Jak przechowywać opony letnie i zimowe?

Blog

Jak przechowywać opony?

Cześć kierowco, gotowy na sezon zimowy? Dla jednych białe szaleństwo może być ekscytujące, inni najchętniej nie wyściubiali maski swego samochodu z ciepłego garażu. 😉 Jednak jedni i drudzy powinni zatroszczyć się o jednego z najważniejszych towarzyszy podróży... O czym mowa? O oponach!

Zapomnij o nudnych poradach na temat przechowywania ogumienia! Dziś zanurzymy się w świat fascynującej wulkanizacji, aby dowiedzieć się, jak sprawić, że twoje opony będą gotowe do działania wraz z nadejściem zimy. Przygotuj się na porcję praktycznych wskazówek, które sprawią, że przechowywanie opon stanie się przyjemnością, a nie udręką.

W tym artykule podpowiemy Ci, jak przechowywać opony zimowe, a jak letnie, aby zachowały swoje właściwości przez wiele sezonów. Dowiesz się, gdzie przechowywać opony, w jakich warunkach, jak często je obracać i jakie zagrożenia mogą je narazić.

 

Jak przechowywać opony zimowe, a jak letnie?

Czy wiesz, że prawidłowo przechowywane opony mogą służyć nawet 10 lat?

Zimą twoje opony są narażone na działanie niskich temperatur, wilgoci i soli drogowej, które mogą je uszkodzić. Latem głównym zagrożeniem jest promieniowanie UV, równie szkodliwe dla ogumienia, jak sól drogowa. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania poza sezonem i odpowiednio je na ten okres „leżakowania" przygotować!

Przechowywanie opon w odpowiednich warunkach ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich w dobrej formie i wydłużenia żywotności. Odpowiednie miejsce przechowywania zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem UV oraz mechanicznymi uszkodzeniami. Warto wziąć pod uwagę te czynniki, wybierając najlepsze miejsce do składowania opon.

Dbając o miejsce przechowywania opon, dbasz również o swoje bezpieczeństwo na drodze, gdyż poprawnie przechowywane opony gwarantują lepszą trakcję i kontrolę pojazdu.

Jeśli nie chcesz się martwić o przechowywanie opon, postaw na ogumienie wielosezonowe. Samochód wyposażony w takie opony, świetnie sprawdzi się zarówno w zimie, jak i w lecie. Jest gotowy na przygody cały rok. Wiemy coś o tym! W naszej wypożyczalni samochodów stawiamy bowiem na mobilność, wygodę i bezpieczeństwo – a to wszystko gwarantują opony wielosezonowe!

Razem z Kaizen Rent wypożyczysz nie tylko samochód, ale również spokojną zimę na drodze!

Odpowiednie miejsca, czyli jak przechowywać opony w piwnicy?

Jeżeli jesteś zwolennikiem jazdy na oponach dedykowanych pod konkretny sezon, dwa razy do roku zmagasz się z dylematem jak prawidłowo przechowywać opony? Zasadniczo masz dwa wyjścia: oddać opony do serwisu lub zrobić to na własną rękę. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. 

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą z wymienionych opcji, musisz liczyć się z nakładem finansowym. Jednakże koszt przechowywania opon w serwisie samochodowym nie jest wysoki. Ceny wahają się zazwyczaj od 20 do 50 zł za oponę. Koszt zależy od lokalizacji serwisu, wielkości opon i okresu przechowywania. Powierzenie swoich opon pod opiekę fachowcom, poza poniesieniem kosztów, ma niewątpliwie same zalety. To eksperci zadbają o nasze opony i odpowiedni przygotują je na następny sezon. Mają oni swoje sprawdzone sposoby i sprzęt, który chroni opony przed deformacją czy pękaniem.

Podsumowując, inwestujesz gotówkę, ale oszczędzasz czas i miejsce. Przyznaj sam, same zalety!

Jeżeli jednak dysponujesz wolną przestrzenią na przechowywanie opon czy to w garażu, czy piwnicy, możesz to zrobić samodzielnie. Warto jednak mieć na uwadze kilka istotnych aspektów przechowywania opon, dzięki którym po sezonie Twoje opony będą gotowe do akcji. Na początek wybór miejsca — to podstawa przechowywania opon. 

Które miejsca są odpowiednie? 

 1. Przede wszystkim suche i chłodne pomieszczenia. Unikaj miejsc o dużych wahaniach temperatury. Blaszany garaż nie będzie dobrym miejscem ani latem podczas upałów, ani zimą przy trzaskających mrozach.
 2. Bez bezpośredniego światła słonecznego. Opony powinny być przechowywane w miejscu pozbawionym promieniowania UV. Nie pozostawiaj opon na nasłonecznionym tarasie czy balkonie.
 3. Z dala od substancji chemicznych. Unikaj składowania opon w miejscach, gdzie mogą być narażone na działanie agresywnych substancji chemicznych. Jeżeli decydujesz się na trzymanie opon w garażu, wydziel miejsce z dala od szaf z olejami, smarami czy rozpuszczalnikami.

Wybór miejsca zależy od indywidualnych preferencji, dostępności oraz warunków, jakie możemy zapewnić oponom. Garaż, piwnica, a nawet strych to rozsądne opcje. Jednak specjalistyczny serwis może być idealny dla tych, którzy cenią kontrolowane warunki i gotowi są ponieść dodatkowe koszty za wygodę i bezpieczeństwo.

Jak przechowywać opony letnie i zimowe?

Czy wiesz, że niewłaściwe przechowywanie opon może skrócić ich żywotność nawet o połowę? A to może oznaczać, że za rok lub dwa będziesz musiał je wymienić, nawet jeśli nie będą zużyte. 

Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby opony czy to zimowe, czy to letnie były przechowywane w odpowiednich warunkach. Opony należy przechowywać w suchym, ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, przy wilgotności powietrza  maksymalnie do 70%. Temperatura w miejscu ich przechowywania nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza, z dala od wszelkich źródeł ciepła, np. grzejników i pieców. 

Jak przechowywać opony z felgami?

W przechowywaniu opon nie jest istotne to czy są zimowe, czy letnie. Przechowywanie opon sezonowych nie różni się od siebie i powinno się przestrzegać tych samych zasad. Najważniejsze jest bowiem ich przygotowanie do stanu spoczynku oraz pozycja, w której będziemy je przechowywać. Należy też zadbać o prawidłowe ciśnienie w kołach – powinno być takie, jakie zaleca producent naszego auta.

Opony zimowe a letnie – wszystko, co powinieneś wiedzieć!   

Opony z felgami, zarówno aluminiowymi, jak i stalowymi, można przechowywać w czterech wariantach:

 • W pozycji poziomej. Obręcz na oponie umożliwia przechowywanie opon jedna na drugiej, gdyż wzmocniona jest ich konstrukcja, co zapobiega odkształceniu opony. 
 • Na stojaku do opon. Taki stojak zapewni oponom stabilne podparcie i uchroni je przed zniszczeniem.
 • W pozycji pionowej. Opony należy ustawić pionowo na bieżniku, a co najmniej raz na miesiąc obracać je o 90 stopni.
 • Na haku. Opony z felgą dzięki stabilizacji konstrukcji mogą być przechowywane w pozycji wiszącej, bez obawy o odkształcenia. 

Jak przechowywać opony bez felgi?

Jeśli opony nie mają felg, należy je ustawić pionowo na bieżniku. Opony należy co miesiąc obracać o 90 stopni, aby zapobiec odkształceniom.

 • W pozycji poziomej. Opony należy ułożyć poziomo na bocznej ścianie, a co najmniej raz na miesiąc obracać je lub przekładać opony spod spodu na wierzch sterty. 
 • W pozycji pionowej. Opony należy ułożyć obok siebie na bieżniku i pamiętać by regularnie, np. co miesiąc, jak zalecają fachowcy, obracać wokół własnej osi o 90 stopni. 

Opon bez obręczy nie wolno wieszać na żadnych hakach czy gwoździach, nawet dedykowanych do przechowywania opon. Grozi to ich zniszczeniem, gdyż opony bez felgi są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Dlatego ich przechowywanie jest znacznie poważniejszym wyzwaniem, jeśli chcesz robić to we własnym zakresie. Podczas przechowywania opon bez felg należy również pamiętać o ich zabezpieczeniu przed kurzem i brudem. Można to zrobić, nakładając na nie specjalne pokrowce lub worki foliowe.

Nie składujmy opon na gołym betonie, ponieważ ogumienie naszego samochodu nie lubi wilgoci, wahań temperatur, ani gryzoni. Lepiej podłożyć pod nie deski albo karton. Możesz wykorzystać do tego stare palety – pamiętając o wyjęciu odstających gwoździ.

Jak prawidłowo przechowywać opony — czynności, o których musisz pamiętać?

Przechowywanie opon to nie tylko przykry obowiązek, ale też szansa na przedłużenie ich żywotności. Mobilność, wygoda i bezpieczeństwo zaczynają się od małych, ale istotnych szczegółów. 

Najważniejsze kroki:

 1. Czyszczenie i sprawdzenie. Przed przechowywaniem, dokładnie oczyść opony – umyj opony, usuń błoto, sól i inne zanieczyszczenia. Usuń też ciała obce, które mogły utkwić w rowkach bieżnika.
 2. Oznakowanie. Jeśli masz kilka zestawów opon, oznacz je odpowiednio, aby łatwo je zidentyfikować. Ponadto opony z jednego kompletu ścierają się zupełnie inaczej – ważne, aby wiedzieć, która opona jest która. Najlepiej sprawdzi się systemem przód-tył i lewa-prawa.
 3. Regulacja ciśnienia. Upewnij się, że opony są napompowane do zalecanego przez producenta auta ciśnienia, co zapobiegnie deformacjom.
 4. Prawidłowe ułożenie. Unikaj stawiania opon na krawędziach, aby uniknąć deformacji. Sprawdź, czy leżą na gładkiej, równej powierzchni.
 5. Rotacja. Jeśli przechowujesz opony przez dłuższy czas, raz na jakiś czas zmień ich pozycję.
 6. Konserwacja!

➡️ Pamiętaj! Jeśli chcesz, aby opony zimowe zachowały swoje właściwości przez wiele sezonów, możesz również zadbać o ich konserwację.

Przed schowaniem opon na zimę, warto umyć je i odtłuścić. Następnie należy nałożyć na nie specjalny preparat konserwujący, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Tak przygotowane opony będą gotowe na kolejny sezon zimowy.

Zadbanie o te aspekty gwarantuje, że opony będą gotowe do użycia, gdy nadejdzie zima, i utrzymają swoje właściwości na dłużej, co z kolei wpłynie pozytywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Jak przechowywać opony samochodowe, by nie żałować?

Opony narażone są na uszkodzenia mechaniczne, takie jak przebicie, rozerwanie czy odkształcenie. Mogą być również uszkodzone przez szkodniki, takie jak gryzonie czy owady. 

Jakie są skutki nieprawidłowego przechowywania?

Nieprawidłowe przechowywanie opon może prowadzić do wielu problemów, takich jak:

 • Deformacje – opony mogą ulegać deformacjom, zwłaszcza gdy są źle ustawione lub niewłaściwie przechowywane.
 • Utrata ciśnienia – niewłaściwe warunki mogą przyczynić się do utraty ciśnienia, co negatywnie wpływa na osiągi opony.
 • Zniszczenia mechaniczne – kontakt z ostrymi przedmiotami lub nagłe zmiany temperatury mogą spowodować uszkodzenia opon.
 • Starzenie się gumy – nieodpowiednie warunki przechowywania przyspieszają proces starzenia się gumy, co wpływa na elastyczność opon.

Przechowywanie opon w odpowiednich warunkach to gwarancja ich długiej żywotności. Pamiętaj też, że niewłaściwe przechowywanie opon może prowadzić do pogorszenia ich właściwości jezdnych, a nawet do wypadku. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zadbać o to, aby opony były bezpiecznie przechowywane.

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki