auta się w nim znajduje. To rozwiązanie skutecznie udaremnia kradzież np. na walizkę. 

➡️ Podobnie działa polski wynalazek Keyless Protector. To miniaturowy moduł do samodzielnego montażu w kluczyku. Najczęściej w postaci nakładki na baterię. Odcina on zasilanie urządzenia tuż po opuszczeniu auta, uniemożliwiając w ten sposób przechwycenie komunikacji między kluczykiem i samochodem. Żeby kluczyk znów stał się aktywny, wystarczy odpowiednia sekwencja „puknięć” w obudowę.

➡️ Rosnącą popularnością, mimo dosyć wysokiej ceny, cieszy się kompleksowe zabezpieczenie antykradzieżowe, czyli Immobilizer CAN. To jedna z najbardziej zaawansowanych metod dostępnych na rynku, ponieważ chroni przed większością kradzieży z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W jaki sposób urządzenie zabezpiecza nasz pojazd przed złodziejem? Jego działanie polega na tym, że samochód bez wprowadzenia odpowiedniego kodu lub odblokowania brelokiem/telefonem po prostu nie uruchamia się, lub momentalnie gaśnie. Immobilizer CAN jest bezpieczny dla zaawansowanej elektroniki, którą naszpikowane są nowoczesne auta.

➡️ Alarm w samochodzie. To jedno z najczęściej i najchętniej wybieranych sposobów zabezpieczenia. Ta metoda ochrony samochodu jest najmniej problemowa, gdyż dostępna jako standardowe wyposażenie większości oferowanych na rynku pojazdów. Współczesne autoalarmy wyposażone są w zaawansowane funkcje szyfrowania oraz niestandardowe czujniki, dzięki czemu dynamicznie generują nowy sygnał. Jeżeli nawet złodziej przechwyci kod alarmu przy pomocy specjalnego skanera, będzie on po chwili całkowicie bezużyteczny. Poza tym pozwalają na integrację ze smartfonem i oferują mnóstwo funkcji dodatkowych, takich jak zdalne uruchomienie silnika czy wysyłanie wiadomości o tym, że coś dzieje się z samochodem. Im zabezpieczenie pojazdu jest bardziej nietypowe, tym większa szansa, że złodziej nie będzie w stanie dostać się do jego środka i nim odjechać. Dlatego policja zaleca stosowanie także niefabrycznych zabezpieczeń alarmowych.

 

Jak zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Tradycyjne metody mechaniczne

Niefabryczne metody zabezpieczeń kierowcy stosują od lat. Czy tradycyjne mechaniczne sposoby są nadal skuteczne w świecie wszechobecnej elektroniki? Już odpowiadamy – TAK! W skład tego rodzaju zabezpieczeń wchodzą wszelkiego rodzaju blokady fizyczne również te na pedały gazu, hamulca i sprzęgła. Rzadziej blokady drzwi. Blokada skrzyni biegów lub kierownicy przy pomocy profesjonalnie zamontowanych rygli, lub rozporowych pałąków zamykanych na klucz, z pewnością skutecznie zniechęci złodzieja. Usunięcie takiej blokady mechanicznej jest uciążliwe, wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a to wszystko wydłuża czas potrzebny do dokonania kradzieży. Rośnie też ryzyko, że złodziej zostanie zauważony, a misja zniweczona. Tak jak autoalarm ma za zadanie odstraszyć amatora cudzej własności, tak mechaniczne metody ochrony przed kradzieżą, mają skutecznie złodzieja zniechęcić.

➡️ Przed niektórymi formami kradzieży zabezpieczy też mechaniczna blokada dostępu do gniazda diagnostyki pokładowej, popularnie zwanego OBD. Sprawia ona, że złodziej nie może tak po prostu połączyć swojego sprzętu ze sterownikiem auta. Znamy przypadki, że kierowcy zastępują gniazdo OBD atrapą, by złodziejowi zrobić pod górkę.  

➡️ Jednak najlepszym sposobem na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą zdaniem zarówno policjantów, jak i fachowców od tego typu zabezpieczeń jest dywersyfikacja. Jak to rozumieć? Najprościej mówiąc: im więcej różnorodnych zabezpieczeń, tym lepiej. Instalowanie kilku różnych rozwiązań skutecznie utrudni pracę złodziejom samochodów. Jednocześnie sprawi, że nasze cztery kółka będą odporne na najpopularniejsze metody kradzieży.

Nietypowe zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Mamy w zanadrzu jeszcze jeden patent, by nasze auto nie wpadło w niepowołane ręce. Tym, którzy szczególnie obawiają się o własny samochód, polecamy nowoczesne systemy zabezpieczeń wyposażone w czujniki GPS. Tego typu lokalizator GPS nie uchroni nas przed kradzieżą, ale pozwoli skutecznie odnaleźć utracony samochód. W przypadku zabezpieczeń opartych o satelitarną lokalizację pozycji kluczowym parametrem, na jakim należy się skupić, jest zasięg oraz siła sygnału. Szczególnie jeśli często zdarza nam się parkować auto daleko od miejsca, w którym w danej chwili przebywamy. Niestety, tego typu urządzenia są podatne na zagłuszenie sygnału za pomocą jammerów, które są na wyposażeniu każdego szanującego się złodzieja. 

Decydując się na zakup lokalizatora, warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrane urządzenie zabezpieczające jest kompatybilne ze smartfonem. Nie jest to może cecha konieczna, ale znacząco zwiększa wygodę użytkowania alarmu. Funkcjonariusze, którzy na co dzień ścigają zorganizowane grupy przestępcze trudniące się kradzieżami aut, radzą też, by nie wybierać oczywistych miejsc na lokalizację urządzenia namierzającego. 

Domowe sposoby zabezpieczenia samochodu

Żadne zabezpieczenie auta przed kradzieżą nie zastąpi zdrowego rozsądku. Pamiętaj, że okazja czyni złodzieja. Przed pozostawieniem pojazdu, nawet na chwilę, zawsze upewnij się, czy wszystkie szyby oraz zamki są zamknięte. Nie zostawiaj auta z pracującym silnikiem, a kluczyki dla bezpieczeństwa noś w wewnętrznych kieszeniach odzieży. W domu kluczyk tak jak inne cenne przedmioty odkładaj w miejsca bezpieczne, nie trzymaj ich na wierzchu w przedpokoju przy otwartych drzwiach mieszkania. 

Zabezpieczenie antykradzieżowe do samochodu zawiodło? Co robić?

Przed kradzieżą ciężko się uchronić, jeśli złodziej „upatrzy” sobie nasze auto. Jedno, co możesz zrobić, to zapobiec skutkom kradzieży. Jest tylko jedno dobre rozwiązanie. Wystarczy wykupić polisę autocasco. (Jak sprawdzić, czy pojazd ma OC?) Nie zabezpieczy Cię przed utratą auta, ale przed stratą finansową – jak najbardziej. Jej odpowiedni zakres, pozwoli otrzymać wartościowe odszkodowanie w przypadku kradzieży samochodu. Jednak, by została ona wypłacona, musisz spełnić następujące warunki: 

  1. Po pierwsze jak najszybciej powiadom o kradzieży policję.
  2. Podczas rozmowy podaj dokładne dane auta (model, markę, kolor) i okoliczności kradzieży.
  3. Następnie poczekaj na miejscu zdarzenia na patrol.
  4. Potem udaj się na komisariat i odbierz dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży auta. Będą one niezbędne do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela i wyrejestrowania samochodu.

Jeździsz wynajętym samochodem i martwisz się, że pojazd może zostać ukradziony? Spokojna głowa. Jako wypożyczalnia samochodów Łódź jesteśmy na takie ewentualności przygotowani. Wystarczy, że podczas rezerwacji wybranego pojazdu, wykupisz odpowiedni Pakiet Comfort i Pakiet Comfort+. Uchroni Cię on przed wszelkimi niespodziewanymi szkodami jak wybita szyba czy pęknięta opona. Dodatkowo zdejmie z Ciebie odpowiedzialność w przypadku kradzieży auta i zmniejszy wysokość kaucji. 

Kaizen Rent, bo masz #zNamiPoDrodze!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki