Mycie samochodu na posesji - czy jest dozwolone?

Blog

Mycie samochodu na posesji - czy jest dozwolone?

Jeszcze do niedawna wystarczył kawałek trawnika, wiadro z wodą, gąbka i trochę piany... Mycie samochodu było łatwe i przyjemne. A co najważniejsze nie przysparzało zbyt wielu problemów. Obecnie w takich miejscach jak skwery, ogródki działkowe czy miejskie podwórka, spotkać można wszechobecne zakazy mycia aut. I to zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na terenach zielonych, lasach czy przy zbiornikach wodnych. Wynikają one głównie z troski o środowisko naturalne i zazwyczaj specjalnie nas nie dziwią. 

W przypadku miejskiego podwórka czy ulicy pod blokiem nie mamy wątpliwości, że mycie auta jest niedozwolone. Prawo mówi o tym wprost. Czy jednak można myć samochód pod domem?  Czy mycie samochodu na posesji prywatnej jest legalne? Czy spotka nas kara za mycie auta na posesji przydomowej? Przekonajmy się, co mówią przepisy o myciu auta w przydomowym zaciszu. 

 

Mycie samochodu na posesji...

Mycie auta na własnej posesji od lat budzi kontrowersje. Część kierowców otwarcie wyraża swój przeciw i twierdzi, że proceder ten jest niezgodny z prawem. Z kolei zwolennicy mycia samochodów we własnym zakresie uważają, że nie ma w tym nic złego i nic się nie stanie, jak od czasu do czasu wypucują auto na prywatnym podwórku. W końcu wolnoć Tomku w swoim domku...

Ale czy na pewno...? Nie można zapominać o tym, że mycie samochodu na posesji może stanowić problem dla sąsiadów. Ze względu na zanieczyszczenia środowiska i hałas, jaki generują urządzenia do czyszczenia, istnieje ryzyko utrudniania ich codziennych obowiązków domowych. Sąsiedzi sąsiadami, jednak przed decyzją o myciu auta na swojej działce, należy pamiętać o przepisach. 

Powstaje zatem pytanie, czy można legalnie myć auto na podjeździe? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W Polsce nie ma jednolitych przepisów regulujących kwestię mycia aut poza myjniami. Jednakże za mycie auta na prywatnej posesji możesz dostać mandat w wysokości do 500 zł. Zależy przede wszystkim od tego, gdzie mieszkamy, czym chcemy myć auto i jak przygotowana jest do tego nasza posesja.

Czy można myć samochód pod domem – co mówią lokalne przepisy?

Przede wszystkim, polskie prawo nie pozwala myć samochodu w miejscach publicznych i bliskich sąsiadom. Jednak, co z prywatną posesją? Czy na własnym podwórku mycie auta jest legalne? W naszym kraju mycie auta na posesji jest legalne, ale istnieją pewne ograniczenia i restrykcje, których należy przestrzegać. W innym przypadku możemy zostać ukarani grzywną. 

Niestety, przepisy te nie są jednakowe dla całego kraju.  Mogą one różnić się w niektórych częściach Polski, ponieważ każda gmina z osobna uchwala je po konsultacji z państwowym inspektorem sanitarnym. W praktyce większość takich regulaminów wygląda bardzo podobnie, aczkolwiek zdarzają się różnice w przepisach. Przydarzyć się zatem może, że w jednej gminie obowiązuje całkowity zakaz mycia aut poza myjniami. W sąsiednich zaś mycie auta na posesji jest dozwolone, ale obarczone konkretnymi restrykcjami.

W większości gmin można myć samochód tylko wodą z kranu, a woda z mycia nie może być odprowadzana do kanalizacji deszczowej. W niektórych gminach można myć samochód tylko w określonych miejscach z odpowiednio utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożem. Niektóre gminy wymagają również, aby mycie samochodu odbywało się przy użyciu specjalnych, biodegradowalnych środków myjących, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

W dużych miastach, gdzie jest więcej zanieczyszczeń, ograniczenia mogą być bardziej restrykcyjne niż w małych miejscowościach. Warto sprawdzić przepisy obowiązujące w Twojej gminie lub mieście, aby dowiedzieć się, czy możesz myć samochód na swojej posesji i jakie ograniczenia obowiązują w tym zakresie.

Jak zatem połapać się w przepisach i nie zwariować? Postanowienia takie zawarte są w „Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy...”, który uchwala się na podstawie art. 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Znajdziesz go w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy. Są one publiczne i każda gmina ma obowiązek udostępnić regulamin na swoich stronach inernetowych. 

Mycie auta na posesji – Kiedy można dostać mandat?

Ograniczenia dotyczące mycia samochodów na posesji są wprowadzane w celu ochrony środowiska. Środki myjące, takie jak szampon samochodowy, zawierają detergenty, które mogą rozpuszczać tłuszcze i oleje. Te zanieczyszczenia, razem z płynami eksploatacyjnymi samochodu, mogą przedostać się do gleby i wód powierzchniowych, a następnie do wód gruntowych. Wody gruntowe są wykorzystywane do picia, nawadniania i kąpieli, więc zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

Kara za mycie auta na posesji? 

Zależy od lokalnych przepisów. W obiegowej opinii zwykło się mawiać, że ten przepis prawa jest martwy. Co oznacza w praktyce, że policja i straż miejska z własnej inicjatywy raczej nie podejmują się interwencji. Jednak nikt z nas nie może wykluczyć scenariusza, że zawiadomienia nie złoży na nas  życzliwy sąsiad. W takiej sytuacji policja musi podjąć czynności służbowe. 

Jeśli nie przestrzegasz przepisów dotyczących mycia samochodu na posesji, możesz zostać ukarany mandatem karnym. Wysokość mandatu zależy od gminy, w której mieszkasz oraz przychylności funkcjonariusza. W niektórych gminach mandat może wynosić od 50 do 500 złotych. Często jednak, jak pokazują policyjne statystyki, takie sprawy kończą się na upomnieniu i pouczeniu delikwenta. W ostateczności, jeśli mundurowi dopatrzą się np. zanieczyszczenia wód gruntowych czy skażenia środowiska, sprawa może trafić do sądu. 

 

Jak ustrzec się mandatu za mycie auta na posesji? 

Aby uniknąć mandatu, warto przestrzegać przepisów dotyczących mycia samochodu na posesji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto skonsultować się z urzędnikiem gminy. Warto też przestrzegać ogólnie przyjętych wytycznych, które najczęściej powtarzają się w regulaminach w zakresie mycia i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi.

  1. Myj auto czystą wodą lub używaj biodegradowalnych kosmetyków samochodowych;
  2. Myj wyłącznie nadwozie pojazdu, unikaj czyszczenia podwozia i silnika;
  3. Myj auto na odpowiednio przygotowanej posesji o utwardzonym, szczelnym podłożu;
  4. Ścieki odprowadzaj do kanalizacji sanitarnej (nie deszczowej!) lub zbiornika bezodpływowego;
  5. Myj auto tak, by nie być uciążliwym dla osób korzystających z danej nieruchomości i nieruchomości sąsiednich.

Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mógł prawidłowo umyć samochód na własnej posesji, a jednocześnie zminimalizować wpływ na środowisko.

Mycie auta na podwórku – konsekwencje

Mycie auta na własnej posesji może być kontrowersyjne z kilku powodów. Po pierwsze, mycie samochodu może zanieczyszczać glebę i wody powierzchniowe oraz gruntowe. A to w bliższej lub dalszej perspektywie może mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt.

Po drugie, mycie samochodu może zanieczyszczać powietrze. Środki myjące zawierają również substancje zapachowe, które mogą powodować problemy z oddychaniem. Ponadto, podczas mycia samochodu powstaje piana, która może unosić się w powietrzu i również zanieczyszczać je.

Po trzecie, mycie samochodu może być uciążliwe dla sąsiadów. Głośne odgłosy mycia samochodu i spływającej wody mogą zakłócać ciszę i spokój. Ponadto, piana i woda z mycia samochodu mogą zabrudzić trawniki i chodniki sąsiadów.

Mając na względzie dobro wszystkich, wiele gmin i miast wprowadza przepisy zakazujące lub ograniczające mycie samochodów na własnej posesji. Jeśli chcesz umyć samochód na swojej posesji, warto sprawdzić przepisy obowiązujące w Twojej gminie lub mieście. Możesz również rozważyć mycie samochodu w myjni samochodowej, która korzysta z bardziej ekologicznych metod mycia. O tym, jak korzystać z myjni bezdotykowej i jakie niesie to ze sobą korzyści, pisaliśmy już na naszym blogu. Nie czytałeś? Nadrób zaległości koniecznie i kliknij link. 😊

Mycie auta na podjeździe – jak zrobić to prawidłowo?

Jak świadomie i odpowiedzialnie myć samochód na posesji? Przede wszystkim, zawsze używaj ekologicznych środków czyszczących o niskiej toksyczności. Środki te są mniej agresywne dla środowiska i skóry, a także mniej inwazyjne dla lakieru samochodowego. Unikaj mycia samochodu na trawniku, by nie uszkodzić roślin i gleby. Ścieki powinny trafić do kanalizacji lub specjalnego zbiornika bezodpływowego, a następnie w przepisowy sposób zneutralizowane. 

Ostatni, ale ważny punkt — nim rozpoczniesz mycie auta na posesji, upewnij się, że nie ma żadnych przepisów lokalnych ani ograniczeń miejscowych dotyczących tego tematu. Jeśli takowe istnieją, musisz je przestrzegać!

Czy warto myć samochód na własnej posesji?

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pomiędzy myciem samochodu na posesji a myjnią. Ostatecznie decyzja, czy myć samochód na posesji, czy na myjni, zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu i chcesz mieć pewność, że samochód zostanie dokładnie umyty, to mycie na myjni jest lepszym rozwiązaniem. Wbrew pozorom ta opcja oszczędza też czas i twoje pieniądze.

Jeśli twój jedyny argument ZA myciem auta na posesji to relaks i odprężenie – pamiętaj, że na własnym podwórku możesz swoje auto polerować i woskować do woli! 

Mycie samochodu na myjni jest:

    • Szybsze niż mycie na posesji
    • Bardziej komfortowe – nie musisz się brudzić
    • Masz pewność, że samochód zostanie dokładnie umyty, spokojnie możesz myć podwozie czy felgi
    • Mniejsze ryzyko uszkodzenia lakieru, gdy myjesz bezdotykowo, używając wody pod ciśnieniem
    • Koszty są porównywalne, a nawet niższe niż mycie na posesji. Wiesz, za co płacisz
    • Nie ograniczają Cię godziny pracy myjni, te bezdotykowe zwykle czynne są  całą dobę
    • Nie musisz po sobie sprzątać stanowiska pracy jak w przydomowym ogródku.

➡️ Rozwiązaniem na dylematy typu myć czy nie myć samochód na posesji, jest wynajem auta w Kaizen Rent. Nasza wypożyczalnia zapewni Ci zawsze nowe, czyste i pachnące wewnątrz auto. A oddając samochód z powrotem, obowiązek mycia możesz przerzucić na nas. Chętnie Cię wyręczymy!

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki