Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC – co to?

Blog

OC - co to jest i od czego zależy jego wysokość?

W języku potocznym bardzo często posługujemy się skrótami. Tak jest chociażby w przypadku ubezpieczeń samochodów. Każdy z nas operuje zwrotami AC i OC. Ale czy w zasadzie wiemy i rozumiemy, co one oznaczają, poza tym, że jedno jest obowiązkowe dla każdego posiadacza zarejestrowanych czterech kółek, a drugie dobrowolne. Tym razem pochylimy się nad zagadnieniem co to jest OC? Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jak: ubezpieczenie OC – co obejmuje, od czego zależy wysokość OC, czy jak naliczane jest OC? Warto na początek zgłębić pojęcie samej odpowiedzialności cywilnej.

 

Według definicji: „Odpowiedzialność cywilna polega na ponoszeniu konsekwencji działań własnych lub osób trzecich. Celem jest w tym przypadku naprawienie wyrządzonej szkody. Może być ona wyrządzona czynem niedozwolonym albo przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania”.

Odpowiedzialność cywilną ponosi każdy, kto wyrządzi szkodę. Chociaż i od tej zasady zdarzają się wyjątki, które stanowią przepisy prawa. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że jako osoba fizyczna każdy z nas jest zobowiązany zadośćuczynić poszkodowanemu, za szkody wyrządzone świadomie lub nie przez nas lub naszych podopiecznych. Co kryje się pod pojęciem szkody? Jako szkodę rozumiemy przede wszystkim uszkodzenie ciała lub zniszczenie mienia. Ponadto, szkoda musi być wynikiem czynu niedozwolonego i między zdarzeniem a szkodą musi wystąpić związek przyczynowo-skutkowy.  
 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC – co to?

Co to jest OC i co oznacza w przełożeniu na życie prywatne? Z założenia ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej powstało, by zabezpieczać nas finansowo na wypadek krzywd, które nieumyślnie wyrządzimy my, nasze dzieci, a nawet nasze zwierzęta osobom trzecim, czyli np. sąsiadom czy przechodniom. Chodzi tutaj zarówno o szkody majątkowe (zniszczenie mienia), jak i osobowe (uszkodzenie ciała).

Podobnie ma się sprawa w odniesieniu do posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa OC, jest swego rodzaju specyficznym zabezpieczeniem chroniącym przede wszystkim osoby, poszkodowane na skutek wypadku spowodowanego przez pojazd osoby ubezpieczonej. Krótko mówiąc idea jest taka, by zabezpieczyć majątkowo ofiary poszkodowane w kolizjach drogowych, nadmiernie nie obciążając sprawcy samego wypadku. Dlatego OC jest obowiązkowe.  
Inaczej mówiąc, ubezpieczenie OC pokrywa straty osoby przez nas poszkodowanej. Odwrotna zasada przyświeca w przypadku odszkodowania z tytułu AC, które likwiduje szkody własne.
 

Od czego zależy wysokość OC?

Zakres ubezpieczenia OC jest identyczny bez względu na to, którego ubezpieczyciela wybierzemy. W przypadku polisy AC panuje pełna dowolność, dlatego oferty różnych firm mogą się znacząco różnić pomiędzy sobą, pod względem zakresu jak i ceny.
Skoro zakres polisy OC jest taki sam dla każdego kierowcy. Zatem od czego zależy wysokość OC?

Pojemność silnika, wiek i przebieg auta i jego stan techniczny – to podstawowe, ale nie jedyne determinanty, podczas ustalania wysokości składki ubezpieczenia. Także marka samochodu może wpłynąć na cenę polisy, choć nie jest tak istotna jak powyższe.

💡 W ramach ciekawostki przytoczymy statystyki ubezpieczycieli: w I kwartale br. najwięcej za OC płacili właściciele samochodów marki BMW i Audi, a najmniej kierowcy Toyoty oraz Skody.

Dużo bardziej istotna z punktu widzenia ubezpieczyciela jest historia bezkolizyjnej jazdy, doświadczenie i wiek kierowcy.

Również miejsce zamieszkania właściciela pojazdu oraz sposób użytkowania samochodu mają istotny wpływ na wysokość składki OC. Mieszkańcy dużych miast płacą zazwyczaj więcej, niż kierowcy z małych miejscowości. Ma to bowiem wpływ na styl jazdy, na częstotliwość udziału w kolizjach drogowych, a także na sposób garażowania pojazdu.

Dodatkowym czynnikiem, który może wpływać na wysokość OC jest forma płatności: w ratach jest zwykle mniej korzystana finansowo, niż opłacenie polisy z góry za cały rok.

Jak naliczane jest OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając wysokość składki, biorą pod uwagę różne składowe i okoliczności. Są one bezpośrednio związane z kierowcą, jak i pojazdem. Przy naliczeniu uwzględniany jest okres, w którym do tej pory ubezpieczałeś auta, a także fakt, czy spowodowałeś szkody związane z ruchem drogowym. Im bezpieczniej jeździsz, tym atrakcyjniejsza będzie wysokość składki.

Sprawdźmy zatem, jakimi wytycznymi kierują się ubezpieczyciele i jak naliczane jest OC?

DANE WŁAŚCICIELA:

  • Wiek właściciela pojazdu
  • Okres posiadania prawa jazdy
  • Wielkość i specyfika miasta
  • Stan cywilny i posiadanie dzieci
  • Wykonywany zawód.

DANE POJAZDU:

  • Marka pojazdu
  • Wiek pojazdu
  • Przebieg pojazdu
  • Moc silnika pojazdu
  • A nawet kolor auta.

Teraz już wiesz od czego zależy OC, i dlaczego zarówno przedstawiliście towarzystw ubezpieczeniowych, jak i wszelkiego rodzaju porównywarki polis samochodowych, wypytują kierowców o wszystkie te szczegółowe dane. Niektóre z nich bywają zaskakujące, jak stan cywilny czy specyfika miasta – inne całkiem oczywiste, jak przebieg czy stan techniczny pojazdu. Jednak wszystkie one mają znaczenie i wpływ na wysokość naszych składek. Mając tę wiedzę, łatwiej będzie Ci oszacować wysokość ubezpieczenia OC. Możesz to zrobić samodzielnie używając kalkulatora ubezpieczeń na jednej ze stron internetowych umożliwia porównanie kilkunastu ofert różnych ubezpieczycieli

💡 Według popularnej porównywarki ubezpieczeń samochodowych średnia składka OC w pierwszym półroczu 2022 roku wyniosła 524 zł. W stosunku do pierwszej połowy ubiegłego roku, polisy są tańsze aż o 15%. Jednak obniżek nie odczują wszyscy kierowcy.
 

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC?

Ważność polisy OC najprościej sprawdzić na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. Tam wybieramy zakładkę „Baza OC i AC”. Następnie należy kliknąć w „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a potem w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Sprawdzić tu również możesz swoje zniżki na OC oraz przebieg ubezpieczenia.

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Kilka sposobów – polecamy lekturę. 
 

 

Jakie są sposoby na tanie OC?

Porównaj ceny polis OC. Zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pojazdu jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jednak ceny tych ubezpieczeń mogą różni diametralnie, nawet o kilkaset złotych! 
Na co zatem warto zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie obowiązkowe pojazdu, i czynniki uwzględnić przy wyborze OC w przyszłości? 

  • Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę. Zwykle ubezpieczyciele za każdy rok bezszkodowej jazdy przyznają zniżkę w wysokości 10 proc. Także z czasem możesz zgromadzić niezłą pulę rabatów, jeśli tylko nie spowodujesz żadnej kolizji drogowej. 
  • Kup OC/AC w pakiecie. Co jeszcze obniża składkę OC? Pakiet. Jeśli wraz z ubezpieczeniem OC, wykupisz inny rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego oferowany przez towarzystwo, np.: AC, NNW czy Assistance, możesz znacznie obniżyć cenę składki OC. Warto również zainteresować się łączeniem ubezpieczeń. Jeżeli decydujesz się na wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego z jednej firmy, rozważ też kupno polisy na mieszkanie czy życie – to najlepszy i praktyczny patent na tanie OC samochodu. 
  • Korzystaj z OC poprzedniego właściciela. Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do wykupienia OC. Jeżeli kupujesz używane auto, możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego wścielenia, do czasu wygaśnięcia umowy. Możesz też wypowiedzieć umowę i rekalkulować składkę. Czasem taka opcja też przynosi korzyści, gdy np. mieszkasz w mniejszym mieście niż poprzedni właściciel lub jesteś zamężny, a poprzednik był kawalerem. Powszechnie panująca wśród ubezpieczycieli zasada: mając rodzinę, jeździsz ostrożniej. 
  • Poszukaj współwłaściciela samochodu. To rozwiązanie dedykowane jest głównie młodym, świeżo upieczonym kierowcom. Młody wiek i małe doświadczenie nie są dobrymi kartami przetargowymi przy wyborze OC. Ubezpieczyciele nierozerwalnie wiążą młodość z brawurą, która niesie ze sobą duże ryzyko powstania wypadków. Ale i na to jest sposób. Wystarczy, że współwłaścicielem swojego samochodu uczynisz bardziej doświadczonego kierowcę,  np. kogoś z rodziny, kogoś kto przez lata bezszkodowej jazdy uzbierał znaczne zniżki.  
  • Kup auto o niewielkiej pojemności. Ta rada nie trafi do miłośników prędkości, ale bezapelacyjnie wpływa na realne koszty OC. Pojemność auta to jeden z kluczowych parametrów, który niebotycznie potrafi wywindować cenę polisy OC. Logika, którą kierują się ubezpieczyciele jest w tym wypadku bardzo prosta i opiera się na szacowaniu ryzyka. Im większa pojemność silnika, tym auto rozwija większe prędkości, a to niesie ze sobą większe ryzyko kolizji. Co bezpośrednio przekłada się na duże koszty likwidacji szkody przez towarzystwo.

➡️ Pamiętaj! Swoje zniżki na OC oraz przebieg ubezpieczenia można sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Wystarczy pobrać i wypełnić wniosek dostępny na portalu internetowym UFG i odesłać go do Funduszu.
 

Jakie szkody pokrywa OC?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) samochodu obejmuje przede wszystkim rekompensatę szkód, powstałych w wyniku zdarzenia drogowego. Dotyczy to zarówno uszkodzenia ciała, jak i szkód materialnych. 

➡️ Czy wiesz, że…? Polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, objęta jest każda osoba, która prowadząc auto, spowoduje wypadek czy kolizję, niekoniecznie będąca właścicielem samochodu. 

Szkoda pokrywana jest z OC sprawcy, czyli tego który przyczynił się do kolizji. Chroni więc zasadniczo poszkodowanego. W istocie ochroną objęte są obie strony, także sprawca wypadku. Bowiem to z polisy OC wypłacane jest odszkodowanie za zniszczony samochód, inne mienie lub uszczerbek na zdrowiu. Dzięki niemu, choć ponosimy odpowiedzialność za wyrządzone szkody, koszty pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe (TU). 

Jakie konsekwencje mogą wynikać z braku ważnego ubezpieczenia OC?

Jak kilkukrotnie wspominaliśmy w artykule, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwane OC jest obowiązkiem narzuconym ustawowo na każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu. Brak OC jest podstawą do nałożenia kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Od października 2018 roku nie trzeba już okazywać do kontroli policyjnej ani dowodu rejestracyjnego ani dokumentu potwierdzającego ważność polisy OC. W związku z tym, zniknęły mandaty za brak posiadania przy sobie druku zaświadczającego o aktualnym OC. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zachowania ciągłości ubezpieczenia. Policja zweryfikuje czy posiadamy ważne OC w systemie CEPiK i jeżeli uzyska informacje negatywne, przekaże je do UFG.   

Ile wynosi kara za brak OC w 2022 roku?

Kara w przypadku samochodu osobowego wynosi: 

  • 1200 zł za brak OC do 3 dni, 
  • 3010 zł za brak OC od 4 do 14 dni, 
  • 6020 zł za brak OC powyżej 14 dni.

Przypomnijmy, że w przeciągu dwóch ostatnich lat (między 2020 a 2022) maksymalna kara za brak OC powyżej 14 dni dla właścicieli samochodów osobowych wzrosła o 820 zł, dla aut ciężarowych o 1230 zł, a pozostałych pojazdów (jak np. motocykle) o 130 zł.

Jeszcze bardziej dotkliwa niż kara nałożona przez UFG jest  konieczność pokrycia kosztów szkody wyrządzonej w trakcie wypadku lub kolizji poszkodowanemu.

Wszystkie wypożyczalnie samochodów w Warszawie, Wrocławiu i innych miastach niosą pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach. Współpracujemy z licznymi towarzystwami ubezpieczeniowymi i na ich wnioski podstawiamy auta zastępcze z OC sprawcy. 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki