Czy można dostać mandat za brudny samochód?

Blog

Czy można dostać mandat za brudny samochód?

Hej, miłośnicy motoryzacji! Zastanawiacie się czasami, czy brudny samochód może narazić Was na mandat? 

Przedwiośnie to okres, kiedy pogoda płata nam figle. Raz jest słonecznie i ciepło, a za chwilę z nieba leje się deszcz, a po asfalcie płyną rzeki błota. Nic dziwnego, że nasze samochody w tym czasie wyglądają, jakby przed chwilą wróciły z rajdu terenowego. Ale uwaga! Brudny samochód to nie tylko kwestia estetyki. ⛔️ W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i sprawdzimy: Za co dokładnie można dostać mandat za brudny samochód? Ile wynosi mandat za brudny samochód? Jak uniknąć mandatu za brudny samochód? ✨

Zatem zapnijcie pasy i ruszamy w drogę po garść cennych informacji! ️

 

Mandat za brudny samochód? To nie żarty!

Patrząc na stan niektórych aut na polskich drogach, można by pomyśleć, że właśnie pokonały odcinki specjalne Rajdu Dakar! Nawet sam Robert Kubica nie rozpoznałby swojego bolidu w takim stanie! Ale żarty na bok. Brudny samochód to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Fanom motoryzacji zwykle przyświeca hasło: „Czysty samochód to szczęśliwy samochód!” Jednak większość z nas traktuje swój samochód jak narzędzie pracy, a nie najlepszego przyjaciela. Nie pamiętając na co dzień, że brudny samochód to nie tylko nasza wizytówka, ale przede wszystkim bezpieczeństwo na drodze! Brudne światła lub zamazana przednia szyba mogą utrudniać widoczność, a błoto pośniegowe zalegające na karoserii może spaść na jezdnię i stwarzać zagrożenie dla innych pojazdów. Nawet zaśmiecone wnętrze pojazdu może narazić nas na nieprzyjemności podczas kontroli drogowej. Jak to możliwe zapytasz? 

Czy można dostać mandat za brudny samochód?

Odpowiedź brzmi: tak, można dostać mandat za brudny samochód, jeśli jego stan zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kwestie te reguluje Ustawa Prawo o ruchu drogowym, a konkretnie art. 66, ustęp 1 i 5. Przepisy te obowiązują od wielu lat, ale w 2022 roku zostały zaktualizowane, a kary za ich nieprzestrzeganie zostały zwiększone.

Przepisy jasno określają, jakie wymagania powinien spełniać pojazd uczestniczący w ruchu drogowym. Samochód, którym poruszamy się po drogach publicznych nade wszystko, nie może stanowić zagrożenia dla innych uczestników ruchu, jak i dla jadących w nim kierowcy i pasażerów. Ponadto musi być w dobrym stanie technicznym, tak aby nie naruszał porządku ruchu na drodze i nie narażał nikogo na szkodę.

Jednak nie zostawiamy Cię tylko z ogólnikami, które można różnorako interpretować. Kolejny artykuł jasno wylicza, w jakich sytuacjach zabrania się używania pojazdu, jeśli:

 • Urządzenia oświetleniowe lub sygnalizacyjne nie działają prawidłowo, są źle ustawione, emitują niewłaściwe barwy świateł lub są uszkodzone.
 • Szyby przednie są uszkodzone lub brudne w sposób ograniczający pole widzenia kierowcy.
 • Lusterka zewnętrzne lub wewnętrzne są uszkodzone, lub źle ustawione.
 • Tablice rejestracyjne uniemożliwiają identyfikację pojazdu podczas kontroli.
 • Opony nie mają wymaganego bieżnika, są uszkodzone lub źle dobrane do warunków.
 • Układ hamulcowy, kierowniczy lub inne elementy pojazdu (drążki stabilizacyjne, wahacze, nadwozie, podwozie, rama, instalacja gazowa) nie działają prawidłowo lub są uszkodzone w sposób stwarzający zagrożenie.
 • Pojazd wycieka.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, jazda brudnym samochodem może skończyć się mandatem, jeśli zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa lub utrudniają identyfikację pojazdu funkcjonariuszom policji. Jednak nie tylko kwestie czysto techniczne podlegają kontroli, a tym samym ewentualnej grzywnie. Wiedziałeś, że mandat grozi też za brudne wnętrze samochodu, ale tylko w przypadku określonych grup osób. Kto i za jakie niedopatrzenia w kwestii utrzymania swoich czterech kółek, może narazić swój portfel na pewne ubytki? 

Zostań z nami, jeśli jesteś ciekaw, jaki mandat zapłacisz za brudasa kutego na cztery koła?

Czy za brudny samochód można dostać mandat? Kara może być bolesna!

Zacznijmy od środka, czyli od wnętrza samochodu. Ponieważ ta kwestia budzi wśród kierowców chyba największy szok i niedowierzanie. 

Czy wiesz, że za bałagan w samochodzie możesz dostać mandat? To prawda! Kierowcy zawodowi, np. kierowcy autobusów, taksówkarze, lub przewoźnicy typu Uber czy Bolt, mają obowiązek utrzymania czystości w swoich pojazdach. Głownie ze względów sanitarnych i dla zagwarantowania bezpieczeństwa swoim pasażerom. W przeciwnym razie grozi im kara do 1500 zł!

Jednak porządek w aucie to nie tylko obowiązek zawodowych kierowców czy sposób na uniknięcie mandatu. Warto podejść do sprawy poważnie i uświadomić sobie, że  gwarancja bezpieczeństwa. Luźno leżące przedmioty, np. butelki po napojach, mogą przemieszczać się podczas jazdy i blokować pedały, co stwarza poważne zagrożenie. Ciężkie przedmioty niezabezpieczone odpowiednio, podczas gwałtownego hamowania mogą zamienić się w niebezpieczny „pocisk”, narażając na szkodę nie tylko pasażerów pojazdu.  

Jeśli zatem jesteś osobą prywatną i nie prowadzisz usług transportu pasażerów, policja nie ukaże Cię mandatem za nieporządek we wnętrzu Twojego samochodu. Jednak w pozostałych sytuacjach może nie być już tak łatwo uniknąć mandatu. Za brudny pojazd przepisy przewidują karę od 20 do 3000 zł, w zależności od skali niedopatrzeń. 

Przykładowe sytuacje, w których można dostać mandat za brudny samochód:

 • Zabrudzone światła: 300 zł i 8 punktów karnych.
 • Zabrudzone tablice rejestracyjne: do 500 zł.
 • Zanieczyszczanie ulicy błotem: do 1500 zł.
 • Brudne wnętrze: do 1500 zł (kierowcy zawodowi).

Mandat za brudny samochód — Jak uniknąć?

Wysokość kar przepisy zazwyczaj określają widełkami. To funkcjonariusz policji podczas kontroli drogowej, realnie ocenia sytuację, dostosowując mandat, do przewinienia. Jak bardzo musi być brudne auto, żeby dostać mandat? Zwykle to nie kwestia ilości brudu, lecz tego, jak bardzo on przeszkadza w użytkowaniu pojazdu. Oblodzoną przednią szybę powinieneś oczyścić z zalegającego lodu, a nie tylko maleńki fragment na oczy. Podobnie stanie się, gdy szyba będzie zakurzona, ubłocona czy zamglona. Jeśli utrudnia widoczność kierowcy, spodziewaj się kary. Czy są jakieś szczególne elementy, za które można dostać mandat? Tak! Te najbardziej newralgiczne elementy pojazdu, na które zwracają uwagę mundurowi to między innymi wspomniane wyżej: tablice rejestracyjne, szyby i lusterka, reflektory.

Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą zawodowym, czy prywatnym, dbaj o porządek w swoim aucie! Oto kilka wskazówek:

 • Regularnie sprzątaj wnętrze. Pozbądź się śmieci, okruchów i innych niepotrzebnych rzeczy, zwłaszcza tych niebezpiecznych jak szklane butelki.
 • Przechowuj przedmioty w schowkach. Dzięki temu nie będą one przeszkadzać podczas jazdy.
 • Używaj uchwytów na napoje. Zapobiegnie to rozlaniu się płynów i ułatwi utrzymanie czystości.
 • Trzymaj w bagażniku podstawowe środki czystości i przybory, które ułatwią Ci szybkie oczyszczenie auta z nadmiaru kurzu, śniegu czy błota. Skrobaczka czy zapas płynu do spryskiwaczy to totalny must heave każdego kierowcy!
 • Zadbaj o tapicerkę. Regularnie ją odkurzaj i pierz, aby pozbyć się brudu, kurzu i alergenów.

Pamiętaj, że porządek w aucie to nie tylko kwestia estetyki. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa Twojego i Twoich pasażerów!

W wypożyczalni samochodów Kaizen Rent przykładamy dużą wagę do czystości naszych samochodów nie tylko ze względów estetycznych i wizerunkowych. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo klientów. Zależy nam też na wygodzie użytkowników naszych pojazdów, dlatego oferujemy pakiety zwalniające najemców z obowiązkowego mycia czy tankowania auta. 

Zainspirowaliśmy Cię do wiosennych porządków w samochodzie? Nim przystąpisz do sprzątania swoich czterech kółek po zimie, sprawdź, czy można myć samochód na podwórku?

Komentarze (0) Pokaż komentarze

Czysty tekst

 • Znaczniki HTML niedozwolone.
 • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
 • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki