Porównanie samochodów klasy B i C: Toyota Yaris vs Toyota Corolla
Toyota już od lat 30. XX wieku dostarcza nam wyjątkowych rozwiązań motoryzacyjnych. To japoński koncern, któremu przypisuje się wiele zasług. W 2018 roku sprzedała ona najwięcej samochodów. W Polsce zawsze była tuż za Skodą, jednak w 2020 po raz pierwszy pojawiła się na pozycji lidera. We flocie Toyoty są dwa flagowe modele samochodów osobowych, które cieszą się ogromną popularnością: Toyota Yaris i Toyota Corolla. Różnią się wizualnie, ale i pod względem technicznym. To przekłada się też na ich przeznaczenie. Prezentujemy porównanie samochodów Toyoty, co być może niektórym ułatwi wynajem tego najlepszego.
Porównanie samochodów osobowych – Toyota Yaris, czyli typowy „mieszczuch”
W porównaniu samochodów osobowych marki Toyota uwzględniliśmy kilka czynników. Skoncentrowaliśmy się zarówno na wizualnych aspektach, jak też na tym, co skrywają auta pod maskami i jakie technologie w nich zastosowano. Toyota Yaris jest jednym z najpopularniejszych samochodów w segmencie B. To klasa aut, do których zalicza się modele małowymiarowe, przeznaczone do jazdy po mieście. Toyotę Yaris można potraktować jako modelowy wzór pojazdu klasy B. Ma niewielkie rozmiary, jest ekonomiczny i wygodny w prowadzeniu. Bardzo dobrze czują się w nim osoby preferujące kompaktowe samochody o stosunkowo dużej powierzchni użytkowej w środku.
W testach, opiniach i porównaniach samochodów zawsze Yaris zajmuje wysoką pozycję. Pod maską nie znajdziemy jednak silników o dużej mocy, zwyczajnie ten samochód tego nie potrzebuje. Producent stawia na sprawdzone jednostki – silniki benzynowe o pojemności 1.0 oraz 1.4, a w wersji z dieslem – 1.4. Generowane jest zaledwie 69 koni mechanicznych przez najmniejszy mechanizm, co przy jeździe miejskiej to idealne rozwiązanie. Toyota Yaris mniej jest lubiana do jazdy na długich trasach, co nie znaczy, że niektórzy jej zwolennicy nie „zabierają” jej czasem na dłuższe przejażdżki. W takim przypadku jednak lepiej sprawdza się wariant z silniejszym silnikiem 1.4.
W porównaniu samochodów Toyota Yaris wyróżnia się na pewno niewielkim spalaniem. W mieście jest ono na poziomie ok. 6 litrów. W trasie z kolei bardzo dużo zależy od stylu jazdy i będzie to d 6 do 10 litrów.
Toyota Yaris zapewnia duży komfort jazdy. Jest to samochód mały i tym samym łatwo nad nim zapanować. Wnętrze jednak jest stosunkowo duże, co z pewnością przypadnie do gustu osobom lubiącym przestrzeń. Wizualnie jest to samochód o łagodnych rysach, ciekawym ustawieniu świateł oraz zdecydowanym kształcie kompaktowej sylwetki. Z wad, użytkownicy zwracają uwagę na zabezpieczenie antykorozyjne. W starszych wersjach mogą pojawić się wykwity rdzy. Małolitrażowe silniki wymagają regularnej wymiany oleju. Jeżeli o tym zapomnimy, to może dojść do problemów mechanicznych. Skutkuje to spalaniem oleju silnikowego oraz zmniejszeniem kompresji.
Toyota Corolla – bezpieczne auto na długie trasy
Toyota Corolla to drugi flagowy model pojazdu tego japońskiego producenta. Przypisuje się go do pojazdów klasy C, a więc kompaktowych, zapewniających komfort jazdy dla 4 osób i wyróżniających się stosunkowo dużą przestrzenią bagażnika. W porównaniu samochodów Toyota Yaris i Corolla ta druga ma nieco inne przeznaczenie. Sprawdzi się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i też w trasie, jest więc bardziej uniwersalna. Pod maską samochodów produkowanych w latach 2020-2022 znajdziemy silniki spalinowe i napędy hybrydowe. To 1.2 Turbo z 6-biegową skrzynia manualną lub bezstopniową przekładnią Multidrive S. W napędach hybrydowych 1.8 lub 2.0 Hybrid z bezstopniową przekładnią e-CVT dające 122 KM lub 184 KM z możliwością osiągnięcia maksymalnej prędkości 180 km/h.
Na pewno Toyota Corolla jest samochodem lepiej radzącym sobie na długich trasach oraz pozwalającym na szybszą jazdę, niż jest to w przypadku Toyoty Yaris. W mieście średnie jej spalanie jest niewiele większe, niż w Toyocie Yaris i wynosi ok. 7 litrów. W trasie już spalanie szacuje się na poziomie 5 litrów. W cyklu mieszanym z kolei możemy się spodziewać spalania na poziomie 5,5 litrów.
W porównaniu samochodów osobowych Corolla odróżnia się od Yaris bardziej dynamiczną i zaostrzoną sylwetką. Możemy zaobserwować wyraźnie wyszczuplone długie przetłoczenia cechujące się wyraźnymi krawędziami. Ogólnie trzeba przyznać, że wnętrze samochodu jest bardzo dobrze wykończone. Na desce rozdzielczej znajdziemy 8-calowy ekran multimedialny. Jeżeli chodzi o wersję hybrydową, to na pewno wyróżnia się obecnością podglądu przepływu energii w układzie napędowym. Producent w tym samochodzie zastosował ponadto rozbudowany pakiet bezpieczeństwa dotyczący wspomagania kierownicy. Mamy do dyspozycji automatyczne światła drogowe i automatyczne hamowanie awaryjne z funkcją wykrywania pieszych.
Testy i opinie – porównanie samochodów Toyota Yaris i Toyota Corolla
Przed wyborem i wypożyczeniem lub zakupem jednego z opisanych aut, warto jest zapoznać się dokładnie z testami, opiniami i porównaniem samochodów, które udostępniają fachowcy i profesjonaliści, jak też sami użytkownicy. Dzięki temu łatwiej jest nam ocenić, który model zdecydowanie lepiej pasuje do naszego stylu jazdy oraz przeznaczenia. Ogólna ocena obu modeli w większości rankingów jest podobna. Są jednak obszary, w których jeden lub drugi mniej lub bardziej dominują.
Jeżeli chodzi o spalanie w mieście, to mniejsze jest w Toyocie Yaris. Napęd oceniany jest praktycznie tak samo w obu modelach. Dotyczy to jego elastyczności, silnika, skrzyni biegów i oczywiście przyśpieszenia, gdzie jednak nieznacznie na prowadzenie wysuwa się Corolla. Komfort jazdy wyżej oceniany jest również w modeli z segmentu C. Kierowcy zwracają uwagę na takie aspekty, jak wyciszenie, jazda z kompletem pasażerów, resorowanie bez obciążenia i wygodę foteli przednich i tylnych. Jeżeli chodzi o bagażnik, to w Corolli jest większy, ale już elektronikę lepiej ocenia się u Yaris. Kierowcy w testach, opiniach i porównaniach samochodów Toyota Yaris i Corolla podkreślają w większości, że ich zakup był dobry i na pewno by go powtórzyli. To oznacza, że są usatysfakcjonowani zakupem, a dla przyszłego użytkownika to już wyraźny sygnał, że warto jest rozważyć któryś z tych pojazdów. Jeżeli szukamy samochodu do typowej jazdy po mieście, to raczej należy się skoncentrować na Toyocie Yaris. Chcąc mieć uniwersalny samochód dobrze sprawdzający się zarówno w mieście, jak i też w trasie, lepiej jest zdecydować się na Corollę.
Porównanie samochodów przed wynajmem lub zakupem to zawsze dobry sposób na zapoznanie się ze szczegółowymi parametrami wybranych modeli, jak również dostrzeżenie ich mocnych i słabych stron. Jeżeli chodzi o Toyotę, to cieszy się ona w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem, ma wielu fanów zarówno wśród miłośników kompaktowych aut miejskich jak i uniwersalnych, kompromisowych samochodów do jazdy po mieście i w trasie.
Komentarze (0) Pokaż komentarze