Wlanie benzyny do diesla

Blog

Wlanie benzyny do diesla - co zrobić w takim przypadku?

Jeśli chodzi o tankowanie samochodu z silnikiem spalinowym, w zasadzie sprawa jest jasna. Podjeżdżając na stację paliw, masz niewielki wybór, co nalać do baku. W przypadku silników benzynowych – będzie to benzyna bezołowiowa  95 lub 98-oktanowa. Do silników diesla zatankujesz olej napędowy ze skrótem ON.

Znamy jednak historie, gdy dzieje się inaczej. Zatankowanie benzyny do diesla to być może nie nagminna, ale dość częsta sytuacja. Mawia się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Niestety rutyna bywa zgubna i czasem może nas wiele kosztować. Dziś sprawdzimy skutki tej feralnej pomyłki: zatankowanie benzyny do diesla objawy? I odpowiemy na pytanie: Co się stanie, gdy wlejemy benzynę do diesla? 

 

1️⃣ Sytuacja pierwsza. Benzyna wlana do diesla

Zmiana samochodu na nowszy model, korzystanie z auta zastępczego, korzystanie z usług wypożyczalni czy zamiana pojazdów z partnerem... Niektóre czynności robimy z automatu, nie zastanawiając się nad nimi. Podobnie rzecz ma się z tankowaniem. Feralne pomyłki się zdarzają i w skutkach mogą być dla nas opłakane. Wlanie benzyny do diesla to sytuacja, z którą często spotykają się pracownicy stacji. Łatwo może do niej dojść, gdyż pistolet od paliwa oktanowego jest mniejszy niż ten od ropy i bez trudu wejdzie do baku diesla. Dlatego podczas tankowania należy być czujnym. Niby prosta, codzienność czynność, a może nam przysporzyć wiele kłopotów, ale przede wszystkim dodatkowych kosztów. I to niemałych. 

 

Co zrobić jak się naleje benzyny do diesla?

Trudno, stało się. Benzyna zamiast ropy. Co robić? Możemy rozpatrzyć dwa scenariusze. Pierwszy optymistyczny zakłada, że zorientowaliśmy się już w trakcie tankowania. Wówczas natychmiast przerywamy proces. Ewentualnie po zakończonym tankowaniu, ale przed odpaleniem silnika. Przekręcenie kluczyka to w tym momencie najgorsze, co możesz zrobić. 

Co zrobić jak się naleje benzyny do diesla?

  1. Jeżeli zorientujesz się w porę, przepchnij auto na biegu jałowym spod dystrybutora, na wolne miejsce postojowe.
  2. Następnie odpompuj paliwo ze zbiornika – możesz to zrobić samodzielnie, używając pompki do spuszczania paliwa. Składa się ona z tłoczka oraz dwóch końcówek. Pierwszą z nich umieszczasz w baku, drugą w kanistrze. Pompkę wprawiasz w ruch, naciskając tłoczek. Musisz jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie jest raczej mało profesjonalne.
  3. Ewentualnie, wezwij pomoc drogową, która przetransportuje auto do warsztatu.
  4. Udaj się do profesjonalnego serwisu i tam skorzystaj z fachowej usługi. Spuszczenie paliwa z baku odbywa się poprzez wypięcie przewodów paliwowych. Zyskasz pewność, że resztki paliwa bezołowiowego nie zostaną w silniku i nie będą siać spustoszenia. 
  5. Koszty sięgną prawdopodobnie kilkuset złotych. 

Podobnie sytuacja wygląda w starszych modelach aut diesla. Na ogół tego typu silnikom udaje się przepalić niewłaściwe paliwo. Szczególnie w sytuacji, gdy nieodpowiedniego paliwa  jest niewiele. Powstaje zatem pytanie: Ile zatem można wlać benzyny do diesla, żeby nie skutkowało to problemami?

W przypadku starszego samochodu (w dodatku bez katalizatora) przyjmuje się, że nie powinno to być więcej niż 2-3 litry benzyny na cały bak paliwa. Rozwiązanie to jest jednak ryzykowne. Ponieważ benzyna mimo szybkiej interwencji i tak może zaszkodzić podzespołom silnika. A usterka może ujawnić się dopiero w dłuższej perspektywie czasu. 

W przypadku nowoczesnych samochodów ilość nie ma większego znaczenia. Należy to zrobić nawet wtedy, gdy wielkości te benzyny w dieslu nie są duże. Większość współcześnie jeżdżących po drogach aut wyposażona jest w silniki z pompowtryskiwaczami. Tego typu jednostki napędowe są bardzo wrażliwe na jakość tankowanego paliwa. Straty, jakie spowoduje zapalnie zapłonu w aucie z nieodpowiednim paliwem, mogą iść w tysiące złotych – oto wariant pesymistyczny.

Zatankowanie benzyny do diesla – objawy

Gdy zdarzy Ci się wlanie benzyny do diesla, objawy swojej pomyłki zobaczysz błyskawicznie. Przede wszystkim Auto straci moc, silnik zacznie przerywać, a po chwili stanie w miejscu, odmawiając posłuszeństwa. Jednostka napędowa, która nie ma odpowiedniego paliwa, nie jest w stanie pracować prawidłowo. Jeżeli benzyny bezołowiowej jest za dużo – silnik po prostu nie odpali.

Jakie jeszcze objawy mogą cię zaniepokoić? To, co charakterystyczne, to nierówna praca silnika. Szarpanie od razu wskazuje na uszkodzenie silnika, uniemożliwia jazdę. Benzyna w dieslu sprawi, że na desce rozdzielczej zaświeci się kontrolka Check Engine, a auto przejdzie w tryb awaryjny. W takiej sytuacji jazda jest niemożliwa. 

Benzyna w dieslu – skutki

Co się stanie, gdy wlejemy benzynę do diesla? Konsekwencje mogą być bardzo poważne zarówno dla silnika, jak i dla portfela właściciela samochodu. Czyszczenie całego silnika to pierwsze wyzwanie po przygodzie ze złym paliwem. Istnieje też duże ryzyko uszkodzenia wspomnianych wyżej pompowtryskiwaczy. Te elementy silnika, stosowane w produkowanych ówcześnie pojazdach, nie są przystosowane do pracy z benzyną bezołowiową. Najprawdopodobniej trzeba będzie je wymienić na nowe, podobnie jak filtr cząstek stałych. Nie inaczej będzie też z pompą paliwa. Straty mogą sięgnąć kilku tysięcy złotych.

 

2️⃣ Sytuacja druga. Wlanie diesla do benzyny

Teoretycznie niemożliwa. Dlaczego? Ponieważ końcówka dystrybutora oleju napędowego ma większą średnicę niż ta od dystrybutora benzyny. Dzięki temu nie mieści się ona do wlewu paliwa zwykłego benzyniaka, szczególnie w nowych modelach samochodów. To jest istotny sygnał, że coś robimy źle, skoro próbujemy pistolet z paliwem wcisnąć na siłę. Praktyka pokazuje jednak, że nie ma rzeczy niemożliwych. I chociaż trudniej wlać diesla do benzyny niż zatankować benzynę do diesla, dolanie oleju napędowego do benzyny jest niepożądane w obu sytuacjach. Objawia się przeważnie pogorszeniem pracy silnika oraz dymieniem. W rezultacie takie niekontrolowane spalanie może doprowadzić do uszkodzenia newralgicznych elementów silnika czy awarii katalizatora. Ostatecznie motor przestaje działać i niemożliwym staje się ponownie go uruchomić. Często od razu po zatankowaniu złego paliwa nie można go odpalić.

Zabrakło paliwa w samochodzie z wypożyczalni samochodów Kaizen Rent? A Ty nie pamiętasz, co mówił kierowca przed wydaniem pojazdu? Nie martw się. W każdym naszym samochodzie na klapie wlewu paliwa znajdziesz naklejkę, a na niej informację, jaki rodzaj paliwa zalecany jest do danego modelu auta. Tankuj bez obaw i ruszaj w dalszą trasę.

Jesteś głodny motoryzacyjnej wiedzy? Sprawdź inne nasze artykuły np.: przegląd techniczny samochodu co obejmuje i ile kosztuje? 

Kaizen Rent, bo masz #zNamiPoDrodze!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki