Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone

Blog

Jak sprawdzić, czy auto jest ubezpieczone? Kilka sposobów

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Nie masz pewności, do kiedy obowiązuje ubezpieczenie? A może chcesz sprawdzić, czy sprawca kolizji drogowej ma ważną polisę? Podpowiadamy, jak sprawdzić w zaledwie kilka minut, czy auto jest ubezpieczone

 

W jakich sytuacjach warto sprawdzić ważność ubezpieczenia samochodu?

Na sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu w szczególności powinniśmy zdecydować się podczas zakupu używanego pojazdu. Poprzedni właściciel używanego auta ma obowiązek przekazać nam polisę OC wraz z dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu (o ile ta została wydana). 

Kolejną sytuacją, w której również niezbędne będzie sprawdzenie ubezpieczenia samochodu, jest zdarzenie drogowe. Warto upewnić się, czy sprawca kolizji lub wypadku drogowego ma aktualną polisę OC. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy w przypadku niegroźnej stłuczki, zdecydujemy się spisać oświadczenie zamiast wezwania policji na miejsce zdarzenia.

Sprawdzenie ubezpieczenia samochodu przez kontakt z ubezpieczalnią

Ważność polisy warto sprawdzić w każdej sytuacji, kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z możliwością wygaśnięcia umowy z ubezpieczycielem. Jak sprawdzić, czy moje auto jest ubezpieczone? Jako właściciel samochodu możemy w tej sytuacji skontaktować się ze swoją ubezpieczalnią. Ubezpieczyciel udzieli nam wszelkich informacji, a przy okazji przedstawi ofertę nowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu przez UFG

Na bezpłatne sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu pozwala strona Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) – www.ufg.pl. W zakładce „Baza OC i AC” należy kliknąć „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, a w kolejnym kroku „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Na tym etapie musimy wpisać nr rejestracyjny lub VIN samochodu, podać datę sprawdzenia ważności OC i kraj oraz kliknąć przycisk „Dalej”. W odpowiedzi na zapytanie wyświetlą nam się informacje o:

  • ważności polisy OC,
  • terminie wygaśnięcia ubezpieczenia,
  • numerze aktualnej polisy,
  • marce i modelu samochodu,
  • nazwie towarzystwa ubezpieczeniowego (wraz z adresem).

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu w CEPIK

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu możliwe jest również w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Aby to zrobić, wystarczy wejść na stronę: www.historiapojazdu.gov.pl. Następnie należy wpisać następujące dane: nr rejestracyjny, nr VIN i datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Baza CEPiK poza sprawdzeniem ubezpieczenia OC pozwala zweryfikować stan licznika samochodu, rok produkcji, datę wydania dowodu rejestracyjnego oraz dotychczasowe zmiany właścicieli. Bezpłatne sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu w tej bazie polecamy przede wszystkim osobom, które kupują używany samochód.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu przez aplikację „Na wypadek”

Ubezpieczenie OC samochodu można łatwo i szybko sprawdzić za pomocą aplikacji mobilnej „Na wypadek” (iOS i Android), w której udostępniona jest baza danych UFG.

Można w niej zweryfikować ważność ubezpieczenia OC sprawcy w dniu zdarzenia. Aplikacja ta ma również wbudowany szablon oświadczenia o stłuczce.

Sprawdzenie ubezpieczenia OC samochodu przez aplikację UFG Kup Auto

Idealnym rozwiązaniem dla kupujących używane samochody jest kolejna aplikacja mobilna: UFG Kup Auto (iOS i Android). Poza sprawdzeniem ubezpieczenia OC znajdziemy w niej również wzór umowy kupna-sprzedaży i praktyczne informacje o tym, co zrobić po zakupie pojazdu.

Brak OC – jaka kara grozi w 2022 r.?

Przypominamy, że za brak OC właścicielowi samochodu grozi kara nakładana przez UFG nawet za jeden dzień zwłoki w ciągłości ubezpieczenia. Wysokość grzywny zależy od liczby dni, przez które auto nie było ubezpieczone, od rodzaju pojazdu i minimalnej płacy brutto. W 2022 r. maksymalna kara za brak ubezpieczenia OC dla właścicieli samochodów osobowych wynosi 6020 zł.

Wszystkie auta dostępne w wypożyczalni Kaizen Rent posiadają ważne ubezpieczenie OC.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki