Blog

Jak przygotować samochód do podróży?

Mobilność, wygoda i bezpieczeństwo to synonimy idealnej podróży. Jak ten komfort zapewnić sobie i swoim najbliższym? Zdecydowana większość podróżujących, nie tylko na wakacyjne destynacje, wybiera samochód jako środek transportu. Niezależnie od tego, czy mamy auto własne, czy wynajęte, daje ono poczucie swobody w trasie. Własny, sprawdzony środek transportu zapewnia również wygodę, która jest niezbędna szczególnie podczas długiej drogi. A jak zadbać o bezpieczeństwo? Co zrobić i o czym pamiętać przed wyruszeniem w podróż, by mieć pewność, że dojedziemy bezpiecznie do celu? Jak przygotować auto do podróży, by uniknąć przykrej niespodzianki? Jeżeli chcesz wiedzieć, co należy sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży – zostań z nami!

 

Długa podróż samochodem – jak się przygotować?

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie samochodu do podróży? Każda podróż wiąże się planowaniem i logistyką. Trzeba znaleźć i zarezerwować nocleg, spakować walizki, sprawdzić wszelkie niezbędne dokumenty, zaplanować zwiedzanie i atrakcje, które chcemy zobaczyć. A jeśli ruszamy w podróż samochodem, ustalamy optymalną trasę. Jednak zanim spakujemy bagażnik i wsiądziemy za kółko, warto sprawdzić, nasz pojazd jest równie gotowy na wyprawę jaj my.  By mieć pewność, że nasza daleka podróż samochodem będzie bezpieczna i przyjemna, powinniśmy dobrze się do niej przygotować. Od czego jednak zacząć?

Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?

W dalekiej podróży warto być gotowym na różne ewentualności. By zminimalizować ryzyko niespodziewanych awarii i umożliwić bezpieczne dotarcie do celu, odpowiednio przygotuj swój pojazd. Przede wszystkim sprawdź stan techniczny pojazdu. Napraw ewentualne usterki lub wymień uszkodzone części na nowe. Sprawdzając stan techniczny auta przed wyjazdem, pamiętaj też o odpowiednim ciśnieniu powietrza w oponach czy poziomie płynów eksploatacyjnych. Warto też skontrolować stan hamulców i sprawdzić ogumienie. Można też rozważyć konserwację silnika lub innych elementów pojazdu przed wyjazdem – szczególnie jeśli podróż będzie miała charakter turystyczny lub off-road.

Niezależnie od tego, ile podróż będzie trwała, należy zabrać ze sobą apteczkę samochodową i inne elementy wyposażenia obowiązkowego jak trójkąt ostrzegawczy czy gaśnicę. W dalekiej podróży przydać się też mogą dodatkowe części zamienne, zwłaszcza jeśli sam potrafisz wymienić i dokonać naprawy. 

Jak przygotować samochód do długiej trasy?

Co powinniśmy sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą? Przed każdym dłuższym wyjazdem dla bezpieczeństwa należy przeprowadzić podstawowy przegląd samochodu. Nawet wtedy, gdy wykonywaliśmy go całkiem niedawno. Obecnie większość z nas dosyć intensywnie eksploatuje swoje samochody. Podczas codziennej jazdy poszczególne elementy zużywają się mniej lub bardziej. Toteż  nie warto ryzykować i liczyć na łut szczęścia. Warto skorzystać z usług profesjonalisty – mechanika samochodowego, który dokona niezbędnych napraw i wymian części lub samodzielnie przeprowadzić kontrolę stanu technicznego.

Co koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

  1. Sprawdzenie stanu technicznego samochodu zacznij od serca każdego pojazdu mechanicznego – silnika. Jeśli pracuje on prawidłowo i nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków, skup się na płynach eksploatacyjnych, skoro już zaglądasz pod maskę. Sprawdź jakość i poziom oleju oraz płynu hamulcowego. Wybierając się w długą podróż, warto zaopatrzyć się w zapas odpowiedniego oleju silnikowego. Nie zapomnij też skontrolować poziomu cieczy chłodzącej. To ważne zwłaszcza podczas upalnych wakacyjnych dni. Jej niedostateczna ilość może przyczynić się do przegrzewania silnika i skutkować kosztownymi naprawami. 
  2. Płyn hamulcowy uzupełniony, sprawdź zatem pozostałe elementy układu hamulcowego. Tarcze i klocki hamulcowe, to części, które bardzo szybko się zużywają. Jeśli nie wymieniałeś ich podczas obowiązkowych badań technicznych, rozważ inwestycję w nowe części dla własnego bezpieczeństwa. Szczególnie gdy lubisz poczuć wiatr we włosach, podczas jazdy autostradą.
  3. Wymiana filtrów paliwa to również dobry pomysł. Filtry są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniej mocy silnika oraz za mniejsze zużycie paliwa. Jeśli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek w trasie związanych, chociażby z rozruchem silnika, czy ruszaniem z miejsca, przeprowadź kontrolę ich stanu.  
  4. Kolejny istotny punkt to akumulator. Sprawdź stan baterii i w razie potrzeby naładuj akumulator do pełna. Zrobisz to miernikiem lub kontrolując kolor wizjera, jeśli masz akumulator bezobsługowy. Gdy podróżując, korzystasz zarówno z radia, jak i klimatyzacji, energia zużywa się szybciej. A nikt nie lubi, gdy po postoju, auto nie chce odpalić. By uniknąć takich niespodzianek, warto w podróż zabrać power bank. To małe kompaktowe urządzenie pozwoli Ci naładować akumulator samodzielnie, nawet gdy utkniesz w szczerym polu.  
  5. Sprawdzenie stanu klimatyzacji przed podróżą może okazać się zbawienne, zwłaszcza podczas wakacyjnych wojaży. Napełnienie klimatyzacji i wymiana filtrów to spory wydatek, jednak inwestycję docenią nie tylko alergicy. 
  6. Sprawdzenie stanu opon i koła zapasowego – może być kluczowe dla bezpieczeństwa Twojego i najbliższych Ci osób. Nowe opony to spory wydatek, ale na początek wystarczy sprawdzić bieżnik. Jeśli jest na wykończeniu, nie ryzykuj, wybierając się w długą trasę. Jeżeli zaś opony w Twoim aucie są w dobrym stanie i nie wymagają wymiany, koniecznie sprawdź ciśnienie powietrza. Załadowane po brzegi auto oznacza większe obciążenie. Taka sytuacja wymaga od nas dopompowania opon, ponieważ zbyt małe ciśnienie w kołach znacząco wydłuża drogę hamowania. Podobną kontrolę przeprowadź w stosunku do koła zapasowego, jeśli takie posiadasz na wyposażeniu samochodu. 
  7. Stan zawieszenia. Wypięcie się sworznia czy pęknięcie łącznika stabilizatora to awarie, których wolałby uniknąć każdy kierowca. Dlatego, jeśli podczas jazdy dochodzą Cię niepokojące hałasy z zawieszenia lub koła, nie zwlekaj, tylko jedź do serwisu na kontrolę stanu i geometrii zawieszenia. Podobnie postępuj, gdy zauważysz wyciek oleju spod akumulatorów.
  8. Oświetlenie. Niesprawne oświetlenie to groźba mandatu. Ten przepis obowiązuje we wszystkich krajach UE. W trosce o swoje wakacyjne finanse, ale przede wszystkim bezpieczeństwo sprawdź, czy wszystkie światła w twoim pojeździe są sprawne. Zwróć uwagę na reflektory kierunkowskazów, mijania i świateł stopu – ich używamy najczęściej. Nie zapominaj jednak o skontrolowaniu żarówek światła wstecznego, podświetlenia tablicy czy reflektorów przeciwmgielnych. W zapasie warto mieć także komplet żarówek i bezpieczniki. W większości nowoczesnych samochodów wymiany żarówek nie przeprowadzimy samodzielnie. Wybierz się zatem do warsztatu zawczasu, by nie trwonić cennych chwil na poszukiwanie mechanika w drodze na wakacje!

Pobierz naszą check listę!

Jak przygotować auto na długą podróż?

Super! Najważniejsze rzeczy za Tobą! Czy to jednak oznacza koniec przygotowań? Nie zupełnie. Jak przygotować samochód do podróży? Zwróćmy uwagę na kilka drobiazgów, o których jakość też warto zadbać i zapasowe elementy, które mogą się przydać podczas wakacyjnej podróży samochodem. Sprawne wycieraczki dobrze zbierające wodę znacznie poprawią widoczność na drodze podczas letnich burz. A jak wiesz, dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa. Równie ważny jest płyn do spryskiwaczy. Uzupełnienie go kosztuje niewiele zachodu, a skutecznie obniży nam poziom stresu podczas podróży. Płyn kupisz na każdej stacji benzynowej, więc nie ma potrzeby przeciążać nim bagażnika. Lepiej postawić na zapasowy kanister paliwa – to dobry pomysł, gdy wybierasz się w odludne miejsca. 

Jak przygotować samochód do podróży?

Posprzątanie auta to sprawa drugorzędna. Jeżeli jednak stan techniczny Twojego samochodu kwalifikuje pojazd do podróży, warto pochylić się też nad porządkiem. Nie jest to sprawa kluczowa, ale na pewno umili długa podróż. To również dobry pretekst, by zajrzeć do bagażnika i sprawdzić kompletność wyposażenia samochodu. Sprawdź koniecznie, czy posiadasz obowiązkowe wyposażenie samochodu w postaci gaśnicy z aktualną homologacją i trójkątna ostrzegawczego. Te elementy są obowiązkowe w większości krajów UE. Do tego zestawu warto dorzucić też apteczkę pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kamizelkę odblaskową. Mogą się przydać podczas kontroli drogowej za granicą i pozwolą uniknąć mandatu. W wielu krajach starego kontynentu to obowiązkowe wyposażenie.

Jak przygotować samochód do podróży? Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego na długą podróż przygotuj najbardziej podstawowe narzędzia. Niezbędny ekwipunek samochodowy to: lewarek, sprawny podnośnik, klucz do kół czy tzw. złodziejka do śrub. W razie awarii nie będziesz zależny od innych kierowców i szybko uporasz się z usterką. Nie zaszkodzi zabrać ze sobą w trasę kabli rozruchowych lub power banku do akumulatora. Liny holownicze także warto mieć na wszelki wypadek. 

Jak przygotować samochód do wyjazdu za granicę? D

Dziś wyjazd za granicę to dużo mniej kłopotliwe przedsięwzięcie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Jest jednak kilka istotnych spraw, o których warto pamiętać. Na początek upewnij się, jakie dokumenty będą nam potrzebne w dalekiej podróży. Podstawą jest oczywiście ważne prawo jazdy. Na szczęście, polskie „prawko” honorowane jest za granicą we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nie musisz starać się o dokument międzynarodowy. Z prawem jazdy wystawionym w Polsce możesz też jeździć po Islandii, Norwegii czy Ukrainie.

Podobnie jest, jeśli chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Podróżując po krajach członkowskich UE, wystarczy Ci standardowe OC. Jednak niektóre państwa wymagają dodatkowego ubezpieczenia samochodu w Postaci Zielonej Karty. Nie martw się jednak na zapas. Jeśli zdarzy Ci się o tym zapomnieć, możesz wykupić trochę droższe ubezpieczenie graniczne. Na wyjazd za granicę samochodem powinieneś zabrać jeszcze dowód rejestracyjny. Wszystkie wymienione dokumenty będą Ci potrzebne m.in. podczas kontroli drogowej.

A jeśli mowa o kontroli drogowe... Warto pamiętać o obowiązkowym wyposażeniu, które uwzględniliśmy na nasze check liście. Zapisy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym sprawiają, że wyjeżdżając z kraju, jesteś zobowiązany do posiadania tylko tego wyposażenia, którego wymaga Twoje krajowe prawo drogowe. Nie znaczy to jednak, że zwalniają Cię z tego obowiązku w ogóle! 

Chcesz uniknąć sprawdzania stanu technicznego swojego pojazdu przed daleką podróżą? A może już to zrobiłeś i stwierdzasz, że Twoje auto nie podoła temu wyzwaniu? Nic straconego. Postaw na nowe, komfortowe i bezpieczna pojazdy z floty naszej wypożyczalni samochodów. Z Kaizen Rent każdy wyjazd staje się czystą przyjemnością. Także podróż zagraniczna! 

 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki