Ustawienia świateł. Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?

Blog

Ręczna regulacja świateł, czyli jak ustawić światła w samochodzie?

Warunki na drogach o tej porze roku zmieniają się radykalnie. Dlatego przed nadejściem zimowej aury, należy zadbać odpowiednio o swoje samochody. Zmienić opony na zimowe, nasmarować uszczelki i przeprowadzić kontrolę oświetlenia. Dlaczego tak ważne są prawidłowe ustawienia świateł w samochodzie? Jak ustawić światła w samochodzie?

 

Dlaczego jest ważne prawidłowe ustawienie świateł w samochodzie?

Jak istotnym elementem w samochodzie są reflektory, wiedzą wszyscy użytkownicy dróg publicznych, nie tylko  kierowcy. Bezapelacyjnie potwierdziła to nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym przeprowadzona w 2007 roku. Od tamtej pory kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok. 

To głównie od świateł zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, gdy zmorą kierowców stają się krótkie dni i pogarszająca się z dnia na dzień widoczność. Za sprawą odpowiedniego oświetlenia kierujący zyskuje właściwe pole widzenia, a jednocześnie sam staje się widoczny dla innych użytkowników dróg. Tyle że światła w samochodzie powinny być najpierw dobrze ustawione. I tu zaczyna się problem. Niezależnie od tego, jaki model samochodu posiadamy, ważne jest, aby ustawić światła według zalecanego kąta. Dzięki temu sytuacja na drogach będzie bezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu. Jeśli światła są nastawione zbyt nisko lub zbyt wysoko, może to powodować oślepianie innych kierowców i pieszych.

Jakie są prawidłowe ustawienia świateł?

Właściwe ustawienie oświetlenia jest szczególnie ważne w czasie opadów atmosferycznych lub mgły, ponieważ ogranicza widoczność i może spowodować trudności w rozpoznawaniu innych pojazdów na drodze. By zapewnić sobie lepsze pole widzenia oraz być bezpiecznym w ruchu drogowym, powinniśmy upewnić się, że nasze reflektory są poprawnie ustawione. Jednak jak to zrobić? Czy możemy to skontrolować sami w domowych warunkach? Czy potrzebna jest wizyta w warsztacie w celu regulacji świateł?  

Łatwo przekonać się o tym, jak wielu z nas ignoruje problem prawidłowego ustawienia świateł. Wystarczy wieczorem wsiąść za kółko i wyjechać w miasto. Każde oślepiające nas światło samochodu jadącego z naprzeciwka, bądź za nami jest źle wyregulowane. Skala problemu jest ogromna. Nieubłaganie pokazują to statystyki. Jak wynika z danych zebranych przez Instytutu Transportu Samochodowego, nawet 50 proc. samochodów oślepia innych kierowców na trasie. Jakie zatem powinno być prawidłowe ustawienie świateł? Przede wszystkim reflektory w aucie powinny nam dobrze oświetlać drogę przed maską, a nie twarz kierowcy w aucie naprzeciwko.  

➡️Pamiętaj! Światła drogowe, zwane też długimi, powinny być ukierunkowane symetrycznie. Natomiast światła mijania są ustawiane asymetryczne, tak aby oświetlały bardziej prawą stronę jezdni. Dzięki temu zapobiega się oślepianiu innych kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku. 

Jak ustawić światła mijania w samochodzie? Przyjęło się, że odchylenie strumienia światła w kierunku poziomym nie powinno być wyższe niż 20 cm na 10 m w prawą lub w lewą stronę. W pionie nie powinno być to z kolei więcej niż 5 cm na 10 m zarówno w górę, jak i w dół.

Ustawienia świateł. Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?

Wbrew pozorom regulacja reflektorów w samochodzie nie jest skomplikowana. Na początku może się wydawać dosyć trudna i pracochłonna, szczególnie jeśli jeszcze nigdy tego nie robiłeś. W rzeczywistości jest to dość szybka i prosta „operacja". Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem? Jedyne narzędzie potrzebne do regulacji oświetlenia to śrubokręt. Przyda się też prosta ściana, która ułatwi nam weryfikację ułożenia lamp. 

Niezbędna jest też wiedza jak to zrobić. Nie jest ona jednak wiedzą tajemną i informacje takie znajdziesz w książce obsługi pojazdu. Większość samochodów ma 3- albo 4-stopniową regulację świateł. Każdy stopień przyporządkowany jest do konkretnej sytuacji. Dodatkowo sugeruje nam, kiedy i w jakich okolicznościach powinniśmy regulować lampy. W razie konieczności należy ręczne wypoziomować światła. Jak samemu ustawić światła w samochodzie? 

  • Pozycja 0. Zerowa pozycja jest przeznaczona do jazdy samochodem przy minimalnym obciążeniu, gdy kierowca i pasażer podróżują na przednim siedzeniu. 
  • Pozycja 1. Jedynka powinna być ustawiana w momencie, gdy na pokładzie samochodu znajduje się czwórka lub piątka osób, ale bagażnik nie jest obciążony. 
  • Pozycja 2. Drugi poziom regulacji przewiduje podróżowanie w pełni obciążonym pojazdem, z kompletem pasażerów i bagażami. 
  • Pozycja 3. Trójka jest zarezerwowana dla sytuacji, gdy bagażnik jest w pełni załadowany, ale na pokładzie nie ma pasażerów. Wówczas przód samochodu jest uniesiony i światła wymagają znacznej korekty ustawienia.  

Jak ustawić światła w samochodzie? W nowszych samochodach montowany jest korektor, który pozwala samodzielnie obniżyć snop światła, dostosowując go do obciążenia pojazdu.

Jak samemu ustawić światła w samochodzie? Czyli ręczna regulacja świateł krok po kroku

Regulacja wysokości reflektorów w pojeździe polega na precyzyjnym ustaleniu granicy padania światła i cienia w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Wykryte w ten sposób nieprawidłowości, odpowiednio skorygujesz dzięki śrubom regulującym, które znajdziesz z boku obudowy każdego z reflektorów. 

Nim przystąpisz do pracy, przygotuj sobie stanowisko i odpowiednie narzędzia. Nawierzchnia, na której będzie stało auto musi być płaska i równa. Podobnie jak ściana, która posłuży ci do sprawdzenia snopu światła. Nie zapomnij też śrubokręta, w razie nieprawidłowości będzie niezbędny. Do znakowania poziomów przyda się też ołówek lub taśma klejąca. Jeżeli chodzi o samo auto powinno mieć prawidłowe ciśnienie w oponach, pusty bagażnik i korektor lamp ustawiony na pozycję wyjściową, czyli „0”.

Jak samemu ustawić światła w samochodzie? Gdy jesteś gotowy, postępuj według instrukcji:

  • podjedź przodem auta do ściany na odległość około 10 metrów,
  • włącz światła mijania, 
  • ustaw regulator wysokości na pozycję neutralną, czyli zerową,
  • następnie podjedź do ściany jak najbliżej,
  • zaznacz na ścianie środek każdego z reflektorów (punkty odpowiadające żarnikom żarówki), 
  • następnie 5 cm poniżej obu punktów, posiłkując się poziomicą, zaznacz na ścianie poziomą linię - to oś pojazdu,
  • ponownie odjedź autem o jakieś 10 metrów,
  • granica światła i cienia powinna znajdować się 10 cm poniżej oznaczonych wcześniej środków reflektorów,
  • jeżeli tak nie jest, musisz wyregulować reflektor przy pomocy śrub regulacyjnych zamontowanych w jego obudowie, 
  • lub zleć to zadanie pracownikowi stacji kontroli pojazdów. 

Wiele samochodów ma zintegrowane światła mijania i drogowe. W związku z tym ustawień dokonuje się dla obu wariantów jednocześnie. Mało kto wie, że w taki sam sposób powinno się sprawdzać reflektory przeciwmgłowe. 

Jak ustawić ręcznie światła?

 

Mimo naszej instrukcji w dalszym ciągu nie wiesz, jak ustawić ręcznie światła w aucie? Jeśli proces ten wydaje się Tobie zbyt skomplikowany, nie jesteś mistrzem manualnych robótek, a śrubokręt nie jest Twoim przyjacielem, nie przejmuj się. Nie we wszystkim musisz być najlepszy. Weryfikację ustawienia lamp przeprowadzi każdy szanujący się warsztat samochodowy. Tam wykfalifikowani fachowcy wyregulują reflektory w Twoim samochodzie, w sposób zapewniający Ci optymalne widzenie i bezpieczeństwo na drodze.

Ręczna regulacja świateł. Kiedy lepiej jest wybrać się do fachowca, aby ustawił światła w samochodzie?

Regulacji świateł możesz dokonać w każdym warsztacie samochodowym oraz na każdej stacji diagnostycznej. Dobrze robić to przynajmniej raz w roku. Zawsze wybieraj zaufanych fachowców. Ile kosztuje taka usługa? Zwykle jest to koszt 10-20 zł. Często mechanicy podejmują się tego zadania zupełnie za darmo, przy okazji wykonywania innych napraw. Dlatego warto zapytać o regulację świateł podczas dokonywania przeglądu samochodu czy wymiany opon na zimowe. Kilka dodatkowych minut pracy ma wpływ na nasz komfort i bezpieczeństwo jazdy. 

Warto pamiętać, że regulację oświetlenia przeprowadzać należy niezależnie od wieku auta czy rodzaju reflektorów.  Jednak niektórych typów lamp na przykład tych z automatycznym poziomowaniem, nie wyregulujesz samodzielnie domowym sposobem.  

Na stacji diagnostycznej prócz zwykłej regulacji reflektorów w aucie, możesz dodatkowo przeprowadzić badanie natężenia oświetlenia albo stopnia światłości. Celem takiego badania jest sprawdzenie, czy obie lampy świecą jednakowo i czy nie oślepiają innych użytkowników drogi. 

Jak szybko i zupełnie za dramo zweryfikować czy światła w naszym aucie są dobrze ustawione? Co roku z początkiem jesieni polska Policja organizuje akcję, w ramach której kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić ustawienie świateł w swoim samochodzie. Gdzie? Na wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów. 

Kiedy warto sprawdzić, czy nasze reflektory są ustawione prawidłowo?

Pierwsze oznaki jesieni zwiastują kierowcom, że warto zacząć przygotowanie samochodu do zimy. Jesienna szaruga, mgły, krótsze dni i szybciej zapadający zmierzch wpływają na pogorszenie widoczności podczas jazdy. Skutkiem czego konieczna staje się weryfikacja prawidłowej pozycji reflektorów. Dzięki temu będziemy lepiej widoczni dla innych kierowców i pieszych. 

Na prawidłowe ustawienie lamp wpływa też wymiana żarówek, a także naprawy auta po stłuczce. Częsta jazda po nierównej nawierzchni, zwłaszcza zimą, kiedy na drogach powstaje więcej dziur, a wiele z nich jest przykrytych śniegiem, również nie pozostaje bez wpływu na jakość świecenia reflektorów. 

Pamiętajmy, żeby regularnie sprawdzać stan naszych lamp, by mieć pewność się, że są one dobrze ustawione. To ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale też efektywną jazdą zgodnie z przepisami prawa drogowego. Jakie kary przewiduje nowy taryfikator mandatów za źle ustawione światła w samochodzie lub nieprawidłowe używanie świateł?

  • Niewłączenie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza 200 zł, 2 pkt karne. 
  • Używanie tylnych świateł przeciwmgłowych przy normalnej przejrzystości powietrza 100 zł, 2 pkt karne. 
  • Jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu 300 zł, 4 pkt karne. 
  • Jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu 100 zł, 2 pkt karne. 
  • Nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności 150-300 zł, 3 pkt karne. 
  • Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami 200 zł, 3 pkt karne. 
  • Naruszenie warunków dopuszczalności używania przednich świateł przeciwmgłowych 100 zł, 2 pkt karne. 
  • Umieszczenie na pojeździe ładunku w sposób zasłaniający światła lub urządzenia sygnalizacyjne 200 zł, 0 punktów karnych. 

➡️O tym jak włączać poszczególne światła i do czego służą przeczytasz na naszym blogu.

O weryfikacji odpowiedniej pozycji świateł nie musisz pamiętać, wynajmując auto w wypożyczalni samochodów w Gdańsku, Warszawie i innych oddziałach Kaizen Rent. Nasz zespół dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i komfortowe środowisko dla naszych klientów. Jesteśmy świadomi tego, jak ważne są prawidłowo ustawione lampy w samochodzie. Dlatego przed wydaniem auta, upewniamy się, że każdy pojazd należący do naszej floty, ma odpowiednio ustawione oświetlenie.

Bo naszą dewizą jest twoja #mobiloność #bezpieczeństwo i #wygoda!
 

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki